Autor Wątek: Aparaty fotograficzne w boju  (Przeczytany 19595 razy)

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Aparaty fotograficzne w boju
« dnia: Marzec 06, 2008, 02:57:04 »
Sprzęt niebojowy i niezwiązany z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych - ale jakże pożyteczny w dokumentowaniu akcji, z uwzględnieniem strony internetowej jednostki, prowadzeniu szkoleń opartych o materiał fotograficzny z akcji - aparat foto :)

Panie i panowie - czym fotografujecie ? Używa ktoś jeszcze aparatów analogowych ? Czy w ogóle wykonujecie na akcjach zdjęcia - w celach wymienionych powyżej - lub też w innych ? Czy macie służbowe aparaty foto ? My mamy szt. 1 na pierwszowyjazdowym.

Przez pewien czas wykonywałem zdjęcia prywatną lustrzanką - jakoś mieściła się pod nomexem. Plusy - chyba nie trzeba nikogo przekonywać - szybkość, szeroki kąt, wysoka czułość i niski szum. Ale... ile tak można - ciężkie bydlę, niezbyt praktyczne na akcji. Tak więc po wymianie komórki na nową... wygoda zwyciężyła jakość. Na stronę www - wystarczy.

Czekam na Wasze spostrzeżenia dotyczące fotografowania. A sceptykom 'strazak jest od gaszenia, a nie focenia' polecam serdecznie zmiane nastawienia ;)

Offline 266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2008, 11:21:12 »
Witam. w mojej OSP Żadko robie fotki, bardziej kumple swoimi komórkami, ale jak jest cos wiekszego to też foce ostro-komórka(mam fotke z wypadku smiertelnego w mojej miejscowości w lini prostem 150 metrów od OSP... jeszcze jak nie miałem akcji z PSP to woziłem z soba Cyfrówke DMC-LZ3-dobrze sie spisywał:) Pozdrawiam

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2008, 12:19:05 »
A gdzie jest "OSP Żadko"? nie mogę znaleźć  :angry: :huh:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2008, 12:40:11 »
A gdzie jest "OSP Żadko"? nie mogę znaleźć  :angry: :huh:
Hehe, dokładnie :-))

U nas jest Kodak, cyfrówka kompaktowa. Modelu nie pamiętam, trzymamy ją w samochodzie ratownictwa technicznego/drogowego. Praktycznie każda akcja jest dokumentowana.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2008, 14:52:55 »
właśnie się zastanawiam nad kupnem jakieś dobrej cyfrówki - moglibyście mi polecić coś ciekawego w przedziale cenowym do 700 złotych?



żeby nie było, że off-topuję to dodam, że chcę jej używać do fotografii ratowniczej ;>
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2008, 18:28:36 »
wszystko żależy od tego co chcesz od aparatu, jezeli ma byc to mały aparat i mieszczący się w kieszeni to coś z canona a jezeli interesuje cię rozbudowany tryb manualny to polecam FUJI FinePix S5700 http://www.pixmania.com/pl/pl/544476/art/fuji/finepix-s5700.html?srcid=7128&&Partenaire=ceneo&&CodePromo=oui - co prawda ja mam poprzednika model S5600 ale zdjęcia robi rewelacyjne, bardzo rozbudowany manula - podstawowa wada mojego modelu to wolne karty XD lecz w nowszym jest możliwośc kożystania zarówno z XD oraz SD, inną wadą może być wielkość, ale to jest powodowane duuużym zoomem i dobrym obiektywem.

ps.
przy kupnie aparatu porównywałem na forach opinie o olympusach, canonach, fuji - wybrałem fuji i jestem zadowolony (żona też :P)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2008, 20:06:13 »
my wozimy aparat cyfrówkę na pierwszym wyjeździe, ale podczas akcji raczej nie ma czasu robi zdjęć. najczęściej robi sie je już po wszystkim

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2008, 20:32:29 »
a na jakie parametry (zoom, matryca...) powinienem zwrócić szczególną uwagę i ile powinny wynosić?
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2008, 22:46:11 »
Mamy w jednostce jeden aparat. nie jeździ na stałe na wozie i dobrze.. po co ma odciągać od roboty;)
Aparat zabierany jest do ciekawszych zdarzeń, np. przez d-ce JRG ewentualnie dowódce zmiany, kiedy dojeżdża SOp-em.
Oczywiście zdjęcia robione są w momencie kiedy mamy "wolnego" ratownika.
Mało dookoła kolesi ganiających z telefonami, aparatami czy kamerkami?? Brakuje jeszcze tego by media opublikowały zdjęcie strażaka trzaskającego foty podczas działań - komentarz na pewno byłby zacny.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mruwa24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2008, 22:48:36 »
Ja bym proponował jak najmniejszy i jak najbardziej "zbity" aparat cyfrowy. Coś tego typu:

http://www.pixmania.com/pl/pl/756406/art/sony/cyber-shot-dsc-w130-silve.html

lub

http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=12431&pq-locale=pl_PL&_requestid=320

Te aparaty są małe, dobre i raczej pewne. Myślę, że zoom czy matryca nie jest taka ważna do robienia zdjęc z działań ratowniczych ( aparaty, które dostepne są na rynku już robia naprawde zadawalające fotki)... ważniejszy jest rozmiar i jakość wykonania, aaa i prostota obsługi :D Jak sądzicie?!

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2008, 23:27:54 »
u nas też jest na pierwszym wyjeździe cyfrówka, tylko że często nie ma komu robić zdjęć. Częściej robi się po akcji niż w trakcie, ale to zawsze jakaś pamiątka i czasami zabezpieczenie przed natrętnymi poszkodowanymi.
Pozdrawiam
ps. a parametry takie na jakie było stać Komendanta
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2008, 08:50:05 »
u mnie także na 1 jeździ cyfrówka, czasami tez zabieram swój aparat na akcje (a tym bardziej na pokazy lub ćwiczenia). Fajna przydatna rzecz, bo można wiele rzeczy później sobie pokazać do szkolenia. pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2008, 15:27:25 »
a na jakie parametry (zoom, matryca...) powinienem zwrócić szczególną uwagę i ile powinny wynosić?

1. Zoom, czyli krotność ogniskowej. Parametr ten oznacza ile razy obiektyw może zmienić swoją ogniskową - jest to parametr wymyślony przez producentów, żaden fotograf nie zwraca uwagi na częste pytanie "jaki zum" tylko na wartość ogniskowej w milimetrach. Mamy szeroki kąt, czyli 'najkrotszy zoom' - wynosi on niestety coraz wiecej - 37 i wiecej mm. Dobrze byloby, gdyby wynosil 35 mm lub mniej. Im szerszy kat (krotsza ogniskowa) tym wieksze pole widzenia. Na akcji nie bedziesz fotografowal ptaka na galezi, najwazniejszy jest szeroki kat, zeby z bliska objac jak najwiecej. Potem ogladam zdjecia na stronach - strazak bez glowy, samochod bez przodu, kawalek czegos, poucinane - beznadzieja.

2. Matryca, jej najistotniejszy parametr czyli liczba fotoelementów, 'pikseli', wyrażana w megapikselach - mpix. Również rozdmuchane przez producentów, podobno lepsze zdjęcia robi aparat co ma 9 mpix od tego co ma 7 mpix ;) Ten parametr jest o tyle nie do końca istotny, bo fizyki nie da się oszukać - nie da się zrobić czegoś z niczego - i z malutkiej matrycy wielkości paznokcia, owszem - można wyczarować 12 mpix - ale po co ? Jaką jakość będzie miało zdjęcie z matrycy, z której zdjęcia wychodzą jako tako do 4 mpix - a potem to już tylko sztuczne powiększanie, interpolacja i szum.

3. Zasilanie. Dedykowany akumulator wytrzyma dłużej niż paluszki, ale jest droższy. Zwrócić uwagę, czy występują niemarkowe zamienniki do danego modelu.

Sumując - nie ma już na rynku złych cyfrówek, koledzy polecają dobre modele. Podkreślam - praktyczny szeroki kąt zamiast szpanerskiego zóóma, tańszy bardziej zaawansowany starszy model z mniejszą liczbą mpix zamiast nowego modelu niższej klasy z kilkunastoma megapikselami.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2008, 17:06:16 »
ostatnio został mi polecony ten aparat: http://www.ceneo.pl/852720s

czy ktoś zapoznał się z nim i/lub mógłby napisać coś na jego temat?

muszę się szybko zaopatrzyć w aparat bo w niedzielę jest św. Floriana, za tydzień Święto Ogniowe (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_Ogniowe), potem zawody, więc będzie co focić :)
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2008, 17:38:28 »
ostatnio został mi polecony ten aparat: http://www.ceneo.pl/852720s
czy ktoś zapoznał się z nim i/lub mógłby napisać coś na jego temat?

Porady fotograficzne dla strazakow, slucham...

Kolego, to nie jest zly aparat (w swojej klasie) - ale jego jedynym duzym plusem (dla niektorych) jest mozliwosc korzystania z akumulatorkow AA, najblizszy konkurent czyli FZ-8 ze stajni Panasonica zasilany jest dedykowanym akumulatorem badz jego zamiennikiem.

Poteznym minusem jest koszmarnie krotki czas otwarcia migawki - 4 sekundy !! Z tym czasem zapomnij o zdjeciach nocnych... ten parametr to jest po prostu zenada. Podobnym minusem jest najkrotsza ogniskowa 38 mm - niewiele Ci sie zmiesci w kadrze z ta ogniskowa - jest po prostu ciasno, zeby sfocic nawet zuka bedziesz musial odejsc na dobre pare metrow... FZ-8 ma tez ciut jasniejsze szklo - docenisz to przy ubogim swietle. Ma rowniez 36 mm - te 2 milimetry znacza sporo - nie jest juz tak ciasno.

Na Twoim miejscu bralbym panasa - co prawda ja pracuje na troche innym sprzecie i mam inne potrzeby, jezeli jednak wybieralbym sprzet sposrod tego, co podlinkowales - i jego konkurencji - wybralbym FZ-8.

Offline mjk

  • specjalista ds. zbędnych
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Semper Fi.
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 29, 2008, 17:45:26 »
moja D80 wyśmienicie się spisała w komorze rozgorzeniowej...

więc mogę ja polecić
biznes jest zawsze sprawą osobistą...

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 29, 2008, 18:04:54 »
wspomniane przez was aparaty na pewno są dobre, jednak nie na moją kieszeń.... raczej nie mogę sobie pozwolić na aparat powyżej 750 pln - nie samymi zdjęciami człowiek żyje
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 29, 2008, 18:44:41 »
moja D80 wyśmienicie się spisała w komorze rozgorzeniowej...

więc mogę ja polecić

Zablysnales kolego, nie chcialbym miec takiego madrego na wozie - nie widzisz, o co kolega pyta ? Jakby chcial kupic lustro, to pytalby o lustro, a nie o kompakt - nie mogles sie oprzec pokusie pochwalenia nikonem i gdzie go wsadziles ?

Siedemsetter, znajdziesz FZ-8 za okolo 750 zlotych jak dobrze poszukasz :)


Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 29, 2008, 19:27:31 »
kto szuka, ten znajdzie :)


rozejrzę się po sklepach i mam nadzieję, że znajdę coś odpowiedniego
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 29, 2008, 19:40:51 »
a ja nie polecam Nikona D3, bo mi się ostatnio popsuł podczas fotografowania pożaru śmietnika  ^_^

@Siedemsetter - co do tego Fuji, zajrzyj na:
- http://cyberfoto.pl (użyj szukajki)
- http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/231225_komentarze/
- http://foto.recenzja.pl/Fuji_FinePix_S5800-rec-1641/

Pozdrawiam
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 29, 2008, 20:03:16 »
Ja zdecydowanie polecam Panasonic DMC-LZ7 Przystępna cena, dość dobra cyfrówka. 6 x zoom optyczny i 24 cyfrowy 7.2 mega pixela. Wysokiej jakości cyfrówka, do fotografowania akcji, aut, zawodów, itd. zupełnie wystarcza. Jeszcze raz polecam !

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 29, 2008, 21:11:12 »
mjk pokaż światu znakomite zdjęcia z komory rozgożeniowej.
Pozwól innym ocenić D80. Nie bądź egoistą.

Pozdrawiam

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 29, 2008, 21:21:22 »
Ja ostatnio zakupiłem D40x, co prawda do celów prywatnych, ale jestem naprawdę zadowolony, robo świetne zdjęcia.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 29, 2008, 21:57:56 »
Ja ostatnio zakupiłem D40x, co prawda do celów prywatnych, ale jestem naprawdę zadowolony, robo świetne zdjęcia.

Jakie szklo ? Nie chcesz kupic rocznego nikkora AF-S 18-200 f/3.5-5.6 G DX VR IF-ED ? ;)

Cytat: Feuerwehrmann
a ja nie polecam Nikona D3, bo mi się ostatnio popsuł podczas fotografowania pożaru śmietnika

Musimy sie zaczac pracowac na C, jak Lukasz ;)

-> Siedemsetter - na allegro znajdziesz to, co Cie interesuje, a na ceneo niewiele drozej - przeczytaj moze jeszcze raz moje uwagi co do fuji, rozwaz czy nie warto dolozyc troche...

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Aparaty fotograficzne w boju
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 30, 2008, 08:23:25 »
oczywiście uwzględnię to, co napisałeś.. wiadomo, że chciałbym jak najlepszy aparat jednak muszę się też liczyć z ceną i z czasem - na niedzielę muszę mieć już nowy aparat, czwartek kurierzy raczej nie pracują, w sobotę niekoniecznie więc nie mam pewności czy zamawiając aparat choćby dziś otrzymam go do niedzieli
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."