Autor Wątek: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych  (Przeczytany 15017 razy)

Offline Str@żakS@m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« dnia: Maj 22, 2008, 14:16:04 »
Mam ogromną prośbę. Piszę pracę dyplomową na temat "Metody pomiarów gazów niebezpiecznych podczas akcji ratownictwa chemicznego". Celem jest analiza praktycznych metod pomiarów pod kątem wykorzystania sprzętu detekcyjnego (toksykometry, eksplozymetry, tlenomierze). Czyli jak wygląda procedura wykonywania pomiarów w terenie podczas awaryjnych uwolnień gazów niebezpiecznych oraz w pomieszczeniach przy użyciu przyrządów pomiarowych (kolejność wykonywanych czynności, problemy jakie mogą sie pojawić przy prowadzeniu pomiarów itp.). Jeżeli ktoś posiada większą wiedzę na ten temat to prosił bym o udzielenie informacji oraz wskazanie konkretnych pozycji literaturowych (ponieważ szukałem i nic konkretnego nie mogę znaleźć).
Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2008, 14:31:43 »
napisz co do tej pory zdążyłeś napisać i jakie masz materiały?
czy opisujesz także urządzenia pomiarowe czy tylko tylko chodzi Ci o procedury pomiarów?
ja nie słyszałem żeby były jakieś specjalne procedury co do pomiarów gazów niebezpiecznych. Jeśli takowe są to sam chętnie się z nimi zapoznam. Być może nawet takie coś można byłoby stworzyć.... pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Str@żakS@m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2008, 15:10:35 »
Prace mam już w 70% napisaną. Praca podzielna jest na 4 rozdziały: Rozdział I: Metody pomiarowe do wyznaczania par i gazów (są tu opisane metody w oparciu o które funkcjonują urządzenia pomiarowe np.: metody elektrochemiczne) [rozdział w całości napisany]; Rozdział II: Podział sprzętu pomiarowego (podział na toksykometry, eksplozymetry, tlenomierze to wszystko zestawione jest z zaleceniami producentów sprzętu pomiarowego oraz podane są przykłady urządzeń) [w całości napisany]; Rozdział III: Taktyka prowadzenia działań ratownictwa chemicznego (rozdział ten podzielny jest na dwa podrozdziały a w jednym z nich muszę przeanalizować właśnie praktyczne metody pomiarów czyli jak to się robi w otwartym terenie oraz w pomieszczeniach. Wiadomo że procedura polega na wprowadzeniu wykrywacza w strefę niebezpieczną i dokonaniu pomiaru ale jak to rozbudować i wycisnąć chociaż z 6 stron???????, potrzebuje literatury!!!). Ostatni rozdział to: Analiza akcji ratownictwa chemicznego (czyli opisane są tu charakterystyczne akcje gdzie wykorzystano sprzęt detekcyjny) [ten rozdział tez mógłbym nieco rozbudować]. Proszę o pomoc! Pozdrawiam!
Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 22, 2008, 21:22:12 »
rozbudować tą część na 6 stron? bułka z masłem........
zaczynamy:

najpierw trochę teorii:
praca mgr ma na celu pokazać i wyjaśnić jakiś wątek: w tym przypadku metody pomiarów....
czyli trzeba pokazać jak to sie robi.

i teraz do rzeczy:
ja bym to rozbił na parę etapów - założeń:
1 założenie: ulatniający się gaz w mieszkaniu: schemat postępowania z urządzeniem i metoda pomiaru:
  a) zrobić schemat działania człowieka odpowiedzialnego za pomiary:
     - kiedy wkracza do akcji, jak jest wyposażony i chroniony,
     - kiedy włącza urządzenie pomiarowe,
     - kiedy spisuje dane i z jaką częstotliwością sprawdza pomiary i dokonuje ich,
     - w jaki sposób robi pomiary (czy zna specyfikę gazu i wie gdzie się ten gaz gromadzi),
     - czy umie się posługiwać tablicą z NSD-ami i czy umie to przeliczać,
     - co robi jeśli wartość pomiaru przekracza np NDSCh?
     - ........
   b) prócz schematu opisz te punkty w skrócie.

