O ŚOI w mądrych papierach:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW Wewnętrznych I ADMINISTRACJI z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej:
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
pkt 8.
Środkach ochrony indywidualnej strażaka — rozumie się przez to urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia bądź trzymania w celu ochrony strażaka przed zagrożeniami, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo i zdrowie;
§ 3. 1. Kierujący akcją ratowniczą oraz prowadzący ćwiczenia lub szkolenie:
pkt 1) wyznacza stanowiska pracy i organizuje przebieg ćwiczeń lub szkoleń zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny służby;
Pkt 3) uwzględnia zabezpieczenie strażaków przed czynnikami
niebezpiecznymi, szkodliwymi i uciążliwymi;
§ 7. Sprzętu specjalistycznego i środków ochrony indywidualnej strażak
używa zgodnie z instrukcją. Podlegają one sprawdzeniu po każdorazowym użyciu oraz podczas przeprowadzania zmiany służby, a stosowane podczas szkolenia — podlegają sprawdzeniu przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
§ 5. 1. Zasadniczymi przedmiotami odzieży specjalnej są:
1) ubranie koszarowe;
2) ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej;
3) obuwie koszarowe;
4) buty dla kadry dowódczo-sztabowej.
§ 6. 1.
Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są:
1) ubranie specjalne;
2) rękawice specjalne;
3) kominiarka;
4) buty strażackie;
5) hełm strażacki.
§ 10.4 Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, pełnienia służby w podziale bojowym, manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego, strażak wykonuje zadania w przedmiotach odzieży specjalnej,
środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego, stosownie do charakteru wykonywanych czynności.
Czy ktoś z Państwa widzi tutaj napisane lub zna inny zapis w którym napisane jest, że strażak ma być ubrany
ZAWSZE w Ubranie Specjalne?
@krzysiek_2k a jak dobrze chroni przed przecieciem !:o zupelnie jak EN 469
Przypominam, że ratownicy grup SGRT wyposażeni się bardzo często w kombinezony nie spełniające ŻADNEJ normy ani NIEPRZEBADANE, pod kątem przecięcia, przetarcia, rozerwania, odporności na ogień, wodę, wiatr, substancje niebezpieczne. Co ważniejsze - ubrania te W ŻADNEJ mierze nie dają lepszego zabezpieczenia niż ubranie koszarowe. Jednowarstwowa konstrukcja, materiał często ten sam co w przypadku koszaru. Podobnie kombinezony wielu SGRW.
Idea stosowania ŚOI przez strażaka dopasowanego do zagrożenia niestety leży choćby z powodu wyposażania ratowników SGR w "ubrania robocze", które pozornie poprawiają bezpieczeństwo tylko w oczach przełożonych, gotowych karać za nie stosowanie ubrania które nie chroni.
Mimo, że dążę do stosowania ŚOI właściwych dla danego zdarzenia, nie zawsze się da - bo albo nie mam technicznych możliwości, albo po prostu - nie jestem bez winy. Ale za każdym razem wybór ŚOI jest wynikiem szybkiej analizy zagrożeń, warunków uciążliwych, a nie podyktowany zasadą "Ubranie specjalne na każdą okazję". Na cale szczęście mam możliwość/nieprzyjemność zabierania ze sobą zawsze worka w którym mam sprzęt Rwys, kombinezon, lekki kask z goglami, drugie rękawice itp. Stosuję i wdrażam nawet kamizelki odblaskowe!
Mnie szlag trafia, kiedy ktoś zarzuca ratownikom (po zdjeciach), że nie noszą US, bo jest to "regulaminowe". Regulaminy były w latach 70 do 90 XX wieku. Dziś mamy XXI wiek.
A to dopiero początek. Nikt już nie widzi ratowników pracujących na wysokości, którzy w ogóle się nie asekurują. I nie ważne że to nie pożar, ważne żeby miał US, ale asekurować się na krawędzi dachu już nie trzeba.