Autor Wątek: Regulamin jest po to żeby go łamać  (Przeczytany 393030 razy)

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Regulamin jest po to żeby go łamać
« dnia: Maj 12, 2008, 13:53:19 »
Czy może ktoś zna przepis regulujący zasady noszenia medali i innych odznaczeń na mundurach strazaków PSP. Wiem, że istnieje taki przepis dla funkcjonariuszy policji. Z tego co widziałem ostatnio na uroczystościach strażackich to aż wstyd - każdy tak jak jemu pasuje, nawet baretki nosi się razem z medalami.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2008, 14:04:09 »
Jeśli masz dostęp do archiwalnych egzemplarzy Przeglądu Pożarniczego, to proponuję zajrzeć do numeru 11/2002, w którym na stronie 48 jest artykuł autorstwa K. Krężel  - "Kodeks orderowy raz jeszcze" - zasady noszenia oznak orderów i odznaczeń w PSP, odpowiedzi na najczęstsze pytania czytelników.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2008, 23:48:12 »
Tu masz "Regulamin umundurowania" http://www.zosprp.pl/?q=node/361  ,w załączniku nr1 (str. 10) podane są wszystkie zasady.Co prawda Regulamin dotyczy   raczej OSP ale skoro jedziemy na jednym wózku to zasady dla PSP pewnie podobne.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2008, 00:00:00 wysłana przez fireman91 »

Offline Borciuch

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2008, 14:33:40 »
Witam
Pozwolę sobie przytoczyć dość dość dokładnie wyjaśnienie dot. baraetek:
Cytuj
Baretka odznaczenia - jest to wstążka barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia, noszona, na co dzień na mundurze w zastępstwie odznaczenia.
Barwy wstążki są zwykle identyczne z barwami wstęgi przewidzianej dla danego odznaczenia. Długość baretki równa jest szerokości wstążki stosowanej w najniższej klasie danego orderu lub odznaczenia. Według polskich przepisów, szerokość baretki wynosi 8 mm. Baretkę nakłada się na podkładkę sukienną koloru czarnego, która powinna być o 2 mm dłuższa i szersza od baretki.
Baretki nosi się na lewej piersi w kolejności określonej przez starszeństwo odznaczeń (zobacz np. kolejność polskich odznaczeń), od prawej do lewej strony i od góry do dołu. Sposób noszenia niektórych baretek (podobnie jak niektórych odznaczeń) określają dodatkowe zasady, mające dodatkowo podkreślić ich wagę. Na przykład baretkę radzieckiego Orderu Zwycięstwa należy nosić oddzielnie, 1 cm ponad wszystkimi pozostałymi.
Wyższe klasy polskich orderów oznacza się przez umieszczenie na baretce rozetki lub rozetki z poziomym galonikiem, a wyższe klasy polskich odznaczeń – przez umieszczenie galonika pionowego w kolorze złotym lub srebrnym. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Baretka)
Poza tym są przepisy dotyczące noszenia odznaczeń:
Cytuj
http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html
Dobrym pomysłem - ma taką nadzieję - byłoby wprowadzenie (na wzór Republiki Litewskiej) pewnej zasady: wręczając odznaczenie, wręczyć również baretkę do wpięcia.
Ich odznaczenia posiadają szpilkę w kształcie liter c, gdzie końcówki są zaostrzone - i nie ma problemów z ich wpięciem.Ale marne szanse na przeforsowanie ich w Polsce. Jeśli chodzi o Kodeks Orderowy to mogę przesłać - ale jest on w wersji cz/b.
pozdrawiam

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2009, 11:50:19 »
Witam

Wydaje mi się, że zasady noszenia wszelakich rzeczy na mundurze nie obowiązują Z-cy KG PSP Kwiatkowskiego. Otóż ów Pan nosi 2 absolwentki SGSP: jedną srebrną (inżynierską), a drugą złotą (magisterską). Po co pytam się ? Bardzo ładnie widać to na tym zdjęciu

I kolejny Pan z szeregów KG PSP, który "świetnie" zna zasady noszenia elementów umundurowania (czyli im więcej złota tym lepiej, jak choinka). Pan posiada na mundurze absolwentkę SA PSP oraz absolwentkę SGSP. Jakaś paranoja. Ten "kwiat" można zobaczyć tutaj

Także Panowie..przykład idzie z góry..

pozdrawiam

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2009, 15:19:37 »
noszenie odpowiednich orderów, odznaczeń, medali, odznak i innych błyskotek reguluje zazwyczaj rozporządzenie, regulamin bądź inny akt wprowadzający daną odznakę do obiegu. Są nimi m.in.

- Rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń
- Rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia.
- regulamin nadawania odznak i wyróżnień - wydany przez ZG ZOSP
- zarządzenie rektora - komendanta SGSP w sprawie ustanowienia Odznaki "Wzorowy Słuchacz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej" oraz określenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia,
- zarządzenia rektora - komendanta SGSP w sprawie ustanowienia odznaki dla absolwentów dziennych cywilnych studiów inżynierskich i magisterskich Wydziału
Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego i Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego oraz określenia jej wzoru
- zarządzenia rektora - komendanta SGSP w sprawie ustanowienia odznaki "Wzorowy Podchorąży" oraz szczegółowych zasad jej przyznawania, wzoru, trybu i sposobu noszenia
- regulamin nadawania i noszenia odznaki np. "Zasłużony dla Ochotniczej Straży Pożarnej w ..."

zresztą potwierdzenie tego znajdujemy w rozporządzeniu MSWiA z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej gdzie w par. 7 pkt 1 czytamy Na ubiorze wyjściowym (...) strażak nosi:
ust 4)  odznaki (...) w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki.


Patrząc na te wklejki ze zdjęciami komendantów z podwójnymi odznakami nie dziwię się że na niższych szczeblach też występuje to zamieszanie z noszeniem odznak bo przecież za starym powiedzeniem "ryba psuje się od głowy"
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2009, 15:27:20 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2009, 16:10:30 »
Też gdzieś słyszałem że nie nosi się dwóch absolwentek. Przeszukałem rozporządzenia i nigdzie nie znalazłem stwierdzenia ze nosi się jedną ... najważniejszą :huh: :huh:. Czy ktoś jest w stanie przytoczyć tekst jakiegoś aktu prawnego na ten temat ??
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 28, 2009, 19:27:56 »
Faktycznie zarówno pan Kwiatkowski, jak i ten nie znany mi starszy kapitan ładnych głupów z siebie robią! Wydaje im się chyba, że im więcej świecidełek i różnego typu pierdół sobie poprzypinają, tym są mądrzejsi i ważniejsi! Żenada! Zresztą... w moim środowisku też są tacy fachowcy:-)))

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2009, 22:11:41 »
Faktycznie zarówno pan Kwiatkowski, jak i ten nie znany mi starszy kapitan ładnych głupów z siebie robią! Wydaje im się chyba, że im więcej świecidełek i różnego typu pierdół sobie poprzypinają, tym są mądrzejsi i ważniejsi! Żenada! Zresztą... w moim środowisku też są tacy fachowcy:-)))

no tak z tym, że "mądrzejsi i ważniejsi" to masz rację..kolejny przykład
I już wiadomo, gdzie uczą zasad noszenia odznaczeń  :wacko:

ps. jak by kto nie widział kim jest Pan przedstawiony na powyższym zdjęciu to jest to Pan Rektor-Komendant SGSP  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2009, 22:14:46 wysłana przez zeusss »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2009, 10:35:48 »
Też gdzieś słyszałem że nie nosi się dwóch absolwentek. Przeszukałem rozporządzenia i nigdzie nie znalazłem stwierdzenia ze nosi się jedną ... najważniejszą :huh: :huh:. Czy ktoś jest w stanie przytoczyć tekst jakiegoś aktu prawnego na ten temat ??

Rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń

art 16 ust. 2 - Odznaki innych odznaczeń niż określone w ustawie z dnia  (...) nosi się po odznakach odznaczeń wymienionych w ust 1w kolejności ich otrzymania.
art 17 ust. 2 w przypadku posiadania tego samego odznaczenia w dwóch lub więcej stopniach, nosi się odznakę najwyższą z posiadanych stopni odznaczenia
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 29, 2009, 20:04:36 »
Witam!
Jak to czytam i oglądam...  :'(  Faktycznie niezła paranoja , ale cóż niektórym to widać b.pasi, bo jak zwykle są równi i równiejsi, także w "broszkach"  :krzyk:
Powodzenia!
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2009, 00:45:32 »
Faktycznie zarówno pan Kwiatkowski, jak i ten nie znany mi starszy kapitan ładnych głupów z siebie robią! Wydaje im się chyba, że im więcej świecidełek i różnego typu pierdół sobie poprzypinają, tym są mądrzejsi i ważniejsi! Żenada! Zresztą... w moim środowisku też są tacy fachowcy:-)))

no tak z tym, że "mądrzejsi i ważniejsi" to masz rację..kolejny przykład
I już wiadomo, gdzie uczą zasad noszenia odznaczeń  :wacko:

ps. jak by kto nie widział kim jest Pan przedstawiony na powyższym zdjęciu to jest to Pan Rektor-Komendant SGSP  :wacko:

Faktycznie, temu też się chyba w d... poprzewracało!

