Autor Wątek: Neutralizacja  (Przeczytany 54809 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 13, 2011, 23:32:35 »
Nie chcę rozpoczynać nowego wątku,
Z kategorii ciekawostki:

Cytuj
neutralizator paliw, który może być stosowany w samochodach i samolotach. W razie wypadku, neutralizuje paliwo, dzięki czemu zapobiega wybuchom. A to częste podczas wypadków - mówi Michał Walczak. Projekt kilka dni temu zrobił furorę na Światowych Targach Innowacyjności i Wynalazczości w Brukseli Brussels Innova 2011. 

http://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/artykul/1186135,jastrzebie-zdroj-michal-walczak-i-marcin-kiwak-chca,id,t.html

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 28, 2012, 18:35:40 »
To może zaczne od neutralizacji rtęci.
Neutralizacja polega na posypaniu rtęci siarką, powstaje wtedy nieszkodliwy siarczek rtęci. Można także posypac ją pyłem cynkowym powstaje wtedy amalgamat cynku.
Do neutralizacji rtęci potrzebna jest aktywna siarka, bo zwykła działa tak samo jak drobny piasek. Siarczek rtęci jest czarny, a posypując rtęć zwykłą siarką ona się tylko oblepia i żadna reakcja nie zachodzi.
Co do zbitych termometrów to rtęć zbiera się z grubsza a resztę posypuje aktywną siarką, albo zwykłą, zamiata na szufelkę i do słoiczka. Małe ilości rtęci nie są groźne dla człowieka, także gadanie, że coś wsiąkło w podłogę możemy sobie darować.

Offline Ratek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 25, 2015, 11:38:17 »
Chciałbym odświeżyć temat.
Substancja: Siarkowodór. Przed przyjazdem SGR Chem - Eko. Zastosowanie np kurtyn wodnych w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania lub prądów mgłowych jest dopuszczalne?? Chodzi o powstawanie wody siarkowodorowej.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2015, 11:47:51 wysłana przez Ratek998 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 25, 2015, 12:42:06 »
Według procedur z zasad postępowania ratowniczego dla siarkowodoru (sulfanu) działania przewidziane w przypadku uwolnienia to (m.in.):
- odizolować strefę wycieku w promieniu 100 m,
- wydzielić strefy zagrożenia,
- w przypadku pożaru nie prowadzić akcji gaśniczej, jeżeli wyciek nie może zostać uszczelniony,
- stosować prądy rozproszone w celu redukcji parowania i ukierunkowania chmury par. Uniemożliwić kontakt wody gaśniczej z rozlanym gazem,
- nie kierować prądów wody bezpośrednio na źródło wycieku lub rozlewisk,
- zapobiegać przedostaniu się materiału do kanalizacji, piwnic i zamkniętych przestrzeni,
- zamknąć strefę zagrożenia aż do czasu ulotnienia się gazu,
- rozważ podpalenie wycieku lub rozlewiska, aby uniknąć ryzyka związanego z ulatnianiem się gazów trujących.

Strefy zagrożenia:
dla małych wycieków
- zasięg strefy zagrożenia - 30 m,
- zasięg strefy ostrzegania w kierunku wiatru - 100 m (dzień), 400 m (noc),
dla dużych wycieków
- zasięg strefy zagrożenia - 300 m,
- zasięg strefy ostrzegania w kierunku wiatru - 2 km (dzień), 6,2 km (noc).


Wobec powyższego stosowanie kurtyn wodnych jest działaniem dopuszczalnym.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Ratek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 25, 2015, 15:44:09 »
Gdzie znajdę te informacje?? To są te procedury GIOŚ z 2008?? Może powinienem to wiedzieć no ale jak to mówią człowiek całe życie się uczy :)
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2015, 15:47:13 wysłana przez Ratek998 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 25, 2015, 21:17:08 »
Gdzie znajdę te informacje?? To są te procedury GIOŚ z 2008?? Może powinienem to wiedzieć no ale jak to mówią człowiek całe życie się uczy :)

Tak. Zasady postępowania ratowniczego 2008 wykonane przez Meritum Comp.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 29, 2015, 23:31:34 »
Dlaczego strefa w nocy w większości procedurach jest prawie zawsze większą około 3 razy niż w dzień?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 30, 2015, 00:05:32 »
Chociażby dlatego, że nocą trudniej przeprowadza się ewakuację ludności, na wypadek zmiany warunków, a tym samym rejonu zagrożonego.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 30, 2015, 10:06:37 »
Jak zadałem to pytanie wykładowcom to usłyszałem, że tak MA BYĆ,  (a później słyszałem kilka pytań od nich w celu wskazania miejscaw grupie ale cóż,  taki mamy system kształcenia) zawsze zastanawiałem się czy ma to jakiś związek z właściwościami substancji ale nigdzie się tego nie doczytałem, Levy twoja odpowiedzieć też mnie  do końca nie satysfakcjonuje -ale jest sensowna, bo nie jest razy 3 tylko około razy 3, i te parametry są naprawdę różne, a jak na przykład odpalisz jakiś program demo (bo tylko do takiego mam dostęp. Szkoda ze KG nie zakupi lub nie zamówi na jakiejś uczelni w ramach współpracy takiego programu który byłby dostępna na każdej JRG SKKP/KM, WP itp, bo na jedyna słuszną nie ma chyba co liczyć ;), tylko pisze jakiś procedury bez pokrycia ) do wizualizacji strefy niebezpiecznej naprawdę różnie to przelicza dla nocy i dnia przy zachowaniu tej samej temp. i nnych parametrów
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2015, 10:10:14 wysłana przez mulat81 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 30, 2015, 12:14:51 »
Jak zadałem to pytanie wykładowcom to usłyszałem, że tak MA BYĆ,  (a później słyszałem kilka pytań od nich w celu wskazania miejscaw grupie ale cóż,  taki mamy system kształcenia) zawsze zastanawiałem się czy ma to jakiś związek z właściwościami substancji ale nigdzie się tego nie doczytałem, Levy twoja odpowiedzieć też mnie  do końca nie satysfakcjonuje -ale jest sensowna, bo nie jest razy 3 tylko około razy 3, i te parametry są naprawdę różne, a jak na przykład odpalisz jakiś program demo (bo tylko do takiego mam dostęp. Szkoda ze KG nie zakupi lub nie zamówi na jakiejś uczelni w ramach współpracy takiego programu który byłby dostępna na każdej JRG SKKP/KM, WP itp, bo na jedyna słuszną nie ma chyba co liczyć ;), tylko pisze jakiś procedury bez pokrycia ) do wizualizacji strefy niebezpiecznej naprawdę różnie to przelicza dla nocy i dnia przy zachowaniu tej samej temp. i nnych parametrów

Techniki się nie zmieniają :rofl:

W sumie taką odpowiedź właśnie od wykładowcy otrzymałem (mam na myśli utrudnioną ewakuację) ;)
Była też mowa o trudniejszych warunkach do określenia "parametrów" np. wycieku (dajmy na to granice chmury gazów), ale to w sumie jest także w większości przypadków trudne do określenia także za dnia.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mlody44

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 06, 2015, 12:44:14 »
Związane jest to również z większą stabilnością warunków atmosferycznych w porze nocnej

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 06, 2015, 12:50:19 »
Skoro większą stabilność to dlaczego strefa większą :gwiazdki:,

Offline edson998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 06, 2015, 13:29:34 »
Pobaw się programem Aloha to będziesz wiedział dlaczego. Zasięg strefy niebezpiecznej wzrasta wraz ze stabilnością warunków atmosferycznych. W przypadku klasy Pasquila F zasięg będzie największy. Może nie do końca jest to logiczne, ale tak jest. Wiąże się to z tym, że chmura toksyczna nie jest rozwiewana przez wiatr, dlatego zasięg tzw. strefy czerwonej ( o wysokim stężeniu - szkodliwym dla zdrowia) będzie największa.

