Autor Wątek: Wzrok  (Przeczytany 442837 razy)

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #575 dnia: Luty 23, 2015, 19:28:09 »
Tak , że ta nowa ustawa obowiązuje :)
Chemia to moja broszka ^^

sowa80

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #576 dnia: Marzec 02, 2015, 21:32:30 »
Orientuje się ktoś jak to jest z tymi tablicami ishihary? Kolory rozróżniam, ale często liczby mylę. Przejdzie to?

Offline cargo17

  • Szczęście sprzyja wysiłkowi
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Cel : SAPSP KRAKÓW
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #577 dnia: Marzec 02, 2015, 21:39:22 »
a ja mam pytanko jak wyglada test na widzenie stereoskopowe (3D) . Jest taka książęczka z obrazkami i trzeba rozpoznać które kółko jest np. wypukłe czy jakoś inaczej ten test wyglada ? jeżeli się ktoś orientuje prosze o odpowiedz  :straz:

Offline Torun1986

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #578 dnia: Marzec 03, 2015, 14:00:38 »
Ja na kierowce robiąc zobaczyłem tam jakąś pszczołę, osę coś w tym stylu. Nie wiem czy o to chodzi.

Offline Bzyk_R1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #579 dnia: Marzec 03, 2015, 14:32:43 »
Dokładnie o to chodzi tam są różne owady ćmy pszczółki motylki  :szalony: oglądasz to w okularach jak w kinie 3d

Offline Torun1986

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #580 dnia: Marzec 04, 2015, 07:53:52 »
Mi się jeszcze kojarzy, że pani mnie pytała czy nóżki czy skrzydła tego owada są wypukłe :) może to podchwytliwie robiła, ale nie miałem z tym nigdy problemu, raczej udręką była dla mnie ciemnia ponieważ robiłem to według niej wolniej niż inni.

Offline przeemko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #581 dnia: Marzec 06, 2015, 01:19:30 »
Obecnie mam wadę jednego oka. Czy ktoś z was korygował laserowo wzrok ? Pomogło i pozwoliło wam się dostac do PSP ?

Pozdrawiam :)

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #582 dnia: Marzec 06, 2015, 07:32:00 »
Zależy też jaką masz tą wadę, ale ludzie robili laserowe korekcje ale teraz ustawa sie zmienila co do wzroku też
Chemia to moja broszka ^^

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #583 dnia: Marzec 06, 2015, 09:48:06 »
Chciałbym napisać tutaj parę słów na temat ortokorekcji, taka garść potrzebnych informacji, których mi brakowało, kiedy szukałem czegoś na ten temat, a teraz mogę powiedzieć coś więcej, ponieważ sam skorzystałem z tej metody.

Moja wada to -2.75D na lewym oku i -2.5D na prawym oku. Z racji tego, że jednak wciąż minimalnie wada mi się pogłębia (oraz ze względu na cenę i bezpieczeństwo) zdecydowałem się na ortokorekcję, a nie na laser. Całość wyglądała tak:

Zadzwoniłem się umówić na wizytę - badanie kwalifikacyjne do ortokorekcji (cena 120zł) - czas oczekiwania - dzwoniłem w poniedziałek rano, wolny termin był na wtorek nazajutrz. Badanie kwalifikacyjne trwa do półtorej godziny - robiona jest topografia oczu, mierzone jest ciśnienie, po czym sprawdzana jest wada, i to bardzo dokładnie sprawdzana, noszę (nosiłem :D ) okulary od 10 lat i pierwszy raz miałem takie dokładne badania ;) Wyszło, że mogę nosić soczewki - przy okazji dowiedziałem się o paru innych rzeczach, których nie wiedziałem o swoim wzroku (znamię na prawym oku, prawa źrenica większa, podwyższone ciśnienie w oczach - nic z tego nie przeszkadza w noszeniu soczewek orto), ale nie o tym temat. Od razu po tych badaniach i stwierdzeniu, że mogę nosić soczewki zaczęło się dobieranie odpowiednich - doktor dobrał pierwsze dwie, pokazał jak założyć i kazał mi to zrobić. Soczewki orto są wyraźnie mniejsze niż miękkie soczewki, zakłada się je wygodnie, natomiast pierwsze chwile po założeniu to naprawdę nic przyjemnego... Wrażenie uwierania, ciężko w ogóle ruszyć okiem, bo czuć dyskomfort itp. Optometrysta bardzo dokładnie wszystko sprawdzał, w końcu przy trzeciej poprawce dobrał idealne soczewki - te już uwierają nieco mniej, no ale jednak je czuć - tak już z nimi jest.
Do zdejmowania soczewek służy specjalna pompeczka - taka silikonowa rureczka zakończona przyssawką - ściskamy ją, przykładamy do oka, zwalniamy nacisk - soczewka się przysysa. Delikatnie wtedy ściągamy soczewkę.
O soczewki trzeba nieco bardziej dbać niż o miękkie - w zestawie z soczewkami dostałem płyn do przechowywania (koniecznie do soczewek stabilnokształtnych!) oraz środek czyszczący. Po zdjęciu soczewek należy nanieść na nie kilka kropel środka czyszczącego, opuszkiem palca "przemyć" soczewkę, następnie dokładnie wypłukać (najlepiej solą fizjologiczną - najtaniej). W ciągu dnia soczewki leżą w pojemniczku w płynie do przechowywania. Zabiegi te trzeba wykonywać zawsze po zdjęciu soczewek po nocy - po przyzwyczajeniu się nie jest to kłopotliwe, zabiera dosłownie kilka chwil.

