Autor Wątek: Dekontaminacja  (Przeczytany 6252 razy)

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Dekontaminacja
« dnia: Luty 17, 2008, 14:59:02 »
Mam pytanko. Jak w waszych jednostkach przeprowadzana jest dekontaminacja wstępna i jak właściwa. Kto to robi, jak, czym...piszcie o wszystkim na ten temat
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2008, 04:34:53 »
Po zabawie z amoniakiem:
zbiornik brezentowy otwarty oczywiście pusty a ja w nim  +  prąd wody rozproszony, nastepnie zawartość do  studzienki  ścieków przemysłowych.  Oczywiście jest to teren zakładu skanalizowany z własną stacją  wstępnego (czytaj chemicznego) uzdatniania  ścieków.
Myślę że to najlepszy układ z możliwych niejeden chemik może marzyć o takim   ^_^   ^_^
Pozdro
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2008, 09:16:50 »
Jeśli zakład posiada własną kanalizację ze stacją uzdatniania to sprawa jest załatwiona, od biedy -  w wyjątkowych przypadkach przy amoniaku nawet można by zrezygnować ze zbiornika, tylko zastosować rozproszone prądy wody do dekontaminacji. Jeśli nie ma to kabina lub zbiornik a wodę amoniakalną (co z  nią zrobić to skonsultować z dyrekcją zakładu i Wioś-iem.
Jeśli chodzi o inne substancje chemiczne (np kwasy zasady) to dekontaminacja na miejscu z kabiną i zbiornikiem na wodzie, pozostałości po dekontaminacji przekazać firmie (tak jak to opisywane było w poście Niebezpieczna Chemia), lub wytwórcy.
 
EGO = 1 / wiedza

Offline turbo998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2008, 09:31:34 »
Mam pytanie czy ma ktoś informacje na temat systemu dekontaminacji DEFCON szczególnie chodzi mi o środki do dekontaminacji?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2008, 10:05:14 »
turbo, podaj coś więcej w tym temacie bo pierwsze słyszę o tym systemie. Pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline turbo998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2008, 20:25:57 »
Jest to system dekontaminacji pianą, urządzenie  wytwarza pianę z roztworu środka dekontaminacyjnego za pomocą butli ze sprężonym powietrzem ,jest wąż zakończony pistolecikiem, spryskujesz tą pianą ratownika, następnie chyba bo nie jestem pewny spłukujesz go wodą np w kabinie dekontaminacyjnej.Niestety nie posiadamy polskiej instrukcji, ale czynimy starania aby jakąś polską informację uzyskać. Do tego posiadamy trzy rodzaje środka dekontaminacyjnego (ciecz), ale co do czego to nie zabardzo wiadomo. Jak będę miał więcej informacji to coś napiszę.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 31, 2008, 22:54:23 »
pierwszy raz słyszę o takim systemie dekontaminacji więc nie mam zadnego info na ten temat, ale podrąże może coś tu i ówdzie.....
jakbyś miał foty to chętnie to urzadzenie zobaczę. pozdr,
EGO = 1 / wiedza

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2008, 09:51:27 »
Ciekawym sposobem dekontaminacji są bramy dekontaminayjne systemu Telesto. Służą one do dekontaminacji pojazdów i wykorzystują technikę mgłową, co powoduję znaczne zmniejszenie zużycia wody.

Offline turbo998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 02, 2008, 10:16:48 »
Tu jest trochę informacji
http://www.gimaex-schmitz.com/?Mod1=artikel&MainMenuID=3

ale niestety nie po polsku

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2008, 15:55:13 »
A czy spotkaliście się z procedurą dotyczącą dekontaminacji ratownika ubranego w CUG?
Czyli co się po 1 robi, co się myje, gdzie, ile czasu, czym?
Pozdrawiam, czekam na sugestie.....
EGO = 1 / wiedza

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dekontaminacja
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2009, 23:47:04 »
Pytanie dotyczące namiotów dekontaminacyjnych, sposobu dekontaminacji ludzi przez ratowników w namiotach dekontaminacyjnych.

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że produkowane obecnie namioty nie nadają się prawdę mówiąc do właściwej dekontaminacji ludzi, szczególnie gdy zachodzi potrzeba dekontaminacji większej ilości ludzi i gdy dekontaminujemy np gaz silnie toksyczny.
Dlaczego?
Bo robiąc dekontaminację wodą w namiocie de facto spłukujemy do wanny wodę i ta woda parując oddaje w atmosferę z powrotem gaz. Namiot jest bez otwartych okien, wejście i wyjście prawie zawsze zamknięte (opuszczone klapy / poły namiotu), nie ma ruchu powietrza. Wodę też nie zawsze wypompujemy do suchego z takiego namiotu (o ile jest pompowana - może się to przeciągnąć trochę w czasie).
I stężenie gazu w takim namiocie wzrasta systematycznie w miarę upływu czasu.

Tak więc jak dla mnie sam namiot do dekontaminacji powinien być jak najmniej zabudowany, tak aby powietrze swobodnie tam krążyło i zabierało ze sobą gaz trujący. Natomiast zabudowany namiot służyć ma do ubrania się osób dekontaminowanych i zapewnieniu im w takim namiocie komfortu psychicznego, termicznego i innych podstawowych potrzeb.

Zastanawia mnie także to, czy ktoś robił badania / pomiary stężeń gazów w zabudowanym namiocie podczas dekontaminacji kilku osób.....

Zapraszam do wymiany zdań.
pozdr
EGO = 1 / wiedza