Autor Wątek: Chorobowe 80%?  (Przeczytany 300006 razy)

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Chorobowe 80%?
« dnia: Wrzesień 29, 2004, 15:31:24 »
zapoznałem się z komunikatem dotyczący zmian wynagrodzenia za chorobowe ze 100% na 80%
w związku z tym czekam na zdania forumowiczów mnie interesuje po
1. co będzie po miesiącu zwolnienia - zasiłek chorobowy, 70% a może przymusowy wyjazd do senatorium
2.jak wyliczą a raczej potrącą wynagrodzenie
3.co będzie z opieką nad dzieckiem czy tez 80%
w mojej komendzie najbardziej wystraszeni są strażacy którzy szykują sie na emeryturkę i chcieli pochorować

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2010, 11:20:05 »
Witam. Ok kilkunastu lat będąc w PSP jeszcze nigdy nie bylem na chorobowym. Niestety obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu złamania ręki. Co się okazało! - moja wypłata jest znacznie mniejsza w porównaniu do wcześniejszych kiedy to chodziłem do pracy. Wydawało mi się że w czasie chorobowego powinienem mieć 100% płatne. Czy mógłby mi ktoś zorientowany w temacie to wytłumaczyć lub podać zapis o tym mówiący. Dodam iż wypadek miałem w czasie wolnym od pracy - w domu.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2010, 11:24:11 »
Porównaj sobie "fiszki"  i będziesz wiedział, dlaczego mniej dostałeś kasy na wypłatę.

Może dodatek służbowy masz mniejszy?
Na tą okoliczność KP powinien wydać ci decyzję zmieniającą wysokość dodatku służbowego, od której możesz się odwołać w terminie 14 dni.
Innej opcji obniżenia wypłaty nie ma.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2010, 12:10:59 wysłana przez grzela »

Offline miki55

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2010, 11:41:17 »
jeszcze platne 100% ale jest projekt zmian na 80% ale to jeszcze nic w KG panowie wymyslili że skoro nie pracujesz w danym miesiącu to mozna jeszcze tobie obciąć dodatek sluzbowy  :gwiazdki:

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2010, 11:45:18 »
No właśnie o to chodzi, że jak już pojadę do Komendy się spytać dlaczego mam mniejszą wypłatę to chciałbym coś na ten temat wiedzieć (znać przepis). W art. 105 ustawy o PSP jest tylko napisane:
Cytuj
W razie choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych, strażak otrzymuje
uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności
pieniężne należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym – z
uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do
uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość.
Nie mowy o 100% czy 80%.
I jeszcze jedno. Jestem 4 miesiąc na chorobowym. Normalnie po 33 dniach  chorobowego płaci chyba ZUS.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2010, 12:05:08 wysłana przez straszak 1 »

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2010, 12:53:21 »
Cytuj
I jeszcze jedno. Jestem 4 miesiąc na chorobowym. Normalnie po 33 dniach chorobowego płaci chyba ZUS.

Normalnie to ZUS płaci, ale pod warunkiem, że odprowadzasz do ZUSu składki. Od strażaków nie odprowadza się składek, dlatego ZUS nie płaci nam emerytur tylko ZER.

A z drugiej strony na złamaną rękę 4 miesiące chorobowego może KM/P wydać się podejrzane i dla tego obciął Ci dodatek.
Jeżeli to zrobił to powinieneś dostać decyzję - a tak naprawdę to chyba powinna być decyzja Komisji Dyscyplinarnej a nie KM/P.

Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 27, 2010, 14:56:31 »
Nie bardzo rozumiem - przecież od strażaków są odprowadzane składki zdrowotne do ZUS. Nie ma oczywiście emerytalnych. Dowiedziałem się od kolegi że na 99% komendant nie zmniejszył mi dodatku gdyż nigdy tak nie robił. A poza tym, tak jak zostało to już napisane - musiał bym zostać o tym listownie poinformowany (a do tej pory z pewnością tak by się stało). Czy może mi ktoś podać podstawę prawną dzięki której wiadomo że otrzymujemy na chorobowym 100% uposażenia a nie np.: 80%?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 27, 2010, 16:16:02 »
Cytuj
Art. 105.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może określić, w drodze rozporządzenia, zasady ograniczenia w całości lub części wypłaty niektórych dodatków do uposażenia w okresie choroby lub urlopu okolicznościowego strażaka.