Offline mlody44

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 06, 2015, 16:13:52 »
Rozjaśniając,
Im bardziej atmosfera jest niestabilna, tym bardziej nasza chmura gazowa miesza się z powietrzem (zawirowania, nagłe zmiany prędkości/kierunku wiatru), a tym samym zmniejsza się jej stężenie. Owszem w przypadku zmiennych kierunków wiatru, nasza strefa będzie trudniejsza do przewidzenia i z pewnością nie wyznaczymy jednego kierunku, a raczej będzie to kształt wycinków koła, lub koła. W przypadku atmosfery stabilnej, mało jest zawirowań, turbulencji które powodują szybkie mieszanie się chmury z powietrzem, dlatego zasięg strefy zwiększa się. Paradoksalnie, większa prędkość wiatru będzie nam skracała strefę.
Nocą warunki są najstabilniejsze, zwykle prędkość wiatru mała, oraz w prawie stały jego kierunek - co wpływa nam na powiększenie się strefy.
Dodatkowo możliwe jest wystąpienie warstwy inwersyjnej (ostatnio głośno jest o smogu w Krakowie, za co warstwa ta jest odpowiedzialna).

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 06, 2015, 17:22:24 »
No tak, ale jeżeli prędkość wiatru jest większa w przypadku atmosfery niestabilnej i spowoduje to zmniejszenie długości strefy niebezpiecznej, to przy tym strefa, gdzie mogą zostać wykryte stężenia substancji będzie większa. I odwrotnie: w atmosferze stabilnej zasięg strefy niebezpiecznej będzie większy przy większej prędkości wiatru. Zatem im atmosfera niestabilniejsza, tym panujące w niej ruchy turbulencyjne są większe -> szybsze mieszanie się substancji z powietrzem powoduje skrócenie zasięgu strefy niebezpiecznej. Dla atmosfery stabilnej skutek jest odwrotny i wolniejsze mieszanie substancji z powietrzem powoduje zwiększenie strefy niebezpiecznej.

Co ważne (skoro już weszliśmy na temat stabilności atmosfery): stabilność atmosfery wpływa na tempo zmian kierunku wiatru. Kierunek ten jest o wiele łatwiejszy do przewidzenia w atmosferze stabilnej, gdyż zmienia się wolno. W atmosferze niestabilnej jego niemiarowość jest znaczna i tym samym oszacowanie rozkładu stężej trudniejsze.
z pewnością nie wyznaczymy jednego kierunku, a raczej będzie to kształt wycinków koła, lub koła
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 06, 2015, 21:55:07 »
Dziękuje, teraz wiem gdzie dalej zgłębiać temat, Aloha bawiłem się kiedyś i zastanawiało mnie  czemu tak jest z tymi strefami noc/dzień?  Ale nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi , a z PRAWDZIWYMI CHEMIKAMI nie mam kontaktu, a w SA jak pytałem to dziwnie na mnie patrzyli.... zastanawiam się czy coś w SGSP o tym mówią, bo jak pytałem oficerów kończących tą jedyną słuszną to patrzyli na mnie  podobnie jak w SA.
Jakby miał ktoś jakieś materiały w tym temacie to proszę.  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2015, 21:58:30 wysłana przez mulat81 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Neutralizacja
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 07, 2015, 00:10:58 »
Dziękuje, teraz wiem gdzie dalej zgłębiać temat, Aloha bawiłem się kiedyś i zastanawiało mnie  czemu tak jest z tymi strefami noc/dzień?  Ale nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi , a z PRAWDZIWYMI CHEMIKAMI nie mam kontaktu, a w SA jak pytałem to dziwnie na mnie patrzyli.... zastanawiam się czy coś w SGSP o tym mówią, bo jak pytałem oficerów kończących tą jedyną słuszną to patrzyli na mnie  podobnie jak w SA.
Jakby miał ktoś jakieś materiały w tym temacie to proszę.  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.

Prędzej szukał bym informacji u źródłe, czyli w ośrodkach specjalizujących się w szkoleniu chemicznym, jak na przykład OS Pionki  -_-
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.