Autor Wątek: Regulamin jest po to żeby go łamać  (Przeczytany 393077 razy)

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #350 dnia: Lipiec 25, 2015, 18:39:28 »
Wg mnie, powinieneś mieć założone to:§ 6. 1. Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są:
1) ubranie specjalne;
2) rękawice specjalne;
3) kominiarka;
4) buty strażackie;
5) hełm strażacki.

Dostosowane do potrzeb akcji.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #351 dnia: Lipiec 25, 2015, 20:41:13 »
Niektórych trochę ponosi z tym UPS/US/czy potocznie Nomex'm , sytuacji jest wiele i nie można z uporem maniaka ubierać zawsze i wszędzie to coś Nomexopodobne , które powoduje latem odwodnienie, przegrzanie, krepuje ruchy itd....można tak bez końca wyliczać. Przy letnich powodziach opadowych .... ubranie koszarowe i oczywiście kamizelka asekuracyjna! To , że jesteśmy słabiutko wyposażeni , w porównaniu do grup specjalistycznych , nie oznacza , że Nomex ma zastąpić rozum i racjonalne myślenie. SG maja pianki, skafandry, kombinezony .... nie ubierają na to UPS. Jest wiele rodzajów działań związanych z usuwaniem skutków MZ , w których UPS tylko przeszkadza. Gdzie są dla nas ubrania lekki do działań zewnętrznych , pytam ? Widzieliście tegoroczne pożary lasów w Grecji, Chorwacji?
Widzieliście jak strażacy byli ubrani? Ubrania lekkie a nie UPS. Ale do betoniarni z KG jakoś to nie trafia....pracują, projektują, konsultują.... nie ma końca.

Offline Ajla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #352 dnia: Lipiec 25, 2015, 22:31:22 »
Wg mnie, powinieneś mieć założone to:§ 6. 1. Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są:
1) ubranie specjalne;
2) rękawice specjalne;
3) kominiarka;
4) buty strażackie;
5) hełm strażacki.

Dostosowane do potrzeb akcji.

Pomijasz parę punktów z przytoczonej ustawy

§ 5. 1. Zasadniczymi przedmiotami odzieży specjalnej są:
1) ubranie koszarowe;
2) ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej;
3) obuwie koszarowe;
4) buty dla kadry dowódczo-sztabowej.

§ 6. 1. Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są:
1) ubranie specjalne;
2) rękawice specjalne;
3) kominiarka;
4) buty strażackie;
5) hełm strażacki.

§ 10.4 Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, pełnienia służby w podziale bojowym, manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego, strażak wykonuje zadania w przedmiotach odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego, stosownie do charakteru wykonywanych czynności.


w § 10.4 jak widać powyżej jest napisane że czynności te wykonuje się w przedmiotach odzieży specjalnej oraz środkach ochrony indywidualnej stosownie do charakteru wykonywanych czynności natomiast § 5. 1. mówi że przedmiotami odzieży specjalnej jest ubranie koszarowe, więc wg. mnie ustawa daje możliwość wyboru kiedy używamy ubrania specjalnego a kiedy środków ochrony indywidualnej.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #353 dnia: Lipiec 26, 2015, 21:00:56 »
[...]
I żeby była jasność - nie bronię ratowników z postu Krzysiek_2K, apeluję natomiast o rozsądek przy doborze ŚOI adekwatnych do występujących zagrożeń.

Polać koledze piwo, bo widzę światełko w tunelu :)

A tak swoją drogą, zadziwiające, jak niektórzy uwielbiają się przyczepiać do cudzego umundurowania, ćwiczeń, gaszenia trawników, czy też wreszcie stroju do pływania łódką. Niektórych naprawdę bardzo, ale to bardzo ponosi. Kolega Spartan998 niezwykle celnie i słusznie przytoczył maniakalny odruch zakładania tego nomexopodobnego czegoś do każdego (alarmowego lub nie) wyjazdu z koszar, bez względu na okoliczności, i bez uruchamiania jakichkolwiek procesów myślowych. Taki neo-beton, albo modern-beton.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #354 dnia: Lipiec 27, 2015, 08:40:17 »
Ooo, widzę że się porobiło przez te zdjęcia...
Moim celem nie było krytykowanie chłopaków pracujących przy rozbiórce w koszarówkach - wręcz chwała dowódcy za to, że pozwolił. Zapewne wszyscy dobrze wiemy jak cudownie się pracuje w "regulaminowych" ŚOI... Jest to jednak kolejny dowód na potrzebę zapewnienia bezpiecznych i komfortowych warunków pracy w różnych warunkach, nie koniecznie ciężkie ubranie chroniące przed ogniem i wysoką temperaturą, czasami wystarczy lekkie ubranie chroniące przed przecięciem, za to nie gwarantujące przegrzania. No ale na tym forum chyba nie trzeba tego nikomu udowadniać...

