Autor Wątek: Dokumentacja W Osp  (Przeczytany 14000 razy)

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Dokumentacja W Osp
« dnia: Sierpień 16, 2004, 10:46:40 »
Witajcie druhowie!!
Zwracam sie do was z pytaniem, jaka dokumentacje prowadzicie w swoich jednostkach? My mamy ksiązke OSP, ksiązke naczelnika, ksiązke skarbnika, dziennik główna w którym księgujemy. Czy członkowie OSP maja legitymacje? My nie mamy, podobnie jak nie ma deklaracji członkowskich. To sa zaniedbania poprzednich władz... moze ktos ma wzory takich druków? Moze macie coś innego? Wiem,ze to wszystko bardzo utrudnia prace, trzeba wykonywac dodatkową prace wydaje mi się jednak,ze staje sie to niezbedne aby OSP mogła sprawnie funkcjonować.
pozdrawiam
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2004, 00:27:19 »
Witam po długiej przerwie!
Co do dokumentacji to w mojej jednostce "stare" władze nie prowadziły czegoś takiego, bo i po co marnować czas jak można w tym czasie wypić.
Młodzi tzn. my (obecny skład funkcjonuje od 4 lat) nie mieliśmy jeszcze czasu się tym zająć, bo po poprzednikach musieliśmy naprawiać praktycznie wszystko: od budynków poprzez samochody jak i zszarganą opinię!
Jeżeli chodzi o legitymacje, to oczywiście mamy takie wspaniałe małe książeczki w stylu "późny Gierek"  ;) drukowane w 1974r.
Myślę, że można by pomyśleć nad jakimś nowym drukiem, bo dotychczasowym nie ma sie co chwalić.
Może ktoś ma pomysł na nową legitymacje :P
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2004, 00:28:05 wysłana przez SeniorSiara »

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2004, 17:55:05 »
Cześć braci strażackiej! :rolleyes:
W swojej jednostce prowadze dla każdego członka kartę na której zapisuje oprócz podstawowych danych osobistych także zapisy o funkcji,stopniu,wyszkoleniu,badaniach,udziału w akcjach i cwiczeniach,wydanym umundurowaniu.Przyjmując do MDP daje rodzicom do podpisania pismo od zarządu gdzie wyrażają zgodę na członkostwo swoich pociech w straży.Nowi członkowie podpisują  deklarację członkowską  gdzie są podani członkowie wprowadzający i zarząd podejmuje uchwałę o przyjęciu takiego do straży(takie druki były kiedyś w książkowym wydaniu kalendarza strażackiego).Prezes prowadzi książke prac zarządu,skarbnik książke kasową,kierowca prowadzi zeszyt w którym zapisuje wszystkie czynności przy aucie i sprzęcie.Popieram SeniorSiare.Jakieś ładne legitymacje by się sprzydały tak dla MDP jak i starych.
hunter jak chcesz to prześle ci druki które mam.Napisz adres na mail naczelnikosp@poczta.onet.pl

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2006, 17:02:41 »
Stare ale aktualne.
Jest taka książka pracy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jest ona na kadencje Zarzadu.Znajduje sie w niej wszystko od zarzadu po odznaczenia, kursy,sprawozdania posiedzeń zarządu, udział w akcjach. Jest troche roboty ale jest to cała dokumentacja na kadencję.

pozdro

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2006, 09:21:04 »
W mojej jednosce stworzyłam bazę danych. Jest tam kto i kiedy wstąpił do straży,jakie ma kursy skończone, jak płaci składki, jaki jest jego adres kontakowy tel. No poswięciłam temu sporo czasu ale warto chyba było, bo teraz można szybko wszystko znaleźć.
U nas równiez prowadzimy wszelkie ksiązki:naczelnika, prezesa, ksiązka protokołów itp. Prawda jest taka, że sporo pisania jest w OSP, że czasami koledzy się zastanawiają kiedy znajduję na to czas.
A do legitymacji to dawna władza troche to zaniedbala ale może uda się znowu to nadrobić. pozdrawiam Sekretarzy OSP :wub:
karola998

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2006, 22:13:09 »
W mojej jednostce stworzyliśmy dla każdego członka teczkę (wiem że źle się kojarzy) w której są dane dotyczące strażaka takie jak data wstąpienie, kursy, przeszkolenia, odznaczenia, składki członkowskie, wyposażenie jakie strażak ma na stanie. Wszystko w jednej teczce. Kiedy trzeba zerka się i już wiadomo o co chodzi. A w przyszlości i do lustracji się może przydać ha ha.
Pozdrawiam

Offline mrovka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2006, 15:19:12 »
Ja zostałem w tym roku sekretarzem i zająłem się sprawami dokumentacji. Mamy od niedawna komputer w straży i zdążyłem wprowadzić dane wszystkich członków do komputera. Jest to bardzo przydatne. Mam w bazie dane odnośnie adresu, telefony, daty urodzenia, pesel, wyszkolenie, odznaczenia..... jeśli potrzebuję jakieś dane to załączam program i od razu mam wszystko jak na dłoni, nie musze przewertowywać zeszytu żeby coś znaleźć.
Mam w planach napisanie jakiegoś programu, bazy danych gdzie można by to wszystko trzymać i łatwo sortować, np. wg wyszkolenia czy ważności badań. Może ktoś z was ma coś takiego? Bo wiem że na forum już ktoś pisał o bazie ale w Accesie. A macie może jakiś programik? Coś innego niż Acces.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2006, 23:12:57 »
Mam w planach napisanie jakiegoś programu, bazy danych gdzie można by to wszystko trzymać i łatwo sortować, np. wg wyszkolenia czy ważności badań. Może ktoś z was ma coś takiego? Bo wiem że na forum już ktoś pisał o bazie ale w Accesie. A macie może jakiś programik? Coś innego niż Acces.
Trzeba by się w końcu za to zabrać i popełnić jakiś program. Gdybym miał założenia, to może w długie zimowe wieczory siadł bym nad tym w końcu i coś stworzył...Też mi często brakuje konkretnego programu do obsługi naszej OSP. A może napiszemy to razem? Trza by znaleźć jakąś darmową bazę, ewntualnie w XML, oraz narzędzie w którym można by to pyknąć i go!

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2006, 13:37:26 »
hmm chłopaki ja mogę was tylko wspierać w działaniach. Sama teraz zostałam Gminnym sekretarzem i to jest dużo więcej roboty i coś takiego by się bardzo przydało.
Powodzenia
karola998

Offline marika

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2012, 22:47:57 »
cześć wszystkim strażakom,
 mam pytanie odnośnie pobierania składek członkowskich, czy ktoś z was wysyłał powiadomienia o wpłacaniu zaległych(z kilku lat) składek członkowskich? Musze stworzyć jakiś druk do takowego zabiegu i nie bardzo wiem jak się za to zabrać,
 :wall: :klol: z góry dziękuję za pomoc

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2012, 09:48:55 »
moja jednostka wysyła takie powiadomienia od kilku lat. Wzoru nie mam przy sobie więc nie mogę Ci dokładnie zacytować jego treści, ale cała procedura polega na tym że informuje się członka o zaleganiu ze składką i jednocześnie o możliwości jego usunięcia z szeregów OSP.

przykład:
Działając na podst. art .... Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w ..........informujemy Pana/Panią o zaleganiu w opłacie składek członkowski za lata ...... i ......... . W związku z powyższym informujemy o możliwości uregulowania należności w kwocie ........ zł do dnia ................. . Od powyższej decyzji służy Panu/Pani odwołanie do Walnego Zebrania Członków które odbędzie sie w dniu ................ o godz. .......... w remizie OSP. Decyzja o wykluczeniu członka z szeregów OSP podjęta przez Walne Zebranie Członków jest ostateczna.

Zawiadomienia wysyłamy na dwa tygodnie przed planowanym Walnym Zebraniem. Pisma przekazujemy członkom za podpisem żeby ktoś nie powiedział że nie dotarło. 60% osób już następnego dnia dzwoni do prezesa i ustala termin wpłaty. Pozostałe 40% zazwyczaj członkowie wspierającypo prostu rezygnują z członkostwa. Ludzi trochę mniej ale przynajmniej nie ma martwych dusz.
Ale oczywiście wszystko musi już na etapie przyjmowania pasować. A więc deklaracja, dokumentacja kasowa dotycząca składek członkowskich, wykazy opłaconych składek. Bez tego ani rusz - bo trzeba mieć dowody na członka że zalega a nie tylko poszlaki czy insynuacje typu "my wiemy że nie zapłaciłeś, a Ty udowodnij że płaciłeś jak chcesz być dalej członkiem".

« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2012, 09:55:08 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ah011

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 28, 2013, 18:30:35 »
Witam,
co do dokumentacji w OSP,książka pracy,książka naczelnika,skarbnika,gospodarza itd.Wszystko to są książki,mógł by ktoś opracować program w wersji elektronicznej!Jeśli już taki istnieje a ktoś jest jego posiadaczem,byłbym bardzo wdzięczny za jego udostępnienie.Niestety ja nigdzie takiego programu nie mogłem znaleźć.
Za pomoc z góry DZIĘKUJĘ!

ah011@o2.pl

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 28, 2013, 18:46:11 »
Też się piszę :)
rafal9988@buziaczek.pl

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2013, 00:23:44 »
Dochodzi jeszcze rejestr odznaczeń, książka środków trwałych, karta działacza O.S.P. można kupić w oddziałach związku.Na wozach bojowych wykaz hydrantów i wyposażenie wozu a jednostki z K.S.R.G. mapa powiatu z drogami dojazdowymi, powiatowe dane radiowe z kryptonimami, oraz dane do współpracy z L.P.R.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 03, 2017, 12:48:21 »
Mam taki problem - gro strażaków uważa, że świadectwa ukończenia kursów są ich własnością i do dokumentacji OSP oddają tylko ksera. Moim zdaniem oryginały powinny być w OSP. Mam racje?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 03, 2017, 13:09:19 »
Mam taki problem - gro strażaków uważa, że świadectwa ukończenia kursów są ich własnością i do dokumentacji OSP oddają tylko ksera. Moim zdaniem oryginały powinny być w OSP. Mam racje?
U nas w remizie są ksera a u strażaków  oryginały.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2017, 13:31:45 »
A ksera poświadczone są "za zgodność z oryginałem"?? Jeśli nie - to jaką wartość prawną przedstawiają owe kopie?

Osobiście uważam, że w sytuacji kiedy OSP wysyła strażaka na kurs to ona jest "właścicielem" świadectwa. Analogicznie jak z zaświadczeniem ze szkolenia BHP kiedy pracując zawodowo u pracodawcy - to On będzie posiadaczem tego zaświadczenia. Czyż nie tak?
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2017, 13:39:39 wysłana przez gucio »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 03, 2017, 16:00:25 »
Zgadza się ale nie ma problemów jak jest kontrola z psp gdy sprawdzają szkolenia przecież nikt nie fałszuje papierów po za tym wykaz ludzi wyszkolonych w komendzie mają i mogą sobie sprawdzić.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline ŁukaszA-ów

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 03, 2017, 16:32:31 »
Właścicielem świadectwa jest druh. Jakby w osp miały być oryginały a ktoś był by w dwóch osp to jak byście to chcieli zrobić? Poza tym to druh chodzi na kurs i zdobywa zaświadczenie wiec jest ono jego i może z nim zrobić co chce.

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 03, 2017, 18:32:55 »
Dokładnie, świadectwo jest własnością, osoby której ono dotyczy. To jest taka sama sytuacja jak z książeczką sanepidowską i innymi dokumentami. Pracodawca/ OSP nie ma prawa żądać oryginałów do swojej dokumentacji.

Offline Mirek HQV

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 03, 2017, 22:22:31 »
Ja podchodzę do tego jak w pracy. Kseruje a orginał oddaje.
A opieram się na tym:
http://jestpraca24.pl/oryginaly-zaswiadczen-o-ukonczeniu-szkolen-i-kursow-nalezy-wydac-pracownikowi,139

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 04, 2017, 10:32:51 »
Mam taki problem - gro strażaków uważa, że świadectwa ukończenia kursów są ich własnością i do dokumentacji OSP oddają tylko ksera. Moim zdaniem oryginały powinny być w OSP. Mam racje?
Gucio - u mnie również oddajemy oryginały właścicielom. Przyjeżdżają z kursu to zostawiają świadectwo w OSP, ja je kseruję i na dole ksera wpisują "świadectwo wydano w dniu ..... i podpis odbierającego". Na kolejnej ze zbiórek właściciel odbiera świadectwo za potwierdzeniem na kopii i po sprawie. Nie mam problemu z tym że coś mi się zgubi w dokumentacji. A jak członek zniszczy czy zapomni gdzie posiał swoje świadectwo to już jego problem, a nie mój.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 05, 2017, 19:13:13 »
Temat jest raczej przesądzony, ale od siebie dodam, że u nas dostaliśmy nawet pismo, by oryginały świadectw oddawać strażakom. Oryginały ratownikom są potrzebne im m.in. po to by ubiegać się o pracę w strukturach PSP ;)
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Kaaaś_M

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 10, 2017, 17:57:27 »
Witam Druhny i Druhów bardzo serdecznie.

Od kilku tygodni walczę z dokumentacją w rodzimej OSP, i mam dylemat odnoście zaświadczeń z kursów i szkoleń, po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi na forum, mam kompletny mętlik w głowie. Po rozeznaniu u prezesów jednostek z naszej gminy,  jedni wychodzą z założenia że oryginały powinny być w jednostce. drudzy że u strażaka, co mam robić w tym wypadku. Jak to rozwiązać? :) pozdrawiam, Kasia.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Dokumentacja W Osp
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 10, 2017, 18:06:56 »
Zaświadczenie należy do strażaka. Nie można sobie po prostu pokserować i zostawić kopii w jednostce?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...