Jak do tej pory nie określił, chyba jest w przygotowaniu.

Wizyta w KP oraz wydruk z wypłaty rozwieje twoje i nasze wątpliwości!!!
Mam nadzieje, że nam te informacje przekażesz?



Offline Porucznik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2010, 10:00:58 »
Chorobowe jest na pewno płatne w 100 procentach. W mojej komendzie jest paru gości z długimi chorobowymi - jeden jest na nim ponad pół roku a drugi prawie rok i otrzymują pełne uposażenie. Jedyne o czym mogą zapomnieć to nagroda uznaniowa.
-------------------------------

U nas tak się pisze. Zaznaczę, że grafik wolnych służb jest ustalony z góry sztywnie na cały rok. Przykładowo jeśli dana osoba ma  30 dni chorobowego to z góry na dół przez te 30 dni pisze się "C" a tam gdzie zaplanował sobie wolną służbę wpisywane jest "C/Ws". Pozdrawiam

Scalono.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2010, 22:27:00 wysłana przez Ajax »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2010, 10:27:51 »
W tym temacie jeszcze jedno pytanko.Otóż czy podczas zwolnienia lekarskiego w liście obecności oprócz zaznaczenia chorobowego C winny widnieć jeszcze wolne 10 - rubryka poprzeplatana jest wolnymi.Wiem od kolegów iż w kilkunastu jednostkach stosuje się takie wpisy.

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2010, 16:21:17 »
Dziękuje za zainteresowanie ale czy mógłby mi ktoś przytoczyć przepis dlaczego jest 100% na chorobowym?

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2010, 08:20:07 »
Dziękuje za zainteresowanie ale czy mógłby mi ktoś przytoczyć przepis dlaczego jest 100% na chorobowym?
Zapoznaj się z art. 105 ustawy o PSP i art. 92 Kodeksu pracy, i wszystko powinno być jasne.

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2010, 14:12:18 »
Jeśli chodzi o art. 105 Ustawy o PSP to przytoczyłem go już wyżej - nie wyjaśnia on mojego zapytania. Jeśli chodzi o art. 92 kodeksu pracy to wg mnie nie ma on kompletnie znaczenia z moim pytaniem (nie ma tam żadnej informacji o chorobowym). I proszę nie mylić z emerytalno-rentowym.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2010, 09:48:44 »
Jeśli chodzi o art. 105 Ustawy o PSP to przytoczyłem go już wyżej - nie wyjaśnia on mojego zapytania. Jeśli chodzi o art. 92 kodeksu pracy to wg mnie nie ma on kompletnie znaczenia z moim pytaniem (nie ma tam żadnej informacji o chorobowym). I proszę nie mylić z emerytalno-rentowym.
Jeżeli art 92 kodeksu pracy nie zawiera informacji o chorobowym - to widocznie czytamy różne kodeksy, ale na 100 % to ja czytam właściwy.
Ale do rzeczy, strażak za czas choroby otrzymuje 100 % uposażenia, ponieważ ani art. 105 ani żaden inny ustawy o PSP i przepisów wykonawczych nie stanowi że ma otrzymywać mniej.
Moje pytanie do Ciebie straszak 1 - czy byłeś w kadrach lub księgowości, żeby wyjaśnić przyczynę otrzymania niższego uposażenia, bo może to zwykły ludzki błąd, który może się przytrafić.
Korzystając z okazji życzę Wszystkim Wesołych i Spokojnych Świat Wielkanocnych. 

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 31, 2010, 15:49:43 »
Niestety nie byłem jeszcze ponieważ próbowałem się dowiedzieć coś telefonicznie. Zostałem jednak "olany" i muszę spróbować osobiście. Również życzę Wesołych Świat

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 16, 2010, 11:43:02 »
No i wyjaśniło się. Nowo zatrudniona cywilna pracownica źle naliczyła moją wypłatę. Wyrównanie już wpłynęło czyli wszystko OK.
Mam jeszcze jedno pytanie: czy to tych 4 miesiącach chorobowego będę wysłany na jakieś dodatkowe badania czy po prostu wracam do pracy?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 16, 2010, 11:54:56 »
Mam jeszcze jedno pytanie: czy to tych 4 miesiącach chorobowego będę wysłany na jakieś dodatkowe badania czy po prostu wracam do pracy?

Cytuj
3. Niezależnie od terminów, o których mowa w ust. 2, badania profilaktyczne przeprowadza się w przypadku:
...........................
  2)   czasowej niezdolności do służby z powodu choroby trwającej dłużej niż 60 dni, w celu ustalenia zdolności do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych na dotychczasowym stanowisku służbowym.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2191.htm

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2010, 14:42:58 »
Jeśli można, chciałbym zapytać jeszcze o to czy chorobowe wlicza się do czasu pracy? - to znaczy jeśli np. 1 stycznia 2011 r. miałbym przepracowane równo 15 lat to czy po 4 miesiącach  chorobowego będę miał o te 4 miesiące mniej (14 lat i 8 miesięcy) czy może chorobowe wlicza się do emerytury?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2010, 19:56:09 »
Okres choroby jest równoznaczny z okresem służby.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2010, 13:10:24 »
dzięki za odpowiedź

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 02, 2010, 18:37:40 »
Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można w tym temacie. Po tych 5 miesiącach chorobowego muszę iść na badania. Jakie zaświadczenie muszę przynieść do lekarza w MSW? Wydawało mi się zaświadczenie zdolności do pracy ale lekarz prowadzący dał mi tylko zaświadczenie o ukończeniu leczenia informując mnie iż zdolność do pracy ocenia właśnie lekarz w MSW. Czy ma rację? Niby to logiczne ale do końca nie jestem pewien.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 02, 2010, 19:40:17 »
Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można w tym temacie. Po tych 5 miesiącach chorobowego muszę iść na badania. Jakie zaświadczenie muszę przynieść do lekarza w MSW? Wydawało mi się zaświadczenie zdolności do pracy ale lekarz prowadzący dał mi tylko zaświadczenie o ukończeniu leczenia informując mnie iż zdolność do pracy ocenia właśnie lekarz w MSW. Czy ma rację? Niby to logiczne ale do końca nie jestem pewien.

Tak, ma rację.

Cytuj
4. Badania profilaktyczne realizują służby wykonujące zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy utworzone w resorcie spraw wewnętrznych i administracji na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317), a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - inne zakłady opieki zdrowotnej, na podstawie umowy o świadczenie usług medycznych z zakresu medycyny pracy.
.......................................
3. Niezależnie od terminów, o których mowa w ust. 2, badania profilaktyczne przeprowadza się w przypadku:
.......................................................................
2) czasowej niezdolności do służby z powodu choroby trwającej dłużej niż 60 dni, w celu ustalenia zdolności do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych na dotychczasowym stanowisku służbowym.

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2005,nr,261/poz,2191,rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-w-sprawie-zakresu-.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2010, 19:52:59 wysłana przez grzela »

Offline Ola_88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 03, 2010, 00:52:21 »
a ja mam takie zapytanie, może nie do końca w temacie... :rolleyes:
To prawda że składki ubezpieczeniowe strażaków nie są odprowadzane do ZUS-u tylko do innej instytucji? Jesli tak to jakiej?
"Alicja chciała mieć płomienie co noc. Zapomniała, że płomienie co noc mają tylko strażacy."

Offline komendant ???

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 03, 2010, 17:32:58 »
nie płacimy ZUS-u i tyle - nie ma innej firmy do której te składki byłyby odprowadzane

maszą "starością" :) zajmuje sie ZER  (zakład emerytalno retowy MSWiA) i tyle

Offline mundek79

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 14, 2010, 15:00:39 »
mam pytanie. Bo po 60 dniach niezdolności Komendant musi wysłać na komisje lekarską, a czy może to zrobić wczesniej ?  Uwaga ; nie pisze to z pozycji komendanta.  -_-