Teraz może o samej korekcji i działaniu. Po założeniu soczewek przed snem wyraźnie czuć je na oku - jednak jak ma się zamknięte oczy i się nimi nie rusza nie sprawiały mi one dyskomfortu itp, noce normalnie przespane. Po pierwszej nocy był słaby efekt poprawy wzroku, natomiast po drugiej nocy mogłem już normalnie "działać" bez okularów - na prawym oku mam ostrość jak w okularach, na lewym jeszcze niepełną. W klinice jednak poinformowali, że pełna ostrość może pojawiać się do ok. 7 dni - i po takim czasie jest pierwsza kontrola - w razie braku ostrości koryguje się soczewki.
Podsumowując:
-czas oczekiwania w moim przypadku był praktycznie zerowy - we wtorek miałem badanie, a jako że klinika posiada dużo soczewek często są w stanie dobrać odpowiednie - ja mogłem od razu po badaniu odebrać swoje. Jako iż nie miałem przy sobie całej sumy na soczewki zrobiłem to po jednym dniu - nie jest to żaden kłopot. Tak krótki czas oczekiwania może być istotny np. przy konieczności odwołania na komisji. Jeśli jednak ktoś ma jakąś większą wadę, lub nietypową - może musieć czekać na wyrobienie soczewek konkretnie pod tą osobę - czas oczekiwania: 2-3 tygodnie.
-całość wyniosła mnie razem z badaniem kwalifikacyjnym 2020zł (ze zniżką studencką 50zł na oko)
-aby korekcja odniosła spodziewany skutek czas snu powinien wynieść min. ok. 8 godzin

Generalnie polecam tę metodę tym, którzy tak jak ja nie chcą/nie mogą pozwolić sobie na laser a ich wada dyskwalifikuje ich w straży. Jest to delikatnie kłopotliwe (nie bardziej jednak niż zwykłe soczewki), no i sprawia wyczuwalny dyskomfort (ciężko na przykład chodzić w takich soczewkach itp, dlatego należy je zakładać do snu). Ja osobiście jestem bardzo zadowolony, mogę w dzień normalnie działać bez okularów widząc jakbym nie miał wady, nie mając nic w oku. Do odczucia dyskomfortu można się przyzwyczaić bez problemu, nie przeszkadza to w śnie, nie sprawia kłopotów (o ile tylko się śpi w soczewkach), po prostu je czuć i ciężko jest poruszać okiem, bo jednak coś w nim jest ;) Generalnie czytanie przed snem itp lepiej w soczewkach sobie odpuścić - najlepiej założyć ja jak już od razu idzie się spać.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania zapraszam na PW, odpowiem na wszystkie zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć gdzie robiłem również zapraszam na PW - nie będę na ogólnym robił reklamy. Uprzedzam - nie posiadam żadnych rabatów. Napisałem ten post, ponieważ gdy sam szukałem informacji miałem problem z ich znalezieniem, mam nadzieję, że następni chętni na skorzystanie z tej metody będą mieli nieco łatwiej w podjęciu decyzji.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2015, 09:52:16 wysłana przez razzor »

Offline Torun1986

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #584 dnia: Marzec 06, 2015, 11:00:32 »
Rozumiem że takie soczewki nie mają prawa bytu przy astygmatyzmie?

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #585 dnia: Marzec 06, 2015, 11:42:25 »
Wszystko wyjdzie podczas badania kwalifikacyjnego - teoretycznie soczewki korygują wady krótkowzroczności do -5D oraz astygmatyzmu do 1.5D. Sam mam lekki astygmatyzm (konkretnie nie wiem ile) i nie robiło to żadnego problemu. Warto zadzwonić do wybranej przez siebie kliniki i zapytać - umawiając się na wizytę kwalifikacyjną zostałem poproszony o podanie podstawowych informacji o wadzie (jaka krótkowzroczność i astygmatyzm) - gdyby któreś było za dużo po prostu nie zapisywaliby na badania jakby nie było najmniejszej możliwości korekcji.

Offline mateusz00007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #586 dnia: Marzec 06, 2015, 11:58:42 »
dobrze ze chociąz teraz poszli z okulista na reke i jakas tam wada i ostrosc dopuszczalna jest :)

Offline loki722

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Cel SA PSP KRAKÓW 2015
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #587 dnia: Marzec 09, 2015, 12:11:48 »
Właśnie gdzie znajdę to rozporządzenie w którym wyczytam "jak z tą wadą wzroku poszli na rękę" ?
Odesłałby mnie ktoś do stosownego dokumentu ?
Dziękuję i przepraszam za lenistwo :(
i oby poświęcony czas na przygotowania zaowocował.

Offline mateusz00007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #588 dnia: Marzec 09, 2015, 13:14:48 »
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1898/D2014000189801.pdf   proszę bardzo :) takze musisz poszperac :D  a i grupa 4  to osoby starające się do PSP :)

Trzymaj się tematu wątku
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2015, 23:58:54 wysłana przez robn »

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #589 dnia: Marzec 11, 2015, 21:39:22 »
Tak patrze na tą ustawe i według niej jeżeli masz np. wade -1,75 (i korygujesz sobie to np. okularami i widzisz co tam powinienes) to przechodzisz te badania lekarskie.. Aż normalnie wierzyć mi sie nie chce ze tak im sie zmieniło nagle ze problem był z leciutką wada a teraz przy takiej wadzie można przejsc ;o
Chemia to moja broszka ^^

Offline przeemko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #590 dnia: Marzec 14, 2015, 10:54:08 »
korekcje laserową ktoś przechodził ? :)

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #591 dnia: Marzec 14, 2015, 11:16:46 »
ja nie ale co chcesz wiedziec?:)
Chemia to moja broszka ^^

Offline przeemko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #592 dnia: Marzec 14, 2015, 17:14:24 »
krótko mówiąc wszystko :)

Wiadomo czytam na necie różne opinie na ten temat, w większości pozytywne ale dobrze byłoby się dowiedzieć czegoś od strażaków :)

Offline michal2161

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
    • OSP SOKOLNIKI
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #593 dnia: Marzec 14, 2015, 17:35:42 »
Kolego ja robiłem korekcje pytaj konkretnie co chcesz wiedzieć postaram się jak najlepiej odpowiedzieć
Idę tam skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią


https://www.facebook.com/profile.php?id=10006704690645

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #594 dnia: Marzec 14, 2015, 17:52:22 »
Według nowej ustawy to nw czy opłaca sie robić korekcje.
Chemia to moja broszka ^^

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #595 dnia: Marzec 14, 2015, 19:22:32 »
Wady nie kończą się na dwóch dioptriach, mnóstwo osób ma większe, jak ja, więc jak najbardziej opłaca się korekcja. Kolega rabbitv miał robiona, jak zapytasz o konkrety to może się wypowie. A jak nie konkrety to internet jest pełen informacji.

Offline rabbitv

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 592
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #596 dnia: Marzec 14, 2015, 21:54:23 »
.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 18:46:45 wysłana przez rabbitv »

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #597 dnia: Marzec 14, 2015, 22:03:09 »
Ja zapytam tak ogólnie - czy po korekcji masz wieczorem efekt jakby poświaty wokół świecących przedmiotów?
U mnie przy orto, kiedy efekt ostrości delikatnie, praktycznie niezauważalnie słabnie pojawia się delikatna poświata...

+ mamy tyle samo postów :D

Offline rabbitv

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 592
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #598 dnia: Marzec 15, 2015, 11:34:18 »
.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 18:45:54 wysłana przez rabbitv »

Offline cargo17

  • Szczęście sprzyja wysiłkowi
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Cel : SAPSP KRAKÓW
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #599 dnia: Marzec 15, 2015, 17:54:13 »
a jaką robiłeś metodą . i jak to jest wypuszczają cie do domu i chodzisz już odrazu bez okularów tylko na początku masz zamazane czy jak to wygląda ? ogólnie ciężkie są pierwsze dni po  ? i po jakim czasie zacząłeś odnowa biegać i sie podciągać ?  :straz: