Autor Wątek: Chorobowe 80%?  (Przeczytany 300003 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 14, 2010, 15:05:39 »
wysłac musi :P
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 16, 2010, 21:10:17 »
mundek79 - nie wysyła Cię na komisję lekarska, tylko na badania kontrolne - u nas wygląda to tak, że lekarz orzecznik wysyła Cię do specjalisty z zakresu dolegliwości, na którą przebywałeś na zwolnieniu i jeśli jego opinia jest pozytywna, to orzecznik daje zdolność do pełnienia służby na dotychczas zajmowanym stanowisku. Zgodnie z rozporządzeniem komendant kiruje Cię na te badania po przebywaniu na zwolnieniu powyżej 60 dni. W innych przypadkach nie musi Cię kierować na badania kontrolne. Jeżeli byłoby to zwolnienie dłuższe, ale nie przekraczające 60 dni - u nas wystarcza zaświadczenie od lekarza prowadzącego o zakończeniu leczenia. A na komisję lekarską możesz być skierowany w każdym czasie na własny wniosek. Komendant raczej nie jest aż tak chętny na kierowanie na kmisję, bo to są dodatkowe koszty.

Offline primo128

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 16, 2010, 23:28:32 »
Witam
nie będę zakładał nowego wątku
Jeśli sytuacja wygląda następująco: zwolnienie lekarskie mam do 20 lipca około 14 lipca przynoszę papier od lekarza prowadzącego o zakończeniu choroby, wysyłają mnie do lekarza medycyny pracy na badania (chorowałem ponad 60 dni) i dodatkowo chcą mnie wysłać na komisję msw ale powiedzmy że termin jest na 22 lipca to co wtedy jak już zwolnienia nie mam i nie chcę brać następngo bo już jestem zdrowy, ale uzdolnienia też nie mam ???

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 17, 2010, 13:37:04 »
Bierzesz wolną służbę lub urlop na te 2 dni

Offline primo128

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 17, 2010, 17:34:54 »
Ale czy jak nie mam uzdolnienia to mogę przebywać na urlopie czy ws ???

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 18, 2010, 07:31:47 »
do primo128 - możesz spokojnie wziąć urlop. Jest na to wyrok SN:

SN: Bez badań kontrolnych w razie urlopu wypoczynkowego udzielanego bezpośrednio po długiej chorobie
18/08/2008
Dotychczas jednoznacznie przyjmowano, że pracownik po powrocie z choroby trwającej co najmniej 30 dni był poddawany kontrolnym badaniom lekarskim, nawet jeżeli zamierzał wykorzystać urlop wypoczynkowy przed faktycznym podjęciem pracy. Taką interpretację akceptowały zarówno Państwowa Inspekcja Pracy jak i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wskazywano, że udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie choroby (dłuższej niż 30 dni) oznacza dopuszczenie do pracy – gdyż urlop wypoczynkowy jest rodzajem zwolnienia od pracy, zatem nie może być udzielony osobie niezdolnej do świadczenia pracy z powodu choroby, a ustalenie zdolności do pracy może jedynie nastąpić w trybie kontrolnych badań lekarskich.
Sąd Najwyższy przeciwstawił się tej koncepcji w wyroku z 28.03.2008r. (sygn. akt II PK 214/07) wskazując, że dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni, bez konieczności skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie. Sąd Najwyższy podkreślił, że celem kontrolnych badań lekarskich jest wskazanie, że pracownik jest zdolny do pracy na danym stanowisku. Ponieważ urlop wypoczynkowy jest okresem niewykonywania pracy, pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie. Obowiązek ten, w ocenie składu orzekającego SN, zaktualizuje się z dniem, w którym pracownik chciałby faktycznie świadczyć pracę.
W praktyce, posiłkując się przywołanym orzeczeniem, pracodawca może skierować pracownika na kontrolne badania lekarskie już po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego, udzielonego na okres przypadający bezpośrednio po okresie długotrwałej choroby.

Offline primo128

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 18, 2010, 20:19:30 »
Wielkie dzięki orange, o to mi chodziło.

