Autor Wątek: Wzrok  (Przeczytany 440718 razy)

Offline SQ5Daniel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Wzrok
« dnia: Listopad 05, 2004, 13:18:31 »
Witam. Mam  wielką prośbę chodzi mi o to czy mając wadę wzroku jaką jest oczopląs na jednym (lewym oku)  mógł bym zostać dopuszczony do pracy w Straży Pożarnej?? .... osobiście ta wada wzroku tak bardzo mi nie przeszkadza.... mam wszystkie kategorie prawa jazdy i świadectwa kwalifikacji na te kategorię.... od czterech lat pracuję jako kierowca autobusu ( co było związane z przystąpieniem do badań lekarskich i psychotestów)  w pracy ta wada wzroku mi nie przeszkadza... prawe oko mam całkiem zdrowe, osobiście interesuję się krótkofalarstwem ( jestem Krótkofalowcem) i wspinaczką (uczestniczyłem w kursach speleologicznych) ....  przez czas pracy za kółkiem studiowałem zaocznie (inżynierskie) na Politechnice Warszawskiej.... planuję iść na studia zaoczne uzupełniające  (magisterskie) na SGSP w Warszawie. Z rozmowy z zaprzyjaźnionymi strażakami  poinformowali mnie, że z moimi umiejętnościami mam spore szanse na prace w straży... no ale pozostaje przejście badań zdrowotnych i psychologicznych.  I stąd moje pytanie czy z Taką wadą wzroku miał bym jakieś szansę na prace w Straży Pożarnej.  Z góry dziękuję za pomoc .  

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2004, 15:23:16 »
wszystko w rękach okulisty ... w krórego ręce wpadniesz załatwiając obiegówkę, ostatnio słyszałem o dwóch wymiennie przyjmujących lekarzach tej profesji jeden bada wszystko, dno oka, komputery bajery i co tam jeszcze jest a drugi pokazuje tylko literki na tablicy i na tym kończy badanie :) więc jeżeli trafisz na takiego jak on nic nie stanie ci na przeszkodzie :)

Offline SQ5Daniel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2004, 19:41:27 »
Dzięki Seba  :D ... z literkami daję sobie radę  Pozdrawiam

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2004, 14:21:21 »
seba jezeli skończyłeś jakąś szkołę pożarniczą (SAPSP lub SGSP) to moze wiesz jak wyglądają takie badania wzroku???
po kolei czy jest komputer itp???
czy moze tylko tablica???

czołem

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2004, 15:36:04 »
Czytaj jak wyżej :) wszystko zależy do jakiego trafisz lekarza a okulista i jego gabinet nie równa się innemu okuliście i jego gabinetowi :) A tak poważnie to niewiem może dziś szkoły mają jedną przychodnię i wszyscy podlegają tym samym kryteriom? naprawdę nie wiem  :unsure:  

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2004, 17:09:12 »
ok dzieki za info :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

czołem

Offline SQ5Daniel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 16, 2004, 12:14:40 »
Seba?? a możesz mi tak mniej wiecej  nakreślić sprawę jak wyglądają i na czym polegają inne badania lekarskie.: stomatologa, laryngologa, i inne. Kto do czego może się przyczepić ??....
Przypominam, ż eja nie chcę wstępować do szkoły Pożarniczej ( chyba, ze w trybie zaocznym uzupełniającym) tylko poprosu chodzi mi o badania przed przyjęciem do pracy w Straży Pożarnej..... Pozdrawiam    

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2004, 13:10:04 »
jak ja robiłem to było to tak ... kadrowa dała skierowanie i poszedłem do lekarza ... on dał obiegówkę i ruszyłem w teren przychodni :) generalnie sprawa wygląda jak opisałem wcześniej wszystko zależy do kogo się trafi i jakim sprzętem on dysponuje  to napewno tylko stomatolog się nie przyczepi a reszta j.w. u siebie jak robiłem był sezon urlopowy i lekarze mieli to w nosie okulista pokazał tablicę, stomatolog tylko podbił, laryngolog zajrzał mi w ucho, dermatolog nawet nie kazał się rozbierać, chirurg obejrzał kręgosłup i tyle na koniec z wynikami lekarz ogólny podpisał że sie nadaje :) potem jedziesz na psychotesty tam (w kilku działach widziałem dokładny opis) robisz psychologa i koniec. A za to kiedyś w szkole ktoś przerdobrzył i skierował nas na okresowe takie że tygodni brakło żeby to załatwić! rowerki, spirometrie, komputerowe sprawdzanie dna oka i wiele wiele badań badanek itd. Więc widzisz sam w mojej "karierze" spotkałem się z dwoma skrajnymi przypadkami. Pozdrawiam

Offline mugezi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2004, 16:12:08 »
Cze w jednym z postów na tym forum przeczytałem że dopuszczalna wada wzroku do psp wynosi 0,9 dioptri - prawda to ? Jeżeli ma ktoś jakieś informacje na ten temat to proszę o informacje.Mam wade wzroku i okularki 0,75 będę miał szanse startowania do straży ?


 
 

Offline Diablo_01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2008, 21:53:51 »
a czy były pokazywane te tablice z cyfrkami z kolorowych kulek??

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2008, 22:15:12 »
Będę pewnie niedobry przez tą odpowiedź, ale diablo, czy Ty trochę myślisz o kolegach, którzy będą z Tobą ewentualnie pracować? Możesz ich narazić na ryzyko, mając wadę wzroku a pracując w straży w szczególnie niebezpiecznych warunkach. Oczy to nie zwichnięty palec, sprawa jest poważna....
Ja się do tej pory nie spotkałem żeby okulista na badaniach nie pokazywał mi tych kolorowych książeczek (nawet dwie). Ale może gdzieś jest inaczej.... pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2008, 19:47:39 »
Kolego Diablo_01 :
Zgodnie z obietnicą zaczerpnąłem wiadomości u źródła.

Na moje pytanie czy jeśli ktoś nie widzi tych cyferek w kropkowanych kółeczkach może pracować w straży... Pani "okolog" ;) odpowiedziała że tak,ale wtedy robi mu się badanie na daltonizm żeby przekonać się czy to tylko rozmycie barw o podobnej częstotliwości (jakoś tak...) 
Jeżeli rozróżniasz podstawowe barwy to nie ma problemu.....
Mozesz mieć prawo jazdy i pracować w straży.

Natomiast jest jeszcze jedno badanie które również przechodziłem :)
badanie widzenia przestrzennego....
Czyli dostajesz obrazek i w okularkach (niebiesko-czerwonych) i widzisz jakis obrazek i wśród kropek trzeba znaleźć inny.... Efekt 3D :)
I to niestety musisz zaliczyć ponieważ ma to duży wpływ na pracę na wysokości.
To tyle ....

Offline MDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2008, 19:33:21 »
Czy w straży na podziale można pracować z wada wzroku.  :'(

Offline madzia2905

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2008, 21:49:25 »
a co w przypadku noszenia soczewek kontaktowych?z tego,co słyszałam to jest dopuszczalne ich noszenie=wada wzroku

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 12, 2008, 09:07:29 »
jeszcze troche to się pojawią pytania typu:
czy na podziale można pracować z wadą serca, z protezą nogi, itp. A co to jest hospicjum???? Należy wziąść pod uwagę taki jeden istotny fakt że pracując na podziale bojowym każdy polega no koledze i stara się aby na nim też można polegać więc jeżeli ktoś ma jakieś wady to chyba nie powinien się znaleść na PB, a nawet posunę się dalej - nie powinien nosić munduru, bo jak stare dobre przysłowie mówi: STRAŻAKIEM SIĘ JEST- W PRACY SIĘ BYWA" .

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 12, 2008, 17:49:36 »
z soczewkami jest problem zawsze się mogą stopic podczas akcji a i przy badaniu napewno nie dasz rady zawsze badają dno oka więc ta wada wyjdzie :wall:

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 12, 2008, 17:57:16 »
Ognista Fala masz świętą rację, szkoda, że niestety tak nie jest. Znam nie jednego strażaka w okularach. Ale jak by tego było mało, to znam kilku podchorążych (studentów mundurowych SGSP), którzy od pierwszego dnia w szkole w okularach chodzili, więc chyba nie do końca jest tak jak powinno być.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2008, 19:09:50 »
ognista fala masz troche racji,ale w strazy liczy sie bardziej ambicja a nie drobna wada wzroku, byc moze ty jestes doskonaly pod kazdym calem ale inni nie,a patrzac na to co sie dzieje w strazy to za 10 lat nie bedzie mial kot pracowac

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 13, 2008, 21:59:47 »
Z tego co wiem to niem ja robiłem korekte wzroku w Katowicach (miałem po 1,5) i potem już spoko przeszedłem badania a wcześniej mnie odrzucili. Po zabiegu widzisz tablice i wszystko gra reszta ich nie interesuje. Jak jakieś pytania dalsze to wal śmiało.
W jakim wieku robiłeś korekte? Czy wada rosła Ci nadal przed koretktą? Ile czasu po korekcie trzebabyło żeby cię przyjęli? Ile płaciłeś za zabieg? Jak jeszcze sie mi coś przypomni to zapytam  ^_^

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 13, 2008, 22:27:44 »
Może troszkę co i jak opisze tutaj, a jeżeli ktoś ma jakieś dodatkowe pytania to piszcie na PW.   :komp:

Przede wszystkim, trzeba mieć ukończone 21 lat. Twoja wada musi być stabilna przez ostatnie 12 miesięcy. Jeżeli wada jest niestabilna, zabieg może okazać się nieskuteczny lub jego efekty będą krótkotrwałe.
Przechodzisz kompleksowe badania kwalifikacyjne na podstawie których lekarz ocenia czy nadajesz się do tego typu zabiegu i jaką metodą można go wykonać. Cena uzależniona jest od  metody jaką zostanie wykonany zabieg. Po zabiegu następuje okres rekonwalescencji. Zmaganie się ze światłowstrętem (okulary przeciwsłoneczne nawet w domku), przyjmowanie rożnego typu kropel (nawilżające, sterydowe, obniżające ciśnienie w gałce ocznej.)  Należy wtedy się oszczędzać; czyli bieganie, siłownia i oczywiście basen odpadają. Jak długo będziesz musiał z tego rezygnować, zależy od tego jak szybko będą się goić Twoje oczy. Lepiej nie szarżować, bo efekty operacji pójdą na marne i wzrok znów się może pogorszyć. Lekarz wszystko Ci wyjaśni i omówi. Zabieg jest bezbolesny (oczy znieczulone kroplami). Jesteś cały czas przytomny, dlatego ważne jest abyś wykonywał polecenia lekarza. Ból oczu występuje po zabiegu, z reguły najgorzej jest dzień po, ale dostaniesz leki przeciwbólowe do domu. Tak naprawdę, wszystko zależy od organizmu danego pacjenta i jego tolerancji na ból.

Więcej informacji na przykład  na stronie http://www.mavit.com.pl/index.php?strona=wymagania :kwit:

pozdrawiam,

Garrity

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 14, 2008, 08:12:18 »
Czy jest jakaś praca związana z pożarnictwem, gdzie można pracować z wadą wzroku  :huh:

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 14, 2008, 16:50:44 »
Np.: Firmy zajmujące się "ppożką" albo służba cywilna w komendach PSP.

pozdrawiam,
Garrity

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 15, 2008, 15:41:34 »
ognista fala masz troche racji,ale w strazy liczy sie bardziej ambicja a nie drobna wada wzroku, byc moze ty jestes doskonaly pod kazdym calem ale inni nie,a patrzac na to co sie dzieje w strazy to za 10 lat nie bedzie mial kot pracowac
Nie chodziło mi o to czy ja jestem doskonały czy nie, ale jak starałem się o przyjęcie do służby to wymagane było z komisji wojskowej przynieść kategorię "A bez paragrafu" więc inaczej mówiąc zdolny do służby bez zastrzeżeń. A dodatkowo nie chodziło mi konkretnie o wadę wzroku bo nie wszystkie wady dyskwalifikują ale pomyśl np jak byś jechał do pożaru w nocy z kierowcą który ma wadę wzroku zwaną kurzą ślepotą??

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 15, 2008, 16:36:17 »
[...]
Jeżeli wada jest niestabilna, zabieg może okazać się nieskuteczny lub jego efekty będą krótkotrwałe.
[...]
Wystarczy aby przejść komisję lekarską, a potem w razie czego nosić kontakty  :huh: Czy to wyjdzie na badaniach okresowych :pyt:

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 15, 2008, 16:57:47 »
[...]
Jeżeli wada jest niestabilna, zabieg może okazać się nieskuteczny lub jego efekty będą krótkotrwałe.
[...]
Wystarczy aby przejść komisję lekarską, a potem w razie czego nosić kontakty  :huh: Czy to wyjdzie na badaniach okresowych :pyt:



Niestabilność wady może doprowadzić do tego, że wada nie zostanie całkowicie wyeliminowana. Po zabiegu ostrość widzenia odzyskuje się stopniowo (zależy jak szybko goi się oko). Dlatego jeżeli dokona się zabiegu gdy wada jest niestabilna, efekty mogą być mierne. Np. wada zostanie tylko częściowo zredukowana (w jakim stopniu, tego nie da się przewidzieć). A skoro chcesz się dostać do PSP, to nic Ci to wtedy nie da.


Jeżeli jednak kwalifikujesz się do zabiegu, to należy przestrzegać zaleceń lekarza, przyjmować odpowiednie leki i wszystko będzie dobrze. Wada zostanie wyeliminowana a po pewnym okresie czasu (czas rekonwalescencji zależy od metody jaką wykona się zabieg) oczy odzyskają pełna sprawność.

pozdrawiam,
Garrity