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 06, 2009, 09:02:24 »
Proponuje rozwinąć wątek nt. błedów w umundurowaniu strażaków podczas różnych uroczystości, apeli, świąt.

Na poczatek zdjęcie ze strony KG
http://www.straz.gov.pl/data/eventsImages/dsc00946_1.jpg
W poczcie sztandarowym sami oficerowie patrząc na rogatywki, szkoda tylko że na pagonach tak ubogo.
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 06, 2009, 10:37:17 »
myślę że główny problem tu stanowi wypłata "mundórówki" i brak rozliczenia tych kwot. Niestety doszło do tego że świadczenie wypłacane jak sama nazwa wskazuje na zakup umundurowania traktuje sie jako wypłata 13, 14-tej czy którejś tam pensji. Potem przy uroczystościach wychodzi wszystko na jaw. Oczywiście należy zrozumieć samych strażaków gdzyż wcale nie zarabia się w PSP kokosów i zapewne większość z nas tak by postępowała. Jednak śmieszą mnie sytuacje jak strażacy PSP wyporzyczają mundury od ochotników żeby na majowych świętach odebrać medal a na co dzień wieszają je chyba na piżamę albo mają specjalną poduszkę do której je przypinają. Powyższe zdjęcie dowodzi też pewnej tezie - że w strażach pożarnych nie ma czegoś takiego jak regulamin, nie ma czegoś takiego jak dyscyplina, nie ma czegoś takiego jak szacunek dla munduru.

Pamiętam jeszcze czasy jak w regulaminie zawodów OSP była musztra. Niestety ją zlikwidowali bo okazywało się że większość jednostek właśnie przez nia przegrywała zawody (no bo jak chłopa z drogi w tydzień chcesz nauczyć musztry, a wąż 52 każdy potrafi rozrzucić). Niech każdy mówi co chce ale musztra ta wprowadzała trochę dyscypliny
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 06, 2009, 11:08:46 »
Witam
cóż tu dużo mówić
Witam

Wydaje mi się, że zasady noszenia wszelakich rzeczy na mundurze nie obowiązują Z-cy KG PSP Kwiatkowskiego. Otóż ów Pan nosi 2 absolwentki SGSP: jedną srebrną (inżynierską), a drugą złotą (magisterską). Po co pytam się ? Bardzo ładnie widać to na tym zdjęciu

I kolejny Pan z szeregów KG PSP, który "świetnie" zna zasady noszenia elementów umundurowania (czyli im więcej złota tym lepiej, jak choinka). Pan posiada na mundurze absolwentkę SA PSP oraz absolwentkę SGSP. Jakaś paranoja. Ten "kwiat" można zobaczyć tutaj

Także Panowie..przykład idzie z góry..

pozdrawiam


Faktycznie zarówno pan Kwiatkowski, jak i ten nie znany mi starszy kapitan ładnych głupów z siebie robią! Wydaje im się chyba, że im więcej świecidełek i różnego typu pierdół sobie poprzypinają, tym są mądrzejsi i ważniejsi! Żenada! Zresztą... w moim środowisku też są tacy fachowcy:-)))

no tak z tym, że "mądrzejsi i ważniejsi" to masz rację..kolejny przykład
I już wiadomo, gdzie uczą zasad noszenia odznaczeń  :wacko:

ps. jak by kto nie widział kim jest Pan przedstawiony na powyższym zdjęciu to jest to Pan Rektor-Komendant SGSP  :wacko:

a jeszcze mam pytanie..od czego zależy czy strażak ma płaszcz sukienny czy nie ? czy każdy dostaje płaszcz ? czasami w zimę widzi się niektórych w płaszczu, a innych w kórtkach...od czego to zależy ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 06, 2009, 14:38:01 »
Proponuje rozwinąć wątek nt. błedów w umundurowaniu strażaków podczas różnych uroczystości, apeli, świąt.

