Autor Wątek: Nabór z ulicy jak wygląda ?  (Przeczytany 1200570 razy)

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #500 dnia: Luty 24, 2011, 20:18:55 »
da się za to żyć - jeżeli o to chodzi...a jak szukasz "konkretnych" pieniędzy, to chyba pomyliłeś forum... :mellow:

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #501 dnia: Luty 24, 2011, 20:53:45 »
(...) po drugie, jesli idziesz do strazy i jedyne co cie interesuje to ile bedziesz zarabiac i wogole to chyba pomyliles powołania..to moje zdanie

Więcej realizmu życiowego Panowie. Czy każda osoba, która wstępuje w szeregi straży musi to robić "z powołania"? Oczywiście, że nie. Nie róbmy z siebie jakiś fanatyków straży. Jedni idą straży bo to kochają, mają to we krwi, urodzili się z tym - tacy to faktycznie, można napisać, idą z powołania.
Jednak zdarzają się osoby, które nie mając pracy, a czasem mając rodzinę na utrzymaniu idą do straży dla pracy, dla zarobku - akurat jest nabór to czemu nie skorzystam. Jeszcze inni idą za namową rodziców, krewnych, przyjaciół itp. I nie zaryzykuję tu stwierdzenia, że są oni złymi strażakami.
Mój dobry kumpel poszedł do SGSP za namową ojca, brata i moją - po maturze jakby mu ktoś powiedział, że będzie oficerem PSP to by go wyśmiał. A teraz? Jest bardzo dobrym strażakiem. Nie kochał straży od dzieciństwa, pokochał ją w trakcie nauki i pełnienia służby.

Dlatego, jeśli ktoś pyta o zarobki to jest to normalne  i uważam za głupie wyjeżdżanie z tekstem typu: "jak Ciebie interesuje tylko kasa to minąłeś się z powołaniem" itp. Niech każdy z nas będzie miał kiedyś rodzinę to inaczej spojrzy na temat "zarobków w straży". 

Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline M1cHaL11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • Kraśnik
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #502 dnia: Luty 25, 2011, 00:14:22 »
Kobra, świetna riposta :) też tak myślę że powołanie powołaniem a kasa kasą, bo co  z  tego że ma się powołanie jak nie będzie za co chleba kupić :)

mastterrr, z laską będziesz się mógł widywać co jakiś czas, no ale jeżeli nie wytrzyma 2 letniej rozłąki i to na dodatek z przepustkami, to powiedzmy sobie szczerze... wiesz co mam na myśli, myślisz że tylko ty masz dziewczyne ?? ja też mam i też się zastanawiałem jak to będzie no ale ona mnie wspiera w planie... pomyśl jak będzie po szkole, kiedyś sheldon napisał w podobnym temacie "co nie zabije to wzmocni" i to prawda... ale powiem Ci coś od siebie... nie startuj do Krakowa... Jednego w konkurenci mniej :)

Offline Brucedickinson

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #503 dnia: Luty 25, 2011, 11:35:28 »
siemka:)
Założmy, że dana komenda prowadzi nabór z ulicy na 3 wolne miejsca. Także np. z 30 startujących do testów sprawnosci fizycznej , wybiera sie 3 najlepszych do rozmowy kwalifikacyjnej(to chyba IV etap?) Czy wszyscy ktorzy zaliczyli test sprawnosci fizycznej?

Offline Julie

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #504 dnia: Luty 25, 2011, 12:48:51 »
mastterrr, z laską będziesz się mógł widywać co jakiś czas, no ale jeżeli nie wytrzyma 2 letniej rozłąki i to na dodatek z przepustkami, to powiedzmy sobie szczerze... wiesz co mam na myśli, myślisz że tylko ty masz dziewczyne ?? ja też mam i też się zastanawiałem jak to będzie no ale ona mnie wspiera w planie... pomyśl jak będzie po szkole, kiedyś sheldon napisał w podobnym temacie "co nie zabije to wzmocni" i to prawda...

Jako taka właśnie "laska" popieram po całości. Można Panowie, to jest możliwe. Szczególnie jeśli ona wie na co się pisze, jeśli jest tego w pełni świadoma. Nie ma lepszego wsparcia dla faceta jak kochająca kobieta, nie? ;d

Offline keffe

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #505 dnia: Luty 25, 2011, 13:35:40 »
Do rozmowy przechodzą Ci którzy zajęli wysokie miejsca na liście startujących, poprzez ilość zgromadzonych pkt ze złożonej  dokumentacji i sprawności fizycznej które są z sumowane.(Chyba że masz bardzooooooo duże znajomości, to nie musisz się martwić o wysokie miejsce na liście:)

Offline M1cHaL11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • Kraśnik
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #506 dnia: Luty 25, 2011, 13:58:43 »
Julie, no racja, baba czasami się przydaje, no ale dla was to też niezła heca... ;p w końcu mieć faceta strażaka to jest też chyba fajne :)

Brucedickinson, tak jak keffe napisał, przy naborze z ulicy musisz być bardzo sprawny fizycznie bo przy naborze do szkoły zrobisz wszystko na minimum i podeprzesz się testem, a przy naborze z ulicy trzeba być w czołówce ze sprawnościówki + punkty preferencyjne też są ważne, w twoim opisanym przypadku musisz mieć na tyle punktów  żeby być w pierwszej trójce.

Offline mastterrr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #507 dnia: Luty 25, 2011, 17:51:48 »
Panowie, jeżeli odbęde ten 3 letni staż w straży, po naborze z ulicy, to moja praca będzie różniła się jakoś od pracy strażaka który ukończył aspirantke .?
Jeżeli tak, to jak.?

Offline Raizo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #508 dnia: Luty 25, 2011, 18:22:53 »
dużo by w tym temacie pisać
na samym początku może nie wiele się różni, ale na pewno będzie różniła się tym, że po szkole możesz w niedługim czasie zostać nawet z-ca d-cy zmiany.
Po naborze z ulicy do takiego stanowiska i grupy bardzo długa droga i trzeba się przy tym dobrze starać aby to osiągnąć (parę lat przed EM może to osiągniesz przy odrobinie szczęścia :P). Na pewno różnica zarobków, jak i po szkole dużo większe perspektywy (szkoła główna i jesteś oficerem  :straz:)

dużo też zależy od Ciebie jak i od zapotrzebowania komendy w której będziesz :mellow:

aaa zapomniałbym ! Jeśli masz jeszcze możliwość startowania do SA - to próbuj, abyś nie żałował, że nie wykorzystałeś szansy!!! 
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 18:29:10 wysłana przez Raizo »

Offline Dawid25

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #509 dnia: Luty 27, 2011, 13:43:34 »
Czesc wszystkim  mam  pytanko  moze  glupie  ale musze wiedziec  jezeli pisze podanie  o prace w psp to  pisze  je  do  osoby komendanta  prawda  czy jako do  komendy psp ?  Jak to   mniej wiecej pisaliscie  i  jakie  zalaczniki mam  dopisac  do  podania  (uprawnienia  ,zyciorys, itp  itd  ?   Kiedy wyszedlem  z  wojska  moj dowodca  wystawil mi  opinie  sluzbowa  i  powiedzial   jezeli  bede sie  staral do  sluzb  mindurowych  to  zebym  to  dolaczyl do  dokumentow   ale  nie  jestem  pewien , nie  zrobie  z  siebie  glupa  ?  Opinia  jak  najbardziej  pochwalna  bo  i  startowalem  w  zawodach  reprezentujacych  jednoste  i  zajmowalem  1  miejsca  dwa  razy  . Ale  pytam  was   bo  ja  na tych  podaniach  slabiutko  sie  znam   :gwiazdki:                                                   Pozdrawiam

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #510 dnia: Luty 27, 2011, 16:19:26 »
jezeli pisze podanie  o prace w psp to  pisze  je  do  osoby komendanta  prawda  czy jako do  komendy psp ?
Do komendanta..
No a w załącznikach wpisujesz to co dodajesz... chyba ;)

Offline bro26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #511 dnia: Marzec 01, 2011, 17:53:54 »
drodzy koledzy do 14 marca w mam złożyć podanie i papiery do naboru.wymagane jest prawko C. i tu jest problem. tak sie złozyło ze 14 marca mam również egzamin na ciezarówke. paiery chciałbym złozyc w piątek tj. 11 marca. moje pytanie brzmi. co mam powiedziec w jednostce o prawku?? powiedziec ze mam juz ustalony egzamin?

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #512 dnia: Marzec 01, 2011, 18:24:23 »
Mój kolega miał dzień przed terminem dostarczenia dokumentów egzamin i dostarczył ten papier co daje egzaminator po zdanym egzaminie, odrzucili mu podanie także możesz mieć problem
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2011, 18:27:36 wysłana przez malibus »

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #513 dnia: Marzec 01, 2011, 18:52:59 »
drodzy koledzy do 14 marca w mam złożyć podanie i papiery do naboru.wymagane jest prawko C. i tu jest problem. tak sie złozyło ze 14 marca mam również egzamin na ciezarówke. paiery chciałbym złozyc w piątek tj. 11 marca. moje pytanie brzmi. co mam powiedziec w jednostce o prawku?? powiedziec ze mam juz ustalony egzamin?
Tak właśnie powiedz. Do mojej JRG też starowały osoby które egzamin miały 2 tygodnie po skończonym naborze. Nie było to jednak problemem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2011, 07:19:49 wysłana przez firefighter83 »
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #514 dnia: Marzec 01, 2011, 20:31:08 »
drodzy koledzy do 14 marca w mam złożyć podanie i papiery do naboru.wymagane jest prawko C. i tu jest problem. tak sie złozyło ze 14 marca mam również egzamin na ciezarówke. paiery chciałbym złozyc w piątek tj. 11 marca. moje pytanie brzmi. co mam powiedziec w jednostce o prawku?? powiedziec ze mam juz ustalony egzamin?

Najlepiej zadzwonić do jednostki i się dowiedzieć u źródła - to naprawdę nie boli  -_-  Różnie na to patrzą. W jednej przejdzie bez problemu w innej odrzucą... Pytać u źródła  :mellow:
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline wudzekFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Cel: PSP
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #515 dnia: Marzec 04, 2011, 12:03:41 »
własnie u mnie w mieście ogłoszony został nabór do służby! miasto: Piła

na stanowisko: stażysta - dyżurny stanowiska kierowania./
może ktoś opisać jak wygląda praca na tym stanowisku i jak wygląda sprawa 'jakbym' się dostał z ulicy a chce startować do sa psp i bym też się dostał??

edit
no już na google poszukałem i poczytałem. dzięki, a jak jest z tym jakbym jakbym się dostał i przykładowo dostałbym się do SA?
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2011, 12:40:13 wysłana przez wudzekFire »

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #516 dnia: Marzec 04, 2011, 12:35:43 »
jako duzyrny siedzisz na telefonie i przyjmujesz oraz dysponujesz jednostki

Offline mistrz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #517 dnia: Marzec 04, 2011, 19:37:04 »

edit
no już na google poszukałem i poczytałem. dzięki, a jak jest z tym jakbym jakbym się dostał i przykładowo dostałbym się do SA?


Byś musiał się zwolnić z PSP ,żeby móc uczyć się w SA

Offline wudzekFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Cel: PSP
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #518 dnia: Marzec 05, 2011, 12:35:20 »
Mistrzu*  to wiem, że musiałbym się zwolnić. Chodzi mi o to, że oni wysyłają Cie na kursy itp a po pól roku uciekasz do szkoły ; o

Mam takie pytanie.
Czy po skończeniu jako stażysta na stanowisku dyżurny kierowania jest to tylko praca za biurkiem odbieranie telefonów itp? czy jest możliwość, że będę wyjeżdżał też do akcji itp?

z tego co poczytałem i poszukałem trochę w google to raczej tylko praca za biurkiem może ktoś potwierdzić?
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2011, 13:12:22 wysłana przez wudzekFire »

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 15, 2011, 21:06:18 »
A ja mam pytanie jak wygląda u was kwestia bycia na bezrobociu przy naborze do psp. Wiem że tego wymagają aby potem urząd pracy zapłacił za nasze szkolenie i badania. Ale czy jest możliwość zapłaty z własnej kieszeni?? Jak to było w waszym przypadku?

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 16, 2011, 07:23:03 »
A ja mam pytanie jak wygląda u was kwestia bycia na bezrobociu przy naborze do psp. Wiem że tego wymagają aby potem urząd pracy zapłacił za nasze szkolenie i badania. Ale czy jest możliwość zapłaty z własnej kieszeni?? Jak to było w waszym przypadku?

W naszej Komendzie przy naborze z ulicy trzeba być osobą bezrobotną. Jeśli chodzi o zapłatę z własnej kieszeni to nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 16, 2011, 17:43:07 »
jeśli jest się osobą bezrobotną to za badania + szkolenie płaci Urząd Pracy a jak się nie jest to gdzie nie gdzie podobno można zapłacić tę kwotę z własnej kieszeni

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #522 dnia: Marzec 16, 2011, 18:11:50 »
powiedz na komisji pani z PZP, że tak bardzo chcesz być strzażakiem, że za kurs, badania i niezbędny ekwipunek zapłacisz ze swojej kieszeni, to masz jak w banku N:) świat sie kończy Panie Popiołek...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline MultiStrazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #523 dnia: Marzec 17, 2011, 22:03:26 »
- skierowanie na kurs przez właściwego przełożonego, z adnotacją, iż kandydat nie posiada przeciwwskazań do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej na stanowiskach pracy związanych z działaniami ratowniczymi;


Cytuj
skierowanie na kurs przez właściwego przełożonego
  na czym to polega kim może być ten przełożony .. .. .
Strażak-wzór człowieka nieugiętego w swoich przekonaniach , wzór wierności wyznawanej wiary , wzór męstwa , odwagi ,ofiarności

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #524 dnia: Marzec 18, 2011, 21:18:57 »
Tekst z posiedzenia Komisji A i SW:

Cytuj
Informacja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat systemu naboru i szkolenia w służbach mundurowych resortu spraw wewnętrznych.

Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Kowalski:
Panie przewodniczący, panie ministrze, szanowni państwo. Sprawę naboru przedstawi bardzo krótko pan dyrektor Tomasz Zając, a sprawę systemu szkolenia przedstawi też bardzo krótko pan dyrektor Borowski.

Dyrektor Biura Kadr i Organizacji KG PSP bryg. mgr inż. Tomasz Zając:
Panie przewodniczący, szanowni państwo, służbę w PSP może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych i posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby. Te wymagania określone zostały w ustawie o PSP. W związku z tym, że wymagania były bardzo ogólne Komendant Główny PSP ustalił procedurę postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby przygotowawczej w PSP. Procedura wskazuje rozwiązania umożliwiające podjęcie służby najlepszym kandydatom. Kierujący jednostką organizacyjną powołuje komisję do przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, a przyjęcie do służby musi mieć charakter jawny. Na okoliczność postępowania kwalifikacyjnego sporządzany jest każdorazowo protokół, przekazywany do akceptacji kierownikowi jednostki organizacyjnej PSP. Zachowanie jawności całego procesu związanego z postępowaniem rekrutacyjnym jest realizowane m.in. poprzez ogłoszenie, które umieszczane jest na stronie internetowej danej komendy, jak również komendy wojewódzkiej oraz w miarę posiadanych możliwości w prasie lokalnej, jak również w urzędach pracy, odpowiednio powiatowych bądź wojewódzkich. Ogłoszenie to musi zawierać pełną informację o wymaganiach i systemie wartościowania posiadanych uprawnień i kwalifikacji na dane stanowisko. Zasady naboru do służby dotyczą zarówno kandydatów biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, jak i pracujących w systemie codziennym na stanowiskach, które nie są bezpośrednio związane z działaniami. Po przejściu procedury wstępnej rekrutacyjnej, tj. sprawdzeniu formalnym wymagań stawianych kandydatom, przeprowadzany jest test sprawności fizycznej. Po teście ustalana jest hierarchia kandydatów i ich lokaty ze względu na zdobytą ilość punktów, zarówno z testu sprawności fizycznej, jak również zgromadzonych punktów za posiadane kwalifikacje. Osoby zajmujące czołowe lokaty w tym rankingu kierowane są na badania psychologiczne. Jeżeli je przejdą, kierowane są do komisji lekarskiej, która określa zdolność kandydata do pełnienia służby w PSP, po czym kandydat jest przyjmowany jest przez danego kierownika jednostki organizacyjnej do służby przygotowawczej. Zgodnie z art. 34 ustawy o PSP strażak przyjęty do służby, mianowany jest na 3 lata w służbie przygotowawczej. Po odbyciu tej służby mianowany jest dopiero na stałe. To jest jedna z możliwości podjęcia służby w PSP. Kolejną możliwością jest podjęcie służby kandydackiej poprzez podjęcie nauki w jednej ze szkół PSP

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):
Dziękuję bardzo. Proszę bardzo, panie dyrektorze.

Dyrektor Biura Szkolenia KG PSP mł. bryg. mgr inż. Jacek Borowski:
Panie przewodniczący, szanowni państwo, jeżeli chodzi o rekrutację do szkół, czyli do służby kandydackiej, to oparta jest ona na przepisach, które funkcjonują od wielu lat, czyli rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie służby kandydackiej, które bardzo precyzyjnie opisuje tryb przygotowania do szkół. Ten tryb składa się z egzaminu wstępnego z dwóch przedmiotów. Jeżeli chodzi o szkoły kształcące w zawodzie technika pożarnictwa, to jest fizyka i chemia, oczywiście jest test sprawności fizycznej. Ten test sprawności fizycznej odpowiada testom, które przeprowadzane są dla wszystkich strażaków, którzy pełnią służbę stałą. Po uzyskaniu wyników przyjmujemy strażaków już do służby kandydackiej, po wcześniejszych badaniach przeprowadzanych przez okręgowe komisje lekarskie. Ten egzamin wygląda podobnie jak do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, czyli naszej uczelni wyższej. Różnica jest tylko taka, że test sprawności jest zmodyfikowanym testem, który nie wygląda identycznie jak dla strażaków w służbie stałej. Jest to po prostu tor przeszkód, który jest ekwiwalentem, można powiedzieć, tego testu dla strażaków w służbie stałej. To tyle jeśli chodzi o rekrutację do służby kandydackiej, w bardzo dużym uproszczeniu.
Natomiast króciuteńko chciałbym powiedzieć też o systemie kształcenia, szkolenia, doskonalenia zawodowego, ponieważ jest on bardzo związany zarówno z rekrutacją do służby przygotowawczej, jak i do służby kandydackiej. Jest on stabilny od kilku lat, nie ulega zmianom, więc nie będę długo opowiadał, bo już opowiadałem o tym systemie, nawet w tej sali, i myślę, że chyba nie ma takiej potrzeby. W dużym skrócie. Nasz system kształcenia oparty jest na kształceniu zawodowym – to jest bardzo istotne. W odróżnieniu od tego, co prezentują tutaj koledzy z innych służb. Co to oznacza? To oznacza, że kształcimy w zawodach. Absolwenci naszych szkół uzyskują tytuły zawodowe: inżyniera bądź magistra inżyniera pożarnictwa, tytuły technika pożarnictwa bądź zdobywają kwalifikacje w zawodzie strażaka. Te zawody są w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, klasyfikacji zawodów dla potrzeb rynku pracy, co daje nam pewne korzyści, ale też niesie ze sobą pewne zobowiązania. Jeżeli chodzi o ten system, oprócz szkół, których posiadamy pięć o zasięgu centralnym, ogólnokrajowym, wspieranych jest przez nas 16 ośrodków szkolenia funkcjonujących w każdym województwie. Szczegółowe informacje są oczywiście w materiałach, które przygotowaliśmy. Żeby ten materiał uzupełnić, posłużę się również danymi statystycznymi, które pokażą, jaką liczbę osób średnio rocznie kształcimy. Jeżeli chodzi o kształcenie zawodowe, każda osoba podejmująca służbę przygotowawczą, o czym pan dyrektor Zając wspomniał, zobowiązana jest do odbycia szkolenia zawodowego w zawodzie strażaka. Średnio w ostatnich latach kształciliśmy od 1200-1500 osób, w zeszłym roku przeszkoliliśmy 1593 osoby na 53 szkoleniach, z czego 567 osób trafiło do nas przez powiatowe urzędy pracy. Szkolenia w zawodzie strażaka sfinansowały nam powiatowe urzędy pracy, dlatego że kształcimy w zawodzie strażaka, który jest w klasyfikacji zawodów dla potrzeb rynku pracy. W roku ubiegłym ogólnie w naszych szkołach i ośrodkach szkolenia przeszkoliliśmy ponad 19 tys. strażaków na 670 szkoleniach. Są to zarówno formy kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego – bo taką nomenklaturę przyjęliśmy sobie w PSP, żeby oddzielić te formy. Czyli kształcenie – to tam, gdzie zdobywamy kwalifikacje zawodowe, szkolenie – tam, gdzie są to szkolenia specjalistyczne, doskonalenie zawodowe odbywa się na miejscu w jednostkach organizacyjnych.
Proszę państwa, dużym odróżnieniem od pozostałych służb jest również to, że realizujemy szkolenia na potrzeby Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Mam tu na myśli jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Więc też może podam troszeczkę liczb. Statystyka za rok 2010 pokazuje, że przeszkoliliśmy razem na szkoleniach ponad 42 tys. strażaków jednostek OSP na 1460 szkoleniach. Część z nich był realizowana metodą e-learningową w związku z dużym zainteresowaniem i próbą udrożnienia tego systemu. Dziękuję bardzo za uwagę.

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):
Dziękuję bardzo. Czy ze strony państwa posłów są pytania. Proszę, spodziewałem się. Proszę bardzo, zacznijmy od pani poseł.

Poseł Dorota Rutkowska (PO):
Widzę, że respektuje się parytety, dziękuję, panie przewodniczący. Może refleks. Skoro już to jest Komisja dla wytrwałych, to pozwolimy sobie. Mam w zasadzie dwa pytania: Jak duże jest zainteresowanie kobiet pracą w służbach mundurowych i czy kandydatki kobiety – a mamy tutaj wśród państwa tylko jedną kobietę w mundurze – podlegają takim samym kryterium podczas tych weryfikacji, czy też może mają jakąś taryfę ulgową, jeśli chodzi chociażby o testy sprawności fizycznej? Dziękuję bardzo.

Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Kowalski:
Kobiety do służby w PSP są przyjmowane w 99% do służby kandydackiej, czyli do szkół pożarniczych, i mają te same testy sprawności fizycznej, co mężczyźni.
Teraz pytanie następne – co do limitów. Limity, które są przedstawione w materiale, one są tylko z pewnym ograniczeniem związane ze środkami finansowymi, bo potrzeby są ciut wyższe. Ta różnica, między innymi w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, wynika z tego, że osoby, które zostały zakwalifikowane – jeszcze sobie pozwolę to dokładnie sprawdzić i panu posłowi odpowiem precyzyjnie – nie przeszły przez badania lekarskie. Tak że wtedy jeszcze uzupełnimy. Tak to wygląda. Dziękuję bardzo.

http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/28A2C59B22F08780C1257853004E5C1A/$file/0473706.pdf