Autor Wątek: Wytyczne ERR a wytyczne PSP  (Przeczytany 1978 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Wytyczne ERR a wytyczne PSP
« dnia: Marzec 28, 2008, 11:49:09 »
Witam!

W PSP a co za tym idzie w OSP obowiązują jeszcze cały czas wytyczne z 1999r. Przynajmniej takie są cały czas na stronie Komendy Głównej PSP. Jeśli ktoś ma lepszą wiedzę to proszę mnie poprawić.

Tymczasem mnożą się różnego rodzaju kursy i szkolenia prowadzone wg. wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji, która niestety przewiduje postepowanie tylko z pacjentami nieurazowymi. Czyli BLS. Dochodzi do takich horrorów, że ratownik medyczny tłumaczy moim strażakom że zawsze podczas udrażniania dróg oddechowych mają wykonywać rękoczyn czoło-żuchwa, bo tak jest w wytycznych. A co z kręgosłupem, pytam? A co z rękoczynem Esmarcha? Przecież to właśnie mi wpajano przez wiele lat., że strażak każdego poszkodowanego powinien wstępnie traktować jko urazowego, czyli rękoczyn Esmarcha i kołnierz.
Ale skoro w wytycznych ERR z 2005 tego nie ma a kurs robić trzeba to wyskakują takie kwiatki...

Różnic jest oczywiście znacznie więcej bo żeby zrobić dobre szkolenie dla strażaków trzeba opierać się na BTLS a nie BLSie.

Prosze o wypowiedzi na ten temat.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Wytyczne ERR a wytyczne PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2008, 12:15:45 »
"bo tak mowia wytyczne ! "
i wszystko w temacie- pan ratownik zapomnial, ze nie uczy laikow.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Wytyczne ERR a wytyczne PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2008, 12:47:33 »
No własnie bulon - dobrze zauważyłeś - on (oni - jest ich dwóch) cały czas mówi, o strażakach "laicy". Sądząc że jeśli jednostka nie należy do KSRG to nie może być uczona wg. wytycznych KSRG.

Poczytałem wytyczne PSP i okazuje się, że "ratownik KSRG" to zarówno strażak PSP, strażak z jednostki OSP w KSRG i strażak z jednostki OSP nie włączonej do KSRG.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Wytyczne ERR a wytyczne PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2008, 12:53:18 »
Pedros z całym szacunkiem ale – o co chodzi bo nie kapuje !

Pomijam już , że w prawdziwym BTLS (Basic Trauma Life Support for Paramedics and Other Advanced Providers -  American College of Emergency Physicians and the National Association of EMS Physicians) nie uczy się i nie stosuje rękoczynu Esmarcha

PS, Poczytajcie rozporządzenie w sprawie KSRG , strażak z jednostki nie będącej w KSRG nie może stosować technik przyrządowych . Nie komentuje tylko podaje fakty .

Pozdrawiam MIKO

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Wytyczne ERR a wytyczne PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2008, 13:01:23 »
a mozesz jednak wskazac stosowne zapisy ? bo wg mnie osoba ktora koncyz szkolenie i otrzymuje zaswiadczenie zysksuje stosowne uprawneinia.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Wytyczne ERR a wytyczne PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2008, 13:05:40 »
Cytat z "Wytycznych do organizacji ratownictwa medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym":

ratownik KSRG - rozumie się przez to strażaków PSP, OSP, ZSR (ZSP) i z innych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz ratowników podmiotów ratowniczych włączonych do KSRG lub ratowników współpracujących z KSRG na mocy stosownych porozumień, realizujących zadania z zakresu ratownictwa medycznego.

Jasno więc jest napisane "oraz... ...włączone do KSRG". Podam prosty przykład. Moja jednostka (z powodu niechęci poprzedniego wójta) nie jest włączona do KSRG, ale w gminie ma najlepszą opinię więc z tej jednostki strażacy są wysyłani na szkolenia ratmed. Jesli wyjeżdżam zastępem do wypadku i udzielam pierwszej pomocy to staje się częścią systemu. Należy więc chyba odróżnić jednostkę należącą w całości do KSRG i otrzymującą kasę od państwa oraz ratowników KSRG z jednostek nie włączonych do systemu - takich o których mówią przytoczone przeze mnie wytyczne.