Autor Wątek: Jak i za co ogrzewacie garaże?  (Przeczytany 5833 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Jak i za co ogrzewacie garaże?
« dnia: Styczeń 06, 2008, 13:25:54 »
Witam!

Wiem że Urząd Gminy ma obowiązek pokrycia kosztów ogrzewania garaży OSP ale nie wszędzie z tego się wywiązuje. Chciałbym dowiedzieć się jak jest u was. Czy dostajecie pieniądze od gminy? Czy płacą wam w inny sposób (mundury, sprzęt)? A może na zimę wypuszczacie wodę z samochodu bo nie macie czym ogrzewać?
Jeśli możecie podajcie kwoty jaie dostajecie. U nas jest to ok. 600zł na jednostkę na rok.

Pozdrawiam

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2008, 14:49:44 »
kolego PEDROS u nas problem jest bardzo prosto rozwiązany ponieważ nam dostarcza energię cieplną elektro-ciepłownia i to z nimi nasz urząd gminy się rozlicza bez jakichkolwiek problemów. Niestety nie wiem ile wynosi koszt roczny takiej imprezy ale chyba się opłaca skoro urząd nie zaproponował ogrzewania własnymi środkami typu gaz,węgiel,olej opałowy itp

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2008, 14:52:09 »
Cześć Pedros chyba pomyliłeś o jedno zero, bo za 600 zł to można wodę podgrzać !
U nas remiza jest ogrzewana gazem w garażach poza centralnym ogrzewaniem są dmuchawy !
Koszt ogrzewania na dwa miesiące to 3000 - 4000 zł.
Pozdrawiam i grzać Panowie nie żałować !

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2008, 15:05:21 »
U nas na garażach ogrzewanie jest elektryczne (piece akumulacyjne i dmuchawa). Całkowite koszty ogrzewanaia ponosi Urząd Gminy.

Offline OSPLuboń

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2008, 15:06:09 »
Witam jak widać na miniaturce u nas jest duża remiza ogrzewana jest w całości centralnym ogrzewaniem gazowym opłacanym przez urząd miasta z tą różnicą że pieniądze na rachunki roczne i całą działalność roczną dostajemy w dotacji od urzędu w wysokości 80 tyś. rocznie tak że u nas nie ma z tym  żadnego problemu starcza na wszystko pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2008, 18:09:05 »
No proszę fajnie macie. U nas przez wiele lat nie było żadnego ogrzewania (woda była spuszczana z samochodu). Od około 5 lat zostało wykonane centralne ogrzewanie z kotłem gazowym. Koszty gazu są dzielone na części (my i 3 firmy wynajmujące pomieszczenia w naszej remizie). Gmina nam nie dofinansowuje ogrzewania.
Co do samego ogrzewania to koszt utrzymania w garażu można bardzo obniżyć przez wymianę okien bram wjazdowych i ideałem jest docieplenie elewacji. Temperatura w granicach 5-10 C jest wystarczająca nie tylko ze względu na wodę ale także ze względu na możliwość łatwiejszego uruchomienia samochodu.
Jeśli nie ma w remizie ogrzewania to najtaniej, najłatwiej i najszybciej można wykonać ogrzewanie elektryczne. Tu kilka przykładów: http://www.ekonergia.com.pl/ Żeby obniżyć rachunki można oprócz tego co napisałem wyżej w przypadku ogrzewania elektrycznego zastosować liczniki dwutaryfowe (czyli z tańszą taryfa nocną) i tak zaprogramować ogrzewanie, by przede wszystkim pobierały energię w czasie tańszej taryfy. Jako przykład taki kalkulator z jednej ze spółek dystrybucyjnych http://www.lubzel.pl/klient/index.php?option=com_content&task=view&id=1875&Itemid=83 (żeby znaleźć swoją taryfę musicie poszukać na stronach zakładu energetycznego który wystawia Wam rachunek).

Offline Strażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2008, 20:21:39 »
U nas koszty ogrzewania gazem pokrywa Urząd Miejski, budynek mamy spory i na razie jeszcze bez termoizolacji i stare okna i są straty ciepła straszne ale już niedługo, gdyż jest w budżecie gminy przewidziana termoizolacja na ten rok. Garaże są ogrzewane i zależnie od temp. na zewnątrz utrzymujemy w nich temp. 10-15 stopni.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2008, 20:24:02 »
U mnie cała remiza jest ogrzewana elektrycznie, temperatura nie spada poniżej 5 stopni na plusie. Za energie elektryczna placi urząd miasta(zresztą za wszystko placi;)). a grzejniczki posiadamy takie http://osp.olsztyn.pl/index/galeria/index.php?id=97   Kiedys tez korzystalismy z piecow akumulacyjnych, lecz nie zdawalo to egzaminu gdyz temperatura w remizie czesto spadala ponizej zera. pozdrawiam

Offline qba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2008, 10:42:11 »
U nas grzanie elektryczne piecami akumulacyjnymi, jeden mały jednofazowy wpięty pod zegar na tańszą taryfę, a drugi "byk" 2f włączany ręcznie przy dużych mrozach. Samemu trzeba obserwować, jak idzie mróz i do remizy i ocena ile stopni w garażu i czy włączać. Za prąd płacimy my a potem urząd gminy zwraca nam, ale jak jest wysoki rachunek to stękają i zwracają nam w ratach (nawet przez pół roku) wkurzające.
Temp w garażu do +5 stopni.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2008, 14:26:10 »
No więc tak jak myslałem jest różnie.
Jedni mają super inni gorzej. Ja się z zerami nie pmyliłem. Dostajemy co roku 600zł (słownie: sześćset) i bardzo się cieszymy bo np. w 2007 nie dostaliśmy ani złotówki. A wyjeżdżać na kacje trzeba!
Zastanwiam się nad przerobieniem ogrzewania w garażu na podłogowe i to tylko pod samochodami. Ciepło idące w górę dostatecznie ogrzało by smochód. Myślę, że koszty zwróciły by się szybko. Czy ktoś już tak próbował?

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2008, 16:50:10 »
W podłodze OK ale jaki sposób ?
Widziałem kilka.
Jeden z nich to pod silnikiem wybetonowany dołek a w nim petelka z rurą z centralnego, na tym kratka z płaskowników. Ciepło zimą było, ale i fafiry na ścianach robiły też swoje.
Nowszy sposób to był kabel grzewczy zalany w podłodze. Po mojemu to pożeracz prądu, a posadzka zimą po dotknięciu i tak była zimna.  Dodać należy częste przepalanie termostatu, raz nawet z znacznym okopceniem ściany, (ale bez pożaru).
Innym ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie grzałki w misce olejowej silnika i zbiorniku wody. Jedyny problem Dobre termostaty no i problem z bezpiecznym zaizolowaniem przewodów, oraz pamiętać o wyjęciu wtyczki.  :wacko:
Może są jeszcze inne rozwiązania.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2008, 16:56:00 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 07, 2008, 17:05:41 »
My w remizie mieliśmy do tej pory ogrzewanie elektryczne i nie było to dobre bo było grzane tylko w garażu i temperatury większej niż 50C nie było. Z roku na rok koszty ogrzewania wzrastały bo prąd drożał. W zeszłym roku zaczeliśmy z włąsnej kasy przygotowywać miejsce na kotłownię oraz ocieplać budynek. Teraz przed sezonem grzewczym udało się dogadać z burmistrzem i zrobiliśmy centralne ogrzewanie w całej remizie na piec z ekogroszkiem. Myślę że koszty tej inwestycji szybko się zwrócą z porównaniem z ogrzewaniem na prąd. Teraz w całej remizie jest ciepło i już nie widać włąsnego oddechu  ^_^

Co do ogrzewania podłogowego to fajna sprawa, ale w łazience, a czy w remizie się sprawdzi to nie wiem. Jeśli już to można zrobić ogrzewanie pod silnikiem, ale patrząc teraz z pesperktywy to myślę że jak w garażu jest przynajmniej 150C to już jest OK

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 07, 2008, 17:11:51 »
Witam u mnie ogrzewanie elektryczne za wszystko płaci Urząd Gminy

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 07, 2008, 18:50:19 »
U mnie cała remiza nie jest ogrzewana... W wakacje chłopacy ocieplili budynek (styropianem), myśląc że chociaż o kilka stopni podniesie to temperature w budynku, lecz aby styropian trzymał ciepło, musi najpierw te ciepło być. :-) Póki mieliśmy GLM-a, czyli autko bez wody nie było problemu, teraz jest obawa, że przy większych mrozach woda może zamarznąć, dlatego chłopaki skołowali grzejnik elektyczny, który jest uruchamiany na 2 - 3 godziny wieczorem, pod dozorem jakiejś osoby, aby garaż złapał chociaż trochę ciepła. Na szczęście w tym roku chyba już nie będzie mrozów po -20, a do następnego coś się wymyśli.  -_-
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2008, 18:54:12 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline OSPLuboń

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2008, 20:00:57 »
JA jako strażak który nie ma problemu z ogrzewaniem garażu jak i całej remizy składam wam koledzy którzy ten problem macie wyrazu największego szacunku za wytrwałość i  chęć pomocy bliźniemu  mimo ciężkich warunków życzę oby wasza sytuacja zmieniła się jak najszybciej.
                                                                                           
                                                                        Z wyrazami szacunku  druh Norbert

Offline cwerg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:00:42 »
  Witam  u nas każdej zimy  ,chociaż mieliśmy dwa fafiry  to i tak
przez bramę  nawiewało śniegu do środka, okna zasłanialiśmy styropianem
 bo były fatalne ,a i tak było zimno  ,ale po remoncie  gdzie ocieplono  elewacje
,wymieniono bramę ,okna i ogrzewanie na olejowe , to mamy teraz naprawdę ciepło.
A za wszystko płaci urząd gminy.

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:08:12 »
My mamy na szczęście w tym aspekcie luksus. Całą strażnicę podłączono pod centralne ogrzewanie w Urzędzie Gminy więc 24h/dobę jest w środku ciepło jak w domu :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2008, 21:09:46 wysłana przez Sgt.Jacob »
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:36:56 »
Strzałeczka!! u nas mamy ogrzewanie elektryczne i innego nie potrzeba gdy są silne mrozy to zawsze ktos idzie podłączyc a pare godzinek i z głowy..i cieplutko jest i bawic sie nie trzeba po prostu Luksusik..Pozdrawiam :mellow:

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 08, 2008, 16:18:24 »
A czy u was nikt z UG nie pluje się o to że koszty ogrzewania remizy są za duże. U nas właśnie co roku prezes był wzywany czemu tyle za prąd i dlatego założyliśmy CO

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 08, 2008, 22:30:32 »
miggru za zimę 2006/2007 UG zapłacił ok.5000 zł ale nie mieli zastrzeżeń , Wójt jest u mnie prezesem

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 08, 2008, 23:09:48 »
Ogrzewanie dzięki Urzędowi Gminy, podłączeni jesteśmy jak niektóre domostwa, UG pod piece, także mamy ciepło - naprawdę.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2008, 13:05:13 »
A spotkaliście się kiedyś z tym, że gmina nie chce wypłacić wam pieniędzy na opał bo nie macie zatrudnionego palacza z uprawnieniami do osługi kotła CO?
Bo ja tak właśnie miałem rok temu...

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2008, 13:10:25 »
U nas mamy piec na miał. Koszt roczny ogrzewania to 3000-4000 zł. W tym jest 4-5 ton miału i mały ryczałt za palenie dla członka naszej straży.  W garażach utrzymujemy niewielką, kilkustopniową temperaturę. Ostrzej palimy tylko na szkolenia i zebrania.  Takie rozwiązanie nas zadawala.
Pozdrawiam Krzysiek. 

Offline tomhary1

  • tomhary1
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
  • to ja i fura którą prowadze
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2008, 15:32:09 »
u nas  koszty ogrzewania garaży pokrywa w pełni gmina,płaci bezposrednio rachunki co miesiac

Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Jak i za co ogrzewacie garaże?
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 13, 2008, 12:58:11 »
Nasze garaże ogrzewamy gazowo,nie panują w nich bynajmniej upały ,ale temperatura jest stale na plusie,a opłaca to UG.
"codziennie jest ten sam dzień"