Autor Wątek: OSP w Warszawie ?  (Przeczytany 16648 razy)

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
OSP w Warszawie ?
« dnia: Grudzień 05, 2007, 16:21:43 »
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article91510/Pozary_w_Warszawie_beda_gasic_ochotnicy.html#reqRss

No i nie wiem: cieszyć się, czy wiać na emeryturę?
Kaczka dziennikarska, czy początek reorganizacji?

Pozdrawiam.


Precyzuj nazwy tematów
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2007, 16:36:21 wysłana przez bulon »
Contra facta non valent argumenta.

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Poradźcie koledzy.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2007, 16:24:26 »
No cześć sam nie wiem co mam robić ? Wiec poczekam na rady kolegów tak jak i Ty .
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2007, 16:41:22 »
Niech to babsko założy sobie KGW w Warszawie.
Dla niewtajemniczonych Koło Gospodyń Wiejskich, też sprzyjają zbliżaniu się ludzi i i wspierają aktywność lokalnych społeczności.
Chyba, że ma w tym interes i chce wyprodukować i nakręcić razem z mężem jakiś film o strażakach.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2007, 17:14:01 »
A ja wprost przeciwnie... Uważam że stworzenie specjalistycznych OSP to super doskonały pomysł w każdej większej aglomeracji miejskiej (nie tylko w stolicy) do którego sam bym z chęcią przystąpił.

Na terenie miasta jest przecież wielu miłośników sportów ekstremalnych, ratowników-medyków, wysokościowców, taterników, wodniaków i wielu z licznych i podobnych specjalizacji. Osób, które w swoich fachach i od lat poznając swoje pasje i hobby - nie mają sobie zastąpionych. A w miarę łatwo jest takie osoby pozyskać.

W ramach OSP jest już na Ursynowie SOFR, tworzy się Warszawska Grupa Wysokościowa JRS Warszawa...
Za moment dojdą specjaliści od poszukiwań z psami, specjaliści różnego sprzętu terenowego czy wodnego. Być może powstanie OSP w powietrzu...
Dla mnie bajka i tylko pomarzyć o takich specjalistach. Z niecierpliwością czekam na wieści.

To naprawdę doskonały pomysł.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2007, 17:24:03 »
NO tak  generał Pawlak u władzy to nawet w warszawie-centrum postawi remize osp.... bez dalszych komentarzy

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2007, 17:29:40 »
rademenes
wybacz ale tworzenie grup ratownictwa medycznego, wysokosciowego, bnurkowego czy jakiegokolwiek innego i nazywanie tego OSP to pomylka i tak naprawde, w praktyce, porazka umyslowa twardoglowych z psp.

historia zna juz kilkanacie przypadkow, ze zeby moc zaczac dzialac jakkolwiek w okolicy struktur ksrg nalezy swoja grupe zbieraczy grzybow czy czegos innego zarejestrowac jako osp i nagle okazuje sie ze wszystko mozna.

rzeczywistosc jest smutna...


Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2007, 17:35:14 »
Ja mówię o samym zamyśle a nie formalizacji i realizacji. Od tego są inni aby to ułatwić.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2007, 17:40:56 »
Ciekawy jestem, kto im zapłaci za siedzenie w remizie (różnego typu pasjonatom).
Bo jeżeli maja przylecieć na ustalony sygnał znak (wycie syreny), to mogą nie zdążyć posprzątać.
Co do wycia syreny w W-wie ludzie mogą pomyśleć, że to atak bombowy albo terrorystyczny.
No chyba, że "PGR" przyczepią im do pasków.
Ciekawe opinie:
http://forum2.dziennik.pl/read.php?3,15603
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2007, 17:58:28 wysłana przez grzela »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:09:12 »
Bez obaw.. nie wyjdzie.
OSP w Warszawie działa na Ursusie, w Starej Miłosnej i Wesołej. Wystarczy wziąć mapę do ręki i od razu widać, że to głębokie peryferia.
A teraz wyobraźcie sobie OSP np. w Centrum, Wola, Mokotów, Żoliborz, Praga...
kto tam będzie służył?? Dźwięk syreny czy pagera i 10 kolesi w "garniakach" wybiega w biurowca (notabene pracują powiedzmy na 16 piętrze) i lecą do remizy???
nie wydaje mi się.
niech se szanowna pani "jak jej tam" planuje i marzy...
Nie wyjdzie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:18:09 »
Bez obaw - to tylko jedna z wielu obietnic, której i tak ten Rząd nie dotrzyma ....

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:23:29 »
No to połączmy w/w z tym:
http://wiadomosci.onet.pl/1651657,11,1,1,,item.html

Pozdrawiam
Contra facta non valent argumenta.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:28:39 »
No to połączmy w/w z tym:
http://wiadomosci.onet.pl/1651657,11,1,1,,item.html

Pozdrawiam

Wiedziałem, że jak Xxxxxx dostanie się do żłoba, to Xxxxxxx odżyje na nowo !!!!!!!!!!!!!!!! Zaraz się xxxxxxxxxxxx....

....musiałem ocenzurować :P
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 07:42:13 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:36:42 »
Ursynów Specjalistyczna Ochotnicza Straż Pożarna – SOFR (Strzelecka Ochotnicza Formacja Ratownicza), czytając opis ich działań na stronie www to tylko specjalizują się w szkoleniach, ćwiczeniach, pokazach i zabezpieczeniach imprez itp., czyli OSP typowo komercyjna. Ani słowa o działaniach ratowniczo-gaśniczych chyba, że się mylę.

 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2007, 18:38:24 wysłana przez grzela »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:37:52 »
Teksty o charakterze  politycznym będą kasowane  w typ topiku
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:39:29 »
Bez obaw - to tylko jedna z wielu obietnic, której i tak ten Rząd nie dotrzyma ....

Oj atak trochę na ślepo! To akurat nie rząd obiecuje tylko dziwna pisanka z po.
Nie wszystko, co złe pochodzi od rządu.

Co do argumentu OSP w Londynie. Fakt istnieje, ale na zupełnie innych zasadach i w zupełnie innym wymiarze niż ma to miejsce w naszym kraju. Ochotnicy z Londynu nie jeżdżą do pożarów. Są, bo są w razie „W”.

Co do pomysłu OSP w Warszawie – poroniony pomysł! Niech lepiej zajmą się wspieraniem istniejących OSP na peryferiach! A poza tym, co oni tak na plecach strażaków nagle wszyscy chcą jechać?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2007, 18:55:01 wysłana przez MGNACZUS »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:44:44 »
W warszawie, jak i wszedzie, bardzo trudno cos ugrac jesli chodzi o ochotnicze grupy.
Poki co jedyna o jakiej wiem dzialajaca aktywnie czyli jezdzaca do akcji to JRS Warszawa ktora zdaje sie zostala przemianowana na OSP Bemowo. (zdjecia na rg). udalo im sie glownie dzieki znajomosciom.

osbiscie probowalem wlaczyc harcerzy - mi sie nie udalo (zerowy odzew), po porazce poki, co nikt nie probowal ponownie (dla chetnych dokumenty z tej sprawy).
Wiem, jak jest ciezko pasjonatom sie w to wlaczyc.
aktualnie zmienil sie komendant, byly dow jrg 8 ktore jest niby medyczne, moze on bardziej przychylniejszym okiem na to spojrzy.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:51:16 »
Niestety, posłanka jest z PO, wiceminister z PSL, temat dotyczy nas - bez polityki się więc nie da.
Co nie znaczy, że wszystko wolno.

Pozdrawiam
Contra facta non valent argumenta.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 05, 2007, 19:02:34 »


osbiscie probowalem wlaczyc harcerzy - mi sie nie udalo (zerowy odzew), po porazce poki, co nikt nie probowal ponownie (dla chetnych dokumenty z tej sprawy).


I tu powstaje pytanie:
Dlaczego nie ma odzewu? Czy dlatego że temat abstrakcyjny? Czy może z powodu braku „tradycji”?


„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 05, 2007, 20:36:44 »
   

Wiedziałem, że jak Pawlok dostanie się do żłoba, to Związek odżyje na nowo !!!!!!!!!!!!!!!! Zaraz się porzygam....
[/quote]
   
      A dlaczego Prezes Pawlak i OSP powoduje u kolegi  odruch wymiotny? :huh:
Ja nie jestem członkiem OSP, ale alergicznie nie reaguje na ten skrót ,powiem więcej ,widzę potrzebę współdziałania z OSP .Może w W-wie to się nie sprawdzi ,ale nie musimy od razu reagować tak ostro, bo ktoś pomyśli ,że boimy się konkurencji   :angry:.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 05, 2007, 20:45:40 »
A dlaczego uważacie że nie !

A ja mówię że to się wydarzy a wręcz już dzieje w Polsce . Powoływane są OSP bojowe – ratowniczo-gaśnicze w większych miastach powiatowych gdzie nie było takiej tradycji . I wcale nie jest to inicjatywa oddolna, a właśnie odgórna .

Fakt może W-wa to specyficzny przykład , ale tak będzie Koledzy i wcale nie znaczy to że znikną JRG – tylko tak naprawdę tych sił i środków jest za mało , a obciążalność zdarzeniami rośnie . Może przykre , ale nikt nie będzie w nieskończoność zwiększał liczebności etatowej PSP – nie stać na to Niemców , Holendrów , Austryjaków  - nie stać równie Polski . W samym Berlinie jest ponad 1000 ochotników , co nieznaczny że nie ma jednostek zawodowych  .

Po co pchać przez całe miasto siły i środki do każdej większej akcji – jak można będzie wykorzystać jako wparcie 2-3 osiedlowe jednostki OSP – czas dojazdu będzie identyczny – tylko wypada zadbać by poziom wyszkolenia był również zbliżony. Zresztą jak będzie miasto dobrze płaciło strażakom OSP za godziny akcji – to połowa PSP z W-wy będzie tam dorabiać – mogę podać niejeden przykład z Polski

Z drugiej strony postawcie się w sytuacji większości funkcjonariuszy PSP w tym kraju – gdzie w JRG na zmianie jest 5-7 strażaków. U mnie na 35 tyś mieszkańców jest posterunek JRG w max 4 osobowej obsadzie ( w soboty , niedziele - 3 + kadet z SAP )  – najbliższa JRG 22 km, bardzo zatłoczoną drogą 20-30 min. . Wiecie ile dla nich jest warte OSP ???– tyle ile ich własne życie, bo tylko w pierwszej fazie akcji mogą na nie liczyć.

Wszystkich chętnych zapraszam na dobry pożar albo wypadek w 3 osoby i w tym kadet do pilnowania . 

Nie wiem skąd się u Was bierze tyle konkurencyjności ?  - Czy w tym kraju zwolniono choć jednego strażaka zawodowego z uwagi na redukcję etatów, związaną z powstaniem OSP ???

I naprawdę nie liczcie ( szczególnie jak chcecie godnie zarabiać ) że w nieskończoność ktoś będzie mnożył etaty PSP

A co do grup specjalistycznych , powołanych wyłącznie do tych celów , to fakt w większości przypadków to ściemnianie i towarzystwo wzajemnej adoracji . 

Pozdrawiam MIKO 

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 05, 2007, 21:49:09 »
OSP jest wręcz niezbędne do zapewnienia jako takiego bezpieczeństwa ludzi w naszym kraju. Przykładem może być choćby Podhale, gdzie bez jednostek ochotniczych ochrona ppoż. praktycznie nie istnieje, z uwagi na czas dojazdu zawodowców do zdarzenia.
Nie chcę umniejszać znaczenia OSP, ale..

Ale przykład W-wy nie jest najlepszym, jeśli chodzi o formowanie OSP. Działa tam 18 jednostek zawodowych i Odwód Operacyjny KG w SGSP (ludzi znaczna ilość).
Ilość i jakość sprzętu praktycznie zapewnia możliwość prowadzenia wszelkich działań ratowniczych.
Chyba jedynie na wypadek katastrofy lotniczej lub większego zdarzenia w metrze Warszawa potrzebowała by wsparcia innych jednostek (i to jedynie w celu zabezpieczenia pustych rejonów operacyjnych). Powołanie OSP w każdej dzielnicy wiązałoby się z :
1. wygospodarowaniem miejsca do stacjonowania takiej jednostki - w realiach warszawskich obecnie niemożliwe. Jednostki ochotnicze przy JRG?? - garaże zawodowych i tak już są przepełnione, a sprzętu nadal przybywa lub jest wymieniany na nowy.
2. zapewnieniem sprzętu dla OSP (czyli dodatkowe koszta). a co ze szkoleniami?
3. i najważniejsze, ktoś musiałby w takich jednostkach służyć. pytanie KTO?
tak jak już pisałem, młodzi nowobogaccy pracujący na giełdzie?? jedyne co ich może wiązać ze strażą pożarną to czerwone szelki i to tylko amerykańską hehe.. pamiętajmy, że gro zawodowych podziałowców z w-wy pochodzi spoza miasta, więc na nich nie ma co liczyć. poza tym mentalność polskiego pracodawcy jest taka (w przeciwieństwie do Niemców), że żaden nie wypuści swojego pracownika z pracy tylko dlatego, że zawyła syrena.

a finał byłby taki, że i tak jednostki te nie byłyby wykorzystywane lub miały etat tzw. zapchaj-dziury.
Obecnie jak było wspomniane w W-wie działają 3 OSP, z których tylko jedna jest sporadycznie dysponowana do działań na terenie miasta (zazwyczaj dowóz wody na wypadek awarii sieci hydrantowej). Pozostałe dwie jeżdżą w granicach własnych rejonów lub rejonów jednostek graniczących (ościennych).

pozdr.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 08:22:01 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 06, 2007, 07:39:20 »
[quote ]A dlaczego Prezes Pawlak i OSP powoduje u kolegi  odruch wymiotny? :huh:
Ja nie jestem członkiem OSP, ale alergicznie nie reaguje na ten skrót ,powiem więcej ,widzę potrzebę współdziałania z OSP .Może w W-wie to się nie sprawdzi ,ale nie musimy od razu reagować tak ostro, bo ktoś pomyśli ,że boimy się konkurencji   :angry:.[/quote]

Kolego nie OSP !!!!!!!!!!!!!!!!!! Przeczytaj uważnie ZWIĄZEK - zet wu i ą zet e ka - widać???
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 11:00:38 wysłana przez bulon »

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 06, 2007, 10:34:17 »
ale będą jaja ^_^. wyobrażacie sobie alarmowanie takiego osp, gdzieś w centrum. wyje syrena wylatują chłopaki z bloków w walą na piechotę przez marszałkowską , a tam rzeźnia na ulicy. długo takie osp nie będzie działać bo członkowie zginą pod kołami samochodów biegnąc w czasie alarmowania.
a może jeszcze ormo powołać do tego? też społeczność lokalna będzie się skupiać wokół takiego twora i przestępczość spadnie na osiedlu ^_^ ale tępe babsko :wacko: (nie mam nic przeciwko osp)
może koledzy z OSP wypowiedzieli się na temat zawiązywania jednostek osp w  wielomilionowych miastach , gdzie nie ma tradycji związanych z ochotnikami.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 11:37:51 wysłana przez bart73 »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 06, 2007, 16:54:43 »
ja bym poszedł tu w innym kierunku bo przecież OSP to nie same akcje rat-gaś. Ludzie w takim mieście poprostu wieczorami nie mają co zrobić z czasem i właśnie utworzyć taka OSP aby mogli spotkać się, otworzyć świetlice i aby dzieciaki przychodziły i przy okazji wpajać im bezpieczne postępowania, ćwiczyć I pomoc, krzewić kulture itp. To by było coś podobne do harcerstwa. Organizować jakieś wycieczki po stołecznych jednostkach JRG, udział w pokazach, współpraca z jakąś parafią aby obstawiać wydarzenia państwowe i kościelne. Taka jednostka mogła by stanowić jakieś zabezpieczenie/odwód dla służb zawodowych.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: OSP w Warszawie ?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 06, 2007, 17:10:10 »
ja bym poszedł tu w innym kierunku bo przecież OSP to nie same akcje rat-gaś. Ludzie w takim mieście poprostu wieczorami nie mają co zrobić z czasem i właśnie utworzyć taka OSP aby mogli spotkać się, otworzyć świetlice i aby dzieciaki przychodziły i przy okazji wpajać im bezpieczne postępowania, ćwiczyć I pomoc, krzewić kulture itp. To by było coś podobne do harcerstwa. Organizować jakieś wycieczki po stołecznych jednostkach JRG, udział w pokazach, współpraca z jakąś parafią aby obstawiać wydarzenia państwowe i kościelne. Taka jednostka mogła by stanowić jakieś zabezpieczenie/odwód dla służb zawodowych.
kolego, nie wydaje mi się aby w Warszawie nie było co robić. a produkować na siłę następną organizację która ma krzewić wartości o jakich piszesz nie ma naprawdę sensu. lepiej te pieniążki przeznaczyć na zhp , czy inne kluby sportowe i środowiskowe. wycieczki to organizują szkoły ^_^ zwłaszcza w maju hihi. pozdro.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem