Autor Wątek: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl  (Przeczytany 80839 razy)

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 03, 2008, 14:53:36 »
Dzieki za rozwainie moich watpliwosci, cieszy mnie ze potarficie przyznac sie do bledu, ale jak dla mnie itak nic strasznego sie nie stalo...
te dyskusje to dobre rozwiazanie na przyszlosc, a my jako uczestnicy tez wykazmy wiecej zrozumienia bo przeciez oni ukladajac test poswiecaja swoj czas i chyba nie przyjemnie jest po tym wyczytanie, ze jeszcze sie cos zrobilo zle...
takze nie zrazajcie sie i robcie dalej swoje, bo dobrze Wam to wychodzi, dla mnie test itak jest przyjemnoscia i mysle, iz dla zdecydowanej wiekszosci takze...

POZDRAWIAM !!!
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 03, 2008, 15:30:27 »
Jasne!! Jak już wyżej napisałem spowodowało to u mnie przyrost wiedzy i jest gitarka -_- :mellow: -_-

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie bo to w sumie ja rozpocząłem dyskusje, Pozdrawiam!

Offline 998strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 03, 2008, 18:27:52 »
MIKO odnosnie 11
piszesz ze procedury sa szczatkowe w PSP wiec na czym opierasz swoja wypowiedz...
co maja do tego ,,mechanizmy segregacji'' (bylem na wielu kursach a o czyms takim nie slyszalem)...
gdzie w pytaniu jest zawarte ze sa nie wystaraczajace sily i srodki(robisz wyklad czy odpowiadasz precyzyjnie na pytanie)...
wszystkich 3 poszkodowanych(przepraszam a to do czego do pyt 11?? tak wynika z tresci pytania??jakiego... hmmm mam rozumiec ze zbiorowe wypadki na wodzie to 3 osoby??)...
ratowanie osób najlepiej rokujących ich uratowanie(zgadza sie ale to wszystko odnosi sie do wypadkow ale nie na wodzie)...
składnia pytania określa jednoznacznie parametry(jakie parametry bo zadnych nie widze)

Prosilem o podanie co i jak z tymi zbiorowymi wypadkami wodzie PONIEWAZ nigdzie tego nie widze mowie o naszej literaturze a nie ksiazkach z zagranicy bo to nie test miedzynarodowy...
Pytanie jest proste a odpowiedz tym bardziej i w pelni sie z nia zgadzam tylko chcialbym o tym poczytac gdzies i myslalem ze pomozesz mi w tym no ale coz bede szukal dalej...


Co do 9... pytanie jest do czego sluzy odp do sygnalizacji stężeń wybuchowych rowniez http://www.ewimarwb.com.pl/eksplozymetry.html -: (Wyniki pomiarów wyświetlane są cyfrowo w procentach dolnej granicy wybuchowości % DGW). czyli mozna MIERZYC czy jest prezkroczona ta granica czy nie...
NIE POKAZUJE TYLKO czy jest ta granica przekroczona czy nie ale pokazuje WYNIK POMIARU

Jak juz pisalem LITEROWKA i rozna interpretacja wiec nie pisz ze jest dobrze sprecyzowane bo nie jest...

NO teraz moje pytanie:
odnosnie pyt 1...
Scania dopuszcza dwie wersje kabiny załogowej w pojazdach ratowniczych szybkiego reagowania, gdzie najważniejszym czynnikiem jest bezpieczny przewóz strażaków lub ratowników... sa to kabiny  mniejsza CP28 i wieksza CP31... w pytaniu wystepuja obie wiec chodzi o slowo TYP - mozna wyjasnic bo nie widze zeby producent nazywal to jako typ...

PN-EN 1846-1 S-2-8-5000-8/5000-1
Mozna prosic o zrodlo tej normy bo niestety nie moge znalezc takowej... pierwszy czlon to moze i norma ale z reszta to raczej ciezko wiec podanie tego jako calej normy odpada bo takowej NIE MA...
http://www.pkn.pl/index.php?m=katalog&a=find&cmd=&pfsymbol=PN-EN+1846-1&pfsymbolopt=e&pfname=&pfnameopt=e&pfreplace=&pfreplaceopt=e&pfinsert=&pfinsertopt=e&pfics=&pfkt=&pfrows=50&submit.x=0&submit.y=0
nie jest juz PN tylko EN... wiec i odpowiedz nie moze byc taka bo takowej normy nie ma...
 
I pamiętaj że w piekle na przywitanie przedstawią Ci twoje wszystkie niewykorzystane szanse...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 03, 2008, 18:40:00 »
No oczywiście że nie ma
PN-EN 1846-1 S-2-8-5000-8/5000-1 to nie jest norma tylko oznaczenie samochodu

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 03, 2008, 19:38:56 »
Nie wiem czy dobrze to rozumie ale o ile wiem CP31 jest kabiną załogową a oznaczenie 5000 w tym oznaczeniu pojazdu PN-EN 1846-1 S-2-8-5000-8/5000-1 odniosi sie do masy środka gaśniczego (Tak??????) Czyli kabina CP28 jest wykorzystywana do Zabudowy GCBA???

Ja sie włąsnie tym kierowałem i zaznaczyłem odp c bo myślałem że oznaczenie "8-5000-8/5000-1" będzie sie odnosiło do masy środka gaśnieczego 5000-8000l, wiięc myślałem tu o włąsnie GCBA, nie znam sie jednak akurat na tym kompletnie więc może i to tak zajefajnie wytłumaczycie..

Zmianka

Znalazłem fajną stronkę http://trucki.dreamhosters.com/viewtopic.php?p=11935 są tutaj opisane wszystkie typy kabin, więc sam sobie w jakimś stopniu odpowiedziałem, gdybyście mogli tylko to oznaczenie pojazdu wyjaśnić -_-
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 19:45:24 wysłana przez RadziuPSP »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 03, 2008, 21:45:16 »
gdzie w pytaniu jest zawarte ze sa nie wystaraczajace sily i srodki(robisz wyklad czy odpowiadasz precyzyjnie na pytanie)...
wszystkich 3 poszkodowanych(przepraszam a to do czego do pyt 11?? tak wynika z tresci pytania??jakiego... hmmm mam rozumiec ze zbiorowe wypadki na wodzie to 3 osoby??)...
ratowanie osób najlepiej rokujących ich uratowanie(zgadza sie ale to wszystko odnosi sie do wypadkow ale nie na wodzie)...
składnia pytania określa jednoznacznie parametry(jakie parametry bo zadnych nie widze)

Prosilem o podanie co i jak z tymi zbiorowymi wypadkami wodzie PONIEWAZ nigdzie tego nie widze mowie o naszej literaturze a nie ksiazkach z zagranicy bo to nie test miedzynarodowy...
Pytanie jest proste a odpowiedz tym bardziej i w pelni sie z nia zgadzam tylko chcialbym o tym poczytac gdzies i myslalem ze pomozesz mi w tym no ale coz bede szukal dalej...
jest napisane że w przupadku zdarzenia masowego a zdarzenie masowe z definicji jest to zdarzenie w którym liczba poszkodowanych przekracza liczbę ratowników, czyli jak jesteś sama i jest trzech poszkodowanych to jest to zdarzenie masowe, tak przynajmniej wynikało by z definicji. nie potrzeba książek z zagranicy wystarczy "Podastwy ratownictwa medycznego dla funkcjonariuszy PSP i innych ratowników KSRG"
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 03, 2008, 21:45:43 »
No pewnie, że mogę... spróbować  :wacko:. "Wymyślając" oznaczenie posiłkowałem się tą stroną: http://www.pojazdyspecjalne.com.pl/glowna.php?szcz=1a
wystarczające na nasze potrzeby odszyfrowanie oznaczeń jest tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Samoch%C3%B3d_po%C5%BCarniczy

czyli PN-EN 1846- 1 to norma wg której obecnie oznacza się pojazdy straży pożarnej, literka S oznacza pojazd ciężki ponad 14 ton, cyferka 2 oznacza rodzaj podwozia - uterenowione, no a to na czym nam zależy to cyferka 8, która oznacz liczbę miejsc w kabinie, następnie 5000 to ilość środka gaśniczego (5000) litrów, potem autopompa 8/5000 litrów czyli nominalne ciśnienie 8bar, nominalna wydajność 5000 litrów na minutę i na końcu dodatkowe wyposażenie np. agregat prądotwórczy.

Oznaczenie jest przeze mnie wymyślone na potrzeby konkursu - chodziło, żeby poszperać i zapoznać się z nowymi oznaczeniami jako taka ciekawostka bo starymi operujemy w nocy o północy ale SIWZy to się pisze wg nowych. Jako ciekawostka - samochód wg tych oznaczeń nie mógłby być dopuszczony w Polsce, Raddemenes mnie tu naprostował, bo polskie przepisy (znaczy CNBOP) dopuszczają kabiny samochodów ratowniczo - gaśniczych 2, 3 i 6 osobowe... no może jeszcze coś pominąłem ale nie więcej niż 6.

Jeśli chodzi o 8 osób to Scania jako chyba jedyna firma ma w ofercie kabinę w której można umieścić miejsca dla 8 osób (taka ciekawostka) - układ 2 + 2 + 4 (pozostali producenci oferują maksymalnie albo układ 2 + 4 no może ktoś jeszcze mieć 3 + 4) albo są to kabiny wykonywane przez firmę zabudowująca pojazd - doklejone do oryginalnej (tu dowolność wyboru jest różna w różnych krajach).
W przypadku Scanii ta długa kabina załogowa to CP31: http://www.scania.pl/trucks/cabs/crew_cab/p31.asp Kabina CP28 tez jest kabiną załogowa ale trochę krótszą - można w niej zmieścić 6 miejsc.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 21:52:10 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 03, 2008, 22:41:51 »
MIKO odnosnie 11
piszesz ze procedury sa szczatkowe w PSP wiec na czym opierasz swoja wypowiedz...
co maja do tego ,,mechanizmy segregacji'' (bylem na wielu kursach a o czyms takim nie slyszalem)...
gdzie w pytaniu jest zawarte ze sa nie wystaraczajace sily i srodki(robisz wyklad czy odpowiadasz precyzyjnie na pytanie)...
wszystkich 3 poszkodowanych(przepraszam a to do czego do pyt 11?? tak wynika z tresci pytania??jakiego... hmmm mam rozumiec ze zbiorowe wypadki na wodzie to 3 osoby??)...
ratowanie osób najlepiej rokujących ich uratowanie(zgadza sie ale to wszystko odnosi sie do wypadkow ale nie na wodzie)...
składnia pytania określa jednoznacznie parametry(jakie parametry bo zadnych nie widze)

Prosilem o podanie co i jak z tymi zbiorowymi wypadkami wodzie PONIEWAZ nigdzie tego nie widze mowie o naszej literaturze a nie ksiazkach z zagranicy bo to nie test miedzynarodowy...
Pytanie jest proste a odpowiedz tym bardziej i w pelni sie z nia zgadzam tylko chcialbym o tym poczytac gdzies i myslalem ze pomozesz mi w tym no ale coz bede szukal dalej...


Co do 9... pytanie jest do czego sluzy odp do sygnalizacji stężeń wybuchowych rowniez http://www.ewimarwb.com.pl/eksplozymetry.html -: (Wyniki pomiarów wyświetlane są cyfrowo w procentach dolnej granicy wybuchowości % DGW). czyli mozna MIERZYC czy jest prezkroczona ta granica czy nie...
NIE POKAZUJE TYLKO czy jest ta granica przekroczona czy nie ale pokazuje WYNIK POMIARU

Jak juz pisalem LITEROWKA i rozna interpretacja wiec nie pisz ze jest dobrze sprecyzowane bo nie jest...

NO teraz moje pytanie:
odnosnie pyt 1...
Scania dopuszcza dwie wersje kabiny załogowej w pojazdach ratowniczych szybkiego reagowania, gdzie najważniejszym czynnikiem jest bezpieczny przewóz strażaków lub ratowników... sa to kabiny  mniejsza CP28 i wieksza CP31... w pytaniu wystepuja obie wiec chodzi o slowo TYP - mozna wyjasnic bo nie widze zeby producent nazywal to jako typ...

PN-EN 1846-1 S-2-8-5000-8/5000-1
Mozna prosic o zrodlo tej normy bo niestety nie moge znalezc takowej... pierwszy czlon to moze i norma ale z reszta to raczej ciezko wiec podanie tego jako calej normy odpada bo takowej NIE MA...
http://www.pkn.pl/index.php?m=katalog&a=find&cmd=&pfsymbol=PN-EN+1846-1&pfsymbolopt=e&pfname=&pfnameopt=e&pfreplace=&pfreplaceopt=e&pfinsert=&pfinsertopt=e&pfics=&pfkt=&pfrows=50&submit.x=0&submit.y=0
nie jest juz PN tylko EN... wiec i odpowiedz nie moze byc taka bo takowej normy nie ma...
 

Szanowny kolego , zostałem wyznaczony przez Radę Klubu do nadzorowania i rozstrzygania protestów związanych z tym konkursem. Posługując się takimi uprawnieniami sprawę uważam za zamkniętą i prawidłowo powinnam napisać Ci , że nie musisz brać udziału w tym konkursie , ale postaram się jeszcze raz wytłumaczyć pytania które czytasz moim zdaniem bez zrozumienia .

O to pytanie nr 9
9 Eksplozymetr służy do :
    a) do pomiaru stężeń gazów i par w powietrzu,
    b) sygnalizacji stężeń wybuchowych,
    c) pomiaru siły fali eksplozji,
   d) pomiaru promieniowania jonizującego,

Szanowny kolego , nie wszystkie gazy i par tworzą w powietrzu stężenie wybuchowe – w każdym razie w standardowych warunkach otoczenia . Tyczy się to tylko ich pewnej części . Np. metan , butan , propan itd. ( standardowe mierniki określają DGW dla ok. 30 ) więc jeszcze raz podkreślam eksplozymetr nie służy do pomiaru stężenia gazów i par w powietrzu , bo nie określimy nim np. stężenia chloru . Inna sprawa to sam mechanizm pomiaru bo tak nie do końca to co zobaczysz na wskazaniu miernika jest prawdą , ale to proponuje doczytać , a samo obliczenie stężenia gazów i par tworzących z powietrzem mieszaninę wybuchową nie jest również takie proste – nie mówi o tym na pewno wynik na wyświetlany , ponieważ różne gazy uzyskują DGW w różnych stężeniach. Trzeba by to dopiero obliczyć znając właściwości fizyko chemiczne danego gazu.

A więc podsumowując – eksplozymetrem nie wykonamy pomiaru stężeń gazów i par w powietrzu w rozumieniu ogólnym , autor tu celowo nie dodał par i gazów wybuchowych – forma pytania podchwytliwego. Natomiast posiadając umiejętność posługiwania się – podkreślam „umiejętność” bo samo wskazanie nie jest miarodajne , Eksplozymetr sygnalizuje możliwość wystąpienia stężenia wybuchowego . Możemy tu tylko dyskutować czy wskazanie jest sygnalizacją , czy załączenie alarmów, które są z reguły ustawione na znacznie niższe wartości niż 100 % DGW .

11 Podczas zbiorowych wypadków na wodzie pomocy udzielamy najpierw:
a) tonącemu który jest najbliżej brzegu,
b) tonącemu który jest najdalej od brzegu,
c) kobietom i dzieciom,
d) dzieciom,

Nie wiem na ilu kursach byłeś i czego tam uczono , ale chyba nie czytania ze zrozumieniem . „Podczas zbiorowych wypadków na wodzie pomocy udzielamy najpierw”  autor pytania każe nam dokonać wyboru i bez celowe jest tu dochodzenie dlaczego, powodów może być 1000 . Może na 6 członków twojego zastępu tylko jeden umie pływać – możliwe ? I dochodzenie tu głębszego sensu co jest tego powodem jest bezcelowe – mamy dokonać wyboru i koniec . Podobnie należy pominąć wszystkie hipotetyczne widzimisie , które możesz podawać tu do końca istnienia tego forum , w stylu – a ten bliżej był silniejszy , a ten dalej mocniej krzyczał więc pewnie szybciej by utonął , albo był na oko gruby i tłuszcz by go unosiła na wodzie . Pytanie jest czysto „laboratoryjne”  ( w idealnych porównywalnych warunkach) w których głównym czynnikiem rokującym jest czas dotarcia do poszkodowanego ( w taki sam sposób poszkodowanego ) i udzielenia mu pomocy.  Zawsze będzie rokował ten któremu możesz udzielić pomocy szybciej – jeśli uważasz inaczej popełniasz wielki błąd i jeśli nie umiesz dokonywać prawidłowo takich wyborów to nie powinieneś być  ratownikiem .
Pomijam już sprawę czysto praktyczną – że jak będziesz płynął do tego bliżej i w między czasie Ci on utonie to możesz płynąć dalej do tego bardziej oddalonego . Jeśli popłyniesz do tego dalej i on Ci utonie to wracając po tego bliżej może być również już za późno dla niego bo straciłeś cenny czas . A może utoną obaj – nie każdego można uratować .
A co do kursów – na porządnych  kursach uczy się podejmowania takich decyzji , celowo w założeniach wprowadza się dziecko nie rokujące i dwóch trzech poszkodowanych w głębokim wstrząsie  by sprowokować ratowników do rozpoczęcia RKO dziecka , co w konsekwencji jest błędem i prowadzi do RKO pozostałych i niekoniecznie musi być to sytuacja nosząca znamiona zdarzenia masowego .

Pozdrawiam MIKO

Offline 998strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 04, 2008, 01:22:21 »
djkula-autor przytacza zrodlo zagraniczne wiec o nim mowie... stary powiedz mi gdzie w Twojej swietnej ksiazce jest wzmianka o zbiorowych wypadkach na wodzie...raczej Ty sobie poczytaj bo z tematu zbaczasz... nie mozna porownywac jednego zdarzenia z innym rodzajem mowiac tylko o masowce... jest konkretne pytanie wiec podaj konkretna odpowiedz przytaczajac konkretne zrodlo...
mnie Twoje filozofie nie interesuja bo zadnej odpowiedzi na TEN temat nie dales...pozdro

sylwek-W pytaniu tez wyraznie pytasz o kabine a teraz mowisz o calym podwoziu!!
wymysliles sobie oznaczenie no nic tylko przyklasnac skoro wymysliles to takowego nie ma skoro nie ma to nie ma i kabiny...
odpowiedz na Twoje pytanie w tescie to A
w samochodach strażackich oznaczonych PN-EN 1846-1 S-2-8-5000-8/5000-1 nie ma kabin scani...

Mowilem LITEROWKI



pyt14...
Moge prosic o definicje i oczywiscie zrodlo co do: efektu antykatalitycznego...dzieki z gory

http://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BCar#Proszki_ga.C5.9Bnicze czy odizolowanie od dostepu tlenu to nie to samo co obnizenie stezenia tlenu...
Stefan Wilczkowski - "Środki gaśnicze" cyt.,,...Właściwości gaśnicze proszków polegają na: - niskiej temperaturze topnienia powodującej szybkie przejście proszku w stan cieczy i "oblepianie" powierzchni palącego się ciała, nie dopuszczając tym samym powietrza...''
Przy pożarach klasy A działanie gaszące proszku polega na efektach inhibicji i tłumienia oraz na odebraniu energii przez stopienie proszku. Pożary klasy B i C są gaszone natychmiast dzięki działającej błyskawicznej inhibicji, która polega na przerwaniu istniejących w płomieniach łańcuchów reakcji (PULVEX)
Proszki gaśnicze - są to odpowiednio spreparowane substancje chemiczne o działaniu inhibitującym reakcję spalania (http://www.muratorplus.pl/13855.htm)

HMMM jakos nie widze dominujacego dzialania...

W poprzednim tescie bylo pytanie o NOMEX wiekszosc testow podaje ze to ubranie (co jest oczywiscie glupota)  ale tu bylo ze to tkanina mowie BRAVO...
No ale czy w tym pytaniu jest nie podobnie no chyba ze znowu LITEROWKA

PS.Szanowny nadzorco nadzoruj i rozstrzygaj czy ja Ci bronie, tak sie sklada ze nie biore w nim udzialu, Ty za to tlumaczysz bez zrozumienia na jakie pytanie odpowiadasz...
JA Cie nie obrazam chcesz mozemy sobie poublizac...
9 juz zostawilem bo mi wyjasnil konkretnie robn na spokojnie i bez zbednych wyrazow...
11 chyba Ty nie czytasz co ja pisze ze zgadzam sie z tym pytaniem tylko chcem gdzies o tym poczytac...Ciebie chyba nie uczono pisania konkretnie,po co mi Twoje wywody prosze o cos to pokaz gdzie moge o tym przczytac a nie mydlisz oczy, gdzie podales jakies zrodlo na jakim sie opierasz bo nie widze...
I TY nie bedziesz mowil kim mam byc a kim nie (po raz kolejny mnie obrazasz)...

« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2008, 01:51:21 wysłana przez 998strazak »
I pamiętaj że w piekle na przywitanie przedstawią Ci twoje wszystkie niewykorzystane szanse...

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 04, 2008, 22:45:55 »
ok. 998strazak.... to odwróćmy kota ogonem:
proszę o ułożenie odpowiedzi do następujących pytań: (4 odpowiedzi - 1 prawidłowa) i zaznaczenie prawidłowej (podkreślić kolorem)

1.  Eksplozymetr służy do:
a .... b ..... c ........  d ........

2. masz trzech tonących równocześnie w jeziorze (warunki letnie - jesteś jedyną osobą która umie pływać, nie masz żadnych przyrządów, na brzegu masz 1 kolegę do pomocy - on nie umie pływać); pierwszy tonący 10m (licząc od brzegu) facet lat 40, drugi tonący 15 kobieta lat 40, trzeci tonący 20 m od brzegu chłopka lat 10.
a .... b ..... c ........  d ........

3. Badanie ABC przy udzielaniu pomocy rozumiemy jako:
a .... b ..... c ........  d ........


Odnośnie pytania :
14 Dominujące działanie gaśnicze proszku polega na:
a) odbieraniu ciepła,
b) obniżeniu stężenia tlenu,
c) zmiękczeniu materiału palnego,
d) efekcie antykatalitycznym,
odpowiedź d jest jak najbardziej trafna. Znów przypominam że autor tego pytania (czyli ja) chciał skłonić szare komórki do myślenia poza standardy książkowe - gdzie faktycznie piszą o inhibicji. Ale w tym pytaniu specjalnie nie zawarto tej odpowiedzi. Za to zawarto odpowiedź niemalże równoznaczną - i z tych wszystkich tutaj odpowiedzi odpowiedź d jest prawdziwa. Dowód jest TUTAJ strona 17,18
Podejrzewam że na tak szanownej uczelni raczej nie kłamią i wiedzą co piszą. Może lepiej niż w niektórych książkach.   
Równie dobrze można sie przyczepić do pytania 24 w odpowiedzi prawidłowej jest: chłodzeniu i izolowaniu. Czy literka "i" jest równoznaczna (tym bardziej ze nie pyta sie autor pytania o dominujące działanie) czy nie jest? Czy nie powinno być: izolowaniu i chłodzeniu (tak być powinno, by było jak najbardziej prawidłowo, ale literówka się wkradła i tyle).
Pytanie 26 o lince strażackiej....
u ratowników wysokościowych linka jest na 10 lat (o ile nie ma fizycznego uszkodzenia), tez zależy od producenta. A nasz producent linek daje ją na 5 lat. Bo widać mu sie to opłaca.

Poza tym na wiele rzeczy jak mówiłem nie ma procedur - mój stary znajomy mówił mi zawsze: masz głowę i ch... to kombinuj. Więc trzeba się do niektórych sytuacji dopasowywać..... bez podparcia procedurami lub przepisami.
pozdro
ps. strazak zostawmy sprawy ambicjonalne i osobiste na boku, tu jesteśmy ch...owi i jednakowi. Nie ma tu stopni ani stołków.
EGO = 1 / wiedza

Offline 998strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 05, 2008, 02:23:39 »
WITAM to JA Wasz ulubieniec(ulubieniec-patrz-senny koszmar)...
--------------------------------------------------------------------
Eksplozymetr służy do :
a) do pomiaru stężeń gazów i par cieczy palnych
b) do pomiaru stopnia zagrożenia wybuchem gazów i par cieczy palnych
c) pomiaru siły fali eksplozji,
d) pomiaru promieniowania jonizującego
--------------------------------------------------------------------
2 kurde czy to byl test z wakacyjnego wypadu nad jezioro??
Podczas zbiorowych wypadków na wodzie(Konkursu wiedzy Pożarniczej) czyli:
Zakladamy ze PSP albo OSP jest gdzies blisko duzego akwenu wodnego gdzie prawdopodobnie miala miejsce taka sytuacja...alarm...pelna obsada...GO GO (skoro sa blisko wody maja ludke,ponton itp bo sa przygotowani i wyszkoleni na taka koniecznosc)... na miejscu...(w tym czasie juz jedzie pomoc w postaci karetek,policji innych sluzb ratowniczych WOPR itd)... no i teraz zaczyna sie jazda dowodca okresla co i jak kto co i dzialamy...
a) tonącemu który jest najbliżej brzegu,
w zasiegu np. bosaka,dalej rzut kolem ratunkowym,ludka juz na wodzie po kolei wylawia delikwentów... jest i pomoc pewnie plynie od innej strony to sie zajmie tymi dalej albo co sa z boku,my po kolei oczyszczamy pole dzialania aby dotrzec do tych dalej(nie bedziemy ich omijac zeby ratowac np. dzieci czy kobiety najpierw)...wiecej sluzb juz jest itd itp ciag dalszy kazdy sobie dopisze...

JA tak rozumiem zbiorowy wypadek na wodzie
------------------------------------------------------------------
16 Juz opisywalem jest GIT
d) sprawdzenie drożności dróg oddechowych(czyli A-air), oddechu(B-breath) i
krążenia(C-circulation)
------------------------------------------------------------------
14.lol no w koncu moge cos przeczytac hmmm piekna regułka jezeli ktos ja kuma pozwolisz ze ja pokaze...

,,...Działanie antykatalityczne polega na znacznym przyspieszeniu rekombinacji wolnych rodników (są to reaktywne fragmenty cząstek przenoszące energie w łańcuchu reakcji chemicznych zachodzących w płomieniu) przez odnawiający sie składnik aktywny,którym w przypadku proszków BC i aerozoli gaszących są atomy lub wodorotlenki metali alkalicznych w stanie gazowym,w przypadku proszków ABC-powierzchnia ziarenek...''

Chciales sklonic jak piszesz szare komorki do myslenia hmmm ale chyba studentow chemii z 4 roku studiow dziennych...
Zycze Ci aby jakis dzieciak robiacy test OTWP spytal Cie zebys mu wyjasnil Dominujące działanie gaśnicze proszku dlaczego jest to efekt antykatalityczny i co to jest...(daj znac jak zrobisz to bede wiedzial i ja)...

Swietny jedyny przyklad tego efektu ale wielkie dzieki uczymy sie cale zycie...
--------------------------------------------------------------------
24 jest spoko nie ma w pyaniu co najwazniejsze wiec kolejnosc miedzy ,,I,, jest dowolna bo dzialanie polega i na tym i na tym...
--------------------------------------------------------------------
26 skoro nasz daje na 5 to taka jest odopwiedz...
--------------------------------------------------------------------
Zgadzam sie w 100% ze nie ma na wszystko procedur i przepisow wiec po co pisac o takich rzeczach, rozna interpretacja rozne odpowiedzi...
Ja nie mam zadnych osobistych czy ambicjonalnych spraw do nikogo (chociaz do jednego mam za chamskie obrazanie) mam watpliwosci i chce zeby mi je ktos rozwial,nie wiem czegos prosze o pomoc,chcem gdzies poczytac o czyms bo nie wiem prosze o materialy...

Narazie na tyle HOWK
I pamiętaj że w piekle na przywitanie przedstawią Ci twoje wszystkie niewykorzystane szanse...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 05, 2008, 09:32:50 »
Sytuacja wygląda tak:
nastąpiła pomyłka przy odpowiedzi do pytania nr 40 - zostało to poprawione:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,8825.msg91192.html#msg91192

Jest problem z pytaniem 39 chodzi o ten wysysacz uniwersalny/pionowy (??)- Miko twierdzi, że należy pytanie skasować, robn podał info na stronie producenta, gdzie pojawia się jednak nazwa:
http://supron.pl/oferta2007/a_04-armatura/wysysacz_pion.htm
http://supron.pl/oferta2007/a_04-armatura/wysysacz_prod.htm
i jeszcze taka ciekawostka:
http://www.sprzet-poz.pl/produkty.php?mainkat=straze&id_kat=53&id_prod=63

Proszę o podpowiedź co z tym zrobić? Szczególnie Miko jako koordynator i robn jako autor no i   uczestników konkursu , szczególnie zveg bo on jako pierwszy zauważył problem i napisał do mnie o tym w mailu - musimy podjąć ostateczną decyzję.

Moje zdanie jest, że należy zostawić - taka nazwa się pojawia - linki.

Jak do tej pory nie dotarły do mnie żadne protesty na mail - przypominam, że ostateczny termin to piątek!

Bardzo dziękuję jeszcze raz za wkład, szczególnie dla robn i fafal.bula - Panowie za chwilę następna edycja mam nadzieję, że pracujecie nad pytaniami dalej :). Oczywiście zapraszam wszystkich chętnych do nadsyłania własnych ciekawych pytań (tylko proszę o Wasze pytania autorskie bo te dostępne w necie to już chyba w większości mam). Mój mail jest dostępny.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 05, 2008, 10:11:26 »
Sylwek co do wysysacza  pozostawiam to najpierw waszej ocenie . Moja opinia wyrażona jest na bazie takich przemyśleń:
1.   Nie każdy korzysta w formułowaniu odpowiedzi z informacji internetowych
2.   Producent nie może być tu wykładnikiem prawidłowej odpowiedzi – bo jego nazewnictwo nie koniecznie musi być zgodne z prawdą ( nazwa handlowa ). Gdyby urządzenie miało wykonane zdjęcie w innej pozycji ustawień równie dobrze można by je nazwać  poziomym , posługując się tą metodyką , a może uniwersalnym .
3.    Tak naprawdę niema to wpływu na zasadę działania urządzenia bo każda jest taka sama – a dyskutujemy tylko o kierunku skierowania nasad urządzenia .

Co do Eksplozymetra – nie powinnam się wypowiadać bo już od kolegi 998strażak jednego minusa zarobiłem , co tak naprawdę mnie nie wzruszyło , ale – Pudło Panie kolego .

Jeśli byś miał trochę pojęcia w temacie w którym się wypowiadasz – a nie szukał tylko wiedzy internetowej – chciał zabłysnąć i udowodnić kolegą że można było pytanie sformułować lepiej , bardziej precyzyjnie – choć funkcjonująca odpowiedz w teście jest prawidłowa napisał byś tak :

Eksplozymetr służy do : pomiaru % osiągnięcia DGW gazów i par

Pozdrawiam MIKO

PS. Poszukałem wysysacza w przepisach MSWiA określających wytyczne do certyfikacji CNBOP – funkcjonująca tam nazwa to „pompa strumieniowa” – i chyba będzie trzeba przejść nad tym do porządku dziennego , że pozostałe nazwy są wyłącznie zwyczajowe .
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 10:21:34 wysłana przez MIKO »

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 05, 2008, 13:19:58 »
Nieno sory za tego posta powyżej ale mnie już poniosło a nie wiem czemu nie moge zmodyfikować

Do strazak998

Daj już stary spokój bo wszystko już jest wyjaśnione, a jak Cie jeszcze coś boli w tym teście to poczytaj SAM, poszperaj SAM a nie ośmieszaj sie tutaj. Mimo wszystko pozdrawiam

Gościu!!!

Chętnie bym z tobą wiecej podyskutował ale nie masz ani gg ani maila udostępnionego, więc tutaj cie nie bede jechał  bo już nadużywam regulaminu
To tyle odemnie  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 18:03:24 wysłana przez RadziuPSP »

Offline 998strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 05, 2008, 15:09:28 »
RadziuPSP czy widzisz gdzies odpowiedz albo wyjasnienie mojego ostatniego posta bo ja nie, osmieszasz to sie Ty takimi wstawkami...

Pieknie brava dla MODOW nie pasuje odpowiedz najlepiej skasowac inni moga lamac regulamin inni nie...troche Wam pomoge(mnie wytknieto 4 i 13);


Jeśli byś miał trochę pojęcia w temacie w którym się wypowiadasz – a nie szukał tylko wiedzy internetowej – chciał zabłysnąć i udowodnić kolegą że można było pytanie sformułować lepiej , bardziej precyzyjnie – choć funkcjonująca odpowiedz w teście jest prawidłowa napisał byś tak :
 

Wypowiedź łamiąca pkt. 4 i 13 regulaminu.

ps. strazak zostawmy sprawy ambicjonalne i osobiste na boku, tu jesteśmy ch...owi i jednakowi. Nie ma tu stopni ani stołków.

Wypowiedź łamiąca pkt. 13


Szanowny kolego , zostałem wyznaczony przez Radę Klubu do nadzorowania i rozstrzygania protestów związanych z tym konkursem. Posługując się takimi uprawnieniami sprawę uważam za zamkniętą i prawidłowo powinnam napisać Ci , że nie musisz brać udziału w tym konkursie , ale postaram się jeszcze raz wytłumaczyć pytania które czytasz moim zdaniem bez zrozumienia .

Nie wiem na ilu kursach byłeś i czego tam uczono , ale chyba nie czytania ze zrozumieniem .

Zawsze będzie rokował ten któremu możesz udzielić pomocy szybciej – jeśli uważasz inaczej popełniasz wielki błąd i jeśli nie umiesz dokonywać prawidłowo takich wyborów to nie powinieneś być  ratownikiem .
 

Wypowiedź łamiąca pkt. 4 i 13 regulaminu


Do strazak998

Daj już stary spokój bo wszystko już jest wyjaśnione, a jak Cie jeszcze coś boli w tym teście to poczytaj SAM, poszperaj SAM a nie ośmieszaj sie tutaj. Mimo wszystko pozdrawiam

Wypowiedź łamiąca pkt. 13


Dop. moderatora: Post nie na temat. W przypadku naruszenia regulaminu należy użyć funkcji zgłoś do moderatora - Regulamin, pkt 19.
/Sylwek


A reszta jes ok i ja zly reszta cacy...

Na PW zapraszam RadziuPSP...
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 18:35:47 wysłana przez 998strazak »
I pamiętaj że w piekle na przywitanie przedstawią Ci twoje wszystkie niewykorzystane szanse...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 07, 2008, 14:55:53 »
Ok nikt nie protestował autor pytania robn i koordynator Miko przekonali mnie, że pytanie 39 jako nieścisłe należy skreślić.
Wyniki wyglądają jak tak:

   Miejsce      Użytkownik      Punkty      Nadesłano   
   1      zveg         35      08-02-21 16:48   
   2      strazakbj998      32      08-02-20 20:10   
   3      Robson_JRG_2      31      08-02-20 15:00   
   4      Treser         31      08-02-20 15:01   
   5      ankmaszk      31      08-02-20 16:27   
   6      strazakzmc      31      08-02-21 20:42   
   7      wicher         31      08-02-25 18:18   
   8      Wodzo         30      08-02-20 15:27   
   9      Kocio         30      08-02-20 15:29   
   10      RadziuPSP      29      08-02-20 22:52   
   11      Gośka998      29      08-02-28 0:56   
   12      miggru         28      08-02-20 16:31   
   13      michael         28      08-02-20 19:33   
   14      sylwekk90      27      08-02-20 17:43   
   15      djkula         27      08-02-29 21:09   
   16      michcu         24      08-02-20 20:47   
   17      Kogut         24      08-02-22 10:33   
   18      michaszs      23      08-02-20 15:55   
   19      blazejlon      22      08-02-20 15:20   
   20      DODOWNIK      17      08-02-20 15:39   
   21      Ochotnik      15      08-02-24 11:48   
   22      Ślizki         25      08-03-01 12:17   (zgłoszenie po terminie)

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 08, 2008, 10:26:33 »
Wiele nieścisłości już wyjaśniono, ale ja mam jeszcze jedną dotyczącą pytania 20.
Według mnie sztab to organ kierujący akcją
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztab

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 08, 2008, 11:25:54 »
A mnie uczono, że sztab to nie jest organ dowodzący, a wspomagający dowódcę.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 08, 2008, 11:52:06 »
Polecam lekturę

Dz.U.99.111.1311 2001-11-08  zm.wyn.z  Dz.U.01.81.877

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 29 grudnia 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.*
(Dz. U. z dnia 31 grudnia 1999 r.)

Rozdział 4

Dostępne na stronie KG PSP w dziale KSRG

Pozdrawiam MIKO

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 08, 2008, 12:24:54 »
patrzę teraz na wyniki konkursu i współczuję koledze  Treserowi..... jedna minuta i miałby 3 miejsce :[
pech.......

Migru... wikipedia nie jest źródłem prawa ani tez jakimś autorytetem jeśli chodzi o wiedzę pożarniczą.
Może w wojsku sztab jest organem dowodzącym, w straży nim nie jest.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2008, 12:27:23 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 08, 2008, 14:14:17 »
taa, wikipedia to wolna encyklopedia wiec nie kazde informacje sa tam w 100% wiarygodne
nie raz juz wczesniej spotykalem sie z odpowiedzia, ze sztab wspomaga kierujacego dzialeniem ratowoniczym wiec przy tym zostane...

Acha Miggru, poza tym podany przez Ciebie link mowi o sztabie w silach militarnych, co pradwa nie jest tam napisane, iz straz nie zalicza sie do militariow, ale i nie jest podane, ze sie zalicza...
z reszta nawet gdyby sie zaliczala to przeciez moze miec calkiem inna strukture niz wojsko...
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2008, 14:19:40 wysłana przez Kogut »
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 08, 2008, 14:27:58 »
prosze was
traktowanie wikipedii jako zrodlo wiedzy jest niedorzeczne ;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.