Autor Wątek: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych  (Przeczytany 14589 razy)

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« dnia: Październik 16, 2004, 15:55:02 »
prosze o linki gdzie moge znalezsc programy do przeprowadzania symulacji pożarowych
dzieki

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2004, 16:17:37 »
Cześć,

Polecam darmowy program Fire Dynamics Simulator. Można go pobrać na stronie:
http://fire.nist.gov/fds/.
Program składa się z dwóch części: programu obliczającego (fds), oraz programu wizualizacyjnego (SmokeView).
Program jest naprawde niezły - w pakiecie jest kilka przykładów. Problemem jest oczywiście długi czas obliczeń: roomfire3 (przykładowa symulacja - pożar pokoju). Liczył mi się...60 godzin na kompie ok. 1GHz (to oczywiście zależy od komputera). Osobiście używałem kiedyś wersji 3 (obecnie jest już wersja 4) - zrobiłem moim studentom laboratorium z przedmiotu Modelowanie i Symulacja nt. modelowania pożarów (jako przykład dużych symulacji). Oczywiście w trakcie laboratorium nie ma czasu na czekanie 60 godzin, więc studenci oglądali tylko wyniki.. :P

I jeszcze jeden link:
http://www.bfrl.nist.gov/bfrlnews/pastnews/duplex.htm
- artykuł o rekonstrukcji symulacyjnej pożaru który zabił trzech strażaków...

pozdrawiam

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2004, 16:34:32 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 16, 2004, 21:22:29 »
wielkie dzieki witek
jak cos jeszcze bedziesz mial to podrzuc
bede wdzieczny
narazie

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 16, 2004, 21:59:23 »
witek gratuluje
swietna stronka
pomysl z gsr jest bardzo dobry
narazie

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2004, 15:47:52 »
No cóż. Na stronie http://fire.nist.gov/ znajdziesz więcej programów do symulacji pożarów. Np. CFAST opiera się na model strefowym, tzn. objętość pomieszczenia objetego pożarem podzielona jest na strefę górną (z gorącymi gazami) i strefę dolną (czyli w zasadzie jest to połączenie dwóch modeli o paparetrach skupionych). W takim modelu okreslasz jedynie ile jest np. materiału palnego w pomieszczeniu, ale nie mówi się nic o jego rozmieszczeniu (przyjmuje się, że materiał jest równomiernie rozłożony).
Ale wszystko zależy od tego, do czego ta symulacja ma Ci posłużyć. Nie jestem ekspertem w dziedzinie modelowania pożarów, ale gereralnie powiedziałbym tak: do przewidywania np. czasu po jakim występuje rozgorzenie powinien wystarczyć model strefowy (bez porównania szybszy). Ale do bardziej złożnych problemów chyba wybrałbym model o parameterach rozłożonych w którym cała objętość dzielona jest na małe przestrzenie (najczęściej sześciany). Model taki ma możliwość definiowania rozkadu materiału w pomieszczeniu (meble itp.). FDS właśnie coś takiego robi. Ponadto, symulator ten ma też możliwość dodawania tryskaczy (określasz np. temeraturę w której tryskacz się otwiera).
A....no i można pobrać kod źródłowy FDS'a i samemu skompilować (np. z przeróbkami jak ktoś czuje się na siach - ja nie :) ).

Jeśli interesujesz się tą tematyką na powaznie (zawodowo) to polecam też książkę pt. "Enclosure Fire Dynamics" autorzy: Björn Karlsson i James G. Quintiere (CRC Press). Jesli jesteś nią zainteresowany, to proszę o PM.

pozdrowienia

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2004, 15:52:30 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2004, 22:10:26 »
Polecam też następujący artykuł (w pliku pdf):

MODELING A BACKDRAFT INCIDENT: THE 62 WATTS ST. (NY) FIRE

Artykuł ten opisuje przebieg i symulacyjną rekonstrukcję pożaru w którym nastąpił backdraft (niestety trzech strażaków zgonęło).
W tym przypadku do zamodelowania pożaru został użyty program CFAST (model strefowy).

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2004, 22:11:04 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2012, 15:48:12 »
Witam, jeżeli potrzebowałbyś materiałów o symulacji pożarów w FDS to mogę pomóc, mam tego sporo. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie tym zagadnieniem i baaaardzo mały zasób materiałów w j. polskim, może warto pomyśleć na otworzeniu działu poświęconemu modelowaniu pożarów.? Co o tym koledzy myślą? można by było się wymieniać doświadczeniami i materiałami. Ps w marcu ma być konkurs oraganizowany przez firmę STIGO - startuje ktoś z Was z symulacją?

Offline Piko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2012, 20:22:11 »
Też jestem za stworzeniem takiego działu o symulacjach. Rzeczywiści materiałów polskich jest bardzo mało. A tutaj byśmy sobie pomagali.

FUBU mógłbyś zapodać linka do tego konkursu??

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2012, 13:34:36 »

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2012, 18:50:05 »
Koledzy, na początek utrzymajcie przy życiu jeden wątek. Oddzielny dział nie rozmnoży w cudowny sposób użytkowników. 8 wypowiedzi w ciągu 7 lat to trochę za mało.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Ratfire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2016, 21:17:37 »
Chciałbym odświeżyć wątek. Może coś w temacie ruszyło. Nie da się ukryć FDS jest już powszechnie używana do modelowania w pożarnictwie. Jednak jak to już ktoś parę lat temu napisał, w języku polskim nie wiele jest materiałów, z których można by się czegoś nauczyć. A może ja nie mogę na nie trafić. I stąd pomysł żeby odświeżyć ten wątek. Czy posiada może ktoś coś ciekawego w tym temacie? Może jakieś podstawy języka (tak sądzę, że tak to można nazwać)? Przykładowo do edytora WizFDS bo mam, pewnie dla niektórych, trywialny problem chociażby ze stworzeniem obiektu. Pozdrawiam

Offline Strażak-PL

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 15, 2023, 18:43:05 »
Cześć.
Mam dość konkretne pytanie i staram się znaleźć na nią odpowiedź. Z wszystkimi symulacjami CFD stworzonymi w programie PYROSIM spotkałem się z założeniem, iż klapa oddymiająca w modelu  jest umieszczona w pozycji poziomej (0 stopni), gdzie w rzeczywistość klapa (a może to już okno oddymiające?) może znajdować się w dachu o spadku np. 17 stopni. Czy symulacja z umiejscowieniem jej w układzie poziomym jest zrobiona poprawnie? Jak wy to widzicie? W instrukcji obsługi nie znalazłem tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2023, 19:41:21 »
W fds masz projekt podzielony na malutkie sześciany, nie ma możliwości zrobienia powierzchni pod kątem. Jakbyś nie kombinował i zwiększał rozdzielczość to zawsze będzie powierzchnia pozioma lub pionowa. Można zrobić takie ala schodki ale i tak to będą małe powierzenie poziome lub pionowe. Myślę że jedna pozioma w tym przypadku jest ok.
Co do instrukcji polecam poradniki pyrosim. Jest tam sporo wyjaśnione i szybko można się nauczyć samego fdsa. A tak to pozostają opracowania w języku angielskim. Jest tego sporo w sieci.