Autor Wątek: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...  (Przeczytany 2632 razy)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« dnia: Grudzień 12, 2007, 14:09:45 »
Mam takie pytanie (hipoteza).

Załóżmy, że organizuję przetarg, w którym wygrywa firma "X".
Przetarg dotyczył zakupu "ZZZ" w ilości 100 szt. o wartości (wartośc umowy) 100 000 zł.

Uzgodniony termin dostawy, to 31.12.2007. Jednak dostawca po podpisaniu umowy poinformował, iż może dostarczyć 60 szt. do 31.12.2007 a pozostałe 8 tygodni po dostawie.

- czy mogłem w umowie zaznaczyć, iż kara za każdy tydzireń zwłoki, to 2% wartości zamówienia??

No bo jeśli tak, to musiałbym odliczyć 16% od wartości kontraktu za niedostarczone 40 szt. zatem 6 400 zł.

Czy można stosować tak wysokie kary? Czy jest to sprawa dowolna, czy istnieją jakieś ograniczenia. Jeśli tak to proszę o podanie jakie.

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2007, 15:18:06 »
Twój hipotetyczny problem reguluje art. 7, 14 ustawy pzp oraz dział IV tejże ustawy.
Jeżeli we wzorze umowy zamieściłeś takie wysokie odsetki, wykonawcy nie protestowali, złożyli ofertę i zwycięski podpisał umowę to odsetki musisz naliczyć (jeśli nie zastosowałeś zwrotu zamawiający może naliczyć, zamiast zamawiający nalicza), by nie naruszyć ustawy pzp oraz dyscypliny finansów publicznych (art. 17 ustawy).
Wysoce prawdopodobne jest także to, że odsetki musisz naliczyć od całości dostawy (tj.  16000 zł), a nie tylko od części (zależy od konstrukcji umowy).
PS
Moim skromnym zdaniem jak wykonawca by zaprotestował na wysokość odsetek (w terminie ustawowym) to miałbyś problem by się wytłumaczyć skąd wziłąeś takie stawki.
Proponuję lekturę forum www.bizzone.pl (szukaj odsetki za zwłokę) trochę tam znajdziesz
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2007, 15:25:58 wysłana przez ktk »

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2007, 15:25:31 »
Dokładnie tak jak pisze ktk.
Odsetki jako karę za zwłokę obliczasz o wartości całego zamówienia, którego REALIZUJĄCY nie spełnił w terminie.
I nieważne czy dostarczył ze 100 szt - 99 czy tylko 1 szt.
Jest to nie spełnienie warunków SIWZ.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2007, 16:09:33 »
Dzięki Panowie.... czyli jeżeli jest zapisane "może naliczyć" to mogę odstapić od naliczenia kar?
Czy muszę to jakoś uzasadnić???

I jeszcze jedno pytanko... co jeżeli dostawca w momencie podpisania umowy jeszcze nie wiedział, że nie zrealizuje zamówienia w całości, np. błędnie przyjął założenia?

i jescze jedna sytuacja: nie ma określonego w umowie czasu dostawy tj. do 31.12.2007 tylko iż dostawa 100 szt. nastąpi w ciągu 4 tygodni od złożenia zamówienia...
Dostawca czekał za moim zamówienim 2 miesiące i w tym czasie otrzymał inne zamówienia (aby zachwać ciągłość produkcji), w wyniku czego nie może dotrzymać obiecanych 4 tygodni i mówi, iż wykona zlecenie po 8 tygodniach?

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2007, 16:46:43 »
Jeżeli jest zapisane „Może naliczyć” to z reguły nalicza. Może od tego odstąpić jeśli ma uzasadnienie tytułem czego najczęściej jest zawierany protokół lub aneks do umowy. Jest to tylko "dobra wola" zamawiającego ale tym samym musi on udokumentować ją.

Dostawca w momencie składania oferty mógł zakładać że się spóźni, natomiast w momencie podpisywania umowy musi mieć absolutną pewność lub nie zawierać umowy – tytułem czego przeważnie traci wniesione wadium.

Jeśli nie ma konkretnego wskazanego dnia to rozumieć należy iż tydzień ma 5 dni roboczych więc wykonawca powinien się wywiązać w terminie do 4 tygodni od faktycznej daty podpisania umowy. W takim przypadku masz niejako obowiązek rozliczyć dostawcę z każdego dnia który upłynął od faktycznego i ostatecznego dnia zakończenia postępowania naliczając mu ustalone odsetki karne za nieterminowe wykonanie zamówienia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2007, 16:50:45 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2007, 16:54:18 »
a co z tym???

Dostawca czekał za moim zamówienim 2 miesiące i w tym czasie otrzymał inne zamówienia (aby zachwać ciągłość produkcji), w wyniku czego nie może dotrzymać obiecanych 4 tygodni i mówi, iż wykona zlecenie po 8 tygodniach?

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2007, 16:58:16 »
Czekał, nie czekał... Ciebie to zupełnie nie interesuje.

Jak napisałem - rozliczasz go za każdy dzień opóźnienia od daty zawarcia umowy do dnia w którym powinien się rozliczyć.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2007, 17:02:39 »
Dzięki za odpowiedzi. Plusiki dla Panów :) Teraz wiem na 100% jak przygotować wytyczne i umowę aby nie zaszkodzić sobie i dostawcy...

Gdyby jeszcze się komus coś nasunęło, to zapraszam

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Pytanie o przetarg - proszę o pomoc...
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 12, 2007, 19:12:23 »
Pamiętaj o tym, że jeśli to ma być postępowanie przetargowe na wykorzystanie środków publicznych obowiązuje Cię (Was) Ustawa o Zamówieniach Publicznych. www.uzp.gov.pl

Z doświadczenia zaś mogę podpowiedzieć, abyś się do tego przygotował.
Opisz konkretnie i dokładnie przedmiot postępowania.
Zanim go ogłosisz (ogłosicie), dobrze jest również poprosić wszystkich lub wybranych producentów o pre-oferty, zasięgnąć języka u kolegów z zaprzyjaźnionych jednostek co do jakości wyrobu, skonsultować na rynku jakie są szacowane terminy realizacji zamówienia takiego a takiego i na jaką ilość.
Taka wiedza pozwoli Ci wykluczyć choćby braki produkcyjne, które są ostatnio dość częstym zjawiskiem. Będziesz wiedział ile czasu na wykonanie Twojego (Waszego) zadania będzie potrzebować większość potencjalnych oferujących. Kto wygra to już do Ciebie (Was) nie należy - o ile przedmiot zamówienia będzie rozpisany rozsądnie.
W tym zaś przypadku nikt nie oprotestuje SIWZ, zaś Ty (Wy) nie będziecie posądzeni o stronniczość.

Trzeba być bardzo ostrożnym i doskonale przygotowanym - moja wiedza w tej kwestii zajęła mi lata i wiele szkoleń z zakresu UZP.

Nie wiem co ma być przedmiotem zamówienia, stąd na chwilę obecną kończę swój post (trochę pisany po "łebkach"). :)

Powodzenia życzę.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2007, 19:15:28 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."