Autor Wątek: Jadę do Czech - co potrzebuję???  (Przeczytany 3149 razy)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Jadę do Czech - co potrzebuję???
« dnia: Luty 01, 2008, 13:59:10 »
Wyjeżdżam na tydzień prywatnym samochodem do Czech (w sprawach służbowych).

Słyszałem, że auto osobowe musi mieć na stanie oprócz: gaśnicy, kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego i apteczki - KLUCZ DO KÓŁ i jakieś inne pierdy :P

Zna ktoś może jakieś szczegóły o nowych czeskich przepisach?

Pytam bo kiedyś gdzieś słyszałem, że płaci się surowe mandaty ...

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2008, 17:34:26 »
Wyjeżdżam na tydzień prywatnym samochodem do Czech (w sprawach służbowych).

Słyszałem, że auto osobowe musi mieć na stanie oprócz: gaśnicy, kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego i apteczki - KLUCZ DO KÓŁ i jakieś inne pierdy :P

Zna ktoś może jakieś szczegóły o nowych czeskich przepisach?

Pytam bo kiedyś gdzieś słyszałem, że płaci się surowe mandaty ...

Kiedys bylo na stronie PZM 'autem za granice', ale zniklo...

http://www.czech.cz/en/current-affairs/getting-to-know-czech-republic/what-changes-can-we-expect-on-czech-roads/

po angielsku, po polsku nie znalazlem aktualnych danych - ostatnie z 2006.


Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2008, 21:08:46 »
Ja wożę dodatkowo białą kredę i komplet żarówek, kiedyś było głośno o lince holowniczej ale do końca nie wiem. Na autostradę i drogę szybkiego ruchu są winiety. Uważaj gdzie parkujesz. Jak zajmiesz miejsce dla niepełnosprawnego pewne że zapłacisz. Generalnie staram sie jeździć jak w książce pisze i nie mam problemów. Światełka wiadomo. Zestaw prędkości na każdym przejściu na znaku. Którym przejściem zamierzasz wjechać do "Czech Republik"?

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2008, 07:03:24 »
Ja wożę dodatkowo białą kredę i komplet żarówek, kiedyś było głośno o lince holowniczej ale do końca nie wiem. Na autostradę i drogę szybkiego ruchu są winiety. Uważaj gdzie parkujesz. Jak zajmiesz miejsce dla niepełnosprawnego pewne że zapłacisz. Generalnie staram sie jeździć jak w książce pisze i nie mam problemów. Światełka wiadomo. Zestaw prędkości na każdym przejściu na znaku. Którym przejściem zamierzasz wjechać do "Czech Republik"?

Przez Boboszów .

A po co ta biała kreda ? :P I gdzie można kupić winietkę - ile ona kosztuje dla osobówki?
Czytałem opinie innych, że policja czeska niezbyt lubi Polaków :P


Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2008, 09:37:12 »
I znalazłem coś takiego:

"Czeska Centrala Ruchu Turystycznego Czech Tourism przypomina turystom, jakie obowiązkowe wyposażenie samochodu powinni posiadać i jakie są ceny winiet, obowiązujących na czeskich drogach.

Wszyscy kierowcy, podróżujący czeskimi drogami powinni obowiązkowo posiadać w samochodzie:
- zapasowy bezpiecznik elektryczny
- zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz narzędzia potrzebne do ich wymiany
- podnośnik samochodowy
- klucz do demontażu kół
- koło zapasowe
- apteczka samochodowa
- trójkąt ostrzegawczy.

Wskazane jest także posiadanie co najmniej jednej kamizelki odblaskowej.

Motocykle natomiast muszą być wyposażone w zapasowy bezpiecznik, zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz apteczkę.

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia obowiązkowego pozostałych pojazdów można znaleźć w DzU 341/2002 oraz na stronie www.mvcr.cz

Kierowcy jadący do Czech powinni też pamiętać o obowiązku posiadania winiet. I tak w 2007 roku kierowcy pojazdów o wadze do 3,5 tony zapłacą 200 czeskich koron za winietę siedmiodniową, 300 koron za miesięczną, a 900 koron za roczną.

Kierowcy cięższych pojazdów (3,5-12 ton) zapłacą 650 koron za siedmiodniową winietę, 1750 za miesięczną i 7000 koron za roczną.

Motocykle na czeskich autostradach nie muszą mieć winiety - winiety obowiązują jedynie dla pojazdów dwuśladowych, czyli 4 i więcej kołowych."

LIPIEC 2007


oraz

 Informacje dla kierowców
z dniem 1 lipca 2006 r. w Republice Czeskiej wchodzą w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć:
- obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania,
- obowiązek posiadania w wyposażeniu samochodu kamizelki odblaskowej, - całkowity zakaz używania antyradarów,
- w przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej obowiązek utworzenia 3-metrowego wolnego pasa przejazdu,
- obowiązek używania kierunkowskazów przy wyprzedzaniu rowerzystów,
- obowiązek powiadamiania policji o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a także gdy doszło do uszkodzenia zdrowia, spowodowania szkód wobec osób trzecich lub powstania szkody przekraczającej wartość 50 000 CZK,
- zakaz zatrzymywania się i parkowania w miejscach zastrzeżonych dla inwalidów (mandat od 5000 do 10 000 CZK).

Jako czyny karalne, podlegające czeskiemu kodeksowi karnemu, kwalifikowane są:
- prowadzenie pojazdu bez uprawnień,
- prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających,
- prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (powyżej 1 promila).

Nowością w czeskim kodeksie drogowym jest wprowadzenie systemu punktów karnych w skali od 1 do 7. Po otrzymaniu 12 punktów kierowca, obywatel czeski, traci prawo jazdy. System ten stosowany będzie również wobec obcokrajowców, którzy po otrzymaniu 12 punktów nie będą mogli prowadzić pojazdów na terytorium Republiki Czeskiej przez okres 1 roku (przy naruszeniu zakazu prowadzenia samochodu grozi kara od 25 000 do 30 000 CZK).

Nowe uprawnienia policji:
- W określonych przypadkach przewidzianych ustawą (np. prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, spowodowanie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu w wypadku drogowym, ucieczka z miejsca wypadku) policjant może zatrzymać prawo jazdy również obcokrajowcowi. Zatrzymane prawo jazdy odsyłane będzie do organu wydającego.
- W określonych sytuacjach (zagrożonych mandatem min. 5000 CZK) policjant może pobrać od kierowcy kaucję w wysokości od 5000 do 50 000 CZK. W przypadku niewpłacenia kaucji policjant może uniemożliwić dalszą jazdę. Kaucja będzie wykorzystana na pokrycie nałożonego mandatu, a w przypadku niestawienia się sprawcy na rozprawę ulega przepadkowi.

Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej. Uprawnienia w zakresie mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej. Przedstawiciele policji czeskiej uprzedzają, że kierowcy nie przestrzegający przepisów będą karani z pełną bezwzględnością. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. W Republice Czeskiej obowiązują następujące ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym – 50 km/godz., w terenie nie zabudowanym – 90 km/godz., na autostradach i drogach ekspresowych w terenie zabudowanym – 80 km/godz., w terenie nie zabudowanym –130 km/godz. Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu jest odpłatne. Dowodem wniesienia opłaty jest właściwie wypełniona i naklejona na przednią szybę winieta, którą można kupić na przejściach granicznych i stacjach benzynowych. Cena winiety jest uzależniona od okresu jej ważności i rodzaju pojazdu. Brak dowodu wniesienia opłaty za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu przy kontroli na autostradzie jest karany mandatem. Policja drogowa może ukarać za brak naklejki PL, za przekroczenie prędkości, a także za inne wykroczenia nie zagrażające bezpośrednio życiu uczestników ruchu drogowego. W Republice Czeskiej obowiązuje zakaz używania w czasie jazdy telefonów komórkowych. W razie kolizji drogowej, w której przewidywane szkody mogą przekroczyć 20 tys. CZK, należy obowiązkowo wezwać policję. Osoby do 12. roku życia (lub do 18. roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu) mogą podróżować na autostradach i drogach szybkiego ruchu tylko w fotelikach lub dwupunktowych pasach bezpieczeństwa. Na pozostałych drogach obowiązek ten dotyczy jedynie miejsca obok kierowcy. W okresie zimowym (tzn. w okresie obowiązywania czasu środkowoeuropejskiego) obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami pozycyjnymi i mijania.

« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2008, 09:40:27 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2008, 10:12:35 »
No to znalazłeś pełną informację. Życzę przyjemnej podróży.

Boboszów to daleko ode mnie.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2008, 13:06:46 »
No to znalazłeś pełną informację. Życzę przyjemnej podróży.

Boboszów to daleko ode mnie.

+ ode mnie za pomoc !

Tylko powiedz po co ta kreda :P

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2008, 15:29:43 »
Nie potrafię sobie już przypomnieć skąd o tej kredzie wiem, może wyszła podczas rozmowy z czeskimi kierowcami dawno temu. Potrzebna po to żeby zaznaczyć w którym miejscu były koła w razie stłuczki przed usunięciem pojazdów z drogi kiedy tarasują przejazd. Ale chyba nie musisz jej mieć w aucie. Ja ją raz wrzuciłem i już tam została.

Dzięki za +.

Szerokiej drogi życzę.

PS. Czesi mają lepsze drogi jak u nasi.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Jadę do Czech - co potrzebuję???
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2008, 11:22:26 »
Skoro mowimy tutaj o Rep. Czeskiej to moze ja napisze co potrzebne jest w wyposazeniu samochodu jadacego na Słowacje.

1. zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;
2. zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju;
3. podnośnik samochodowy;
4. klucz do demontażu kół samochodowych;
5. koło zapasowe;
6. linka holownicza;
7. trójkąt ostrzegawczy;
8. kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku;
9. apteczka samochodowa