Autor Wątek: Elektrownia Wodna  (Przeczytany 3570 razy)

ciekawy

  • Gość
Elektrownia Wodna
« dnia: Lipiec 20, 2004, 19:26:50 »
Witam!
Mam pytanie. Czy w elektrowniach wodnych występuje jakiekolwiek zagrożenie wybuchowe? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Elektrownia Wodna
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2004, 10:59:18 »
Witam,
wydaje mi się że w dużych elektrowniach wodnych występują agregaty prądotwórcze na olej napędowy - czyli jakieś prawdopodobieństwo zapłonu/wybuchu istnieje. Ponadto duże rozdzielnie elektryczne za pomocą których wyprowadzana jest moc z elektrowni z reguły wg przepisów muszą posiadać zasilanie rezerwowe w postaci baterii akumulatorów, a to jak wiadomo wiąże się z zagrożeniem wydzielania dużych ilości wodoru, który może wybuchnąć. Oczywiście urządzenia te są w odpowiedni sposób zabezpieczane no ale pewne ryzyko istnieje.
Małe elektrownie wodne raczej nie posiadają zasialania rezerwowego, przy czym granicy między mała elektrownią a dużą nie potrafię tu precyzyjnie określić. Wydaje mi się, że te które są przyłączane do sieci rozdzielczych nieskiego napięcia (0,4 kV) czyli takie o mocy kilkudziesięciu do około 100 kW raczej nie będa posiadał rozbudowanych układów zasialania rezerwoweg. Z drugiej strony elektrownie wodne przyłączane do sieci wysokiego napięcia 110, 220, 400 kV (np elektrownia wodna Solina czy Włocławek) na pewno będa przyłączane za pośrednictwem rozbudowanych rozdzielni i bedą miały układy zasilania rezerwowego.
Więcej o elektrowniach wodnych np tu: http://www.tew.pl/main.php?do=elektrownie_spis
Pozdrawiam, Sylwek

ciekawy

  • Gość
Elektrownia Wodna
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2004, 20:29:00 »
Dziękuję za informację. Pozdrawiam