Autor Wątek: KONSPEKTY - czy wciąż funkcjonują?  (Przeczytany 8651 razy)

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
KONSPEKTY - czy wciąż funkcjonują?
« dnia: Maj 14, 2008, 10:26:00 »
Chciałbym podnieść do dyskusji kwestię konspektów wykładów (ćwiczeń) w ramach miesięcznych planów doskonalenia zawodowego strażaków na PB.
Czy funkcjonują one w dalszym ciągu w procesie szkolenia w Waszych jednostkach? Czy wciąż je piszecie (lub piszą d-cy zmian).
Przede wszystkim - czy widzicie potrzebę aby powstała na naszej stronie baza konspektów z której mogliby korzystać wszyscy użytkownicy?
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2008, 10:30:22 wysłana przez mario68 »

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
Odp: KONSPEKTY - czy wciąż funkcjonują?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2008, 15:01:22 »
Konspekty odgrywają ważną rolę w procesie kształcenia. Przynajmniej ten co je pisze to co nieco przeczyta, choćby sprawdzając błędy przy kopiowaniu. Dowódcy zmian nie piszą konspektów - jeszcze takiego nie widziałem  :mellow: :mellow: :mellow:. Piszą to inni strażacy. Piszą na podstawie książek, prac dyplomowych z uczelni, materiałów z netu.
Co do bazy konspektów to może sie ona różnić bo w każdym województwie może być inaczej wyglądający konspekt. Jedni to robią w postaci szablonu - schematu z podanymi celami a inni traktują jako dodatkowe źródło informacji. Nie jest to zła rzecz, którą zaproponowałeś mario, z tym że należałoby czytać i filtrować te konspekty tak by wychwytywać błędy lub stare nieaktualne informacje.
pozdr,
Nie jestem tolerancyjny dla nygusów ortograficznych i "pseudodyslektyków". Człowiek uczy się przez całe życie ;P

Offline mlody.strazak

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2008, 21:39:39 »
BAZA konspektów - myślę, że super pomysł

Co do wypowiedzi kolegi robn to myślę, że nie forma najważniejsza, ale uporządkowanie wiedzy.

Swoją drogą to myślę, że gdyby znalazło się kilku chętnych do wypełniania tej bazy (bo człowiek z założenia jest wygodny-leniwy i uzupełniać i wrzucać raczej mało będzie kto) to możnaby ruszyć temat.

Swoją drogą, to kiedyś myślałem o platformie e-lerningowej (np. konspekty i potem do rozwiązania jakiś krótki test wyboru). Ale znowu do tego trzeba niezłego zespołu specjalistów.

Myślę, że sporą bazą wiedzy-doświadczeń jest dział "Taktyka działań ratowniczo-gaśniczych" moderowany przez Witolda, ba powiem więcej: chyba tylko tam się nie opluwamy, tylko rozsądnie podchodzimy do tematów.

Jakieś propozycje?

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2008, 21:43:51 »
Swoją drogą to myślę, że gdyby znalazło się kilku chętnych do wypełniania tej bazy
A poprowadziłbyś ten temat, delikatnie mówiąc zaopiekował nim ??
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2008, 21:50:37 »
rzeczywiście gdyby znalazła się osoba (wspierana przez innych stałych użytkowników) można by było ruszyć ten temat. Każdy z nas ma przecież w swoich zbiorach kupę konspektów - gdyby to zebrać, usystematyzować, wsadzić na jakiś serwer to byłby niezły numer który przysporzy nam wiele popularności. Kwestie techniczne trzeba by było tylko uzgodnić z Adminem.