2. założenie dla pomiaru gazu w przypadku wypadku komunikacyjnego z udziałem np.: cysterny z LPG: - schemat postępowania i metody pomiaru:
 (analogicznie jak w pkt 1 z tym, że tu musi nastąpić współpraca pomiarowego z meldunkowym, rozwinąć ten wątek o współpracę oraz o wyznaczanie i korygowanie strefy w zależności od warunków atmosferycznych i terenowych. Ponadto można rozszerzyć to o to czy pomiarowy działa sam czy ma drugiego człowieka do współpracy, a także działanie systemów łączności pomiędzy nim a meldunkowym).


3. założenie dla pomiaru gazu w przypadku awarii na zakładzie pracy - schemat postępowania i metody pomiaru:
 (analogicznie jak w 1 i 2 z tym że trzeba uwzględnić charakterystykę zakładu)

robienie schematów postępowania (procedur) jest przydatne, ponieważ uczy sie schematów działania które można następnie rozwinąć dla poszczególnych potrzeb. w procedurze powinno być określone: stopień ochrony ratownika, wyposażenie, sposób postępowania z urządzeniem przed akcją oraz w czasie akcji, postępowanie w przypadku przekroczenia dawki niebezpieczniej (NDSCh), itp.

mam nadzieję ze zaprezentujesz na forum to co wymyśliłeś. I czekam takze na odzew czy o to Ci chodziło? pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Str@żakS@m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2008, 09:12:18 »
Witam ponownie!

Mam kilka pytań związanych z pomiarami substancji niebezpiecznych...

Przestrzenie zamknięte:

Jakie czynniki decydują o specyfice pomiaru oraz na co trzeba zwrócić uwagę aby pomiar był dobry????
Wiadomo, że głównym czynnikiem wpływającym na pomiar jest gęstość substancji gazowej. Wiadomo, że niektóre gazy i pary są cięższe od powietrza i będą gromadzić się w dolnej części przestrzeni zamkniętej. Gazy lżejsze od powietrza będą gromadzić się w górnej części przestrzeni. Oznacza to konieczność sprawdzenia wszystkich obszarów przestrzeni zamkniętej. Co jeszcze??????


Przestrzenie otwarte:

W jaki sposób praktycznie realizuje się pomiary (np. monitorując strefę skażoną ciągle idąc pieszo, jadąc samochodem,
ustawiając posterunki pomiarowe w różnych miejscach, itd.) kiedy to się robi i w jaki sposób??????

Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje

Offline nomex38

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2008, 21:09:23 »
Tak jak napisałeś decydującym czynnikiem jest to czy gaz lub opary substancji są lżejsze lub cięższe od powietrza, Ja osobiście w pomieszczeniach zamkniętych zawsze zaczynam pomiar tam gdzie teoretycznie stężenie powinno być największe potem posuwam się w dół lub górę pomieszczenia. Poza tym bardzo ważne jest jaki wykorzystujesz przyrząd - jeśli jest to przyrząd elektroniczny możesz wykonywać pomiary ciągłe, w przypadku rurek wskaźnikowych lub przyrządów typu CMS wynik dotyczy tylko danego miejsca w danym czasie. W przypadku pomiarów na terenie otwartym największe stężenia będą występowały od strony w którą wieje wiatr. Patrol pomiarowy powinien w praktyce ciągle monitorować wielkość skażenia i na bieżąco powinna być zmieniana strefa prowadzenia działań ratowniczych. I tutaj następny problem. Jaką wielkość stężenia substancji niebezpiecznej przyjąć za wyznacznik granicy strefy niebezpiecznej ? NDS ? NDSCh ? Podpowiem tylko, że w przypadku jeśli przyjmiemy NDS może dojśc do sytuacji, że czas dojścia do miejsca emisji i powrotu do strefy bezpiecznej przekroczy czas pracy w CUG (zabraknie powietrza) Mam nadzieję, że wywiąże sie na ten temat konstruktywna dyskusja. Pozdrawiam.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 04, 2008, 23:28:36 »
Witam
Dodam jeszcze że należy brać pod uwagę czas zwłoki w jakim elektronika wyświetli wartość na wyświetlaczu  jest to różny czas dla różnych mierników i sensorów.  Więc zbyt szybko zbliżając się do źródła (100% stężenie) możesz doprowadzić do tzw. zatrucia sensora (mieliśmy dwa takie przypadki z amoniakiem)  stężenie wykraczające poza skalę pomiarową miernika uszkodziło nieodwracalnie sensor.
Natomiast przy bardzo małych wyciekach możesz odczyt zobaczyć będąc już nawet 1 metr dalej za wyciekiem.  :-\
Jeśli chodzi o stały monitoring detektorów elektronicznych to są opinie że detektor będący długi czas w strefie emisji z czasem sam przekalibruje się i mówiąc krótko zacznie oszukiwać.  :wacko:
W miernikach rurkowych proponuje z góry zaplanować miejsca pomiaru (dużej przestrzeni zamkniętej). Choćby ustalenie nazwy maszyny-urządzenia pomocne będzie przy wpisie do protokołu i w jasny sposób zobrazuje naszą pozycję.
Na razie tyle pozdrawiam.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2008, 15:40:04 »
... Ja osobiście w pomieszczeniach zamkniętych zawsze zaczynam pomiar tam gdzie teoretycznie stężenie powinno być największe potem posuwam się w dół lub górę pomieszczenia. Poza tym bardzo ważne jest jaki wykorzystujesz przyrząd - jeśli jest to przyrząd elektroniczny możesz wykonywać pomiary ciągłe, w przypadku rurek wskaźnikowych lub przyrządów typu CMS wynik dotyczy tylko danego miejsca w danym czasie. ...granicy strefy niebezpiecznej ? NDS ? NDSCh ? Podpowiem tylko, że w przypadku jeśli przyjmiemy NDS może dojśc do sytuacji, że czas dojścia do miejsca emisji i powrotu do strefy bezpiecznej przekroczy czas pracy w CUG (zabraknie powietrza) ...

wydaje mi się ze powinno być odwrotnie...na ogół mozna zlokalizować (mniej/więcej) emiter, i powinno się podchodzić od najmniejszego stęzenia...wyswietli ci się NDS - dziękuję...robię strefę i już...po kiego ch... ci do wiadomości jakie stężenie jest przy samym wylocie np: rury, poza tym jak miernik dostanie takiego kopa to życzę powodzenia z późniejszym szukaniem NDSu i wyznaczaniu strefy

co do rurek to mozna je o kant dupy rozbić...zeby wyznaczyć strefę musiałbym założyć pasy jak Rambo i mieć ich ze 300, nie mówiąc o stalowym uścisku

A co do dego NDSu i ratowników to nie wiem co ma piernik...co innego jest strefa i ewakuacja ludzi, a co innego jest przyjęcie taktyki działania przy samym emiterze
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2008, 15:49:01 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 05, 2008, 21:31:08 »
Zgadzam się z hazmatem, na otwartym terenie rurki są nieprzydatne - mają straszną niedokładność, są niewygodne w użyciu, niewiarygodne. Ja bym je zastosował tylko w zamkniętych pomieszczeniach gdzie nie ma ruchu powietrza.
Co do wskazań gazów to przy zgłoszeniu wyjazdu do CO to miernik ustawiam przy górze, przy gazie ziemnym tak samo, przy gazie propan - butan przy podłodze. Jeśli jestem pomiarowym to idę z włączonym miernikiem do źródła emisji i tam gdzie mi wybije alarm to wstawiam pachołka. Nie ma ro ryzykować uszkodzenia sensora pchając go pod nieszczelną rurę czy kryzę.
Pozdr,
EGO = 1 / wiedza

Offline nomex38

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 06, 2008, 16:03:45 »
wydaje mi się ze powinno być odwrotnie...na ogół mozna zlokalizować (mniej/więcej) emiter, i powinno się podchodzić od najmniejszego stęzenia...wyswietli ci się NDS - dziękuję...robię strefę i już...po kiego ch... ci do wiadomości jakie stężenie jest przy samym wylocie np: rury, poza tym jak miernik dostanie takiego kopa to życzę powodzenia z późniejszym szukaniem NDSu i wyznaczaniu strefy

co do rurek to mozna je o kant dupy rozbić...zeby wyznaczyć strefę musiałbym założyć pasy jak Rambo i mieć ich ze 300, nie mówiąc o stalowym uścisku