Offline kolo1212

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 27, 2010, 16:28:42 »
Witam, mam pytanie odnośnie medycyny:
Jestem strażakiem 4 lata i teraz na badaniach wyszły mi złe wyniki moczu, obawiam się że to mogą być kamienie nekowe a to dlatego że jest to w mojej rodzinie częsta przypadłość ma to mój tata, brat i ja sam jakiś czas temu miałem atak kolki nerkowej ale po kroplówce przeszło i jakoś sobie tym głowy nie zawracałem aż do teraz.
 I tu pytanie moje:
Czy jak lekarz zdiagnozuje mi kamicę nerkową to dalej będę mógł pracować jako strażak czy zostanę zwolniony albo przeniesiony z podziału, kto o tym decyduje komisja czy sam lekarz?
Z góry dzięki za każdą informację, pozdrawiam.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 07, 2010, 11:06:45 »
Cytuj
Góra i tak nic nie zrobi!
Jest jeden sposób, taki jaki zastosowali celnicy. Nie możemy strajować! Protesty nic nie dają! Idźmy wszyscy na zwolnienie lekarskie. Rotacyjnie po 50% na tydzień.
Tylko czy to w Polsce jest możliwe? Chyba nie. Wśród nas nigdy nie będzie porozumienia. Sami między sobą nie możemy się dogadać.
W końcu w samej PSP ile mamy związków zawodowych i one też nie mogą się dogać. W resorcie jest jeszcze więcej. Do tego stopnia nie ma porozumienia, że związki policyjne zagroziły wyjściem z tego bajzlu i działaniem na własne konto.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1165.msg159801.html#msg159801

W odpowiedzi na twoje przemyślenia:

Cytuj
Terapia szokowa wyleczy policjantów - mniejsze pensje na chorobowym

Na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusz nie dostanie już 100 proc. pensji. Ma to ukrócić nagminne ucieczki na chorobowe.Rząd chce zmniejszyć przywileje policji. Przebywający na zwolnieniu lekarskim nie dostaną pełnej pensji, poza wypadkami na służbie. To ma być remedium na plagę zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy: każdego dnia na L4 przebywa od 6 do 9 tys. policjantów. Te dane zaprezentowane zostały na poufnym spotkaniu szefa MSWiA Jerzego Millera z komendantami wojewódzkimi.

Cztery lata na L4

W Komendzie Głównej Policji wciąż opowiada się o pewnym oficerze, który cztery lata temu otrzymał wysoki etat w biurze kryminalnym. W pracy pojawił się na kilka dni i natychmiast przesłał zwolnienie lekarskie.

Pracę stracił dopiero niedawno – przełożeni powołali się na paragraf „dla dobra służby”. Zareagował na tę decyzję, kierując sprawę do sądu.

Z podobnym przypadkiem walczą kolejni komendanci w Szczecinie. Co więcej, tamten oficer zwolnienie wykorzystuje na prowadzenie witryny internetowej, w której podważa wiarygodność przełożonych. – Czekamy na wyroki sądowe dotyczące stosowanych w tych przypadkach zwolnień z paragrafu „dla dobra służby” i odbierania takim policjantom dodatków służbowych. Jesteśmy dobrej myśli – mówi nasz rozmówca.

Inny dodaje: – Jasne, że chodząc w pieszym patrolu podczas deszczu, łatwo o złapanie infekcji. Ale wielu funkcjonariuszy traktuje L4 jak urlop. I z tym należy skończyć – tłumaczy.

Grypa z patrolu czy domu?

Podczas spotkania w Legionowie komendanci dowiedzieli się, że rząd chce w nowej ustawie o policji zrezygnować z przywileju wypłacania pełnej pensji. Zaoszczędzone środki trafiałyby do funduszu motywacyjnego, z którego premie otrzymywaliby pozostający w służbie. Do czasu uregulowania tej sprawy dodatki służbowe na czas choroby (do 30 proc. pensji) mają być wstrzymywane.

Prace nad tymi zmianami są utrzymywane w tajemnicy ze względu na zbliżające się wybory samorządowe. Politycy nie chcą zrażać do siebie mundurowych i ich rodzin. Zbliżają się także wybory w związkach zawodowych policji, co oznacza, że mogą one dążyć do zwarcia z rządem, aby odzyskać wiarygodność.

– Takie pomysły chodziły po głowie poprzednim ministrom, np. Ludwikowi Dornowi – przypomina jeden z byłych wiceministrów MSWiA. Pomysł przepadł, bo nie udało się stworzyć katalogu chorób „wynikających ze służby”. Problemem nie okazało się odróżnienie infekcji wynikającej z mrozu podczas służby od wynikającej z kontaktów z chorą żoną. Dodatkowo policjanci mają wypłacane pensje z góry – czyli np. pod koniec maja odbierają wypłatę za czerwiec.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1583

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/448202,terapia_szokowa_wyleczy_policjantow_mniejsze_pensje_na_chorobowym.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 11:46:14 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 26, 2010, 09:46:17 »
Odświeżam wątek sprzed 6 lat, ale jest jak najbardziej aktualny (na czasie):

Projekt założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych (z 7 dniowym terminem na zgłaszanie uwag)

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/200/19136/Projekt_zalozen_do_projektu_ustawy_o_racjonalizacji_uposazen_sluzb_mundurowych_z.html

Cytuj
− Państwowa Straż Pożarna
Tematyka otrzymywania uposażeń strażaków określona jest w art. 105 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Z przepisu wynika, że w razie choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych, strażak otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym - z uwzględnieniem
powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość.
Z powyższego wynika, że w obowiązującym stanie prawnym, uposażenie strażaka nie ulega obniżeniu w okresie choroby, urlopu i zwolnienia od zajęć służbowych, jednakże minister właściwy do spraw wewnętrznych może określić, w drodze rozporządzenia, zasady ograniczenia w całości lub części wypłaty niektórych dodatków do uposażenia w okresie choroby lub urlopu okolicznościowego strażaka.
Projektowana ustawa stanowić, więc będzie regulację określającą sposób ograniczenia uposażenia strażaków PSP w okresie niezdolności do służby – na zasadach określonych w art. 92 § 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1974 r. Kodeks pracy21. Zatem w razie niezdolności do służby wskutek wypadku w czasie służby, w drodze do służby lub ze służby albo choroby przypadającej w czasie ciąży, jak też poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów strażak zachowywałby prawo do 100% uposażenia.
Wprowadzanie regulacji, ograniczającej prawo strażaków PSP do uposażenia w związku z przebywaniem za zwolnieniu lekarskim, powinno wyraźnie stanowić, że w okresie choroby strażak PSP otrzymuje 80%  uposażenia. Regulacje te należy połączyć z wykreśleniem z art. 105 ust. 1 ustawy5 wyrazu „choroby”. Analogicznie jak w przypadku Policji i Straży Granicznej projektowana ustawa powinna uwzględniać konieczność obowiązku przedstawiania przez strażaków PSP zaświadczeń lekarskich wystawionych zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przedstawienie takiego zaświadczenia będzie równoznaczne ze zwolnieniem strażaka PSP od zajęć służbowych - usprawiedliwieniem nieobecności w służbie, stanowiąc jednocześnie podstawę do obniżenia uposażenia.
Podobnie jak w przypadku pozostałych służb mundurowych dookreślenia będzie wymagał tryb oraz zasady dokonywania potrąceń uposażenia strażaków PSP z tytułu choroby. Zatem niezbędne będzie stworzenie przepisu upoważniającego ministra właściwego do spraw wewnętrznych do określenia, w drodze rozporządzenia, szczegółowego trybu i zasad dokonywania potrąceń uposażenia strażaków PSP w
związku z chorobą.
Zracjonalizowanie wydatków na uposażenia strażaków polegać będzie na przeznaczaniu środków finansowych pochodzących z ograniczenia uposażeń strażaków pozostających na zwolnieniach lekarskich, na fundusz nagród i zapomóg dla pozostałych, wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych z powodu zwolnień lekarskich.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 26, 2010, 10:51:39 »
Panowie,
szybko rzuciłem okiem na projekt i powiem tyle płakać się chce jak się czyta te "historyjki i bajki".
kilka przykładów:
1. w zus 10 % zwolnień jest kwestionowanych. Według projektu zmiana przepisów da rzadowi 50 % mniej zwolnień w Policji. Jakim pytam sie (nomen omen) cudem ?
2. przykładem złych praktyk jest pani policjantka 9 lat słuzby w tym 6 na macieżyńskim, chorobowym (zagrożone ciąże) i opiece. Pytam wiec mamy polityke prorodzinną czy nie? A poza tym projekt zachowuje dla tej pani 100 % uposazenia (okres ciąży i macieżyński jest platny 100% jak w Kodeksie Pracy). Więc po co ten przyklad - jedynie medialne mydlenie oczu.
3. O chorobowych w PSP ani słowa tylko się domyslam, ze dlatego, ze poza Policją problem nie jest tak duzy wiec odpada uzasadnienie.
4. Zdaniem projektodawcy zastosowanie istniejących delagacji ustawowych do wydania rozporządzeń jest obszerniejeszym działaniem niż wprowadzenie zmiany do wszytkich ustaw służb mundurowych. hehehe, tyle tylko, ze przy okazji tej zmiany (chorobowe) chca grzebać w prawie do weryfikowania chorobowego, nagrodzie rocznej. Więc pytam się która zmiana jest obszerniejsza - ograniczenie rozporządzeniem świadczeń w czasie chorobowego, czy też wprowadzenie zmian do ustawy w sprawie chorobowego, kontroli zwolnień lekarskich, nagród rocznych?
5. Oczywiście projekt zostal stworzony przez nie wiadomo kogo - nikt sie pod nim nie podpisał.
Podsumowując czy projektodawca ma nas za tak mało rozgarniętych czy rzeczywiście wierzy w to co pisze?
 


Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 26, 2010, 13:03:37 »
TU MACIE W CAŁOŚCI projekt :  http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/200/19136/Projekt_zalozen_do_projektu_ustawy_o_racjonalizacji_uposazen_sluzb_mundurowych_z.html
Faktycznie nie ma podpisu pod nim ale  fakt ,ze został wstawiony na stronie Informacji publicznej MSW daje to domyślenia..
Zastanawia mnie fakt iż wcześniej (nawet sąd orzeczeniu  :kwit: powiedział iż nie podlegamy pod KODEKS PRACY) A tu - jak widać jednak można
Cytuj
Projektowana ustawa stanowić, więc będzie regulację określającą sposób
ograniczenia uposażenia strażaków PSP w okresie niezdolności do służby – na
zasadach określonych w art. 92 § 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1974 r. Kodeks
pracy21
Myślę że 13 to już w całości dla chorobowców nie będzie ....

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 26, 2010, 15:53:07 »
Teoretycznie autorem jest dyrektor Biura Prawnego MSWIA - Andrzej Rudlicki, ale przypusczam, że jest on autorem wszytkich projektów zgodnie z regulaminem organizacyjnym MSWIA, tylko sad on bierze te wszystkie dane ;) heheh

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 27, 2010, 10:43:11 »
Cytuj
Mundurowi dostaną mniej za grypę

Resort chce ograniczyć absencję chorobową. Takie same prawa dla funkcjonariuszy i pracowników. Zaoszczędzone środki trafią do funduszu nagród.
– Proponowany mechanizm ograniczenia uposażenia o 20 proc. za okres absencji chorobowej stworzy też możliwość zwiększenia funduszu nagród i zapomóg dla pozostałych, wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych z powodu zwolnień lekarskich. Ograniczenie uposażenia nie będzie dotyczyło absencji chorobowej spowodowanej wypadkiem podczas pełnienia służby – mówi rzecznik.

Nowa regulacja ma wejść w życie w połowie przyszłego roku.

http://www.rp.pl/artykul/554484.html

Cytuj
Związkowcy nie chcą zmian

– Jestem przeciwny nowemu pomysłowi. Jeśli się chce stosować wobec policjantów reguły kodeksu pracy, to niech resort będzie też konsekwentny i zaproponuje im inne kodeksowe uprawnienia pracownicze, takie jak np. płacenie za godziny nadliczbowe – wyjaśnia Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Informuje, że 3 listopada ma się odbyć spotkanie z pełnomocnikiem ministra do spraw kontaktów ze związkami. – Teraz będziemy chcieli spotkać się z samym ministrem – podkreśla.

– Funkcjonariusze mundurowi muszą pracować na powietrzu. Zwykle są bardziej narażeni niż pracownicy cywilni na działanie czynników atmosferycznych, które powodują różne choroby. Z tego tytułu mają przywileje – odpowiada Wiesław Żurawski, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Dodaje, że pracownicy więziennictwa są zdyscyplinowani i na pewno nie uciekają w zwolnienia, jak sugeruje resort.

Z kolei Krzysztof Hetman, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Zawiązku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, zwraca uwagę, że nie da się odróżnić przeziębienia, które jest skutkiem uczestniczenia w akcji strażackiej, od tego, które powstało po niedzielnej eskapadzie rowerowej.

Podobnego zdania jest Mariusz Tyl, przewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej:

– Nie da się udowodnić, że funkcjonariusz zaraził się grypą od chorego podróżnego, którego kontrolował na granicy, a tak bardzo często się zdarza. Nie wierzę także, że zaoszczędzone pieniądze trafią do funduszu nagród.

http://www.rp.pl/artykul/422341,554495-Zwiazkowcy-nie-chca-zmian.html

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 27, 2010, 20:41:20 »
ciesze sie ze ustawodawca dazy do ujednolicenia warunkow dla mundurowki i zwyklych pracownikow teraz czekam kiedy zaczna nam placic za dni ustawowo wolne od pracy i nocki  :szalony:

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 27, 2010, 21:11:05 »
– Nie da się udowodnić, że funkcjonariusz zaraził się grypą od chorego podróżnego, którego kontrolował na granicy, a tak bardzo często się zdarza. Nie wierzę także, że zaoszczędzone pieniądze trafią do funduszu nagród.

Trafią na pewno do puli komendantów a ci zrobią co chcą  :fiuu:

ptyś

  • Gość
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 28, 2010, 10:03:49 »
Najśmieszniejsze jest to, że zarzuca się 20% lewych zwolnień. Pytam się co z tym zrobią lekarze, bo to im rząd zarzuca oszustwo. Wynika z tego , że 1/5 lekarzy nie potrafi rozpoznać choroby. 

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 06, 2010, 14:44:19 »
 :mellow: czy jeśli zachoruje na grypę, bo w zimę na akcji biegałem 3 h w mokrym nomeksie (nie mam 2 na zapas) to będzie zakwalifikowane jako choroba w związku ze służbą ???

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 06, 2010, 15:54:53 »
bez względu na to czy jesteś strażakiem PSP czy OSP nie ma to dla ciebie znaczenia.
Strażak PSP dostanie 100% płatne zwolnienie a strażak OSP 80%

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 06, 2010, 16:01:16 »
Jedno i zasadnicze pytanie ... Czy zwolnienie szpitalne(leżenie w szpitalu i zwolnienie po szpitalu) będzie płatne 100% z tego co sie orientuje to w cywilu chyba tak mają ....

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 07, 2010, 23:36:07 »
Zerknijcie Panowie i Panie w jutrzejszą GW...zasiłki chorobowe w służbach mundurowych...Jeśli będzie podstawa to zapraszam do dyskusji. :tuba:
Jeżeli wątek wykracza poza "Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać? " to proszę przenieść :kwit:

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 08, 2010, 08:18:19 »
w nawiązaniu do artykułu w GW (któego jeszcze nie czytałem) wzmianka na wirtualnej polsce - kolejny przykład czarnego PR:

http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,Mundurowi-masowo-biora-zwolnienia-lekarskie,wid,12828886,wiadomosc.html
Cytuj
Nikt nie może kontrolować 250 tys. mundurowych na zwolnieniu lekarskim - alarmuje "Gazeta Wyborcza".       Dotyczy to: policjantów, żołnierzy, strażaków, celników, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW.

 Spośród ok. 90 tys. policjantów każdego dnia do pracy nie przychodzi 6 tys. osób. Miesięcznie biorą w sumie 192 tys. zwolnień lekarskich.
W przeciwieństwie do osób cywilnych, otrzymujących 80 proc. wynagrodzenia za czas choroby, mundurowi dostają pełne uposażenie.

 Państwo traci na tym ogromne pieniądze.  Dlatego w I połowie przyszłego roku mają wejść w życie nowe przepisy  regulujące kwestię absencji w pracy służb mundurowych - informuje  "Gazeta Wyborcza".

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 08, 2010, 10:39:35 »
Chorowity mundur

Cytuj
Nikt nie może kontrolować 250 tys. mundurowych na zwolnieniu lekarskim, a budżet państwa traci na tym miliony złotych. Policjanci czy żołnierze uciekają na chorobowe, a następnego dnia wyjeżdżają na wycieczkę albo sobie dorabiają
Sprawa dotyczy policjantów, żołnierzy, strażaków, celników, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW. Sami tylko policjanci biorą co miesiąc 192 tys. zwolnień lekarskich (w policji pracuje ok. 90 tys. osób). Do służby każdego dnia nie stawia się 6 tys. funkcjonariuszy. To tak, jakby zamknąć dwie średniej wielkości komendy wojewódzkie lub 20 komend powiatowych.

Policjantka X, w policji dziewięć lat. Realnie przepracowała tylko trzy, resztę była na zwolnieniach. W komendzie wiedzieli, że są fikcyjne. Co jej można zrobić? Nic. "Obecnie brak jest uregulowań prawnych umożliwiających sprawdzenie, czy funkcjonariusz policji lub żołnierz na zwolnieniu rzeczywiście choruje" - twierdzi MSWiA. - Takie mamy przepisy - wyjaśnia rzecznik resortu Małgorzata Woźniak.
Chorować się opłaca. Mundurowi na zwolnieniu dostają 100 proc. pensji (cywil na zwolnieniu dostaje tylko 80 proc.) oraz wszelkie nagrody i dodatki. Samo ministerstwo przyznaje, że "znane są przypadki wykorzystywania zwolnień lekarskich niezgodnie z ich przeznaczeniem. W okresie absencji chorobowej podejmowana jest praca zarobkowa, odbywają się wyjazdy turystyczne".

Forum policyjne: „Leserów się trochę by znalazło - zwłaszcza tych »zdrowych « przed emką [emeryturą]. U mnie w jednostce było, że młody 1 m-c po szkole położył L4, bo mu kierownik w czwartek zmienił grafik na weekend, dlatego że ktoś zachorował naprawdę”.

Ile zwolnień jest fikcyjnych? Nikt tego nie wie. Cywila na zwolnieniu może sprawdzić ZUS - w sierpniu 2009 r. wielką kontrolę zwolnień lekarskich zlecił sam premier Donald Tusk. Trzystu pracowników ZUS chodziło po domach i sprawdzało, czy chorzy nie pracują np. na budowie.

Mundurowym ZUS nic jednak nie może zrobić, bo funkcjonariusze nie płacą składek emerytalnych i pod Zakład nie podlegają. Zasiłki chorobowe i emerytury żołnierza czy policjanta wypłaca bezpośrednio budżet państwa.

- To patologia, która obciąża wszystkich podatników - tak o masowych L4 w mundurówce mówi dr Monika Gładoch z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

A co na to sami zainteresowani? Protestują. - Przecież policjant sam sobie zwolnień nie wystawia - tłumaczy Antoni Duda, przewodniczący związku zawodowego policjantów.

- Zwykli strażacy lewych zwolnień nie biorą. Kto twierdzi inaczej, ten nas obraża. Wiedzą panowie, kto takie zwolnienie bierze? Funkcjonariusze straży na kierowniczych stanowiskach. Gdy dowiadują się, że dostali odwołanie, momentalnie uciekają na chorobowe - mówi Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność". Jego zdaniem mimo niejednoznacznych przepisów nikt szefowi nie zabroni sprawdzić, co strażak czy policjant robi na chorobowym.

Dr Wojciech Nagel, specjalista od ubezpieczeń społecznych, widzi jedno wyjście: trzeba zmienić prawo, aby mundurowi mieli taki sam system ubezpieczeniowy jak reszta Polaków. Wtedy ZUS i ich będzie mógł sprawdzić na chorobowym.

Potrzebę zmian widzi też MSWiA. "Dalsze tolerowanie tej sytuacji jest niedopuszczalne" - twierdzi resort w przygotowanych pod koniec października "Założeniach do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych". Ministerstwo chce mundurowym na zwolnieniu zmniejszyć wynagrodzenie do 80 proc. pensji.

W "Założeniach" ciągle nie ma mowy o kontrolach. - Uważamy, że samo zmniejszenie wynagrodzenia poprawi sytuację związaną z chorobowym - mówi rzecznik resortu.

Ministerstwo podkreśla, że podobne cięcie wynagrodzeń przeprowadziła Litwa. I od razu tamtejsi policjanci przestali chorować.

Nowe przepisy mają wejść w życie w I połowie 2011 r. - Skoro mamy jak inni pracownicy mieć mniejsze zasiłki chorobowe, to chcemy też, aby, podobnie jak innym, płacono nam za nadgodziny, chcemy specjalnych dodatków za pracę w godzinach nocnych. Nie może być tak, że tylko się nam zabiera, nie dając nic w zamian - protestuje Antoni Duda.
Źródło: Gazeta Wyborcza

http://wyborcza.pl/1,75248,8628117,Chorowity_mundur.html


Tematy połączono!
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2010, 10:47:08 wysłana przez Butel »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 08, 2010, 17:44:41 »
Cytuj
Sami tylko policjanci biorą co miesiąc 192 tys. zwolnień lekarskich (w policji pracuje ok. 90 tys. osób)

to jakaś paranoja jest....
wychodzi na to, że statystycznie KAŻDY policjant jest dwukrotnie w miesiącu na zwolnieniu...


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 11, 2010, 09:44:36 »
Cytuj
1.Sprawa zmian zasad korzystania przez funkcjonariuszy ze zwolnień lekarskich w kontekście ww. “Stanowiska...” oraz umieszczonego na stronie internetowej BIP MSWiA “Projektu założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”.Obecni na spotkaniu przedstawiciele MSWiA podkreślili, że zawieszony na stronie BIP MSWiA dokument jest, zgodnie z nazwą, projektem założeń do projektu ustawy, a zatem stanowi wersję wstępną ewentualnego projektu ustawy. Dopiero później może zostać przygotowany projekt ustawy, która zmieni ustawy pragmatyczne poszczególnych służb mundurowych. Przedstawiciele NSZZ Policjantów zwrócili uwagę, że zamieszczenie projektu na stronie BIP z podaniem 7-dniowego terminu na zgłaszanie uwag ewidentnie narusza ustawę o związkach zawodowych. Zapytali, czy projekt obejmuje armię, a także, czy są delegacje dla Ministra Sprawiedliwości i Ministra Obrony Narodowej dla prac w tym kierunku. Kolejne pytania dotyczyły trybu ewentualnych potrąceń (pobory są policjantom płacone z góry), a także ilości spraw prowadzonych w związku z nieuzasadnionym przebywaniem policjanta na zwolnieniu lekarskim i systemu kontroli nad udzielaniem zwolnień. Na większość zadanych pytań strona związkowa nie uzyskała odpowiedzi. Przedstawiciele MSWiA stwierdzili jedynie, że zawarte w projekcie założeń do projektu ustawy o racjonalizacji sformułowania, że “znane są przypadki wykorzystywania zwolnień lekarskich niezgodnie z ich przeznaczeniem” opierają się na wynikach kontroli zwolnień lekarskich ze strony ZUS, która to kontrola nie obejmuje policjantów, ale zdaniem MSWiA jej wnioski należy odnosić również do funkcjonariuszy. Z tezą tą nie zgodzili się przedstawiciele NSZZ Policjantów. Strona związkowa podkreśliła, że warunkiem dokonania ewentualnych zmian w zakresie zasad wypłaty uposażenia w okresie przebywania funkcjonariusza na zwolnieniu lekarskim jest wprowadzenie dodatków za służbę w nocy, dni wolne i dni ustawowo wolne, konieczność rozróżnienia zwolnień lekarskich w związku i bez związku ze służbą, ustalenie systemu ewentualnych naliczeń i potrąceń wraz z jednoznacznym ustaleniem, czy dzień nieobecności w służbie z powodu choroby będzie liczony jako np. 1/30 bądź 1/24 miesiąca, uregulowanie kwestii nadgodzin i ewidencji czasu służby. Pytania reprezentantów ZG NSZZ P dotyczyły również kwestii proceduralnych (czy będą decyzje administracyjne w tych sprawach?) oraz prawa do informacji publicznej. Zwrócono uwagę, że wrześniowa dyskusja na temat zwolnień lekarskich odbyła się na zamkniętej części narady służbowej, bez udziału przedstawicieli związków zawodowych.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1705