Autor Wątek: Prawo jazdy  (Przeczytany 4998 razy)

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Prawo jazdy
« dnia: Luty 21, 2008, 19:12:43 »
Szukałam w internecie cenników prawa jazdy i zauważyłam bardzo zróżnicowane ceny.
Osoby zorientowane w temacie - ile Wy płaciliście (w niedawnym czasie) za prawo jazdy  kat.B i C? Może są jakieś zniżki?jeśli tak to jakie? lub czy w ośrodkach gdzie ceny są niskie- często tuszowane jakieś dodatkowe opłaty?

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2008, 19:24:08 »
Szukałam w internecie cenników prawa jazdy i zauważyłam bardzo zróżnicowane ceny.
Osoby zorientowane w temacie - ile Wy płaciliście (w niedawnym czasie) za prawo jazdy  kat.B i C? Może są jakieś zniżki?jeśli tak to jakie? lub czy w ośrodkach gdzie ceny są niskie- często tuszowane jakieś dodatkowe opłaty?

Nie orientuję się w bieżących cennikach, ale czytałem dziś na money.pl, że ceny mają ostro pójść w górę, zatem polecam się pośpieszyć :)

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2008, 20:20:28 »
Szukałam w internecie cenników prawa jazdy i zauważyłam bardzo zróżnicowane ceny.
Osoby zorientowane w temacie - ile Wy płaciliście (w niedawnym czasie) za prawo jazdy  kat.B i C? Może są jakieś zniżki?jeśli tak to jakie? lub czy w ośrodkach gdzie ceny są niskie- często tuszowane jakieś dodatkowe opłaty?
Ale chodzi Tobie o sam kurs czy egzamin na daną kategorie?

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2008, 20:27:32 »
niby od kiedy ma isc w gore ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2008, 20:32:29 »
Szukałam w internecie cenników prawa jazdy i zauważyłam bardzo zróżnicowane ceny.
Osoby zorientowane w temacie - ile Wy płaciliście (w niedawnym czasie) za prawo jazdy  kat.B i C? Może są jakieś zniżki?jeśli tak to jakie? lub czy w ośrodkach gdzie ceny są niskie- często tuszowane jakieś dodatkowe opłaty?
Ale chodzi Tobie o sam kurs czy egzamin na daną kategorie?

o jedno i o drugie:)

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2008, 20:33:15 »
w górę miały pójść od stycznia ale coś na całe szczęście zrezygnowali z tego pomysłu. Obecnie egzamin na prawo jazdy kat.B kosztuje 112zł i do tego egzamin teoretyczny-30zł a cena kursu jest różna i waha się od 1000zł do 1500zł(przynajmniej tak jest w mojej okolicy). Z egzaminem na kat.C jest tak że kosztuje ok 190zł praktyczny a teoria tyle samo co w przypadku kat.B, a za kurs na ciężarówki zapłacisz od 2500zł do 3000zł(również w mojej okolicy;)) a mieszkam koło Legnicy i chyba troche przesadziłem z tymi cenami na kat.C o jakieś 500zl;D sorki
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 20:41:41 wysłana przez ślizki »

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2008, 20:38:41 »
to jak sie ceny nie zmienily to u mnie na C jest 1500-1800zl Czestochowa ma sie rozumiec
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2008, 20:52:05 »
1800 - 2500 za C w W-wie

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Backdraft;)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2008, 20:52:43 »
egzaminy w całym kraju mają tą samą stawkę tak jak podał @ślizki... natomiast ceny kursów sie różnią... w Sieradzu jest to : 1200-1400 na B, 1500-1700 na C, 1400-1600 na C+E...

a jeśli chodzi o zniżki to niektóre szkoły dają parę stówek upustu jak sie u nich robi np 3 kategorie;)
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 20:54:17 wysłana przez Backdraft;) »
...walcze, biegne przed siebie... w sercu Czerwień i Biel...

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2008, 21:05:21 »
jak się robi dwie kategorie na raz to powinno być o połowę taniej  :wacko:   ^_^  ^_^

właśnie stolica ma najdroższe kursy, najtańszy jaki wyhaczyłam był w Radomiu i kosztował 1300 zł(kat.C)
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 21:07:10 wysłana przez agusiaczek »

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2008, 21:10:57 »
jak się robi dwie kategorie na raz to powinno być o połowę taniej  :wacko:   ^_^  ^_^

właśnie stolica ma najdroższe kursy, najtańszy jaki wyhaczyłam był w Radomiu i kosztował 1300 zł(kat.C)
Tylko ze ja nie jestem pewien czy można robić te 2 kursy na raz :huh: Kiedyś było tak że robiło się najpierw kat.B, później po jakimś tam okresie od zdania na kat.B można było robić kat.C i znowu po jakimś tam okresie na kat.C+E. Ten okres chyba wynosił 5 lat ale nie wiem konkretnie jak jest teraz -_-

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2008, 21:17:37 »
Faktcznie - kiedyś tak było...

Dziś robisz "B", za moment "C" po tygodniu "E" i masz "fachowca"...

W dobie gonienia za pieniądzem, zasiada taki "zielony" szofer za kierownicę 40 tonowej ciężarówki i....
Obym tylko takowego nie spotkał na swojej drodze - życie mi drogie :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 21, 2008, 21:18:47 »
USTAWA
z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym.

(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r.)

DZIAŁ IV
-Kierujący
Rozdział 1
-Uprawnienia do kierowania

Art. 90. 1. Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

   1. osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;

   2. uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;

   3. odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;

   4. zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.

   5. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

2. Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:

   1. 16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T;

   2. (uchylony);

   3. 18 lat - dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C1 lub C1+E;

   4. 21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E, z zastrzeżeniem ust. 4.

3. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

4. Wymagany wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii D lub D1 przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej posiadającego prawo jazdy kategorii B wynosi 19 lat.

5. Dodatkowym warunkiem uzyskania prawa jazdy:

   1. dla kategorii C, C1, D lub D1 - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych dla prawa jazdy kategorii B;

   2. dla kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych odpowiednio dla praw jazdy kategorii B, C, C1, D lub D1.

Przepisy się trochę zmieniły i wyglądają jak powyżej.
Święta prawda co napisał Raddemenes. A takich super fachowców przybywa a i statystyki wypadków nie pozostają bez zmian.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 21:21:03 wysłana przez Emil »

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 21, 2008, 21:23:12 »
Faktcznie - kiedyś tak było...

Dziś robisz "B", za moment "C" po tygodniu "E" i masz "fachowca"...

W dobie gonienia za pieniądzem, zasiada taki "zielony" szofer za kierownicę 40 tonowej ciężarówki i....
Obym tylko takowego nie spotkał na swojej drodze - życie mi drogie :)
Oj chyba spotykasz takich na co dzień...tylko ze nie miałeś z nimi jeszcze "bliższego" kontaktu :wacko:

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2008, 21:41:13 »

Oj chyba spotykasz takich na co dzień...tylko ze nie miałeś z nimi jeszcze "bliższego" kontaktu :wacko:

Niestety spotykam, a i kontakt mam pośredni na "tle" zawodowym...
Ale są wyjątki... Młoda dziewczyna ok. 25 lat - istny talent, doskonale sobie radziła z 40 tonową ciężarówką (ciągnik siodłowy + naczepa), jak ją zapytałem od kiedy jeździ ciężarówkami odpowiedziała że dopiero 3 miesiąc  :mellow: Ale talent niesamowity...

Natomiast spotykałem również i takich "doskonałych" kierowców z długim doświadczeniem na ciężarówkach, którzy o tyle znaków nie znali i przepisów, co kazało mi się im przyjżeć na specjalnym torze doskonalenia jazdy - a jeździli tam autami osobowymi...
Tragedia, tregedia i jeszcze raz tragedia...

Natomiast w Szkole Jazdy ciężarówkami spotykam wielu naprawdę dobrych kierowców z doświadczeniem i nadal chcących się szkolić z technik jazdy bezpiecznej, ekonomicznej. To wspaniali specjaliści - średnia wieku 33-45 lat.

Na szczęście w naszym kraju mamy jednych z lepszych kierowców ciężarówek w Europie :) To cieszy...

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Backdraft;)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Prawo jazdy
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 21, 2008, 21:53:28 »
ojjj widze nagonkę na młodych kierowców... nie uogólniajmy tak... wszystko zależy tutaj od psychiki takiego kierowcy, a niestety wszystko wymaga praktyki, a gdzieś ją w końcu trzeba nabyć a Ci doświadczeni kierowcy też kiedyś byli młodzi... moim zdaniem im wcześniej tym lepiej, tylko wszystko z  głową oczywiście z głową;)

pozdrawiam wszystkich drajweroof
...walcze, biegne przed siebie... w sercu Czerwień i Biel...