Autor Wątek: Kominki  (Przeczytany 5071 razy)

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Kominki
« dnia: Listopad 18, 2004, 13:45:47 »
bede kiedyś wstawiał kominek(wkład kominkowy) z DGP(dystrybucja gorącego powietrza), na co zwrócić uwage? jaki wkład?
wiadomo wentylacja, wkład. co jeszcze żeby było bezpiecznie?

 jakie widzieliście błedy w wykoaniu takiego co było powodem pożaru? może jakies wlasne doswiadczenia w użytkowaniu takiego cuda?

 z autopsji:
- nieszczelny komin - pożar drewnianego stropu,
- belka drewniana w kominie- bez komentarza.

dopisane:
kto przeniósł mojego posta?
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2004, 14:55:17 wysłana przez gorex »
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Kominki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2004, 00:51:40 »
Poruszyłeś temat wbrew pozorom bardzo niebezpiecznego urządzenia.

Kupujesz, bądź zamawiasz kominek z przeświadczeniem ze jest to ekologiczne źródło ciepła. Może i w teorii tak jest, ale w praktyce wygląda to inaczej.
Kominki, a właściwie wkłady kominkowe (głównie stalowe) w procesie produkcyjnym malowane są farbą żaroodporną(teoretycznie).
Tak pomalowany wkład montuje firma u klienta, ostrzegając jednocześnie że w wyniku utwardzania się farby przy początkowych paleniach może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach.
Tak też jest! Tylko że w rzeczywistości to nie jest nieprzyjemny zapach tylko przeraźliwy smród. Jak wykazały badania Sanepidu podczas takiego utwardzania się farby wydobywa się benzen i toluen w stężeniach przekraczających normę kilkadziesiąt razy. Nie musze chyba dodawać że są to substancje rako- i białaczko- twórcze. Skutki przebywania w takich stężeniach mogą być tragiczne.
Oczywiście nie dotyczy to na pewno wszystkich, ale ja z własnego doświadczenia wiem że tak może być, i radze dobrze sprawdzić firmę i sam kominek, a także nie lekceważyć "nieprzyjemnego zapachu".
O ile dobrze się orientuje to kominki żeliwne nie są malowane żadną farbą.

Jeszcze jedna sprawa! Rury używane do rozprowadzeń ciepłego powietrza tak zwane "spiro" konserwowane są substancją ropopochodną, z której przy dużej temperaturze wydziela się również benzen i toluen.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to postaram się na nie odpowiedzieć.
 :ph34r:  

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Kominki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2004, 10:41:09 »
bedzie wkład zeliwny- dzieki za informacje nie wiedzialem o tym"zapachu"
"spiro" rury- jakie kupic?
co jeszcze pwoinienm wiedziec? zwrocic uwage?
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Kominki
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2004, 00:28:38 »
Witam Gorex!
Jeżeli dobrze się orientuję to wszystkie spiro są konserwowane substancją ropopochodną, więc przed założeniem polecam je dobrze wymyć rozpuszczalnikiem (szybko paruje) i dobrze wygrzać gorącym powietrzem.
Najlepiej byłoby gdybyś mógł przed montażem mieć cały kominek wraz z rurami przepalony (tak dla własnego bezpieczeństwa, znam przypadek gdzie po paleniu w kominku rodzinę zabrała karetka do szpitala!)
Pamiętaj też o tym że jeżeli kominek ma być urządzeniem grzewczy dla całego domu to musisz w nim mocno palić, a przy takim paleniu promieniowanie podczerwone jest tak silne że w odległości 3m od szyby kominka nie da się wysiedzieć!
A tak ogólnie to kominek to świetna sprawa! B)
 

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Kominki
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 07, 2004, 20:07:06 »
czołem koledzy
siara nie wiem jakim ty palisz drzewem ale z tymi 3 metrami to przesada-proponuję brzozę,grab w ostateczności dąb i gwarantuję że dla utrzymania ciepła nie będzie tak mocna sie nagrzewała szyba- także nie przesadzać z ilością jednokrotnego nałożenia drzewa do kominka-2 szczapy wystarczy i lepiej częściej dokładać
co do rozprowadzenia to gorex nie daj sie namówic na turbinę rozprowadzającą-ja z nie zrezygnowałem a osoba zakładająca mi ogrzewanie założyła sie że grawitacyjnie nie będzie efektu - i rezultat wypiłem z nim litra na jego koszt
pamiętać należy aby założyć też kratki z żaluzjami aby móc skierować więcej powietrza ciepłego w miejsca gdzie słabiej ono dochodzi
ja mieszkanie 130 metrowe ogrzewam w dzień kominkiem i jestem bardzo zadowolony-czemu nie w nocy- bo nie mam chęci wstawać co 3 godziny i podkładać poza tym tak sie w dzień nagrzeje że w nocy piec gazowy nie ma ochoty sie załączyć- utrzymana temp.19 stopni

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Kominki
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2004, 16:43:34 »
troch sie obczytałem to sie pomądrze :D
cyt;"Najlepsze gatunki drewna kominkowego to : grab, buk, dąb, jesion, brzoza, a więc gatunki liściaste. Drewno iglaste ma niewątpliwie dużą kaloryczność ponieważ jest bardzo żywiczne, ale spala się zbyt szybko dając mało żaru, zanieczysz-cza szybę dlatego też powinno się używać je tylko do rozpalania. "
źródlo: http://www.kominiarz.org.pl/3-2002/11.htm
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..