A co do dego NDSu i ratowników to nie wiem co ma piernik...co innego jest strefa i ewakuacja ludzi, a co innego jest przyjęcie taktyki działania przy samym emiterze

Jeśli najczęściej uczestniczysz w akcjach gdzie można od razu zlokalizować źródło emisji to szczerze gratuluję. Ja bardzo często po prostu muszę szukać mając niejasne podejrzenia. Np. ostatnio uczestniczyłem w akcji gdzie NDS (oczywiście z wiatrem) było przekroczone w odległości około 200 m. od źródła emisji. Rurek nie używam już od około 5 lat, mamy CMS-a (działa na zasadzie rurek) który dobrze się sprawdza również w terenie otwartym i daje dokładne pomiary. Jeśli chodzi o piernik :D jaką wielkość stężenia np. amoniaku przyjmiesz do wyznaczenia strefy w której ratownicy muszą pracować w CUG ?

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2008, 21:51:09 »
to wszytko zależy z czym mamy do czynienia co innego "zapach" a co innego "porządny wyciek". przecieź ratownicy nie ubiorą się w trakcie dojścia do emitera i strefa dla ludności nie ma tu nie do rzeczy, poza tym jak stosujesz "pluton chemiczny"(bo ja NIE) to meldunkowego możesz sobie potraktować jako niezabezpieczonego cywila więc nie wiem co ma piernik...
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2008, 11:13:27 »
W przypadku pomiarów na terenie otwartym największe stężenia będą występowały od strony w którą wieje wiatr. Patrol pomiarowy powinien w praktyce ciągle monitorować wielkość skażenia i na bieżąco powinna być zmieniana strefa prowadzenia działań ratowniczych. I tutaj następny problem. Jaką wielkość stężenia substancji niebezpiecznej przyjąć za wyznacznik granicy strefy niebezpiecznej ? NDS ? NDSCh ? Podpowiem tylko, że w przypadku jeśli przyjmiemy NDS może dojśc do sytuacji, że czas dojścia do miejsca emisji i powrotu do strefy bezpiecznej przekroczy czas pracy w CUG (zabraknie powietrza) Mam nadzieję, że wywiąże sie na ten temat konstruktywna dyskusja. Pozdrawiam.

Również zgadzam się z Hazmatem. Rota działająca przy źródle emisji wchodzi do strefy od strony nawietrznej, czyli z wiatrem. Zazwyczaj potrafimy okreslić mniej wiecej w jakim kierunku wzgledem wiatru znajduje sie źródło emisji. Stąd nie ma potrzeby, by ratownicy pokonywali w CUG-ach kilkaset metrów wchodząc do stery. Wchodzimy z wiatrem, więc stężenia niebezpieczne zaczynaja się w niewilekiej odleglosci od źródła.
Patrol monitorujacy porusza sie po granicy strefy, którą oczywiście w miarę kolejnych odczytów, aktualizuje i zmienia (zawęża, poszerza).

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Str@żakS@m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 08, 2008, 08:00:52 »
A może ktoś z was dysponuje materiałami dydaktycznymi na ten temat?Tak ja wspomniałem wcześniej interesuje mnie praktyczna realizacja tych pomiarów (metody pomiarowe w terenie:monitoring na pieszo, samochodem...itd). Jeśli ktoś posiada takie materiały to proszę o pomoc. Informacje mogą być również w języku angielskim.
Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 08, 2008, 21:53:10 »
A może ktoś z was dysponuje materiałami dydaktycznymi na ten temat?Tak ja wspomniałem wcześniej interesuje mnie praktyczna realizacja tych pomiarów (metody pomiarowe w terenie:monitoring na pieszo, samochodem...itd). Jeśli ktoś posiada takie materiały to proszę o pomoc. Informacje mogą być również w języku angielskim.
Str@żak, podobno pisałeś pracę w tym kierunku, może opiszesz nam swoje spostrzeżenia?
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Str@żakS@m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 09, 2008, 08:24:54 »
Napisze jak ukończę moją pracę. Czy naprawdę polska literatura jest uboga w takie informacje. Nigdzie nic nie ma na ten temat. Jest tylko wspomniane w dwóch zdaniach i tyle... Jak tak dalej pójdzie to będę się bronił za rok :/
Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 09, 2008, 14:32:06 »
Co do monitorowania skażeń przy udziale pojazdów samochodowych to w Tarnowie mieści się Jednostka Ratownictwa Chemicznego dysponująca takim wozem:
http://www.jrch.pl/index2.php