Gdybyś tylko chciał się w to włączyć to zapraszamy do Klubu....

straz98

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2008, 22:03:44 »
tylko żeby nie było zbyt optymistycznie, z moich doświadczeń wynika, iż duża część konspektów to materiały żywcem zerżnięte tzn. przepisane z artykułów czy książek "słowo w słowo", więc ich publikacja na forum to forma plagiatu i szkoda byłoby takie coś mieszać z na pewno wartościowymi pracami pojedynczych osób, które żeby coś napisać muszą się napracować- ot takie przemyślenia w stylu smerfa marudy :(

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2008, 22:14:57 »
Takie rzeczy to tylko na wiki! Tym bardziej, że można pomyśleć o jednolitym szablonie dokumentów.
Mnie martwi inna sprawa. Pytanie brzmi, w jakim zakresie konspekty są potrzebne do praktycznego wykorzystania, a w jakim do formalnego kompletowania "kwitów" na wypadek kontroli? Jeśli zachodzi ten drugi przypadek wcale nie jestem pewny, czy warto poświęcać czas i wysiłek, żeby ludziom, którzy nic od siebie nie dają jeszcze bardziej ułatwiać lenistwo. Sorki, niczego nie sugeruję, ale jeśli chcemy naprawiać straż, trzeba się zastanowić jak użyć naszych skromnych SIS żeby to było najbardziej skuteczne.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.
StrazakWiki

straz98

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2008, 22:21:48 »
Ot i dobrze gada, założę się, że znacząca większość to wykorzystanie konspektów dla zadowolenia kontroli, tak jak i całe planowanie doskonalenia zawodowego obecnie w PSP. Niestety obecny system doskonalenia ni w ząb nie przystaje do rzeczywistości i ludzie zmuszeni są do robienia działalności pozornej.

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2008, 23:22:46 »
Oczywiście obydwaj macie rację.
Ale my systemu szkolnictwa w PSP nie zmienimy.
Faktu że "kwity" do ewentualnej kontroli też w JRG muszą być też nie....

Wszyscy na bieżąco wymieniają się posiadanymi konspektami więc może warto byłoby żeby naprawdę WARTOŚCIOWE rzeczy znaleźli u nas.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2008, 23:27:42 wysłana przez mario68 »

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2008, 23:26:21 »
A może to sposób aby ujednolicić w całym kraju formy i treść konspektów? Wszyscy będą się uczyli na tych samych.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2008, 23:28:22 wysłana przez Butel »

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline mlody.strazak

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2008, 12:02:54 »
Swoją drogą to myślę, że gdyby znalazło się kilku chętnych do wypełniania tej bazy
A poprowadziłbyś ten temat, delikatnie mówiąc zaopiekował nim ??

Na dzień dzisiejszy mogę się zaoferować do "pociągnięcia tematu", ale trzeba przemyśleć następujące tematy:
- administratorów (osób dbających rozwój serwisu) musi być kilku, żeby nie umarło to śmiercią naturalną gdyby ktoś wyskoczył (sprawy rodzinne, służbowe itp.)
- do przemyślenia, czy chcemy zatwierdzić jeden ogólny szablon i tylko takie wrzucamy, czy interesuje nas dowolna wiedza, byle była ona usystematyzowana (zebrana)
- jak ktoś wcześniej zauważył prawa autorskie (trzeba przemyśleć zagrożenia)
- dostęp do bazy (ogólne dostępne, czy login i hasło), dostęp bezpłatny czy płatny (opłata np. to wrzucenie do bazy 1 konspektu = dostęp do 10 innych - w ten sposób baza by się rozwijała)
- wrzucamy wszystko, czy powołujemy grupę specjalistów dbających o wartość merytoryczną dokumentu (coby bubli nie było)
- sprzęt (jaki serwer i gdzie)
- inne ...

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 22, 2008, 22:34:40 »
jestem także za systemem wymiany plików (trochę bardziej rygorystycznym niż zaproponowany przez młody strazak - bo 1 plik udostępniony na 3 do pobrania).
Podoba mi się system wymiany taki jak jest na serwisie www.elektroda.pl - są tam punkty, które możesz kupić, dostać lub zarobić poprzez różne formy. To by działało także na naszym polu. Czyli chcesz informacji to się wymień.
także grupa może nie specjalistów ale obserwatorów była by dobra w celu weryfikacji takiego konspektu. jestem za.
Co do praw autorskich to udostępniony plik jest do pobrania na określonych warunkach - jeśli korzystało sie z innych opracowań to powinny być odnośniki do literatury (jak w każdych opracowaniach),
pozdr
Nie jestem tolerancyjny dla nygusów ortograficznych i "pseudodyslektyków". Człowiek uczy się przez całe życie ;P

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 22, 2008, 22:41:30 »
Na potrzeby konkursów (Pożarniczego Jozina z BAzin i ogłaszanego za kilka dni fotokonkursu) z pieniędzy Klubowych zakupiliśmy 10GB miejsca na serwerze. Na pewno znajdzie się tam też miejsce na bazę konspektów.
Tak, że jest szansa na rozwój tego tematu - potrzeba tylko ludzi do koordynacji i dopięcia zasad korzystania z bazy.

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 22, 2008, 23:40:09 »
No to zamieszczam przykładowy szablon konspektu - bez danych.
czekam na opinie.
przykladowy konspekt.doc
pozdr

Offline mlody.strazak

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 23, 2008, 07:54:40 »
Na potrzeby konkursów (Pożarniczego Jozina z BAzin i ogłaszanego za kilka dni fotokonkursu) z pieniędzy Klubowych zakupiliśmy 10GB miejsca na serwerze. Na pewno znajdzie się tam też miejsce na bazę konspektów.
Tak, że jest szansa na rozwój tego tematu - potrzeba tylko ludzi do koordynacji i dopięcia zasad korzystania z bazy.
Rozumiem, że po ewentualnym wrzuceniu jakaś komisja ocenia konspekt (tzn. jego wartość merytoryczną) i ją akceptuje (nadając punkty)? tak?

Jestem w stanie zrobić cały silnik, ale trzeb aby jeszcze zatwierdzić ramowe wytyczne co powinien zawierać dany konspekt i mniej więcej jak powinien wyglądać.

Proponuje poniżej zapisywać akces osób chętnych do współpracy (oraz zakres zadań możliwych do zrealizowania)

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 23, 2008, 14:43:06 »
Super :)

Proponuje aby tym zagadnieniem zajęli się i koordynowali robn i młody.strazak.
Może na PW sie dogadacie co do dalszych prac, oczywiście jak chcecie ;) .
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 15:18:05 wysłana przez Butel »

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 23, 2008, 17:58:00 »
Z mojej strony to jest zgoda tylko na warunkach takich jak to działa na serwisie elektrody: wymiana bądź kupno za punkty (stawki oczywiście są tanie).
jeśli by nasze forum nie miało takiej opcji zawsze można skorzystać z tego rozwiązania.
Wiem, że będą głosy oburzenia na takie rozwiązanie, ale w drodze ewolucji doszedłem do tego że wiedza kosztuje a tym bardziej czas poświęcony na jej zdobywanie. A konspekty za FREE to tylko dobra pożywka dla wałkoni i nierobów.

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 23, 2008, 18:07:50 »
Myślę że takie rozwiązanie powinno każdemu odpowiadać.

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 23, 2008, 18:12:30 »
więc, pytanie do admina:
dago, da się coś takiego zrobić?

i ciąg dalszy pytanie do forumowiczów: jak widzicie taki konspekt? jak on powinien wyglądać?
Pozdr,

Offline fubu

• strażak
  • Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 21, 2009, 08:29:24 »
tak a propos konspektów i opracowywania planów sytuacyjnych po ćwiczeniach, akcjach. D-ca jrg wymaga i tak sie już u mnie przyjęło, że mapki robimy w corelu. Chyba nie musze tłumaczyć jak czasochłonne jest narysowanie np. rozdzielacza, czy zrobienie czegokolwiek w tym programie dla początkującego użytkownika.
Właśnie dlatego opracowałem bazę danych z gotowym szablonem takiego planu sytuacyjnego (tabelka, obramowanie, kierunek wiatru, ...) oraz zbiór wszystkich znaków używanych w mapkach w psp (zgodnie z rozkazem KGPSP w sprawie wprowadzenia do użytku służbwego Zbioru Znaków Taktycznych i Prewencyjnych dla Straży Pożarnych).
Także jeśli ktoś potrzebowałby coś takiego to chętnie wyśle. Proszę o wiadomość na PW.