Autor Wątek: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl  (Przeczytany 80843 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« dnia: Luty 12, 2008, 11:55:00 »
Z przyjemnością informuję, że 20 lutego 2008 planujemy start 3 Edycji Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu Strażak.pl. (tym razem start planujemy ludzkiej porze, o godzinie 14.00)

Konkurs tradycyjnie potrwa do końca miesiąca, czyli zakończenie 29 lutego godz. 24.00.

W tej edycji także przewidziane są nagrody dla najlepszych.

Ze względu na to, że liczba nagród jest ograniczona ciągle obowiązuje zasada ustalania rankingu wykluczająca przyznawanie miejsc równorzędnych. Ranking będzie układany na podstawie zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej liczby punktów o miejscu zadecyduje czas nadesłania maila z odpowiedziami.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2008, 14:00:22 »
Zapraszam do 3 Edycji Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl






W 3 edycji należy odpowiedzieć na 40 pytań.
Plik z pytaniami możecie pobrać z tego miejsca pytania 3 edycji konkursu (prawy klawisz myszy i zapisz jako)
Szablon odpowiedzi jest tu: szablon odpowiedzi (prawy klawisz myszy i zapisz jako)
Plik  - szablon odpowiedzi najlepiej edytować w zwykłym notatniku systemowych (pliki w formatach innych niż txt nie będą sprawdzane ze względów technicznych).

Plik należy odesłać jako załącznik do maila na adres: konkurs@strazak.pl.

Ze względu na nagrody liczy się wiedza ale także i szybkość nadesłania odpowiedzi, zachęcam Was jednak do spokojnego i dokładnego szukania odpowiedzi na pytania, tak, by jak najwięcej się nauczyć.

Nagrody dla najlepszych w 3 edycji ufundowała: Scania Polska
- serdecznie dziękuję za wsparcie!

Nagrodą główną jest skórzany pas z dużą klamrą Griffin SCANIA, nagrody za miejsce 2 i 3 to granatowe koszulki polo z logo Scanii (są w dużym rozmiarze).
Dołączone będą też dodatkowe nagrody firmowe - niespodzianki.

Informacje o miejscach i zdobytych punktach będą opublikowane po zakończeniu konkursu.

Życzę wszystkim powodzenia!

Dodano: Przepraszam, za pomyłkę w pliku z pytaniami - zakończenie konkursu oczywiście 29  lutego bo luty nie ma 31 dni. Korzystanie z szablonów usprawnia prace ale naraża na takie śmieszne wpadki.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 09:41:30 wysłana przez Sylwek »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2008, 15:25:48 »
Nadesłane zgłoszenia:

Do zakończenia konkursu kolumna z liczbą punktów nie będzie uzupełniana.
Kolejne odpowiedzi na zgłoszenia w poniedziałek - wyjeżdżam i nie będę miał dostępu do internetu

   Zgłoszenie   Użytkownik      Punkty      Nadesłano   
   1      Robson_JRG_2      0      08-02-20 15:00   
   2      Treser      0      08-02-20 15:01   
   3      blazejlon      0      08-02-20 15:20   
   4      Wodzo      0      08-02-20 15:27   
   5      Kocio      0      08-02-20 15:29   
   6      DODOWNIK      0      08-02-20 15:39   
   7      michaszs      0      08-02-20 15:55   
   8      ankmaszk      0      08-02-20 16:27   
   9      miggru      0      08-02-20 16:31   
   10      sylwekk90      0      08-02-20 17:43   
   11      michael      0      08-02-20 19:33   
   12      strazakbj998      0      08-02-20 20:10   
   13      michcu      0      08-02-20 20:47   
   14      RadziuPSP      0      08-02-20 22:52   
   15      zveg      0      08-02-21 16:48   
   16      strazakzmc      0      08-02-21 20:42   
   17      Kogut      0      08-02-22 10:33   

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2008, 04:37:56 »
3 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu Strażak.pl zakończona.


Plik z rozwiązaniem jest dostępny tu: www.strazak.pl/otwp/3_edycja_odp.pdf - mam nadzieję, że nasze rozwiązanie będzie prawidłowe ale zachęcam do dyskusji i wymiany poglądów.

Wstępne wyniki 3 Edycji Konkursu Wiedzy Pożarniczej kluby strażak.pl przedstawiają się następująco:

   Miejsce      Uzytkownik      Punkty      Nadeslano   
   1      zveg      34      08-02-21 16:48   
   2      strazakbj998      32      08-02-20 20:10   
   3      strazakzmc      31      08-02-21 20:42   
   4      wicher      31      08-02-25 18:18   
   5      Robson_JRG_2      30      08-02-20 15:00   
   6      Treser      30      08-02-20 15:01   
   7      ankmaszk      30      08-02-20 16:27   
   8      Wodzo      29      08-02-20 15:27   
   9      Kocio      29      08-02-20 15:29   
   10      Gośka998      29      08-02-28 0:56   
   11      miggru      28      08-02-20 16:31   
   12      michael      28      08-02-20 19:33   
   13      RadziuPSP      28      08-02-20 22:52   
   14      djkula      27      08-02-29 21:09   
   15      sylwekk90      26      08-02-20 17:43   
   16      michcu      26      08-02-20 20:47   
   17      michaszs      23      08-02-20 15:55   
   18      Kogut      23      08-02-22 10:33   
   19      blazejlon      21      08-02-20 15:20   
   20      DODOWNIK      16      08-02-20 15:39   
   21      Ochotnik      15      08-02-24 11:48   
   22      Ślizki      27      08-03-01 12:17   (dotarło po terminie)
   

Bardo Was proszę o sprawdzenie czy punkty i czasy się się zgadzają (czasy są czasami z maila, który od Was otrzymałem i, na co nie mam wpływu ani nie mogę sprawdzić, mogą się różnić od czasu wysyłki).

Na ewentualne  reklamacje czekam pod znanym Wam adresem konkurs@strazak.pl przez najbliższe 5 dni, czyli do piątku 07.02.2008.

Po tym terminie uznamy, że wyniki są ostateczne i przyznamy miejsca oraz nagrody.

Temat otwieram do dyskusji.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2008, 16:01:48 wysłana przez Sylwek »

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2008, 20:18:36 »
Nie zgadzam sie z kilkoma odpowiedziami które są w kluczu ale zanim napisze do autora mam nadzieję żę tutaj podyskutujemy, a mianowicie:
Zad.9 Eksplozymetr służy przede wszystkim do pomiaru stężeń wybuchowych par i gazów w powietrzu..
Zad.11 Tutaj akurat pewien nie jestem ( jęsli ktoś ma jakiś dokument potwierdzający to, to prosze go przestawić) ale według mnie pomocy udzielamy najpierw temu który jest najdalej od brzegu!!..
Zad.17 W pytaniu jest zawarte "W literaturze", a posiada ktoś taką literarure?????? Według mnie chodzi tu po prostu o to że przy uderzeniu leci się do przodu, a zacięcie pasa powoduje zatrzymanie naszego ciała.... ktoś ma inną koncepcję??
Zad.20 Sztab jest to organ kierujący akcją ( tak wogóle co to jest KDR?????)
Zad.25 Według mnie jest to 300 bar ( takie ciśnienie panuje w butlach nadciśnieniowych) jeśli ktoś ma dowód że jest to 270 to wrzućcie ale raczej nie znajdziecie takiego dowodu :wacko:
Zad.33 Nic mi nie wiadomo o salutowaniu (jak macie dowodzik to wrzućcie)
Zad.37 Według mnie jest to po prostu rozpieracz ramieniowy!!!!!! ( chociaż tu też pewiem nie jestem bo są tam widoczne ząbki do cięcia więc..)
Zad.39 Zasysacz liniowy według mnie wygląda troszke ( choć niewiele inaczej) a to jest po prostu pompa głębinowa czyli inżektor!!!
Zad.40 A tu to sie wogóle uśmiałęm bo znalazłem w necie identyczne zdjęcie (http://www.centrum24h.pl/pn_poz.html) i tam jak byk jest że jest to sprzęt pneumatyczny do uszczelniania wycieków!!

Wątpliwości co do niektórych podpieram moją wiedzą więc możemy podyskutować, Piszcie!! Pozdrawiam!!


Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2008, 21:00:23 »
Nie zgadzam sie z kilkoma odpowiedziami które są w kluczu ale zanim napisze do autora mam nadzieję żę tutaj podyskutujemy, a mianowicie:
Zad.9 Eksplozymetr służy przede wszystkim do pomiaru stężeń wybuchowych par i gazów w powietrzu..
zgadzam sie z kolegą

Zad.11 Tutaj akurat pewien nie jestem ( jęsli ktoś ma jakiś dokument potwierdzający to, to prosze go przestawić) ale według mnie pomocy udzielamy najpierw temu który jest najdalej od brzegu!!..
no tak ale jeżeli masz zdarzenie masowe to tak samo osobą bez tętna i oddechu nie udziela się reanimacji tylko ratuje tych którzy mają większe szanse na przeżycie

Zad.17 W pytaniu jest zawarte "W literaturze", a posiada ktoś taką literarure?????? Według mnie chodzi tu po prostu o to że przy uderzeniu leci się do przodu, a zacięcie pasa powoduje zatrzymanie naszego ciała.... ktoś ma inną koncepcję??
Zad.20 Sztab jest to organ kierujący akcją ( tak wogóle co to jest KDR?????)
też się z kolegą zgodze, jaka literatura? w literaturze powszechnie dostępnej, tej dla OSP i tej dla psp sprzedawanej w necie nie spotkałem się z czymś takim


Zad.25 Według mnie jest to 300 bar ( takie ciśnienie panuje w butlach nadciśnieniowych) jeśli ktoś ma dowód że jest to 270 to wrzućcie ale raczej nie znajdziecie takiego dowodu :wacko:
no do 300 się napełnia ale niema bata jakieś minimalne nieszczelności są i z czasem powietrze uchodzi a przy 270 zgonie z zasadami/przepisami bhp można aparatu użyć

Zad.33 Nic mi nie wiadomo o salutowaniu (jak macie dowodzik to wrzućcie)
w podastawach służby wewnętrznej masz wszystko opisane komu strażak psp musi honory oddawać

Zad.39 Zasysacz liniowy według mnie wygląda troszke ( choć niewiele inaczej) a to jest po prostu pompa głębinowa czyli inżektor!!!
popma głębinowa a inżektor to co innego inżektor to wysysacz i tak jest zaznaczone;)

Zad.40 A tu to sie wogóle uśmiałęm bo znalazłem w necie identyczne zdjęcie (http://www.centrum24h.pl/pn_poz.html) i tam jak byk jest że jest to sprzęt pneumatyczny do uszczelniania wycieków!!
też się z kolegą zgodzę, zdjęcie mało wyraźnę ale widać tam jakby wąż wysokociśnieniowy:/
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Backdraft;)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2008, 21:05:50 »
a ja mam jeszcze takie małe pytanie odnośnie pyt. 16... mianowicie o ile mi wiadomo to wg najnowszych ustaleń rady resuscytacyjnej nam (czyli strażakom) nie wolno badać tętna bo podobno sie na tym nie znamy (co uważam za kompletny bezsens), a co za tym idzie powinien sie zmienić schemat ABC, nadmienię że o tym iż nie mierzymy tętna mówili nam na kursie rat med który był organizowany w grudniu... jeśli ktoś mógłby wyjaśnić jak to wreszcie jest to byłbym wdzięczny (przynajmniej teoretycznie, bo praktycznie i tak większość zanim podejmie resuscytacje sprawdzi tętno, bo po co komuś wykonywać masaż serca jeśli wystarczy sama wentylacja)
Pozdrawiam;)
...walcze, biegne przed siebie... w sercu Czerwień i Biel...

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2008, 21:11:03 »
zgadzam sie z kolegą RadziuPSP odnoście pytań nr.9 i 40.

Offline wicher

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2008, 21:50:32 »
20. chyba w ustawie o KSRG znalazłem że jest to organ doradczy KDR-a
25. ja kierowałem się tym że standardowo jest 300 bar to 10% ubytku i wychodzi 270 bar ale to też takie spekulacje
33. w tym pytaniu zaznaczyłem odpowiedź C po konsultacji z tatą także gdzieś to musi być napisane prawdopodobnie w regulaminie musztry
40. faktycznie ja też zaznaczyłem odpowiedź że jest to bandaż pneumatyczny



Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2008, 21:52:38 »
Odpowiem na pytania wyprodukowane przeze mnie:

Ad. 9 odnośnie eksplozymetra to troszeczkę mylicie pojęcia
- explo - jak sama nazwa wskazuje mówi o możliwościach eksplozji, wybuchu, eksplozymetr moze być poszerzony o dodatkowe czujniki do wykrywania i określania stężeń gazów lub par innych gazów - niekoniecznie palnych (przykład PHD Lite gdzie prócz określenia LEL są zamontowane czujniki, H2S, CO, O2; tak samo Solaris, podobnie MX-y). Natomiast sam eksplozymetr pokazuje nam tylko stężenia wybuchowe (najczęściej poprzez określenie wielkości poziomu względem LEL). Można byłoby poszerzyć zdanie o pełną nazwę DO OKREŚLANIA STĘŻEŃ WYBUCHOWYCH GAZÓW I PAR CIECZY PALNYCH.
Z drugiej strony spotkałem sie też z eksplozymetrami nie podającymi wprost stężenia w ppm, czy mg/m3 tylko określającymi wielkość LEL - przykład stary eksplozymetr Auer Ex Meter - N - pokazywał na wskaźniku % LEL -młodzi tego mogą nie pamietać
dlatego odpowiedź brzmiała - sygnalizacji stężeń wybuchowych. (jeszcze raz mówię że pełna nazwa powinna brzmieć DO OKREŚLANIA STĘŻEŃ WYBUCHOWYCH GAZÓW I PAR CIECZY PALNYCH.)
Na przyszłość będę się wyraźniej i bardziej dogłębnie wyjaśniał pojęcia.  :wacko: :wacko:


Ad. 11. Co do ratowania tonącego to przyjąć to jako pewnik i niedyskutować  :wacko: :wacko: dlaczego? już mówię: zakładamy sytuację: że na zbiorniku toną 3 osoby:
1 osoba - 10 m od brzegu, 2 osoba - 20 m od brzegu, 3 osoba 30 m od brzegu.
wskakujemy do wody i wyciągamy osobę którą możemy najszybciej uratować!!!! czyli 1 z brzegu. wyciągamy ją na brzeg i jeśli sytuacja na to pozwala to idziemy ratować drugą osobę. I tak dalej.....
Jakbyś się czuł jakbyś tonął a ratownik szuszem Cię minął i popłynął dalej? Ale to temat do dzialu ratownictwo wodno - nurkowe. Nie znam podstawy prawnej tego działania, wiem że tak sie robi.

Ad. 17. nie wiem jak to jest w literaturze - autor pytania niech sie ustosunkuje

Ad. 20. Należy poczytać "Organizacja krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu, województwa i kraju ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 29 grudnia 1999 r."
KDR - Kierownik Działań Ratowniczych.
sztab jest zwykle organem doradczym KDR-a powoływanym ze strażaków i specjalistów z danej dziedziny przy bardzo dużych i skomplikowanych akcjach (np sztab przy płonącym zbiorniku w rafinerii) na terenie akcji.

Ad. 25. Maksymalny ubytek ciśnienia jakie moze być w butlach na sprężone powietrze wynosi 10% ciśnienia butli, czyli:
dla butli 6 litrowej - 300 bar - max proc ubytku (10%) wynosi 30 bar - czyli w butli minimum może być 270 bar. Jeśli jest mniej, należy dobić powietrza.
dla butli 4 litrowej - 200 bar - max proc ubytku (10%) wynosi 20 bar - czyli w butli minimum może być 180 bar. Jeśli jest mniej, należy dobić powietrza.

Ad. 33 na stronie http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/zarz_kom_gl_5.pdf  są opisane zasady musztry i ceremoniałów pożarniczych - tam wszystko pisze.

Ad. 37 To jest rozpieracz typu KOMPI - widać jak na dłoni na końcach rozpieracza płaskie "łyżki" - do rozpierania oraz ząbkowaną część wewnętrzną - do cięcia - kto miał te urządzenie w ręku ten wie jak wygląda........

Ad 39, przecież widać że to jest wysysacz. Prawa nasada jest tłoczna dla wody a lewa (większa) jest odbiorcza dla wody tłocznej i pobieranej z jakiegoś zbiornika. Jest to jeden z podtypów pompy głębinowej ale ma własną nazwę, ktora padła w pytaniu i dlatego należało podać ją: wysysacz pionowy - bo linie biegną w pionie.

Ad 40 i na tym ta rzecz polega by poszperać w necie i skonfrontować swoją wiedzę z tym testem.




« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2008, 22:26:58 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2008, 21:57:27 »
Ad 40 macie rację!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
to jest bandaż pneumatyczny (opaska pneumatyczna) do uszczelniania wycieków - ciśnienie uszczeniania 1,5 bar.
najprawdopodobniej są to bandaże wettera serii LB 5-20, lub LB 20-48
nie wiem skąd wziął się błąd  :mellow: :mellow:
trzeba to zgłosić do Sylwka
EGO = 1 / wiedza

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2008, 22:30:31 »
No to Robn rozwiał nasze wątpliwości, no poza zad 17, ale moze kolega Sylwek to wyjaśni,<czekamy!!>, a test przynajmniej u mnie spełnił rolę przyrostu wiedzy, podyskutowałbym więcej ale na live przy jakimś napoju ^_^, może kiedyś bedzie okazja, Pozdro Chłopaki!!
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2008, 22:55:30 wysłana przez RadziuPSP »

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2008, 23:38:50 »
Co do ratowania topielcow to jest faktycznie tak, iz najpierw wyciagamy z wody tego co ma najwieksze szanse na przezycie...
w sumie mozna by tu dyskutowac bo jesli osoba najblizej brzegu nie wykazuje zadnych oznakow zycia, a 5m za nia macha rekoma i krzyczy dziecko w wieku powiedzmy 9 lat no to chyba kazdy zrobilby wyjatek i uratowal dziecko gdyz ono ma przed soba jeszcze cale zycie
co innego gdyby pierwsza osoba sie ruszala, wowczas nalezy ja wyciagnac pierwsza, w przeciwnym razie moze utopic i siebie i Ciebie wraz z dzieckiem

a pytanie w tescie bylo dosc prosto sformulowane i na kazdym kursie ucza tego, iz priorytetem jest wyciaganie osob bedacych najblizej brzegu, czyli teoretycznie majacych najwieksze szanse na przezycie...
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline zveg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2008, 02:02:36 »
Jak dla mnie

ad17. zderzenie 1 typu to zderzenie czołowe, a drugiego typu to zderzenie boczne, więc pasy bezpieczeństwa mają za zadania minimalizowanie skutków zderzenia 1 typu. W przypadku zderzenia bocznego niewiele mają do powiedzenia.

ad20. w PSP dowodzenie i odpowiedzialność jest zawsze jednoosobowe. Sztab jest tylko i aż organem doradczym KDR-a

ad39. no oczywiście, że jest to wysysacz, ale wysysacz głębinowy. W życiu się nie spotkałem z takimi określeniami jak wysysacz pionowy czy poziomy. Proszę podać źródło!!! Przecież wysysacz pokazany na zdjęciu jest wysysaczem regulowanyn, mogącym pracować zarówno w poziomie, pionie jak i ukosie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 03, 2008, 08:44:30 »
Pyt. 17 jest to moje pytanie. W sprawie  3 zderzeń to zachęcam do zapoznania się z prezentacją:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1991.msg88581.html#msg88581, ze znanej mi literatury jest ten podręcznik:
http://www.medbook.com.pl/medhome/product.php?pline=1&code=6259
wypadek drogowy dzieli się tam na 3 zderzenia -
1. uderzenie pojazdu o przeszkodę,
2. uderzenie ciała człowieka o części w samochodzie 
3. uderzenie narządów wewnętrznych w ciele ofiary

Pasy bezpieczeństwa łagodzą skutki zderzenia ciała pasażerów i kierowcy o części samochodu (i taka jest prawidłowa odpowiedź) oraz, szczególnie jeśli mają układy ograniczenia napięcia pasów, zderzenie 3 (takiej odpowiedzi nie było). 3 zderzenia w czasie wypadku występują zawsze i nie da się ich wyeliminować.

Cieszę się, że dyskutujemy na ten temat bo to ważna i ciekawa sprawa - wymyślając to pytani liczyłem, że Was sprowokuje do poszukania... tak na marginesie oficjalna literatura dla PSP i OSP nie umywa się do tego podręcznika, polecił mi go MIKO i przyznaję, że czytam to z wypiekami. Dużo rzeczy nas zgodnie z wytycznymi rat. med. w KSRG nas nie dotyczy ale i tak jest ciekawe... a do tego do bólu praktyczne. Np określenie przy podejściu do ofiary tych 3 zderzeń pozwala podejrzewać jakie mogą być obrażenia np jeśli drugie uderzenie było w pas bezpieczeństwa to może dojść do uszkodzenia obojczyka, jeśli pasa nie było to będą urazy głowy, kręgosłupa szyjnego (uderzenie w szybę i deskę), klatki piersiowej z uszkodzeniem żeber, uda przy uderzeniu kolan w kokpit - grozi bardzo niebezpiecznym krwotokiem wewnętrznym i pomimo, że niewidoczne wymaga natychmiastowego wydobycia i stosowania postępowania przeciwwstrząsowego. Trochę tylko drażni tłumaczenie słowo w słowo z jęz. angielskiego ale warto wziąć na to poprawkę...

Co do pytania 40 oczywiście jest tam moja pomyłka - pytanie dostałem od robn, odpowiedzi oddzielnie i się machnąłem przy odznaczaniu. Akurat na w mojej jednostce (OSP) chemii nie tykamy zupełnie więc się przyznaję, że się na tym nie znam i błąd nie rzucił mi sie w oczy. Link podany wyżej:  http://www.centrum24h.pl/pn_poz.html jest jak najbardziej słuszny - czyli wyniki konkursu zostaną skorygowane. Bardzo Was przepraszam - wstyd mi strasznie.

ad39. no oczywiście, że jest to wysysacz, ale wysysacz głębinowy. W życiu się nie spotkałem z takimi określeniami jak wysysacz pionowy czy poziomy. Proszę podać źródło!!! Przecież wysysacz pokazany na zdjęciu jest wysysaczem regulowanyn, mogącym pracować zarówno w poziomie, pionie jak i ukosie.

tu się spotkałem z ta nazwą:  http://supron.pl/oferta2007/a_04-armatura/wysysacz_pion.htm przyznaję, że po raz pierwszy, ale to producent, tu już jest inna nazwa: http://www.supron1.com.pl/main4.php?action=show&path=228&pid=392
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 09:09:57 wysłana przez Sylwek »

Offline 998strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 03, 2008, 09:35:31 »
Hmmm ja mam narazie takie sprostowanie  MODERATORKU w tescie masz wiecej bledow wiec skoryguj jescze raz wszystko i napisz dokladne... mysle ze za bardzo kombinowales z odpowiedziami i ukladaniem pytan stad te niejasnosci,,,,,,, 
I pamiętaj że w piekle na przywitanie przedstawią Ci twoje wszystkie niewykorzystane szanse...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2008, 09:39:37 »
Wyniki po korekcie odpowiedzi z pytania 40:

   Miejsce      Uzytkownik      Punkty      Nadeslano   
   1      zveg      35      08-02-21 16:48   
   2      strazakbj998      33      08-02-20 20:10   
   3      strazakzmc      32      08-02-21 20:42   
   4      wicher      32      08-02-25 18:18   
   5      Robson_JRG_2      31      08-02-20 15:00   
   6      Treser      31      08-02-20 15:01   
   7      ankmaszk      31      08-02-20 16:27   
   8      Wodzo      30      08-02-20 15:27   
   9      Kocio      30      08-02-20 15:29   
   10      Gośka998      30      08-02-28 0:56   
   11      miggru      29      08-02-20 16:31   
   12      michael      29      08-02-20 19:33   
   13      RadziuPSP      29      08-02-20 22:52   
   14      djkula      28      08-02-29 21:09   
   15      sylwekk90      27      08-02-20 17:43   
   16      michcu      25      08-02-20 20:47   
   17      michaszs      24      08-02-20 15:55   
   18      Kogut      24      08-02-22 10:33   
   19      blazejlon      22      08-02-20 15:20   
   20      DODOWNIK      17      08-02-20 15:39   
   21      Ochotnik      16      08-02-24 11:48   
   22      Ślizki      26      08-03-01 12:17   (zgłoszenie po terminie)
                                    

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 03, 2008, 09:42:40 »
Hmmm ja mam narazie takie sprostowanie  MODERATORKU w tescie masz wiecej bledow wiec skoryguj jescze raz wszystko i napisz dokladne... mysle ze za bardzo kombinowales z odpowiedziami i ukladaniem pytan stad te niejasnosci,,,,,,, 

no tak ale od Ciebie to się raczej nie dowiemy gdzie są te wszystkie błędy:
http://www.strazak.pl/forum/index.php?action=profile;u=5440;sa=showPosts

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 03, 2008, 10:11:01 »
No wszystko ok, ale mnie gnębi jeszcze to pytanie 39 i tutaj solidaryzuje sie z kolegą ZVEG:

ad39. no oczywiście, że jest to wysysacz, ale wysysacz głębinowy. W życiu się nie spotkałem z takimi określeniami jak wysysacz pionowy czy poziomy. Proszę podać źródło!!! Przecież wysysacz pokazany na zdjęciu jest wysysaczem regulowanyn, mogącym pracować zarówno w poziomie, pionie jak i ukosie.
Według mnie to jest prawda!!! Jeśli nie jest to mnie bardziej przkonajcie :wacko: :wacko: :wacko:

Co do 9 też mam jeszcze wątpliwości.. :huh:

« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 10:30:39 wysłana przez RadziuPSP »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 03, 2008, 10:22:09 »
No widzę że rozgorzała dyskusja
Sprawdzałem pytania – przed opublikowanie,  co prawda tylko i wyłącznie pod względem składni i uzyskania możliwej odpowiedzi , miałem tekst bez zaznaczonych prawidłowych odpowiedzi , ale pochyle się ponownie i tak :

pyt. 9  Eksplozymetr służy do sygnalizacji stężeń wybuchowych i jest to jedyna możliwa prawidłowa odpowiedz . Na pewno nie służy do pomiaru stężeń gazów i par w powietrzu . Większość obecnie stosowanych urządzeń pomiarowych – sygnalizacyjnych posługuje się mechanizmem wyznaczania LEL czyli wyznaczania 100% DGW i nijak ma się to do pomiaru stężenia gazów i par.

Ad. 11 Podstawą podejmowania decyzji ratowniczej jest przede wszystkim umiejętność  dokonywania wyborów . Często przy niewystarczających siłach i środkach spotyka nas taka sytuacja . Zawsze musimy skupić się w takim przypadku na poszkodowanych mających największe szanse na uratowanie i przeżycie – w tym przypadku jest to osoba najbliżej brzegu .  Temat uważam bezdyskusyjny .

Ad. 16 No niestety w straży obecnie obowiązują nowe i stare wytyczne ERC . Owszem uważa się , że przy określaniu (NZK) nagłego zatrzymania krążenia badanie tętna może być pominięte – z uwagi na niską miarodajność , a przede wszystkim fakt że jeśli stwierdzimy zanik funkcji oddechowych to w konsekwencji nastąpi zatrzymanie krążenia .  Ale czy badanie ABC to metoda oceny poszkodowanego ukierunkowana jedynie na stwierdzenie NZK ? NIE , większość działań ratowników straży pożarnej kręci się w oku – poszukiwania oznak wstrząsu i przeciw działania jemu . Główną metodą oceny czy występuje , jak jest głęboki, jest ocena parametrów życiowych:  stanu świadomości , oddechu i tętna .  Drożność druk oddechowych jest elementem oceny oddechu .
I tu mam dylemat ponieważ zawsze zaczyna się od oceny świadomości – „czy Pan/ Pani mnie słyszy” dlatego bliżej mi tu do odpowiedzi „b”

Ad . 17 Pytanie wyjaśnił Sylwek i nie mam tu żadnych uwag

CDN ………..
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 11:01:35 wysłana przez MIKO »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 03, 2008, 12:16:23 »
Pytanie 16 też jest mojego autorstwa - chodziło mi wyłącznie o podstawowe wytłumaczenie, że kontrola ABC to z języka angielskiego:
A - airway - drożność dróg oddechowych
B - breath - oddech
C - circulation - krążenie

http://pl.wikipedia.org/wiki/ABC_(pierwsza_pomoc)

Odpowiedź B - jest faktycznie bardzo blisko (za blisko) prawidłowej stosowanej w praktyce.

Sprawdźcie jeszcze oficjalne wytyczne podane na stronie KG PSP:
http://www.straz.gov.pl/upload/wytratmed1_381.pdf  procedura nr 2. i jeszcze do innego pytania zadanego wyżej o sprawdzanie krążenia - strona 55 wytycznych. Podobno KW, KM i KP dostały jakieś pismo ze zmianami wg wytycznych ERC 2005 ale nie mam do tego dostępu, słyszałem, że zmieniło się  ilość na 30:2 i też o tym że nie wymaga się sprawdzania tętna na tętnicach.

Nie upieram sie tylko drążę temat - sam jestem ciekaw waszych opinii.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 12:28:12 wysłana przez Sylwek »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 03, 2008, 12:28:37 »
i jeszcze takie moje uzasadnienie poprawności odpowiedzi: jeśli jest podane zdjęcie i odpowiedzi do zdjęcia to szukając sprzętu kierujmy się nazwą nadaną przez producenta a nie zwyczajową. Moglibyśmy nazywać sprzęt nazwami takimi jak sagany, szlaufy, itp... ale chodzi o konkretne nazwy dla odpowiedniego sprzętu. Czyli jak jest grupa urządzeń, w których czynnikiem roboczym jest woda (poprzez inżektor) to w tej grupie jest podgrupa zasysaczy, wysysaczy, strumienic (prądownic pianowych, wytwornic) to te grupy dzielą się na mniejsze. Jedną z takich mniejszych grup jest wysysacz, który dzieli sie np wg podziału producenta na: wysysacz pionowy, wysysacz (typowy) ,
odpowiedzi do tego  pytania były:
wysysacz pionowy
wysysacz poziomy
zasysacz,
pompa głębinowa,
i nie widzę żeby żaden producent napisał do tego zdjęcia wysysacz poziomy ani tez nie ma w odpowiedzi wysysacz uniwerwsalny, takze jedyną dobrą odpowiedzią jest wysysacz pionowy. określenie pompa głębinowa jest pojęciem zbyt szerokim, jeśliby nie było innych bardziej szczegółowych odpowiedzi ta byłaby dobra.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 12:33:34 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline 998strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 03, 2008, 12:36:39 »
Jak juz pisalem troche sa zle pytania i odpowiedzi napisane i nie wiadomo jak jasno na nie odpowiadac roznie sie je interpretuje...

PYT.9 http://www.ewimarwb.com.pl/eksplozymetry.html
         http://www.sjp.pl/co/eksplozymetr
to mi sie podoba najbardziej https://wazniak.inf.sgsp.edu.pl/wiki/index.php/Eksplozymetr
to tez jest niezle http://ale.gratka.pl/ogloszenie/755710_detektor_eksplozymetr_typ_gd_7_ex.html

Wiec kto ma racje :huh: :wacko: piszesz ze nie ma nic do pomiaru przeciez one nie pikaja tylko jak jest taka granica przekroczona pokazuja czego ile jest wiec WYKONUJA POMIAR i SYGNALIZUJA DGW

LITEROWKI

PYT.11 Zbiorowe  wypadki na wodzie hmmm prosze mi dac zrodlo PROCEDURY w PSP przy takowych chyba ze to chodzi o straz wodna albo jakies pogotowie wodne na wypadek np wypadku promu (chodzi mi jak sie postepuje i jakie sa kryteria co do ilosci osob uczestniczacych), zbiorowe wypadki sa na duzych akwenach gdzie sa inne sluzby ratownicze PSP jak i OSP posiadaja co prawda specjalne zastepy do ratownictwa wodnego ale nie o tym chyba autor tu pisal...
Moim zdaniem gdyby bylo pytanie bardziej sprecyzowane nie bylo by problemu....

Odpowiedz mozna brac na tzw ,,chlopski rozum'' nie bedziemy omijac ludzi zeby doplynac do poszkodowanych co sa najdalej albo wybierac tylko dzieci a reszte zostawiac, pakujemy na pomoc i zbieramy po kolei wszystkich...

pyt. 16... proste i prosta odpowiedz... badanie ABC? sama nazwa wyjasnia...  wystarczy poszukac a jest przykladow ogrom

A-Air
B-Breath
C-Circulation
I pamiętaj że w piekle na przywitanie przedstawią Ci twoje wszystkie niewykorzystane szanse...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 03, 2008, 13:24:59 »
Jak juz pisalem troche sa zle pytania i odpowiedzi napisane i nie wiadomo jak jasno na nie odpowiadac roznie sie je interpretuje...

PYT.9 http://www.ewimarwb.com.pl/eksplozymetry.html
         http://www.sjp.pl/co/eksplozymetr
to mi sie podoba najbardziej https://wazniak.inf.sgsp.edu.pl/wiki/index.php/Eksplozymetr
to tez jest niezle http://ale.gratka.pl/ogloszenie/755710_detektor_eksplozymetr_typ_gd_7_ex.html

Wiec kto ma racje :huh: :wacko: piszesz ze nie ma nic do pomiaru przeciez one nie pikaja tylko jak jest taka granica przekroczona pokazuja czego ile jest wiec WYKONUJA POMIAR i SYGNALIZUJA DGW


Nie skończyłem jeszcze omawiania  reszty ale….

Pytanie jest bardzo dobrze sprecyzowane … ponieważ , powtarzam określamy zagrożenie powstania mieszaniny wybuchowej , a nie stężenie gazu – nie określimy eksplozymetrem stężenia CO , CO2 czy na przykład stężenia postaci gazowej  amoniaku – więc urządzenie to nie służy do określenia stężenia gazów i par


PYT.11 Zbiorowe  wypadki na wodzie hmmm prosze mi dac zrodlo PROCEDURY w PSP przy takowych chyba ze to chodzi o straz wodna albo jakies pogotowie wodne na wypadek np wypadku promu (chodzi mi jak sie postepuje i jakie sa kryteria co do ilosci osob uczestniczacych), zbiorowe wypadki sa na duzych akwenach gdzie sa inne sluzby ratownicze PSP jak i OSP posiadaja co prawda specjalne zastepy do ratownictwa wodnego ale nie o tym chyba autor tu pisal...
Moim zdaniem gdyby bylo pytanie bardziej sprecyzowane nie bylo by problemu....


Pytanie jest również bardzo precyzyjne . Procedury w PSP to obecnie temat szczątkowy . Ale nawet opierając się na zasadach podejmowania decyzji w zakresie RatMed. Uczy się pewnych mechanizmów segregacji wypracowywania decyzji o kolejności podejmowania czynności ratowniczych . Zawsze w przypadku niewystarczających sił i środków zaczyna się od najlepiej rokujących . Jeśli w przedmiotowym –przypadku nie możemy prowadzić działań równoczesnych ukierunkowanych na ratowanie wszystkich trzech poszkodowanych jednocześnie – a tak wynika z treści pytania – powinniśmy podjąć działania ratownicze ukierunkowane na ratowanie osób najlepiej rokujących ich uratowanie . Trudno tu podważać – szczególnie że niema informacji współ istniejących o indywidualnej sytuacji poszczególnych poszkodowanych , że najlepiej rokować będzie osoba znajdująca się najbliżej . Uważam w tym przypadku dyskusja jest bez zasadna bo składnia pytania określa jednoznacznie parametry – a doprecyzowanie może jedynie komplikować sytuację .

Co do pytania 16 przyznaję rację Sylwkowi – jeszcze raz przeczytałem składnie pytania i sięgnąłem do fachowej literatury :
Ocena wstępna algorytm :
1.   ogólne wrażenie
2.   stan świadomości
3.   drożność dróg oddechowych „A”
4.   oddech „B”
5.   krążenie  - „C”

Ale fakt odnosząc się do ABC – to tylko pozycje od 3-5


Co tam jeszcze ??

ad. 37 bez wątpienia urządzenie typu Combi, czyli przeznaczone zarówno do cięcia jak i rozpierania 

Ad. 20 tutaj niema o czym rozmawiać jeśli koledzy  nie umieją rozszyfrować skrótu KDR – Kierownik Działań Ratowniczych , zawsze dowodzi jeden – sztab jest organem pomocniczym   



Podsumowując po za wpadką z pytaniem 40 i nie do końca sprecyzowanym pytaniem 39 reszta nie podlega dyskusji .

Proponuje w związku z tym jako nadzorujący konkurs z ramienia Klubu strażak.pl  .
1.Uwzględnić poprawkę w pytaniu nr. 40
2. Wyłączyć z konkursu pytanie nr. 39

Jednocześnie wyrażam duże uznanie dla organizatorów i proszę się nie zrażać i realizować kolejne edycje konkursu . A że pytania były trochę trudniejsze –to bardzo dobrze .

Chciałem również zauważyć że nie wszystko ma odzwierciedlenie w przepisach – często wymagana jest logika dowodzenia i prowadzenia akcji ratowniczo gaśniczych tak jak w pytaniu o poszkodowanych w wodzie .

Pozdrawiam i gratuluje zwycięzcą

MIKO

« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2008, 16:47:18 wysłana przez MIKO »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 03, 2008, 14:22:45 »
jeszcze odpowiedź dla 998strażaka
myślę że definicja eksplozymetru z tego linku jest najbardziej odpowiednia. Ważne jest słowo PALNYCH, ponieważ wiąże sie to z wybuchowością. mieszanina gazów np azotu i argonu nie jest ani palna ani wybuchowa.
EGO = 1 / wiedza