Poza tym samochody takie (hermetyczne, ruchome laboratoria) są w posiadaniu wojska. Nie spotkałem się z tym, by samochodami takimi dysponowała już PSP.

Co do metod monitorowania substancji niebezpiecznych w necie masz tego mnóstwo, oczywiście temat jest dużo szerszy, np. taktyka działań ratownictwa chemicznego (obejmująca m.in. monitorowanie) lub węższy, np. przyrządy pomiarowe (co z kolei obejmuje jedynie informacje dotyczące poszczególnych przyrządów).
I tu musisz szukać, bo podejrzewam, że opracowania dotyczącego samego praktycznego przeprowadzania pomiarów możesz nie znaleźć.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Str@żakS@m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 09, 2008, 18:51:17 »
Cytuj
Co do monitorowania skażeń przy udziale pojazdów samochodowych...

Jeśli ktoś ma większą wiedzę na ten temat to niech rozwinie temat jak wygląda taka procedura tylko prosił bym o wypowiedź w przynajmniej kilku zdaniach.


Cytuj
Co do metod monitorowania substancji niebezpiecznych w necie masz tego mnóstwo...

Problem w tym, że nic nie ma. Proszę o pomoc.

pozdr.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2008, 18:54:13 wysłana przez Str@żakS@m »
Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 09, 2008, 19:56:16 »
Namiary na wszystkie poniższe materiały znalazłem tylko na 2 stronach w necie... reszty nie chciało mi się już przeglądać. Teraz chłopie tylko pozostaje Ci skierować sie do biblioteki (polecam biblioteki szkół pożarniczych).

„Ratownictwo chemiczne tom I” Jałoszyński S.
„Ratownictwo chemiczne tom II” Jałoszyński S.
„Ratownictwo chemiczne tom III” Jałoszyński S.
„Ratownictwo chemiczno – ekologiczne” Ranecki J.
„Procedury postępowania i taktyka działań rat.-gaś.przy wykorzystaniu sam. Rat. Chem. –ekol.” Ranecki J.
„Wybrane zagadnienia na temat organizacji i wyposażenia Ratownictwa Chemicznego w Polsce” Jałoszyński S.
„Wybrane zagadnienia z zakresu zagrożenia toksycznego i pożarowo-wybuchowego w ak-cjach interwencyjnych rat. chem. Metodyka pomiarów i interpretacja” Kulik A., Pawlak E.
„Wytyczne do prognozowania zapobiegania i działania na wypadek awari chemicznej” SGSP
„Dekontaminacja w działaniach ratownictwa chemicznego jednostek Straży Pożarnych” Guzewski P. Pawłowski R.
Guzewski P., Rurki wskaźnikowe w działaniach straży pożarnej. SA PSP Poznań 1999.
Kalina A., Krochmal D., Oznaczanie gazowych zanieczyszczeń powietrza za pomocą dozymetrów pasywnych, Wyd. CIOP, Warszawa 1999.
Wojnarowski A., Obolewicz-Pietrusiak A., Podstawy ratownictwa chemicznego. Firex Warszawa 2001.
Ratownictwo chemiczno-ekologiczne. Działania interwencyjne jednostek ochrony przeciwpożarowej w 1995r. Firex Warszawa 1995.
Stadniczuk M., Koksanowicz L., Przygotowanie ratowników do działań w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. SPPSP Opole 2000.
Zasady postępowania ratowniczego. GIOŚ, Firex Warszawa 2001.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 10, 2008, 12:04:15 »
Nie sztuka siedzieć rok w bibliotece i przeorać tysiące książek.  Lecz sztuką jest podać dokładne namiary na potrzebny temat.
Większość z tych książek czytałem i są to zwykłe podstawy ! Dobre dla pierwszego rocznika aby wiedział co to jest rat. chem.
A o potrzebnym temacie: "monitorowanie samochodami"  znajdziesz tam najwyżej dwa zdania.   :angry:
Chyba że się mylę i jest w tych tytułach rodzynek co pisze trochę więcej i ja do niego nie dotarłem. 
Więc jeśli kolega (zero-11) ma taki dar pozyskiwania wiedzy to ponawiam prośbę i proszę o zweryfikowanie danych na poziom zaawansowany (dwa zdania nam nie wystarczą).
Uczmy się wszyscy i dzielmy się tą wiedzą.  :pomysl:
Pozdrawiam
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 10, 2008, 15:06:14 »
Kolego Meku...
Jeśli dla Ciebie rok w bibliotece ze studiowaniem literatury i wydobyciem z niej tego, co najważniejsze nie jest sztuką to RESPECT chłopie!!
Pewnie sztuką jest dopiero przewalenie jednego, gotowego opracowania na pracę dyplomową, tak?

Powiem Ci dlaczego znasz te podane opracowania (jeśli siedzisz w temacie rat. chemicznego) i dlaczego nie jesteś, podobnie jak ja, w stanie podać jednego solidnego tytułu omawiającego temat rzucony w tym wątku przez Str@żakS@m'a. Ponieważ takiego opracowania w tym kraju nie znajdziesz. Nie ma gotowych poradników odnoszących się jedynie do praktycznego zastosowania metod pomiarowych. Wiem to od osób zajmujących się ratownictwem chemicznym w PSP od kilku-kilkunastu lat, osób po studiach z chemii.

Str@żkS@m - niestety ale pisanie pracy dyplomowej nie polega jedynie na opisaniu dokładnym głównego zagadnienia. Zdobądź informacje o wszelkich znanych ci przyrządach pomiarowych (jak nie znasz to net: czujniki fotojonizacyjne np. Auer PPM, detektory wielogazowe np. ITX, MultiPro, TMX, rurki wskaźnikowe np. Drager'a czy Auer'a), poszperaj w książkach o metodach pomiarowych (kolorymetrycznej, elektrochemicznej, katalitycznej etc.) i opisz je, opisz substancje niebezpieczne, taktyke prowadzenia działań ratowniczych w takich przypadkach, pluton rat. chemicznego itd. itd. To cholernie szeroki temat, a zagadnienia związane stricto z monitorowaniem skażeń to jedynie jego część.
Co do samochodów używanych do prowadzenia monitoringu i pomiarów, jak już pisałem w PSP raczej tego nie mamy. Możesz skontaktować się z Jednostką Rat. Chem. w Tarnowie (masz link) ewentualnie wojskowe jednostki rat. chem. Kiedyś widziałem prezentację z takim samochodem wojskowym. Jednak różnica w prowadzeniu samych pomiarów jest znikoma - zamiast chodzić w sprzęcie ochrony osobistej jedziemy sobie hermetycznym wozikiem. Zasada działania przyrządów pomiarowych pozostaje jednak ta sama.

pozdr.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2008, 15:08:05 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 10, 2008, 15:15:05 »
Str@żakS@m
to literatura, którą dostałem od kumpla siedzącego w temacie.
nie wiem, czy znajdziesz coś ponad to.
pozdr.

http://www.inf.sgsp.edu.pl/~zrch/pob/ratchem_lit.pdf

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Str@żakS@m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 10, 2008, 15:26:45 »
Nie sztuka siedzieć rok w bibliotece i przeorać tysiące książek.  Lecz sztuką jest podać dokładne namiary na potrzebny temat.
Większość z tych książek czytałem i są to zwykłe podstawy ! Dobre dla pierwszego rocznika aby wiedział co to jest rat. chem.
A o potrzebnym temacie: "monitorowanie samochodami"  znajdziesz tam najwyżej dwa zdania.   :angry:
Chyba że się mylę i jest w tych tytułach rodzynek co pisze trochę więcej i ja do niego nie dotarłem. 
Więc jeśli kolega (zero-11) ma taki dar pozyskiwania wiedzy to ponawiam prośbę i proszę o zweryfikowanie danych na poziom zaawansowany (dwa zdania nam nie wystarczą).
Uczmy się wszyscy i dzielmy się tą wiedzą.  :pomysl:
Pozdrawiam

Wszystkie wymienione pozycje przez Zero-11 również przejżałem i nic tam nie ma. Jak napisał Meku są tam dosłownie dwa zdania. Proszę o dokładne namiary lub pomoc w napisaniu mojej pracy oczywiście jestem w stanie  odwdzięczyć się finansowo. Jeszcze raz się powtórze: Celem mojej pracy jest analiza stosowanych praktycznych metod pomiarów stężeń gazów niebezpiecznych w odniesieniu do zaleceń producentów sprzętu pomiarowego oraz zasad taktyki prowadzenia działań ratowniczych. Większość pracy mam napisane lecz nie mam zrealizowanego celu czyli Praktyki pomiarowej...

Druga sprawa. Jeśli ktoś w swoich jednostkach posiada analizy akcji ratowniczych to tez był bym wdzięczny o pomoc. Analiza ma wyłącznie dotyczyć praktyki pomiarowej. I niech ktoś mi nie mowi, że znajde takie opisy w "Przegladze Pożarniczym", "W Akcji" itp. W tych czasopismach jest tylko wspomniane, że wykonano pomiar, nieraz nawet nie jest podane jakim urządzeniem a to niestety za mało.

Cytuj
Str@żkS@m - niestety ale pisanie pracy dyplomowej nie polega jedynie na opisaniu dokładnym głównego zagadnienia

Oczywiście zdaje sobie sprawę na czym polega pisanie pracy dyplomowej...Problem tkwi w tym, że właśnie tego zagadnienia mi brakuje...czyli najważniejszej części czyli mojego celu pracy....Mimo i tak Zero-11 dziękuję za zainteresowanie moim tematem.

Pozdrawiam
Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 11, 2008, 09:59:54 »
Witam

Faktycznie materiału w tym temacie jest jak na lekarstwo. Może warto podzwonić po szkołach pożarniczych i tam szukać punktu zaczepienia. Wiem że w Bydgoszczy mają dobrego specjalistę od rat.chem. więc może on ci jakoś pomoże lub nakieruje gdzie szukać.
Pozdrawiam.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 14, 2008, 13:27:36 »
...tak czytam i się zastanawiam....w jaki sposób można monitorować BA, w sposób ciągły chmury niebezpieczne samochodem...PANOWIE! wojsko ma i owszem takie samochody ale nie realizuje się nimi monitoringu "strikte" atmosfer niebezpicznych. Owszem można zaznaczyć np. obecność par fosforoorganików czy np. iperytów w powietrzu i podać szczunkowe stężenie, można wykazać obecność patogenów i czy promieniowania jonizującego (lub niejonizującego oczywiście) ale jak wyobrażacie sobie monitoring samochodowy dużych wycieków pospolitych "niewojskowych" ksenobiotyków a tym bardziej atmosfer wybuchowych !!!


tak poza tym...monitoring to nie tylko analiza ilościowa ale również jakościowa...wię dochodzą do tego pomiary IR - FTIR/RAMAN, GC,GCMS, IMS i parę innych


PZDR
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline nomex38

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Metody pomiarów gazów niebezpiecznych
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 15, 2008, 12:02:58 »
Myślę, że nie chodzi tutaj o pomiary wykonywane "stricte" z jadącego samochodu, ale o pomiary wykonywane z pomocą samochodów "pomiarowych" typu ABC z Piotrowic. W "Przeglądzie Pożarniczym" był artykuł (reklama?) samochodu NBc  firmy Gimaex-Schmitz.
http://www.gimaex-schmitz.de/?Mod1=artikel&MenuID=135&.

Jeśli chodzi o analizę jakościową. Gdzie znajdziesz w PSP  chromatografy ? Dyskutujmy o rzeczywistości a nie o futurystyce.