Offline Ajla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #355 dnia: Lipiec 27, 2015, 14:37:32 »
[...]
I żeby była jasność - nie bronię ratowników z postu Krzysiek_2K, apeluję natomiast o rozsądek przy doborze ŚOI adekwatnych do występujących zagrożeń.

Polać koledze piwo, bo widzę światełko w tunelu :)

A tak swoją drogą, zadziwiające, jak niektórzy uwielbiają się przyczepiać do cudzego umundurowania, ćwiczeń, gaszenia trawników, czy też wreszcie stroju do pływania łódką. Niektórych naprawdę bardzo, ale to bardzo ponosi. Kolega Spartan998 niezwykle celnie i słusznie przytoczył maniakalny odruch zakładania tego nomexopodobnego czegoś do każdego (alarmowego lub nie) wyjazdu z koszar, bez względu na okoliczności, i bez uruchamiania jakichkolwiek procesów myślowych. Taki neo-beton, albo modern-beton.

Hitem jest podlewanie trawników czy tam innych kwiatków w nomexach i hełmach bo w końcu używa się służbowej prądownicy

zyraf

  • Gość
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #356 dnia: Sierpień 08, 2015, 13:09:37 »
W myśl zasady " tu się wykonuje polecenia a nie zastanawia nad nimi" można w nomexie nawet po plaży ganiać i w morzu działać :D

od 39s
https://www.youtube.com/watch?t=41&v=Te995V5isLI

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #357 dnia: Sierpień 11, 2015, 15:43:15 »
Nie wiem czy w dobrym temacie, ale co tam.

Będąc na wakacjach nad polskim morzem w oczy rzucił mi się oto taki obrazek. Samochód dostawczy podjeżdża sobie pod sklep, a na desce rozdzielczej oprócz napisu ZAOPATRZENIE, również napis STRAŻ. Samochód nie bacząc na zakazy, miejsca dla inwalidów staje gdzie chce, jak chce, itp. Co koledzy na to?



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #358 dnia: Sierpień 11, 2015, 17:01:04 »
W myśl zasady " tu się wykonuje polecenia a nie zastanawia nad nimi" można w nomexie nawet po plaży ganiać i w morzu działać :D

od 39s
https://www.youtube.com/watch?t=41&v=Te995V5isLI
Ludzi do tyraliery było tam aż nadto, nie wiem po co tych dwóch w ogóle właziło do wody. Jeśli był to rozkaz - współczuję. Poza tym wpuszczanie ludzi w pełnym ubraniu specjalnym do wody lub w jej najbliższe okolice wręcz kłóci się ze zdrowym rozsądkiem  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #359 dnia: Sierpień 12, 2015, 21:54:45 »
W myśl zasady " tu się wykonuje polecenia a nie zastanawia nad nimi" można w nomexie nawet po plaży ganiać i w morzu działać :D
https://www.youtube.com/watch?t=41&v=Te995V5isLI

Moim zdaniem KDR powinien pisać notatkę wyjaśniającą za ubrania podkomendnych w czasie tych działań.
Tak, wiem - rozporządzenie. Ale zdrowy rozsądek dowodzący też musi mieć. Taki stopień ochrony ratowników przy 30° w cieniu grozi przegrzaniem. A poza tym wyglądamy jak idioci: publika w majtkach, a my w "zimowych ubraniach". Pominę ważną kwestię prowadzenie działań w wodzie.

Kilka lat temu na egzaminie Z22 w Kościelcu (SA Kraków) jeden z kolegów przy temperaturze ciut niższej niż obecna, stracił przytomność. Świadomość odzyskał dopiero w karetce w drodze do szpitala... I to nie było tak, że kolega miał słabą wydolność, duży brzuch i problemy z krążeniem.
I nie czepiam się tu US, bo na egzaminie ratownik ubrany być musi. Problem w tym, że wymagano pod spodem ubrania koszarowego (egzaminowani wcześniej pytali o tę kwestię). Dopiero po wypadku zakazano koszarówek pod Nomexami i zapewniono wodę do picia.
Gdyby koledze stało się coś poważniejszego, sprawa oparłaby się najpewniej o sąd...

Także teraz w te upały widzimy na filmach/zdjęciach ludzi z podziału w pełnych US, działających przy zdarzeniach, które nie wymagają izolacji cieplnej, bądź ochrony przed urazami mechanicznymi. A taki stopień ochrony nie tylko grozi problemem zdrowotnym, ale także obniża naszą sprawność w niesieniu pomocy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2015, 23:46:31 wysłana przez Lett »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #360 dnia: Sierpień 13, 2015, 21:54:34 »
również napis STRAŻ.
a jaki przepis/ regulamin to łamie?

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #361 dnia: Sierpień 14, 2015, 23:03:37 »
również napis STRAŻ.
a jaki przepis/ regulamin to łamie?

być może nie łamie przepisów ale jakby nie było bije w formacje, zwłaszcza jeśli ktoś uważa że napis STRAŻ na przedniej szybie upoważnia go do łamania przepisów, bo domniemam, że po to został tam umieszczony - parkowanie na kopercie, pod zakazem itp.
A poza tym to ustawie o PSP jest chyba jakiś zapis że dystynkcje i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #362 dnia: Sierpień 15, 2015, 00:57:42 »
również napis STRAŻ.
a jaki przepis/ regulamin to łamie?

Czy jest jakiś przepis zabraniający używania napisu Policja? Biuro Ochrony Rządu? Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Pierwszy lepszy roznosiciel paczek pier*olnie sobie na podszybiu jakąś naszywkę i jest ok? Weź mnie chłopie nie załamuj...

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #363 dnia: Sierpień 15, 2015, 08:23:18 »
również napis STRAŻ.
a jaki przepis/ regulamin to łamie?

być może nie łamie przepisów ale jakby nie było bije w formacje, zwłaszcza jeśli ktoś uważa że napis STRAŻ na przedniej szybie upoważnia go do łamania przepisów, bo domniemam, że po to został tam umieszczony - parkowanie na kopercie, pod zakazem itp.
A poza tym to ustawie o PSP jest chyba jakiś zapis że dystynkcje i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone.
Penie jakiś napalony Osp-man z układami w Straży Miejskiej , a to jego znak rozpoznawczy aby nie założyć blokady na koło czy wypisać mandatu za złe parkowanie.
 Takich kwiatków zaobserwowałem o wiele więcej. To jest Polska właśnie .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #364 dnia: Sierpień 15, 2015, 16:12:35 »

Czy jest jakiś przepis zabraniający używania napisu Policja? Biuro Ochrony Rządu? Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Pierwszy lepszy roznosiciel paczek pier*olnie sobie na podszybiu jakąś naszywkę i jest ok? Weź mnie chłopie nie załamuj...
jak Cię załamałem to przepraszam
akurat o policji jest przepis: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2004 r. w sprawie zakazu używania munduru policyjnego lub jego części
podobne rozporządzenie dotyczy mundurów wojskowych i sg - innych mi się nie chce szukać
każde umundurowanie można luźno podciągnąć pod kodeks wykroczeń  (art 61) ale tam raczej chodzi o podszywanie się pod kogoś

podajcie przepis który dotyczy munduru strażackiego bo "gdzieś w ustawie" "jakiś przepis" to mało precyzyjne
PS. Ja nie popieram takiego działania ale nie odpowiedzieliście jaki przepis złamał


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2021, 14:04:26 wysłana przez ogniomiszcz »

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #365 dnia: Sierpień 15, 2015, 17:32:49 »
A poza tym to ustawie o PSP jest chyba jakiś zapis że dystynkcje i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone.
jest?

ustawa o PSP
Art. 61. 1. Strażak jest obowiązany do noszenia w czasie służby: umundurowania, odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej, dystynkcji, odznak, znaków identyfikacyjnych i ekwipunku osobistego.
2. Umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone wyłącznie dla strażaka.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #366 dnia: Sierpień 15, 2015, 22:50:50 »
W odpowiednim rozporządzeniu znajdź jakie są mundury, a na czym nosisz napis "STRAŻ".
To teraz w ustawie o PSP znajdź definicję strażaka i wkroczysz w kolejny lapsus.
Powodzenia

Kolego w przeciwieństwie do ciebie i jeszcze kilku wiem jakie to rozporządzenie i wiem co jest umundurowaniem a co odzieżą specjalną czy też środkiem ochrony indywidualnej.  I wiem też że deski rozdzielczej w żadnym przepisie nie znajdziesz.

Offline kjas5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #367 dnia: Sierpień 28, 2015, 22:15:26 »
przykład idzie z ,,góry,, ;)

 http://www.kppspgolub-dobrzyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=528:wiczenia-z-ratownictwa-technicznego-funkcjonariuszy-8-godzinnych&catid=40:inne&Itemid=89

Szanowny Bobi albo raczej druhu prezesie, po co piętnować innych, wrzucać linki, albo robić zdjęcia strażakom w wybrakowanym umundurowaniu specjalnym, skoro zaledwie tydzień po opublikowaniu linka na forum wykazałeś identyczną postawę. Innym się wypomina a samemu nomeksów się nie bierze, bo za ciepło, bo zbyt niewygodnie, bo lepiej lansować się przy dowodzeniu w koszulce. A potem wychodzą takie kwiatki że brakuje rękawic i strażacy pożądleni. Niestety na nic ten błąd się nie zdał, bo najlepszym ubraniem do zdarzeń dalej są t-shirty i polówki.


Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #368 dnia: Wrzesień 20, 2015, 22:39:15 »

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #369 dnia: Wrzesień 21, 2015, 08:21:43 »
na zdjęciu powyżej ubiór to jedno, ale miejsce gdzie znajduje się operator narzędzia też nie jest najlepsze

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #370 dnia: Wrzesień 27, 2015, 20:08:33 »
znalazłem takie cos w sieci mundur PSP kapelusz podhalańczyka granatowy, peleryna ? chyba nasza przeciwdeszczowa zarzucona jak podhalańczyka, na kapeluszu orzelek PSP bez stopnia , pasek filcowy pod brodą
Czy to jest regulaminowy ubiór strażaka PSP? bo ja nie znalazłem takiego w rozporzadzeniu.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2015, 20:26:42 wysłana przez firepl »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #371 dnia: Wrzesień 27, 2015, 21:43:21 »
znalazłem takie cos w sieci mundur PSP kapelusz podhalańczyka granatowy, peleryna ? chyba nasza przeciwdeszczowa zarzucona jak podhalańczyka, na kapeluszu orzelek PSP bez stopnia , pasek filcowy pod brodą
Czy to jest regulaminowy ubiór strażaka PSP? bo ja nie znalazłem takiego w rozporzadzeniu.

§ 11. 1. Strażakowi zezwala się na noszenie:
(...)
5) elementów strojów regionalnych w czasie udziału w uroczystościach folklorystycznych

vide ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #372 dnia: Wrzesień 28, 2015, 07:37:44 »
No dobrze , elementem regionalnym jest kapelusz góralski , spodniewełniane(oryginalne podobne jak noszą OSP)
elementem góralskim nie jest peleryna ani czarny kapelusz.
Peleryna góralska jest krótka, pozatym jesli juz to plaszcze zawieszone przez bark nosza tylko wojska Podchalanskie i nie jest to element ubioru regionalnego.
Nie jest to uroczystosc folkloeystyczna tylko 130 rocznica OSP, Nie żebym się czepiał tylko tak troche pajacowato wygląda , owszem gdyby założyli zespól grający muzyke góralska to niech się ubiera w spodnie wełniane i co tam górale mają ale to jest jakis wymyslony ubiór , Oficera :) i d-cy jrg.


Elementy stroju regionalnegona zdjeciu,   Wojska podchalańskie wystepują w umundurowaniu wyściowym lub słuzbowym przypisanym ustawowo.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2015, 07:43:53 wysłana przez firepl »

Offline gwiand

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #373 dnia: Wrzesień 28, 2015, 10:56:18 »
Osoba przedstawiona na zdjęciu nie jest ujęta w całej okazałości tzn. od stóp do głowy.
Ten strój to jest pełne umundurowanie kompani honorowej podhalańczyka (nie mylić z ubiorem góralskim) w skład którego wchodzi mundur, kapelusz podhalański (góralski jest inny), peleryna podhalańska (nie cucha też peleryna przeciwdeszczowa), buty opinacze podkute, pas główny czarny, rękawiczki czyli to samo co wojskowa kompania podhalańska. Strażak ten występował podczas uroczystości z udziałem komendanta głównego oraz wojewódzkich i nikt nie miał uwag.
Notabene kompania ta funkcjonuje od lat sześćdziesiątych i do dnia dzisiejszego pielęgnuje jej tradycje pokazując, czy też reprezentując region Podhala. Na przestrzeni tych lat uczestniczyła w wielokrotnie w uroczystościach rangi krajowej, wojewódzkich - władze były różne, ale żadna nie miała uwagi do jej umundurowania. Ze względu na odmienność umundurowanie bardzo często jest zapraszana do udziału w różnych uroczystościach strażackich PSP i OSP, aby dodać jej splendoru i urozmaicenia.
Nadmienię, że w tej kompani jest wielu oficerów, aspirantów i podoficerów PSP. Ten oficer jest członkiem tej kompani i się jej nie wstydzi, a w tej uroczystości był jej dowódcą. Również takie umundurowanie posiada orkiestra.
Tyle wyjaśnienia co do obrazka.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #374 dnia: Wrzesień 28, 2015, 13:25:10 »
Jakoś twoje wyjaśnienie mnie nie przekonało.
link    www.archiwum.watra.pl/rozne/zakopane2/straz2.html
na tych zdjęciach jest sobiepaństwo jak kto chce i z kim chce jest też KG i co to że jest to znaczy że wszystko jest OK?
Jaki przepis dopuszcza do noszenia koalicyjki ? a już ten z szabla to mnie rozbroił.
Albo ten co idzie macha reką i salutuje ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2015, 19:53:07 wysłana przez firepl »