Autor Wątek: Sygnał Syreny Strażackiej Osp  (Przeczytany 219563 razy)

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« dnia: Wrzesień 10, 2004, 21:14:15 »
Czy znacie jakąś podstawę prawną, która określa w jaki sposób należy włączać syrenę strażacką?
Pytanie zrodziło się u samych ochotników, obecnie w moim powiecie praktyczie każda gmina a czasami poszczególna jednostka, sama ustaliła sobie sposób sygnalizowania syreną. W niektórych gminach 3 sygnały oznaczają alarm do pożaru, jeden krótki to zbiórka gospodarcza, a jeden długi to inspekcja. W innych gmianch jest niemal że odwrotnie.
Mam nadzieję, że mi pomożecie w wyjasnieniu tej sprawy.

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2004, 23:27:38 »
hmm u nas syrena wyje tylko na alarm, 3 razy, jeśli jest włączana przez PSP też wyje 3 razy, w nocy wyje więcej niż 3 żeby wybudzić ochotników.

czołem.

PS. A na zbiórki to się sami umawiamy, bez  syreny, bo syrena służy tylko do alarmowania do zdarzeń.

Offline Ilona Majka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
    • http://
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2004, 22:38:20 »
hej
i nas w jednostce syrena wyje 3 razy a na zebrania lub ćwiczenia 1-2 razy i myślę, że taki układ powinien być przyjęty w każdej jednostce.

pozdrowienia :)    

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2004, 13:04:24 »
Witam
Tylko na alarm 3 razy  

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2004, 13:54:44 »
jezeli wlacza ja PSK za pomoca selektywnego to 3 x 30 sekund,gdy brakuje druhow to czasami sami puszczamy ja jeszcze przez chwile.natomiast gdy jest pozar w wiosce i ktos z mieszkancow wlaczy syrene to zazwyczaj jest to ok 5 krotkich sygnalow, tyle potrzeba aby zebrala sie sekcja
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2004, 09:15:51 »
Cześć,
u mnie z selektywnego, podobnie jak u kolegów 3 długie sygnały. Jeśli ktoś włącza syrenę przyciskiem na remizie to wyje jak potrafi do skutku - strażacy rozkręcają ją i potem "pulsacyjnie" - krótkie przerwy, krótkie sygnały do czasu aż się zbiorą ludzie.
Zbiórka, wyjazd na ćwiczenia, zawody albo jakieś uroczystości - 3 krótkie. Z reguły umaiwiamy się jak jest coś do zrobienia ale jakoś tak się utarło że na zbiórkę też jest włączana syrena...
Pozdrawiam, Sylwek

Offline paw

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 14, 2004, 12:19:32 »
syrena właczana jest przez PSK . Poza tym to wyje tylko 3 razy ogłaszajac tylko i wyłącznie alarm bojowy, a nie jakies tam zbiórki, ćwiczenia itd.  Stare nawyki drazniące ludzi . Jeżeli ochotnicy są na poziomie to przychodzą zgodnie z harmonogramem ewentualnie na telefon.       I TAK MA BYĆ !!!!!  

Offline straluk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2004, 14:28:09 »
Zdecydowanie popieram. U nas jest podobnie. Jedyna roznica to sygnalem syreny zegnamy zmarlego strazaka - na pogrzebie.

Offline strazak7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2004, 09:32:24 »
Witam!
U nas również syrena używana jest tylko alarmowo!!! Chociaż są dwa specyficzne wyjątki pierwszy to pogrzeb strażaka jest to jeden ciągły sygnał załączenie i wyłączenie na komendę, a drugi przypadek to naruszenie systemy ochrony obiektu i wtedy syrena wyje ciągłym sygnałem bez modulacji przez 5 min.
Pozdrawiam i nie nadużywajcie syreny to może drażnić i czasami spowodować znieczulicę na jej sygnał.

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 16, 2004, 14:24:15 »
To jest sprawa do uzgodnienia miedzy strazakami w osp. W mojej gminie ustalil to komendant gminny 3 sygnaly po 5 sekund to alarm jeden dlugi (10 sec) i jeden krutki (5 sec) to zbiorka. Osobiscie nie spotkalem sie z zadnymi przepisami ktore to mowily by cos na ten temat  

Offline kuba998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 16, 2004, 14:45:19 »
;) Witam

w mojej Osp tj.OSP MAKÓW PODHALAŃSKI syrene alarmową włancza dyspozytor z pobliskiego PSK i włanczanie syreny na jakie kolwiek zbiórki jest nie do przyjęcia jedynie na pogrzeby jakiegoś drucha z naszej jednostki :D  

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2004, 17:06:10 »
Witam

Zenek "3 sygnaly po 5 sekund to alarm" :-) troche smieszne a zdrowy ten komendant gminny jest ? kto ta syrene slyszy ? w tym czasie nie  wejdzie na obroty wlasciwe napewno chyba ze macie TURBO jakies do tej syreny :-)

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 17, 2004, 14:51:15 »
Witam.


Jeden sygnał zbiórka
Dwa pożar w miejscowości
Trzy pożar zamiejscowy

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 17, 2004, 16:37:26 »
Cytuj
Jeden sygnał zbiórka
Dwa pożar w miejscowości
Trzy pożar zamiejscowy
a jakie ma znaczenie gdzie sie pali?,  

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 17, 2004, 17:52:21 »
dla strazakow nie ma to znaczenia, dla mieszkancow wioski jednak duze
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 17, 2004, 20:27:29 »
witam
U nas 3 razy alarm pożarowy tylko tak ją można uruchomić w remizie (załączone są automatyczne włącznik 3 razy po 60 sekund) a 1 sygnał to zbiórka ale to już może włączyć tylko dyspozytor z PSK

Offline elka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2004, 13:59:04 »
Cytuj
dla strazakow nie ma to znaczenia, dla mieszkancow wioski jednak duze
ale przecież mieszkańcy najczęściej nie mają zielonego pojęcia cóż oznaczają poszczgólne alarmy.... Wnaszej jednostce mamy na to prosty sposób, na zbiórkę wyjemy raz, w miarę niezadługo, a jeżeli na alarm to conajmniej kilka razy tak by usłyszeli to ochotnicy mieszkający w pewnym oddaleniu od remizy

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2004, 15:41:37 »
Cytuj
witam
U nas 3 razy alarm pożarowy tylko tak ją można uruchomić w remizie (załączone są automatyczne włącznik 3 razy po 60 sekund) a 1 sygnał to zbiórka ale to już może włączyć tylko dyspozytor z PSK
Cze,
dyspozytor  włącza Wam syrenę na zbiórkę? Na pewno tak macie? Po co on Wam takie zbiórki robi?

To z automatycznym urządzeniem do załaczania syreny na pożar to całkiem niezły pomysł - rozumiem, że jak ogłaszacie alarm z remizy to wystarczy tylko raz nacisnąć przycisk i resztę robi automat - dobre rozwiązanie bo nie ma potrzeby żeby jedna osoba była zaangażowana przez kilka minut w "obsługę" alarmowania no i zawsze sygnał jest taki jak trzeba a nie jak się komuś uda.

Co do włączanie syreny na zbiórkę... trochę macie racji że niepotrzebnie robi się zamieszanie, ale u mnie od lat tak jest i jakoś nikt z mieszkańców na to nie narzeka - zbiórki robione sa o takiej porze że snu to niekomu nie zakłóci. Oczywiście można się umawiać telefonicznie (też tak robimy) ale jeśli chce się zebrać większą liczbę ludzi i w miarę często się te zbiórki odbywają to niestety nabija się rachuneczki telefoniczne - powiecie, że to grosze ale nie wszystkim się takie coś podoba.
Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie na zbiórkę jednej godziny konkretnego dnia i robienie ich regularnie. Tylko że wiem że nie we wszystkich jednostkach da radę coś takiego przeprowadzić.

Sylwek

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2004, 20:14:01 »
Sylwek to nie dyspozytor nam zbiórki robi tylko jak chcemy żeby syrena zawyła raz na zbiurkę to dajemy znać na PSK.
A ałtomatyczne (wystarczy raz przycisnąć) włanczanie syreny to bardzo dobry sposób bo nieraz uruchanial ją przypadkowy świadek pożaru i różne to były sygnały i różna ich ilość.

Młodzik

  • Gość
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 25, 2004, 11:42:37 »
Hmm u nas mamy 2 syrenki rozmieszczone w miescie i wlacza je dyspozytor w PSK, wyja sobie po 4 razy.. procz tego mamy na wiezy w remizie syrene "obrony cywilnej" ktora sami uruchamiamy, kiedy zachodzi potrzeba..
Co do zbiorek.. to przewaznie sie umawiamy na dany dzien, godzine (jeden drugiemu przekazuje i po sprawie)
pzodrawiam

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 27, 2004, 18:59:31 »

chlopie syrena unas jest tylko i wyłącznie do akcji gdyby w mojej jednostce wyli na zbiurke to napewno kogoś buy ukamieniowali!!!!! mamy około 200-250 wyjazdów rocznie jak i nik nie czeka i liczy czy wyje raz czy 3 razy :D  pozatym posiadamy pagery w systemieDSP nara pozdro! :rolleyes:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2004, 19:01:44 wysłana przez zibi.gpr »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 28, 2004, 14:28:09 »
Cytuj
chlopie syrena unas jest tylko i wyłącznie do akcji gdyby w mojej jednostce wyli na zbiurke to napewno kogoś buy ukamieniowali!!!!! mamy około 200-250 wyjazdów rocznie jak i nik nie czeka i liczy czy wyje raz czy 3 razy :D  pozatym posiadamy pagery w systemieDSP nara pozdro! :rolleyes:
Witam,
macie bardzo dużo wyjazdów, wydaje mi się że są JRG PSP w mniejszych miastach które mają porównywalną albo nawet mniejszą ilość wyjazdów.
Według mnie przy takiej ilości zdarzeń koniecznie powinien być stały dyżur conajmniej jednego zastępu. Dopiero drugi zastęp i ewetualnie kolejne powinny być zbierane na syrenę albo selektywnie. Domyślam się że przy takiej ilości zdarzeń dysponujecie kilkoma wozami, macie dużo ludzi i profesjonalny sprzęt. Przy tak dużej ilości zdarzań nie powinno się dopuszczac do opóźniania wyjazdu ze wzdlędu na to że strażacy muszą przybiec do remizy i się przebierać - chodzi przecież o bezpieczeństwo.

Pozdrawiam, Sylwek  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 10, 2005, 16:00:52 »
Faktycznie 250 to bardzo duża ilość, jak by spojrzeć na to z przymróżonym okiem to nie jedna jednostka przez dziesiątki lat tyle razy nie wyjeżdżała co wy w ciągu roku ;)  U nas syrena właczana jest selektywnie i wyje, aż uzbiera się odpowiednia do zdarzenia liczba ludzi, często zdarza się, że 2x 30 sekund wystrcza,a czasem wyje 2 seriami 5x 30 sekund. Nie ogłaszamy syreną zbiórek, a jedynie ćwiczenia. Syrena nie wyje u nas w dzień niepodległości i inne świąta, ale za to w Sylwestra! Wyjazdów mieliśmy w 2004- 125.
POZDRAWIAM!!

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 14, 2005, 15:10:54 »

Czytając poprzedzające posty można dowiedzieć sie o wielu rodzajach alarmowania oraz o wielu przeznaczeniach syreny alarmowej.Jestem pewien, że sposób korzystania z syreny określają odpowiednie przepisy,ale jeszcze do nich nie dotarłem, co jest kwestją czasu.Jednocześnie obiecuję poinformować szanownych druchów o wyniku moich poszukiwań.Montujący w mojej jednostce selektywne powiadamianie technik,zaprogramował wycie alarmowe na 3 x 20 sekund wycia,przerywane 15 sekundowymi przerwami,twierdzać że to jest standart ,więc uwierzyliśmy mu na słowo.Jednocześnie wszyscy dostajemy na komórki sms z informacją o alarmie i w zależności,czy syrene uruchomił dyżurny z MSK czy któryś z nas w remizie,treść wiadomości jest inna.Chcąc natomiast zwołać zbiórkę rozsyłamy tylko sms ,bez wycia.Saramy się nie nadużywać syreny,bo to tylko niepotrzebnie wkur... co niektórych mieszkańców.Dochodzi jeszcze uruchamianie podczas pogrzebu drucha i  w Sylwestra i tyle.

                                                                                           Pozdrawiam.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 14, 2005, 17:21:07 »
Ja nie moge zrozumieć jak niektórzy strażacy podchodzą do kwestii syreny i alramowania syreną do akcji. Dlaczego, taki temat jak denrwowanie się mieszkańców bo syrena wyje, was w ogóle przejmuje.. w tej sprawie nie mają nic do mówienia, a ci którzy sie denerwują syreną, niech pomyślą, że to ich dom się pali!!! Oczywiście istnieją, także ludzie, których dźwięk syreby przeraża.. ale na to mam jedną odpowiedź.. muszą się do tego przyzwyczaić!