Autor Wątek: AED w jednostkach OSP  (Przeczytany 3930 razy)

Offline OSPLuboń

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
AED w jednostkach OSP
« dnia: Kwiecień 07, 2008, 12:36:18 »
Mam pytanie czy w waszych jednostkach macie na wyposażeniu AED i czy jest on często używany.Czy po zakupie AED zwiększyła się wasza ilość wyjazdów typowo medycznych. Zaznaczę żeby używać AED trzeba mieć odpowiedni przeszkolenie medyczne.U nas w mamy na wyposażeni dwa pełne zestawy R1 i zdania w zakupie AED są podzielone jak to wygląda w waszych jednostkach.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2008, 12:50:30 »
Mam pytanie czy w waszych jednostkach macie na wyposażeniu AED i czy jest on często używany.Czy po zakupie AED zwiększyła się wasza ilość wyjazdów typowo medycznych. Zaznaczę żeby używać AED trzeba mieć odpowiedni przeszkolenie medyczne.U nas w mamy na wyposażeni dwa pełne zestawy R1 i zdania w zakupie AED są podzielone jak to wygląda w waszych jednostkach.

Rozwazamy zakup defi w tym roku jak sie uda :] Suchy Las pozdrawia Lubon :) W zeszlym roku defi moglby byc uzyty okolo 3 razy ( na 218 wyjazdow ).

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2008, 12:54:27 »
Sąsiedzie kochany 100 m od jednostki masz podstacje pogotowia ratunkowego  ^_^

A tak na serio – zróbcie bilans akcji za ostatni rok- wiem że macie tego trochę – jeśli choć raz przyszło wam prowadzić resuscytacje bez udziału Pogotowia Ratunkowego uważam że jest sens . Co do kursu i szkolenia specjalistycznego  wystarczy np. aktualny kurs KSRG lub BLS +AED ale jak użyjesz tego urządzenia bez w/w też nikt cię za to nie wsadzi do więzienia .

Niedawno w naszym Powiecie  pomagałem w zakupie AED do Kórnika

Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2008, 12:57:12 wysłana przez MIKO »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2008, 16:38:50 »
Dostaliśmy 2 zestawy od Owsiaka. Dodatkowo zafundowali nam kurs obsługi, po którym dostaliśmy odpowiednie papiery.
Jeśli zdarzyła wam się sytuacja, kiedy AED mógł być przydatny to powinniście pogadać z tą ekipą od WOŚP. Zawsze jest szansa, że przy tegorocznych zakupach defibrylatorów dla straży, jedna sztuka trafi do was.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline OSPLuboń

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2008, 12:44:51 »
Fakt Owsiak jest dobrym pomysłem a szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek w KSRG też mamy bądź niektórzy właśnie się uczą w WCEM Poznań. A chodzi mi głownie oto czy jeżeli mamy tak dużo sprzętu medycznego i w momencie pozyskania AED zwiększy się liczba wyjazdów typowo medycznych bo jak wiemy w Poznaniu mamy mało karetek pogotowia a rejon działania jest spory a my mając odpowiedni sprzęt i szkolenia jesteśmy wstanie szybko dojechać do osoby poszkodowanej urazowej czy też nie urazowej.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2008, 13:56:00 »
To już chyba pytanie do CPR, ewentualnie dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Jak oni patrzą na możliwość dysponowania strażaków do czysto medycznych przypadków.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2008, 16:05:31 »
ja moge tylko wstepnie powiedziec, ze pr piaseczno jest chetne do wspolpracy ;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2008, 16:26:55 »
Fakt Owsiak jest dobrym pomysłem a szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek w KSRG też mamy bądź niektórzy właśnie się uczą w WCEM Poznań. A chodzi mi głownie oto czy jeżeli mamy tak dużo sprzętu medycznego i w momencie pozyskania AED zwiększy się liczba wyjazdów typowo medycznych bo jak wiemy w Poznaniu mamy mało karetek pogotowia a rejon działania jest spory a my mając odpowiedni sprzęt i szkolenia jesteśmy wstanie szybko dojechać do osoby poszkodowanej urazowej czy też nie urazowej.

Obecnie nic sie nie zmieni - a napewno na to niewpłynie posiadanie AED

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2008, 09:50:48 »
To już chyba pytanie do CPR, ewentualnie dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Jak oni patrzą na możliwość dysponowania strażaków do czysto medycznych przypadków.
U nas zdarza się, że straż (OSP) wysyłana jest do zdarzeń typu zawał, potrącenia, inne wypadki, w których są poszkodowani (a w normalnych okolicznościach samo pogotowie by wystarczyło), czasami, gdy pogotowie jest poza bazą na innym wezwaniu i trzeba by na nie długo czekać (zawały itp.) oraz jako "pomoc" pogotowiu przy w/w przypadkach. AED nie posiadamy.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2008, 12:46:15 »
a ja mam pytanie trochę z innej beczki - dlaczego na AED potrzebne są papiery? Albo inaczej czy potrzebne są na obydwa rodzaje - automatyczne i manualne? Bo na manualne się zgodzę, ze warto wiedzieć co trzeba i jak, ale automaty? Przecież biorąc przykład  z systemu rozmieszczeń AED w Polsce, który wchodzi już chwilę w żyć i coraz częściej można się z nimi spotkać np w Carrefourze a nawet w niektórych warszawskich restauracjach(!) to osoba używająca go nie będzie miała papierów, bo w takie zbiegi okoliczności nie wierzę, być może nawet słysząc o takim urządzeniu będzie miała z nim do czynienia pierwszy raz, więc dlaczego OSP musi?

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2008, 21:58:04 »
To chyba bardziej kwestia obsługi urządzenia wytwarzającego prąd o wysokim napięciu. Na kursach obsługi AED zwraca się właśnie dużą uwagę na moment podania ładunku elekt. I z tego też powodu te kursy - dla bezpieczeństwa ratowanego, ratownika i osób postronnych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2008, 00:28:40 »
zwraca sie uwage a wiesz po co ? by bylo o czym mowic :)
bo jesli to urzadzenie wykryje zmiany w ekg, ekg nie ebdzie czysty bez artefaktow nie strzeli :)

na aed nie ma "papierow"
duzo sporow na ten temat poszlo, kto moze tego uzywac.
zgodnie z pewnymi zapisami defibrylacje moze robic tylko lekarz, ale jest to zapis z czasow, gdy lekarz byl jedynym w okolicy ktory mial o tym pojecie.
poza tym, mowimy o defibrylacji automatycznej i polautomatycznej, czyli czyms nie do konca takim samym jak defibrylacja o ktorej kiedys myslano, jak pisano te zapisy.

w pewnym momencie weszlo rozp. o kursach dla ratownikow ksrg i tam bylo, ze moga uzywac aed ale nie bylo do konca zbieżne z w/w zapisem...

ustawa o PRM wprowadzila kurs kwalifikowanej pp i tam juz jest bardzo powiedziane, kto moze uzywac AED ( ale kto nie moze tego niema).

z drugiej strony, zawsze nalezy robic wszystko co sie umie w celu ratownia zycia i zdrowia...


jakiekolwiek proby zakania uzywania AED to przerost formy nad trescia. to banalne urzadzenie z ktorym poradzi sobie cwierc inteligentna malpa.

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 18, 2008, 23:43:01 »
bulon zgodzę się z ostatnim zdaniem w 100%.

Szkolenia na AED są tylko po to aby ktoś mógł sobie kase wyciągnąć. AED jest na każdej warszawskiej stacji metra i w dużej liczbie supermarketów więc nikt nie powinien zawahać się go użyć bo po to on przecież jest. Zawsze można to podciągnąć o paragraf o nieudzieleniu pomocy, jak się nic nie zrobi, a tak nie umiejąc np. masażu serca urządzenie powie gościowi co i jak zrobić i tym sposobem uratuje człowieka.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: AED w jednostkach OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 19, 2008, 00:05:23 »
pal licho warszawe i te ich aed na stacjach. zarzad metra powiedzial, ze skoro nie bylyt uzyte odkad sa, to nie ebda kupowac nastepnych. jakby wczesniej o tym nie wiedziano :D

dla mnie wazne jest, by na AED byly w osp na wsiach,tam gdzie czas dojazdu karetki jest strasznie dlugi. osp nie powinno stac tylko na strazy ognia ale rowniez serca :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.