Na poczatek zdjęcie ze strony KG
http://www.straz.gov.pl/data/eventsImages/dsc00946_1.jpg
W poczcie sztandarowym sami oficerowie patrząc na rogatywki, szkoda tylko że na pagonach tak ubogo.

Rogatywki są z korpusu aspiranckiego tylko, że jeden ze strażaków w poczcie sztandarowym jest podoficerem.
   

a jeszcze mam pytanie..od czego zależy czy strażak ma płaszcz sukienny czy nie ? czy każdy dostaje płaszcz ? czasami w zimę widzi się niektórych w płaszczu, a innych w kórtkach...od czego to zależy ?

Płaszcz zimowy i letni jest do umundurowania wyjściowego, a kurtka 3/4 do umundurowania służbowego.

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 06, 2009, 14:59:14 »
Grzela BRAWO!!! :gwiazdki:
Rogatywki są z korpusu oficerskiego a dokładnie oficerów młodszych. A ani jeden ze strażaków w poczcie nie jest oficerem.
Co do kurtki 3/4 to jest ona elementem umundurowania służbowego, ale dozwolone jest jej łączenie z umundurowaniem wyjściowym.

No właśnie po to stworzyłem ten temat żeby użytkownicy forum wiedzieli jak poprawnie się umundurować
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2009, 15:04:30 wysłana przez kruger »
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 06, 2009, 16:11:36 »
1. Czapki na zdjęciach są dla oficerów (mł.kpt., kpt., st.kpt.) - podoficer i aspirant powinni mieć bez obszycia nad otokiem (podoficer także bez krzyża z taśmy)
2. Zarówno p. Kwiatkowski jak i p. Dąbrowa nie mają absolwentek inżynierskich srebrnych SGSP tylko złote SGSP + srebrne WOSP-u (Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza). Dlatego noszą obie bo to inna szkoła (choć w zasadzie ten sam budynek ;))

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 06, 2009, 16:14:21 »
Grzela BRAWO!!! :gwiazdki:
Rogatywki są z korpusu oficerskiego a dokładnie oficerów młodszych. A ani jeden ze strażaków w poczcie nie jest oficerem.


Przyznaję się bez bicia - mój błąd.  :fiuu:

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 06, 2009, 17:06:53 »
Kolego zubek73 wiem że nie chcesz bronić panów z dwoma absolwentkami ale noszenie dwóch absolwentek z powodu ze SGSP i WOSP to inne szkoły to tak jak by nosić absolwentki SA i SGSP bo to różne szkoły.
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 06, 2009, 22:13:57 »
proponuje panom komendantom przesłać jeszcze odznaki SA, CSPSP i niech sobie je również założą na mundur. Przecież od przybytku głowa nie boli! Zresztą od dziś proponuję nosić wszystkie wysługi lat z OSP jedna po drugiej - ja już mialbym 4 na mundurze!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline nintruz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 16, 2009, 13:02:36 »
Czy jest możliwe, aby sekcyjny miał na mundurze złotą (mgr) absolwentkę SGSP? Wczoraj widziałem takie cudo na pewnej uroczystości strażackiej i całkiem zgłupiałem.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 875
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 16, 2009, 20:08:33 »
Może i się nie znam, ale ten sekcyjny mógł mieć absolwentkę studiów cywilnych na SGSP. Wiem, że komendant-rektor ustanowił takowe "ustrojstwo". W mojej KM pracuje dwóch stażystów inż. po cywilnym kierunku SGSP - oficerami na razie nie są i nie zanosi się, żeby mieli być   :mellow:
Si vis pacem, para bellum

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 16, 2009, 20:44:59 »
Może i się nie znam, ale ten sekcyjny mógł mieć absolwentkę studiów cywilnych na SGSP. Wiem, że komendant-rektor ustanowił takowe "ustrojstwo".

Odznaki ukończenia studiów na SGSP

mundurowa inżynierska
mundurowa magisterska

cywilna inżynierska ibp
cywilna magisterska ibp

cywilna inżynierska ibc
cywilna magisterska ibc

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 875
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 16, 2009, 20:50:00 »
No to napisałem, że się nie znam  ^_^
W takim przypadku jak sekcyjny miał mundurową absolwentkę, to coś tu jest nie tak. No. chyba, że to mł. bryg. był tylko mu się gwiazdki odpruły  :rofl:
Si vis pacem, para bellum