Autor Wątek: Wzrok  (Przeczytany 443376 razy)

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #500 dnia: Październik 17, 2014, 11:13:27 »
Na pewno wpisała Ci na obu szkłach -0,5?  Te -0,5 to inna skala niż ta z ustawy - jeśli dała Ci połówki, to prawdopodobnie miałeś problemu z przeczytaniem ostatniego/kilku ostatnich rzędów bez okularów, więc prawdopodobnie okulista by Cię odrzucił.

A co do tego, że wpisała na obu szkłach -0,5 - albo zrobiła to z rozpędu, na odczepnego - "żeby  szkła starczyły Ci na dłużej" - sam się z czymś takim o zgrozo spotykałem przy moich zmianach szkieł, ale możliwe jest też, że stwierdziła u Ciebie np. wadę większą niż te -0,5 , np. na jednym oku -0,75 na drugim -0,5, i dała takie okulary, żeby oko "mocniejsze" nadrabiało, i żeby wada nie postępowała tak szybko.
Badanie podstawowe zazwyczaj trwa dosłownie kilka minut, więc temu akurat nie ma co się dziwić ;)

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #501 dnia: Październik 17, 2014, 20:07:07 »
Dokładnie, kilka lat temu co miesiąc chodziłem do różnych okulistów i tak na odpierdol dobierali szkła, ze musiałem je co chwila zmieniać. W końcu natrafiłem na jednego ogarniętego to już nosze te same okulary ponad 2 lata.
A co do badań lekarskich na prawko to trzeba znaleźć u siebie w okolicy gościa co podbija na lewo i za 100zł robi się badania + 100zł psychotesty. Normalnie jak byłem to powiedzieli mi 360zł i muszę chodzić od lekarza do lekarza.

Offline Maciejka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • "Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel"
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #502 dnia: Październik 17, 2014, 21:22:40 »
Na pewno wpisała Ci na obu szkłach -0,5?  Te -0,5 to inna skala niż ta z ustawy - jeśli dała Ci połówki, to prawdopodobnie miałeś problemu z przeczytaniem ostatniego/kilku ostatnich rzędów bez okularów, więc prawdopodobnie okulista by Cię odrzucił.

Byłem na zwykłych badaniach u pielęgniarki szkolnej i przy badaniu wzroku nie mogłem odczytać liter z tablicy (dopiero drugi czy trzeci rząd od góry) z lewego oka. Na prawe było wszystko było OK- śmigały wszystkie litery. I właśnie tak jakby z tym lewym okiem poszedłem. Więc cały czas zachodzę w głowę, jak to możliwe że skoro na lewę widzę gorzej z daleka i to stwierdziła nawet pielęgniarka szkolna, a na prawe przeczytam wszystko, to dostaję okulary o tej samej "mierze"/stopniu na każde oko.

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #503 dnia: Październik 18, 2014, 08:24:00 »
Jeśli jest tak jak mówisz, i na prawe oko widzisz dobrze, bez problemu czytasz ostatni rząd, to ja na Twoim miejscu nie wykupywałbym tych okularów, a receptę zatrzymał na później, jak już wzrok będzie wyraźnie słabszy. W tym momencie oko prawe "nadrabia" za lewe, i w konsekwencji jeśli patrzysz na oboje oczu prawdopodobnie Twoja wada Ci nie przeszkadza. Natomiast jeśli teraz wykupisz okularki i zaczniesz je nosić, to bardzo możliwe, że wada momentalnie poleci Ci w dół, i mówię to z własnego doświadczenia.  A jeśli wada Ci doskwiera, to przejdź się do innego okulisty i powiedz jak sprawa wygląda, pewnie coś zaradzi ;) Do takiego, który sprawdzi Ci czy masz astygmatyzm, może ciśnienie w oku jak zauważy, że coś jest nie tak itp.

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #504 dnia: Październik 18, 2014, 10:18:18 »
Na komisji do SA raczej nie pomogą tłumaczenia, że jedno oko nadrabia za drugie  :kwit:

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #505 dnia: Październik 19, 2014, 16:05:52 »
Oczywiście, że nie, chodziło mi raczej o to, że to sprawdza się podczas codziennego życia :)

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #506 dnia: Październik 20, 2014, 17:08:25 »
Witam czytam dużo w tym temacie i nadal nie jestem peny jestem już w klasie maturalnej i bardzo chce dostać sie do głownej lub do poznania i moje pytanie brzmi mam wade wzroku -0,5 czy to jakoś skreśla mnie czy cos?:) Pozdrawiam !
Chemia to moja broszka ^^

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #507 dnia: Październik 20, 2014, 18:32:59 »
Prawdopodobnie Cię skreśli (o ile nic z tym nie zrobisz), ale na forum wróżek nie ma, i nikt Ci na 100% nie powie. Musisz iść do okulisty i sprawdzić, będziesz miał pewność. Wg. ustawy raczej byś odpadł.

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #508 dnia: Październik 20, 2014, 18:43:53 »
A co moge z tą wadą zrobić ?;/ raczej nic
Chemia to moja broszka ^^

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #509 dnia: Październik 20, 2014, 19:00:15 »
Gdybyś rzeczywiście czytał dużo w tym temacie wiedziałbyś co możesz zrobić z tą wadą. Korekcja/soczewki ortokorekcyjne.

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #510 dnia: Październik 20, 2014, 19:03:01 »
Używanie okularów może jakoś skorygować ew. wadę?

