Autor Wątek: Nabór z ulicy jak wygląda ?  (Przeczytany 1203835 razy)

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #850 dnia: Wrzesień 07, 2012, 18:21:49 »
Oto co mysle http://www.youtube.com/watch?v=sglKkLmRqsk&feature=related UWAGA nie ma cenzury . tak robi 90% spoleczenstwa tylko tak wiec po co te nerwy .
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Kartas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #851 dnia: Wrzesień 18, 2012, 14:38:23 »
Witam jestem w trakcie robienia prawka C i chciałbym wybiec nieco w przyszłość i się dowiedzieć czy do kierowania C lub C+E w straży potrzebna jest kwalifikacja wstępna kierowcy?? Wiem, ze do jazdy w firmach zawodowo jest potrzebne, bez tego to chyba można jeździć tylko swoim tirem(jak ktoś ma) po bułki do sklepu :), ale nie wiem jak to ma się do straży? Takie coś kosztuje niecałe 4 tysiące, przeceież za to można zrobić z 4 przydatne kursy......zawsze wszystko kompolikują ehhh :wall:

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #852 dnia: Wrzesień 18, 2012, 14:55:17 »
kwalifikacja kierowcy nie jest potrzebna. W kilku komendach jak organizowany był nabór brane było pod uwagę staż kierowania samochodem kat C min. 2 lata. ale to tylko w nie których komendach ale kwalifikacje nie są potrzebne
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Brucedickinson

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #853 dnia: Październik 08, 2012, 20:25:56 »
siema studiuje RatMed i jeżdzę w zespolach ratownictwa medycznego jako wolontariusz. Czy to daje mi jakieś plusy chociaz z okazji doswiadczenia do rekrutacji z ulicy czy nic ?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #854 dnia: Październik 08, 2012, 21:42:21 »
Jeżeli masz Ratownika medycznego to są dodatkowe punkty podczas rekrutacji chodź to też zależy od komendy
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline sanchezoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #855 dnia: Październik 09, 2012, 16:08:07 »
panowie jeśli w naborze wymagana jest kat. C a ja jej nie mam jeszcze wbitej na prawku to jeśli dołączę do dokumentów świstek z egzaminu to myślicie ze będzie ok?

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #856 dnia: Październik 09, 2012, 16:19:44 »
Spróbój zadzwonić do komendanta i z nim porozmawiaj...
Nic nie tracisz.
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Brucedickinson

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #857 dnia: Październik 10, 2012, 18:59:27 »
mam jeszcze jedno takie szczegółowe trochę pytanie. W wielu ogłoszeniach pisze ze punkty sa za uprawnienia na pilarki SPALINOWE, a u mnie w mieście mozna zrobic kurs na pilarki MECHANICZNE czy to też się kwalifikuje do punktów ?

Offline rupek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #858 dnia: Październik 10, 2012, 20:52:36 »
Bruce... mysle ze najlepszym zrodlem informacji na takie tematy bedzie twoja komenda, idz podpytaj jaki maja sprzet (w tym przypadku pilarki) czy twoje mechaniczne ewentualnie beda sie liczyly bo to z reguly zalezy od jednostki w jednej Ci uznaja w drugiej nie, wiec dopoki nie wypytasz sam to nie bedziesz mial pewnosci, a mysle ze szkoda pieniedzy na taki kurs jak sie pozniej okaze ze nici z punktow

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #859 dnia: Październik 23, 2012, 08:13:26 »
Ostatnio zastanawiałem się nad zasadami przydzielania pkt preferencyjnych podczas naboru.
Chodzi mi tu konkretnie o punkt inne uprawnienia przydatne do pracy w straży - 5 pkt.
Komendanci przydzielają 1 pkt za każde uprawnienie czy może od razu 5? (podejrzewam, że to pewnie zależy od Komendanta).
Powiedzcie za co Wam przydzielano takowe pkt (pochwalcie się uprawnieniami, które były premiowane).
pozdr  :straz:
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2012, 17:47:18 wysłana przez Kogut »
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline given3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #860 dnia: Październik 26, 2012, 13:37:22 »
witam,
a wie ktoś mozę cos o naborze do Warszwy w lipcu i sierpniu,
jest ogłoszona lista osób ale bez punktów itp,
moze ktos wie czy cos sie dzieje , kogos biora czy cus??

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #861 dnia: Październik 27, 2012, 13:57:04 »
Lista jest ogłoszona ogólnie, ale jeśli zadzwonisz to dowiesz sie które zajmujesz miejsce i ile masz pkt (licze że się pochwalisz). z tego co wiem będą brali na badania po nowym roku.
A wie ktoś ile mniej więcej osób się dostaje z konkretnego naboru ?? Lub ile osób dostało się na ostatnim naborze ??

PS. A ogólnie istnieje temat "z ulicy Warszawa" :)

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #862 dnia: Listopad 25, 2012, 20:05:33 »
Ożywię trochę temat..
Co myślicie o przydzielaniu pkt preferencyjnych podczas naboru za taką samą liczbę pkt Ratownikowi Medycznemu i Ratownikowi po KPP?
Chodzi mi o wrzucenie tego do tej samej rubryki, przykład:

http://www.pomorskie.eu/pl/bip/panstwowa_straz_pozarna/kppsp_koscierzyna

Na stronie głównej znajdziecie ogłoszenie o naborze...
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline rupek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #863 dnia: Listopad 26, 2012, 21:24:09 »
ja (a sam jestem rat.med.) szczerze mowiac nie widze problemu, wiecej punktów powinni przyznawac jedynie "praktykujacym" ratownikom medycznym, zresztą jak ostatnio startowalem w naborze to za rat.med. dostalem tylko 2 punkty a za glupie kursy mozna bylo dostac po 3 wiec lipa

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #864 dnia: Listopad 26, 2012, 23:30:45 »
Cytuj
Co myślicie o przydzielaniu pkt preferencyjnych podczas naboru za taką samą liczbę pkt Ratownikowi Medycznemu i Ratownikowi po KPP?
Nie podoba mi się to w ogóle. Jaki by to nie był kurs, nigdy nie osiągnie się tego poziomu wiedzy i praktyki co przez 2-3 lata szkoły. Tak samo nie podoba mi się nazywanie kogoś po kursie KPP "Ratownikiem medycznym" (odsyłam do art. 10 ustawy z 8. września 2006 r. o PRM)
Plus ratio quam vis

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #865 dnia: Listopad 27, 2012, 11:30:43 »
Cytuj
Co myślicie o przydzielaniu pkt preferencyjnych podczas naboru za taką samą liczbę pkt Ratownikowi Medycznemu i Ratownikowi po KPP?ie podob

A czy ratownik medyczny pracujący w Straży Pożarnej podaje jakiekolwiek leki poszkodowanym? Chyba nie, więc praktycznie ratownik medyczny ma takie same uprawnienia w straży co ratownik po KPP.

Offline rupek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #866 dnia: Listopad 27, 2012, 14:20:17 »
oczywiscie ze nie podaje bo bedac na dyzurze w strazy formalnie jest ratownikiem (a nie ratownikiem medycznym mimo ze de facto w ogole nim jest) wiec nie ma takiego prawa

Offline sanchezoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #867 dnia: Listopad 27, 2012, 15:37:08 »
panowie czy w niektórych  naborach to jest test z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r o Państwowej Straży Pożarnej z całej jej zawartości?

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #868 dnia: Listopad 27, 2012, 16:07:22 »
Cytuj
A czy ratownik medyczny pracujący w Straży Pożarnej podaje jakiekolwiek leki poszkodowanym? Chyba nie, więc praktycznie ratownik medyczny ma takie same uprawnienia w straży co ratownik po KPP.

Oczywiście masz rację. Jadąc do zdarzenia nie można zrobić nic więcej niż KPP ale praca w straży to nietylko wyjazd na akcje..
To też szkolenia czy pokazy.
Jeżeli np. będziesz chciał dowiedzieć się czegoś więcej, czyli jakie są przyczyny jak wygląda dalsze postępowanie ambulatoryjne z poszkodowanym lub poprostu komendant czy d-ca JRG zarządzi pogadankę odnośnie ratownictwa to jak myślisz kto się tym zajmie?
Poza tym chociażby podczas RKO wolałbym, żeby był ze mną Ratownik Medyczny niż sami po KPP..

Niby uprawnienia te same ale różnica jest..
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline kosikredki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #869 dnia: Listopad 27, 2012, 22:12:10 »
Oczywiście, że Ratownik Medyczny po studiach/studiów a Ratownik po kpp to dwa różne światy... I nie zgadzam się by łączyć dwie postaci w  jeden worek.
Prosty przykład czy ktokolwiek na kursie kpp miał nie przyjemność tłoczyć człowieka? NIE! Tylko manekin
Czy ktokolwiek na kursie KPP uczestniczył w akcji zespołu Ratownictwa Medycznego przy np. wypadku drogowym?
Czy podczas kursu KPP miał praktyki na SOR i w zespołach wyjazdowych?

Będąc na studiach czasami trzeba było "poczuć" jak to jest tłoczyć człowieka lub ogólnie zajmować się nim. A to rodzi doświadczenie i wyrabia pewność siebie w tym co się robi.

Po KPP tego nie ma...

pozdrawiam RM

Fireman88

  • Gość
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #870 dnia: Listopad 27, 2012, 23:54:31 »
Pewne jest jedno: Ratownik po KPP nie może i nie wie tyle co ratownik po dwuletnim studium czy licencjacie zatrudniowy jako ratownik medyczny.
Jestem po dwuletnim studium dziennym i mimo wielu praktyk nie miałem okazji, jak to nazwał kosikredki "tłoczyć człowkieka". Mało tego, byłem tylko przy jednym wypadku, w którym poszkodowany sam siebie potrącił swoim samochodem:] - skończyło się na złamaniu otwartym.
Jednak myślę, że pierwsza pomoc to zdecydowanie częściej pomoc po urazach niż resuscytacja.
Nie popadajmy w taki tragizm, że każdy wypadek kończy się zatrzymaniem akcji serca-bo to naprawde skrajność.
Postępowanie w karetce typu "P" w takich przypadkach niewiele różni się od postępowania strażków na miejscu akcji.
Myślę, że nie tyle wyszkolenie co psychika gra tu decydujące znaczenie-po prostu nie panikować. Jednak aby nie panikować trzeba nabyć doświadczenia.
Żeby strażacy po szkołach mogli dostać uprawnienia Ratowników Medycznych, PSP musiałaby zostać ZOZem, aby móc zakupić leki itp.

Jednak myślę, że większość przyna mi rację, czy temat dotyczy ratownictwa medycznego, technicznego, gaszenia pożarów czy jakiejkolwiek dziedziny ratownictwa, wszyscy narzekają na poziom szkolenia, a raczej jego brak.

W ciągu trzech lat przeszedłem 3 kursy KPP organizowane w PSP w różnych miastach-każdy wymagał innego postępowania. Niestety konkretna KW wymagała egzaminu u "swojego" koordynatora.

Ponadto, z doświadczenia ze szkoły wiem, że nie każdy nadawał się do tej pracy.

Co do punktów, to uważam, że obecny proces przeprowadzenia egzaminów do PSP jest mało racjonalny, gdyż sprawdza praktycznie tylko kondycję i lęk przestrzeni, a zamiast JAJ sprawdzane są znajmości i rodzina.



Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #871 dnia: Listopad 28, 2012, 21:37:28 »
Postępowanie w karetce typu "P" w takich przypadkach niewiele różni się od postępowania strażków na miejscu akcji.

Trochę Cie poniosło :)
Różni się i to bardzo..choćby tym, że strażacy mają AED (o ile w ogóle mają), a ratownicy normalne defi..

Samo RKO rzeczywiście może jest rzadkie ale jakby nie było się zdarza, a wtedy warto nie panikować i być jak najlepiej wyszkolonym.
Nawet gdybyś nigdy na służbie nie trafił trupa bo i tak niekiedy bywa, to są przecież urazy, są masówki i jest triage..
Często to straż jest pierwsza na miejscu..

Myślisz, że "Ratownik" po KPP zauważy np. nierówne źrenice??
Ratownik Medyczny na pewno szybkie badanie przeprowadzi, choć teoretycznie pracując w PSP tego nie potrafi.
Przyjedzie ZRM i już będzie miał pacjenta podanego można powiedzieć na tacy w takim wypadku..

Tak jak mówisz poziom kursów w Polsce pozostawia wiele do rzyczenia i m.in. dlatego też nie rozumiem jak można wrzucać do jednego wora KPP i szkołę Rat. Med.
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #872 dnia: Styczeń 03, 2013, 15:33:52 »
Nie wiem czy to już było na forum ale tutaj jeszcze nie ma - nowe zasady naboru do służby przygotowawczej

http://straz.gov.pl/data/other/wytyczne_2.pdf

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #873 dnia: Styczeń 03, 2013, 17:10:19 »
wchodzi pływanie no a później teścik... trochę się zmieniło
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline mate998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #874 dnia: Styczeń 03, 2013, 18:07:34 »
no i brak punktów za test sprawności i próbę wydolnościową, tylko zalicza lub nie zalicza minimum zaliczenia to dobry