Autor Wątek: Cobra, a wyciąganie awionetki  (Przeczytany 2222 razy)

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Cobra, a wyciąganie awionetki
« dnia: Listopad 20, 2007, 16:35:27 »
zainspirowany tym:


Wydobywanie awionetki z Wisły. Wiedzieliście, że używali do tego Cobry?:
http://pl.youtube.com/watch?v=5_YsWsz6yi0


Postanowiłem założyć nowy temat. Po co ratownicy stosowali Cobre do wydobywania awionetki? "Szukali" nią wrak czy co? Może mi to ktoś uzasadnić?
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline nil

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Cobra, a wyciąganie awionetki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2007, 17:01:38 »
Byłem na miejscu.
Po przyczepieniu do awionetki zbiorników i wypełnieniu ich powietrzem okazało się, że awionetka nie może wypłynąć na powierzchnię ponieważ albo przyssała się do podłoża albo obciąża ją zbyt duża warstwa nanosów - mułu i piachu. Po usunięciu nanosów ze skrzydeł okazało się, że dużo piachu i mułu znajduje się wewnątrz awionetki. Muł ten był usuwany zwykłą prądownicą zasilaną z motopompy pływającej, a więc strumień wody miał zbyt małą energię, by szybko usunąć ciągle napływający piasek. Cobra miała strumień o duzo większej energii i ją stosowano do wypłukiwania nanosów wodnych. Który z tych systemów ostatecznie bardziej przyczynił się do sukcesu - nie wiadomo.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Cobra, a wyciąganie awionetki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2007, 17:01:53 »
Byłem przy pierwszej, nieudanej próbie wyciągnięcia awionetki z Wisły.
Jedyny powód użycia Cobry, jaki przychodzi mi do głowy, to usunięcie zalegającej na skrzydłach warstwy piachu i mułu. Zbita warstwa piachu mogłabyć po prostu rozbijana ciśnieniem wody z Cobry.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!