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #511 dnia: Październik 21, 2014, 21:18:55 »
Teoretycznie tak, ale w praktyce używanie okularów na ogół (jeśli chodzi o krótkowidzów) pogłębia wadę.

Strażak90

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #512 dnia: Październik 22, 2014, 18:00:24 »
Zapewne już ktoś pisał o takiej sytuacji, ale zaryzykuję i zapytam jeszcze raz  ^_^
Załóżmy, że odpadłem na okuliście i chcę się odwołać od decyzji lekarza, czy odwołując się od razu jestem przekreślony podczas rekrutacji? Tzn. czy od razu biorą następna osobę z rankingu; czy czekają, aż dokonam np. zabiegu korekcji laserowej, biorąc pod uwagę, że czas stabilizacji wzroku wynosi ~5 miesięcy ? Co w takiej sytuacji ? Czy ponowna ocena stanu wzroku przeprowadza ten sam lekarz czy można udać się do lekarza ?

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #513 dnia: Październik 22, 2014, 18:24:44 »
Jeśli odpadłeś na okuliście, to następna osoba zostanie wezwana na badania. Masz jednak prawo złożyć odwołanie i w razie pozytywnego rozpatrzenia to Ty będziesz miał pierwszeństwo przed osobą z rezerwy. Tak jak na SGSP - wzywają więcej osób na badania, jednak to, że zostałeś na nie zaproszony nie oznacza, że dostaniesz się do szkoły.

Natomiast co do samego wzroku i odwołania - musiałbyś mieć mnóstwo szczęścia, żeby udało się odzyskać pełnię wzroku po korekcji w czasie na rozpatrzenie odwołania. Ponowne badanie będzie przeprowadzone w tym samym miejscu, masz po prostu "drugą szansę".

Strażak90

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #514 dnia: Październik 22, 2014, 19:06:34 »
Jeśli odpadłeś na okuliście, to następna osoba zostanie wezwana na badania. Masz jednak prawo złożyć odwołanie i w razie pozytywnego rozpatrzenia to Ty będziesz miał pierwszeństwo przed osobą z rezerwy. Tak jak na SGSP - wzywają więcej osób na badania, jednak to, że zostałeś na nie zaproszony nie oznacza, że dostaniesz się do szkoły.

Natomiast co do samego wzroku i odwołania - musiałbyś mieć mnóstwo szczęścia, żeby udało się odzyskać pełnię wzroku po korekcji w czasie na rozpatrzenie odwołania. Ponowne badanie będzie przeprowadzone w tym samym miejscu, masz po prostu "drugą szansę".

Dzięki za odpowiedz. :straz:

Czy jest ktoś z woj. lubuskiego, który miał okazje być na komisji MSW w Zielonej Górze ? Proszę o kontakt PW  :mellow:

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #515 dnia: Październik 22, 2014, 19:49:48 »
Pisali swego czasu na forum o gościu, którego okulista chciał odrzucić ale ponoć załatwił sobie operację  i został przyjęty. Ile w tym prawdy - nie wiem.

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #516 dnia: Październik 22, 2014, 20:02:04 »
Wszystko zależy jak się dogadasz - jeśli masz bardzo małą wadę, i kwalifikujesz się jak Z/N, to okulista może powiedzieć, że wystawi Ci Z, jeśli załatwisz korekcję itp, ale to raczej pojedyncze przypadki.

Powinno być tak, że jeśli odrzuca, to dostajesz po prostu drugi termin, jeśli w drugim terminie dalej będzie kiepski wzrok po prostu odpadasz.

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #517 dnia: Październik 22, 2014, 20:11:30 »
No tak bo żeby wypełnić obiegówkę masz chyba coś koło miesiąca.

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #518 dnia: Październik 22, 2014, 21:02:07 »
Hmm.. a jak wygląda to badanie lekarz tylko pokazuje te literki na tej tablicy czy coś jeszcze ???
Chemia to moja broszka ^^

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #519 dnia: Październik 22, 2014, 21:04:45 »
Tablica Snellena, dno oka, astygmatyzm i na pewno te takie liczby z kolorowych kropek trzeba odczytywać, co więcej nie wiem ;)

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #520 dnia: Październik 22, 2014, 21:10:00 »
Bo jestem że tak powiem w tragicznej sytuacji.. Bo mam wade -0.5 nie ma sensu robic korekcji bo to tylko taka mała wada i nie wiem co zrobic

Bo jeżeli założe do niego odrazu soczewki to zapewne je zauważy ;/
Chemia to moja broszka ^^

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #521 dnia: Październik 22, 2014, 23:42:45 »
jest jeszcze coś takiego jak ortokorekcja :)

razzor

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #522 dnia: Październik 23, 2014, 11:50:11 »
Co do badania oka to z prawdziwym badaniem dna oka ma to niewiele wspólnego ^^  Jego badania dna oka wygląda na zaświeceniu do oka i popatrzeniu tam, natomiast prawdziwe badanie dna oka kosztowało mnie prawie 400zł, i masz zrobione zdjęcie dna oka, i dopiero po tym można dokładnie coś stwierdzić.

A co do wady -0.5 - ortokorekcja ;)

Offline Łobuziak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Cel: SA PSP Poznań '15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #523 dnia: Październik 23, 2014, 16:18:47 »
no ortokorekcja wydatek kolo 2000 zł zapewne;/
Chemia to moja broszka ^^

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #524 dnia: Październik 23, 2014, 17:31:57 »
Laser raczej nie taniej ;)