Autor Wątek: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.  (Przeczytany 11250 razy)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« dnia: Luty 28, 2008, 10:48:23 »
Chyba wszyscy znamy tego typu hełmu i śmiało możemy powiedzieć, że są one z "wyższej półki". Chciałbym się dowiedzieć co myślicie na temat decyzji CNBOP (tak tego sławnego CNBOP) po wydaniu świadectwa dopuszczenia tylko na kolor czerwony hełmu.

CNBOP po prostu nie może dopuścić innego koloru hełmu, ponieważ nie spełnia wymagań rozporządzenia - nie będę pisał jakich etc, ale uważam że to jest chore postępowanie. Co o tym myślicie?
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 15:20:30 wysłana przez Porta »
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2008, 10:55:18 »
Chyba wszyscy znamy tego typu hełmu i śmiało możemy powiedzieć, że są one z "wyższej pułki". Chciałbym się dowiedzieć co myślicie na temat decyzji CNBOP (tak tego sławnego CNBOP) po wydaniu świadectwa dopuszczenia tylko na kolor czerwony hełmu.

CNBOP po prostu nie może dopuścić innego koloru hełmu, ponieważ nie spełnia wymagań rozporządzenia - nie będę pisał jakich etc, ale uważam że to jest chore postępowanie. Co o tym myślicie?

Myślę i to od dawna, to co myslę, tylko że za przeproszeniem to co pisałem większość tutaj obecnych przemilczała ...


« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2008, 11:14:43 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2008, 15:01:30 »
Może czas zacząć olewać CNBOP a zwłaszcza ich absurdalne opinie czy też certyfikaty. Po co komu ich świadectwa skoro sprzęt z krajów unii posiada unijny atest, więc jeżeli jesteśmy w unii to chyba powinno wystarczyć. Druga sprawa to wystarczy spojrzeć jak w Polsce olewa się Komendę Główną , która wyraźnie określiła kolor hełmów używanych w PSP. Jezeli lejemy na KG to tym bardziej powinniśmy na CNBOP. Jacy tam muszą pracować kretyni jezeli czerwony hełm otrzymuje świadectwo a biały tego samego producenta nie.   

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2008, 23:25:40 »
Robercie28 Kolor czerwony został wpisany w Rozporządzenie dlatego wg mnie CNBOP dopuszcza tylko czerwone - MSWiA zapomniało chyba o ochotnikach. 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2008, 00:43:07 »
Panowie z całym szacunkiem , ale dyskutujemy czasem jak byśmy byli z innej planet.

No nie opowiadajcie tu bajek, że MSWiA przygotowało treść wytycznych – bo tam nikt niema o tym pojęcia – wytyczne do rozporządzenia przygotowało KG PSP i CNBOP  - zresztą tak odpisuje MSWiA jak się do nich zwraca o odstępstwa od w/w przepisów w których są bzdury do potęgi i tyle .

Pomijam , że w samej KG mało kto ma pojęcie o tym co pisze w przedmiotowym rozporządzeniu .

Właśnie kilka dni temu dostałem oficjalne pismo z KG na moje zapytanie i ręce mi opadły .

Zwracałem się o odstępstwo od przepisu dotyczące samochodu ratowniczo – gaśniczego. Chcę taki pojazd  z opcją ratownictwa technicznego i chemiczno ekologicznego – skonsultowane z chemikami  itd. Jest jednak problem , z uwagi że masa sprzętu wacha się w granicach 1800 -2000 kg nie mogę się zmieścić w klasie GBA-2 4x4. Logika wskazuje że wypada wykorzystać podwozie o DMC 18 000 kg . Tu jednak wymagany jest zbiornik wody min. 4000 l , co ponownie pozostawia ok. 1000 kg dla sprzętu . Więc wnioskowałem o odstępstwo : DMC 18 000 kg - 2000 l wody .

Otrzymałem odpowiedz :
Mam zakupić samochód chemiczny z opcją ratowniczo- gaśniczą i może jest w tym metoda – tylko Pan z KG nie wziął pod uwagę  małych szczegółów lub po prostu nie doczytał  , że samochody chemiczne mogą mieć jedynie trzy osobową kabinę , no o tym że muszą mieć agregat prądotwórczy 20 kVA  już nie wspomnę i co mam dziś wnioskować o kolejne odstępstwo chemik z 6 osobową kabiną i bez agregatu ?

Błędne koło i bzdury – nie można kupić tylko sprzętu który jest potrzebny  :angry:

Pozdrawiam MIKO

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2008, 00:56:29 »
Znowu nie chciałem ale jednak muszę swoje "3 grosze" włączyć do rozmowy...

CNBOP jako jednostka certyfikująca, podrzędna i wykonawcza podlega bezpośrednio pod KG PSP, KG PSP natomiast pod MSWiA....

ZG OSP nie podlega ani pod MSWiA, ani KG PSP, ani CNBOP.... No może znajdą się i tacy co powiedzą, że podlega... Ale to fałsz.

Tyle "ściągawki" z mojej strony.
**************************************

Natomiast wyroby dla PSP (w tym kolor hełmów) jest z góry ustalony. Dla PSP czerwony na co jest certyfikat, a na biały nie - bo nie jest on zgłoszony do certyfikatu - chociaż to ten sam jakościowo wyrób i tego samego producenta. Za to są poniekąd odpowiedzialni i sami zgłaszający, co nie mniej nie ma uzasadnienia w CNBOP jako jednostki certyfikującej dla PSP.
Innymi słowy - PSP ma swoje zalecenia i rozporządzenia, których ściśle przestrzega CNBOP. Certyfikat obejmuje kolor czerwony i basta.
Nic prostszego - podstawić kilka białych, zielonych, czy białych w zielone grochy do CNBOP na certyfikację, zapłacić za certyfikat i już OSP ma białe, zielone czy białe w zielone grochy z certyfikatem (certyfikat circa 40 tys zł). Pytanie tylko po co OSP certyfikat CNBOP?

Natomiast chyba do dziś w tej kwestii nie ma porozumienia międzu PSP a OSP, natomiast koledzy z OSP nagminnie z (braku czasu, chęci, może wiedzy i pozostałych) w SIWZ'y swoich przetargów twardo wpisują wytyczne jak dla PSP... W tym wymóg wytycznych i spełnienia warunków CNBOP.

A sam CNBOP rozkłada ręce i mówi, że pracę wykonuje dla PSP (a nie OSP), a według zaleceń KG PSP napisano jasno w ustawie:
- Hełmy obowiązujące w kolorze czerwonym (lub zbliżone wg RAL 3000)
- MSWiA określa - pozostałe służby ochotnicze kolor biały....
To samo dotyczy się oznaczeń na mundurach i wzornictwa mundurów... Na bojowych dla PSP seledynowo-zielone, dla OSP pomarańczowe.
To samo jeśli chodzi o umundurowanie galowe, oznaczenia i dystynkcjie - każdy ma swoje.

Odosobnioną strukturą jest ZAWODOWA i Wojskowa (choć ta w swoich strukturach rozpatrywana jest zasadniczo pod wojskowe realia) Straż Pożarna, która w nijaki sposób nie podlega ani PSP, ani OSP... Natomiast pierwsza ze wspomnianych podlega pod MSWiA.

Co do Zawodowej - Natomiast ich zakłady pracy płacą odrębnie na sprzęt wg ustalonych norm, stąd u tych kolegów pojawiają się hełmy czerwone, zielone... i jak by ktoś sobie zarzyczył to mogą być białe w zielone grochy lub na odwrót. To najbogatsze w sprzęt jednostki i zamawiają to co sprawdzone i doskonałe lub bliskie jego doskonałości (patrz Rafinerie, Zakłady Chemiczne, Lotniska, Górnictwo, Porty Morskie)
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 00:59:20 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2008, 01:33:51 »
@Raddemenes  nie obraź się ale bajki prawisz – a piszę tak dlatego że już kiedyś dyskutowaliśmy na ten temat i nie doczytałeś od tego czasu .

Przedmiotowe przepisy :

ROZPORZŃDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 20 czerwca 2007 r.
w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania2)
Na podstawie art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U.
z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) wykaz wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia
oraz mienia, wprowadzanych do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz
wykorzystywanych przez te jednostki do alarmowania o pożarze lub innym zagrożeniu oraz do
prowadzenia działań ratowniczych, a także wyrobów stanowiących podręczny sprzęt pożarniczy,
zwanych dalej „wyrobami”, które mogą być stosowane wyłącznie po uprzednim uzyskaniu dopuszczenia do użytkowania;

USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity)
Art. 7. 1. Wyroby służące do ochrony przeciwpożarowej mogą być wprowadzone do obrotu i stosowane wyłącznie na podstawie certyfikatu zgodności w rozumieniu przepisów o badaniach i certyfikacji.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych(4) określi, w drodze rozporządzenia, wykaz wyrobów, o których mowa w ust. 1.
3. Szczegółowe zasady, warunki i tryb wydawania certyfikatów zgodności określają przepisy o badaniach i certyfikacji.
Art. 15. Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:
  1)   jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej,
  1a)  jednostki organizacyjne wojskowej ochrony przeciwpożarowej,
  2)   zakładowa straż pożarna,
  3)   zakładowa służba ratownicza,
  4)   gminna zawodowa straż pożarna,
  4a)  powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna,
  5)   terenowa służba ratownicza,
  6)   ochotnicza straż pożarna,
  7)   związek ochotniczych straży pożarnych,
  8)   inne jednostki ratownicze.


Podkreśliłem byś zauważył pewną drobną zbieżność – podległość tu niema nic do rzeczy . Na pewno nie pisze tu że tyczy się to tylko i wyłącznie PSP .
 
Rozumując twoim tokiem myślenia Ty też pod MSWiA nie podlegasz a dowód osobisty wymieniłeś dlaczego ???

Wiem że jesteś sympatykiem straży , ale nie wprowadzaj w błąd bo ktoś może mieć duże nieprzyjemności jak coś się stanie . Ty do prokuratora nie pójdziesz , tylko Ja.

Niewiem co na to Prokuratorzy wojskowi bo tak naprawdę mnie to nie interesuje .

Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 01:38:45 wysłana przez MIKO »

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2008, 01:49:41 »
MIKO - poniekąd masz rację....
Poniekąd...

Prześledź proszę ustawy i wytyczne... i tak to jest dopracowane... że nie jest.
Ściągawki dziś Ci nie podam, ale każdy wyjście ma.
Tylko ciut lektury i wiedzy mocno głębokiej się przyda w tym również przypadku.

Wiesz jak to jest z interpretacją nie uścislonych przepisów - co nie zakazane to dozwolone... Tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak czytać... :)

Powodzenia w Twoim temacie i jak będę mógł pomóc - pomogę każdemu :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2008, 02:01:29 »
Nie pomożesz bo przepis jest jasny i obowiązuje nawet kowalskiego mającego warsztat samochodowy , że gaśnice musi kupić z certyfikatem. I nikt go się nie pyta czy czytał ustawę i przepisy wykonawcze MSWiA. 

Pomijając kilka jeszcze drobnych subtelnych drobiazgów – jak to że OSP ma zapisane w statucie że działa na bazie ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej i ustawy o Stowarzyszeniach co zobowiązuje jednoznacznie do stosowania zawartych tam przepisów . A dodatkowo wiele OSP jest związanych umowami z PSP w sprawie KSRG co nakłada kolejne obowiązki .

Ostatnio miałem kiedyś kontrolę z KW PSP pytania dotyczące sprzętu i wyposażenia zaczynały i kończyły się w temacie Certyfikatu …. Ile macie ubrań z atestem , ile hełmów , kominiarek itd. Inny sprzęt Kolegi kontrolującego nie interesował .

Pozdrawiam MIKO

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2008, 02:03:29 »
A już tak na swobodnie dodając, kto te uprawnienia i certyfikaty wg ustwy ma wydawać i na jakich zasadach?
Bo jeśli nasz CNBOP to się pytam....

Skąd:
- pojawiły się hełmy w różnych kolorach (złote, zielone, żółte, niebieskie, białe)
- skąd pojawiają się w OSP podwozia wyjęte spod wywrotek czy innych skrzyń wojskowych, przemalowane i karosowne jako nowe dla straży?
- jak to się ma dla kontenerów pod hakowce, gdzie zabudowa jest ściągana z auta i przerabiana na kontener dla hakowca,
....i wiele bym tu mógł wymieniać

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2008, 02:05:59 »
Zauważ tylko datę  20 czerwca 2007 i od tego dnia się zaczął problem  – wcześniej owszem było tak jak Ty napisałeś – CNBOP obowiązywało głównie PSP .

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 05, 2008, 02:12:37 »
Zauważ tylko datę  20 czerwca 2007 i od tego dnia się zaczął problem  – wcześniej owszem było tak jak Ty napisałeś – CNBOP obowiązywało głównie PSP .

Nazwane potocznie "Państwem w Państwie"....
Wybacz... Ale nie mnie to oceniać....
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 02:14:43 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2008, 08:13:27 »
Panowie Raddemenes i Miko

Temat rozmowy jest bardzo ciekawy jednak trochę ucieka na manowce.
Sprawa hełmów w kolorze białym wygląda moim zdaniem następująco:
-jeśli producent(wnioskodawca) galletów wystąpi o świadectwo dopuszczenia dla hełmu w kolorze białym powołując sie na stosowne zapisy rozporządzenia to CNBOP musi wydać to świadectwo ! (i będzie to nie tylko sensowne, ale i zgodne moim zdaniem z obowiazującymi przepisami),
- jest tylko jeden problem CNBOP tego się boi jak ognia - bo wszakże jest "podmiotem upoważnionym do pobierania opłat za czynności"
Nadmienię tylko, że sprawa Metza jest tu analogiczna.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 05, 2008, 09:29:13 »
Tak się czasem zastanawiam czy koledzy którzy wypowiadają się w tym temacie choć raz przeczytali to rozporządzenie , oraz przepisy i ustawy na które się powołuje .
Ja wiem, samo rozporządzenie ma 253 str. ale polecam lekturę . I akurat w przypadku hełmów CNBOP nic nie zmieni . W sprawie Poznańskiej drabiny – nie wiem czy są rozbieżności od zapisów , czy  po prostu zła wola i przeciąganie procesu certyfikacji .

Pozdrawiam MIKO

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 05, 2008, 09:40:41 »
panowie
a moze sprawdzicie kto w kg psp wymyslil kolorystyke helmow i oznaczenia :))
to sie dopiero usmiejecie
trza siegnąc do prechistori
panowie z biura kwatermistrzowskiego nawet nagrode za to dostali
a i do badan w jozefowie przyjmuja tylko hełmy czerwone

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 05, 2008, 09:47:19 »
Tak się czasem zastanawiam czy koledzy którzy wypowiadają się w tym temacie choć raz przeczytali to rozporządzenie , oraz przepisy i ustawy na które się powołuje .
Ja wiem, samo rozporządzenie ma 253 str. ale polecam lekturę . I akurat w przypadku hełmów CNBOP nic nie zmieni . W sprawie Poznańskiej drabiny – nie wiem czy są rozbieżności od zapisów , czy  po prostu zła wola i przeciąganie procesu certyfikacji .

Pozdrawiam MIKO

Zarówno koledze Miko jak i panu Mariuszowi serdecznie polecam zapisy rozporzadzenia ze str. 3.
Znajduje się tam ciekawy zapis bedący kompilacją wszelkich zmian dokonanych w stosunku do projektu rozporządzenia (bardzo ciekawa lektura);
Miłej analizy prawnej. Pozdrawiam
PS Panie Mariuszu, niech pan spróbuje z białym - oczywiście nie galletem. Dla pana to szczególnie cenna uwaga, zważając na to, że ma pan sprzęt już dawno "zbadany w innym państwie członkowskim UE"
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 09:51:22 wysłana przez ktk »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 05, 2008, 10:28:28 »
Jeśli chodzi o paragraf 18 to już to było ćwiczone i wcale ta kompilacja tak na korzyść nie wychodzi . Bo wymagania bezpieczeństwa są jakby mniej ważne od walorów użytkowo estetycznych – i wychodzi się chyba z założenia że kolor uniemożliwia spełnienia wymagań rozporządzenia .

Pozdrawiam MIKO

PS. No sprowokowaliście mnie więc wykonałem telefon do przyjaciela  ^_^
W obecnej chwili CNBOP mają hełmy MAS AUER Gallet tylko i wyłącznie czerwone i na razie tak pozostanie – niema możliwości certyfikowania pozostałych z uwagi na kolor . Poleca się OSP interpretowanie ewentualnie przepisów w taki sposób. Rozporządzenie MSWiA w sprawie warunków dopuszczenia jest wyższej rangi niż rozporządzenie KG PSP w sprawie kolorów dla PSP i OSP więc idąc tą drogą  OSP powinno kupować i używać czerwonych z uwagi , że są jedyne spełniające wymagania MSWiA .

« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 10:54:21 wysłana przez MIKO »

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 05, 2008, 10:54:57 »
To znaczy kto ćwiczył? Która firma poważyła się wykorzystać (powołać się) te zapisy i nie otrzymała świadectwa? No bardzo jestem ciekaw.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 05, 2008, 11:00:07 »
Jeżeli jest tak ślicznie jak tu wszyscy piszą że w PSP hełmy tylko czerwone ,to moje pytanie brzmi kto zezwolił używać hełmów białych zwłaszcza w PSP jeżeli w tym  kolorze nie posiadają badań. Dowodem jest Warszawa , Łódź oraz wiele innych miejscowości gdzie strażacy w PSP noszą białe hełmy. Wystarczy obejrzeć "28 sekund". Ktoś napisał że w zakładowych strażach są nawet w grochy. Powiem tak, zakładowe straże mogą posłużyć za wzór jeśli chodzi o wyposażenie i umundurowanie bojowe. Tam jest kasa i tym bardziej przestrzega się aby wszystko było zgodne z literą prawa a nawet znacznie więcej. To w PSP jest kolorowo. W telewizji ostatnio widziałem zastęp gdzie dwóch strażaków było w hełmach białych a dwóch w czerwonych.  Stan naszych UPS-ów jest żenujący. Wygląd estetyczny ukazuje obraz biedy panującej w Państwowej Straży Pożarnej (oczywiście są wyjątki ).
Wracając do hełmów, to wiele jednostek PSP jak juz wcześniej pisałem używa białych , czyli bez atestu ?
A co władze szanownej PSP na to ?  Czy operacyjny podczas kontroli nie widzi ? Może się nie zna. A może brak kasy powoduje że  nie można zwracać na coś takiego uwagi. Więc moje pytanie brzmi : kto odpowie za to jeżeli w takim hełmie strażak zginie ? Przecież d-ca widział w czym wpuszcza człowieka do działań. A może jest jakieś lub jakiś przepis zezwalający na używanie sprzętu bez świadectwa dopuszczenia jaśnie nam panującego CNBOP ?
Mówimy o hełmach ale jak się zerknie w skrytki to się włos jeży na głowie. Sporo jednostek PSP pracuje na butlach powietrznych bez legalizacji. Czepiam się jednostek , a problem się tyczy górnej półki. Mowa o szkole pożarniczej podległej KG. Dzisiaj hełmy, butle jutro drabiny, podnośniki ,aparaty powietrzne. Cytuje święte słowa HAZMATA "jeden wielki rozpiździej".
POZDRO. :mellow:
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 11:02:15 wysłana przez robert28 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 05, 2008, 11:26:05 »
skoro można używa tylko czerwonych w PSP to mam pytanie co mam zrobić jak w trakcie pożaru mój hełm z czerwonego, na skutek działania sadzy i tym podobnych stanie sie czarny lub szary??
 mam zmienić hełm na nowy w czasie działań ? a może mieć przy sobie szmatkę i na bieżąco go czyścic?  :wacko:

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2008, 11:34:18 »
Ja na swój hełm nakładam wosk i robię polerkę. Wystarczy spłukać wodą i jest jak nowy. He,he. ^_^
Zawsze można go prysnąc na czerwono. Jak czerwony to czerwony. Innego koloru CNBOP nie dopuszcza.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 11:39:41 wysłana przez robert28 »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 05, 2008, 11:57:00 »
nie mamy sily walczyc w cnbop:(
spychaja wszystko do kg psp i ministerstwa i w sumie maja racje
oni oceniaja
a poniewaz sa zapisane w rozporzadzeniu normy i parametry oni sie scisle trzymaja rozporzadzenia chodziaz wiedza ze sa tam ewidentne bledy
i mowil dziad do obrazua
aha
i mam pismo z cnbop ze jak wiem kto uzywa sprzetu bez swiadectwa to powinienem to zglosic jako przestepstwo :)))
bo oni nic o tym nie wiedza :))

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 05, 2008, 12:13:53 »
Jeżeli białe nie posiadają faktycznie dopuszczenia to oprócz OSP jescze około połowy kraju "biega" w białych.
Więc chyba wiele im nie zrobią bo zawsze mogą bez hełmów pracować.He,he. ^_^
 Jeżeli nie ma kasy to nic nie zrobią. To błędne koło pokazuje wady dotyczące powyższych wymogów. Dlatego uwazam że to co jest dopuszczone w krajach unii powinno automatem być dopuszczone i w naszym kraju. Znacznie ułatwiłoby to proces wdrażania sprzętu , na czym zyskałaby zarówno straż jak i ludność cywilna której to służymy.
CNBOP powinno istnieć i kontrolować napływ wszelkich pożarniczych artykułów, tak aby pod metką unii nie zalała nas tania chińska rzeczywistość której już nie brakuje nawet w naszym asortymencie. 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 05, 2008, 14:37:07 »
Więc co do irytacji nowymi przepisami wszyscy się zgadzamy . Irytacja jest tym większa że nie doszukałem się nigdzie okresu przejściowego w jakim sprzęt bez certyfikatu mam być wycofany . Nie możemy obecnie kupić nowego bez CNBOP , ale czy możemy używać starego bez atestów ? i do kiedy ? tego jeszcze się nie dowiedziałem  .
Fakt jest taki , że jak by od dnia wejścia przepisów możliwe było korzystanie wyłącznie z sprzętu atestowanego OSP straciły by ok. 90% wyposażenia od samochodów bojowych po buty , w PSP może ten udział by był trochę mniejszy ale i tak by się nie dało prowadzić akcji ratowniczych . Lista wydanych certyfikatów jest skromniutka

Pozdrawiam MIKO

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: MSA Gallet F1 E, a CNBOP.
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 05, 2008, 14:52:41 »
Lista jest skromna ponieważ CNBOP nie wyrabia się z aktualizacją. Sporo produktów posiada świadectwa powiedzmy przykładowo od 2006r do 2012 roku lecz CNBOP jakoś zapomniało uwzględnić w ostatnim wykazie. Ten problem tyczy się  między innymi hełmów PACYFIK firmy Fenzy. Moim zdaniem jest to wina CNBOP ponieważ zaniedbuje ( nie wyrabia się z aktualizacją) swoje obowiązki. Tak więc chcąc sprawdzić czy dany wyrób posiada świadectwo dopuszczenia należy sprawdzić nie tylko ostatni wykaz lecz również kilka do tyłu. :mellow: