Autor Wątek: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych  (Przeczytany 6848 razy)

Offline zeusss

• Weteran
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« dnia: Październik 16, 2004, 15:55:02 »
prosze o linki gdzie moge znalezsc programy do przeprowadzania symulacji pożarowych
dzieki

Offline Witold

• Moderator
  • VIP
  • *
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2004, 16:17:37 »
Cześć,

Polecam darmowy program Fire Dynamics Simulator. Można go pobrać na stronie:
http://fire.nist.gov/fds/.
Program składa się z dwóch części: programu obliczającego (fds), oraz programu wizualizacyjnego (SmokeView).
Program jest naprawde niezły - w pakiecie jest kilka przykładów. Problemem jest oczywiście długi czas obliczeń: roomfire3 (przykładowa symulacja - pożar pokoju). Liczył mi się...60 godzin na kompie ok. 1GHz (to oczywiście zależy od komputera). Osobiście używałem kiedyś wersji 3 (obecnie jest już wersja 4) - zrobiłem moim studentom laboratorium z przedmiotu Modelowanie i Symulacja nt. modelowania pożarów (jako przykład dużych symulacji). Oczywiście w trakcie laboratorium nie ma czasu na czekanie 60 godzin, więc studenci oglądali tylko wyniki.. :P

I jeszcze jeden link:
http://www.bfrl.nist.gov/bfrlnews/pastnews/duplex.htm
- artykuł o rekonstrukcji symulacyjnej pożaru który zabił trzech strażaków...

pozdrawiam

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2004, 16:34:32 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline zeusss

• Weteran
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 16, 2004, 21:22:29 »
wielkie dzieki witek
jak cos jeszcze bedziesz mial to podrzuc
bede wdzieczny
narazie

Offline zeusss

• Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 16, 2004, 21:59:23 »
witek gratuluje
swietna stronka
pomysl z gsr jest bardzo dobry
narazie

Offline Witold

• Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2004, 15:47:52 »
No cóż. Na stronie http://fire.nist.gov/ znajdziesz więcej programów do symulacji pożarów. Np. CFAST opiera się na model strefowym, tzn. objętość pomieszczenia objetego pożarem podzielona jest na strefę górną (z gorącymi gazami) i strefę dolną (czyli w zasadzie jest to połączenie dwóch modeli o paparetrach skupionych). W takim modelu okreslasz jedynie ile jest np. materiału palnego w pomieszczeniu, ale nie mówi się nic o jego rozmieszczeniu (przyjmuje się, że materiał jest równomiernie rozłożony).
Ale wszystko zależy od tego, do czego ta symulacja ma Ci posłużyć. Nie jestem ekspertem w dziedzinie modelowania pożarów, ale gereralnie powiedziałbym tak: do przewidywania np. czasu po jakim występuje rozgorzenie powinien wystarczyć model strefowy (bez porównania szybszy). Ale do bardziej złożnych problemów chyba wybrałbym model o parameterach rozłożonych w którym cała objętość dzielona jest na małe przestrzenie (najczęściej sześciany). Model taki ma możliwość definiowania rozkadu materiału w pomieszczeniu (meble itp.). FDS właśnie coś takiego robi. Ponadto, symulator ten ma też możliwość dodawania tryskaczy (określasz np. temeraturę w której tryskacz się otwiera).
A....no i można pobrać kod źródłowy FDS'a i samemu skompilować (np. z przeróbkami jak ktoś czuje się na siach - ja nie :) ).

Jeśli interesujesz się tą tematyką na powaznie (zawodowo) to polecam też książkę pt. "Enclosure Fire Dynamics" autorzy: Björn Karlsson i James G. Quintiere (CRC Press). Jesli jesteś nią zainteresowany, to proszę o PM.

pozdrowienia

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2004, 15:52:30 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!

Offline Witold

• Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2004, 22:10:26 »
Polecam też następujący artykuł (w pliku pdf):

MODELING A BACKDRAFT INCIDENT: THE 62 WATTS ST. (NY) FIRE

Artykuł ten opisuje przebieg i symulacyjną rekonstrukcję pożaru w którym nastąpił backdraft (niestety trzech strażaków zgonęło).
W tym przypadku do zamodelowania pożaru został użyty program CFAST (model strefowy).

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2004, 22:11:04 wysłana przez Witold »

Offline fubu

• strażak
  • Stary Wyga
  • **
Odp: Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2012, 15:48:12 »
Witam, jeżeli potrzebowałbyś materiałów o symulacji pożarów w FDS to mogę pomóc, mam tego sporo. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie tym zagadnieniem i baaaardzo mały zasób materiałów w j. polskim, może warto pomyśleć na otworzeniu działu poświęconemu modelowaniu pożarów.? Co o tym koledzy myślą? można by było się wymieniać doświadczeniami i materiałami. Ps w marcu ma być konkurs oraganizowany przez firmę STIGO - startuje ktoś z Was z symulacją?

Offline Piko

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2012, 20:22:11 »
Też jestem za stworzeniem takiego działu o symulacjach. Rzeczywiści materiałów polskich jest bardzo mało. A tutaj byśmy sobie pomagali.

FUBU mógłbyś zapodać linka do tego konkursu??

Offline fubu

• strażak
  • Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2012, 13:34:36 »

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2012, 18:50:05 »
Koledzy, na początek utrzymajcie przy życiu jeden wątek. Oddzielny dział nie rozmnoży w cudowny sposób użytkowników. 8 wypowiedzi w ciągu 7 lat to trochę za mało.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.
StrazakWiki

Offline Ratfire

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2016, 21:17:37 »
Chciałbym odświeżyć wątek. Może coś w temacie ruszyło. Nie da się ukryć FDS jest już powszechnie używana do modelowania w pożarnictwie. Jednak jak to już ktoś parę lat temu napisał, w języku polskim nie wiele jest materiałów, z których można by się czegoś nauczyć. A może ja nie mogę na nie trafić. I stąd pomysł żeby odświeżyć ten wątek. Czy posiada może ktoś coś ciekawego w tym temacie? Może jakieś podstawy języka (tak sądzę, że tak to można nazwać)? Przykładowo do edytora WizFDS bo mam, pewnie dla niektórych, trywialny problem chociażby ze stworzeniem obiektu. Pozdrawiam