Autor Wątek: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?  (Przeczytany 6396 razy)

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« dnia: Listopad 10, 2007, 17:26:09 »
Muszę kupić ... R16 205 55
Po rozpoznaniu polecają w zakładach :
FULDA KRISTALL SUPREMO 205/55/R16 91 H
Eskimo S3 205/55/R16 91 H
KLEBER KRISALP HP 205/55/R16 91 H

- czy praktycznie te różnice są zauważalne w codziennej jeździe ?
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2007, 17:32:01 »
Lato: pireli p 6000 r15 205/55, a nastepny sezon opony firmy points(pirelki sie juz koncza)
zima continental r15 195/55model podam wkrotce.

Co do pirelek to polecam je wszystkim osoba, auto na nich zachowuje sie bardzo przyzwoicie na suchej jak i mokrej powierzchni, zakrety spokojnie mozna pokonywac z duzymi predkosciami.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2007, 17:39:50 »
points ? mało znane w Polsce
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2007, 18:13:16 »
Dla zainteresowanych kupnem opon polecam porównywalke cenowa www.ceneo.pl ja znalazłem w dużo niższej cenie oponku Fuldy niz w serwisach.

pozdarwiam

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2007, 18:27:13 »
delete tu masz stronke dystrybutora http://www.point-s.pl/

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2007, 18:39:45 »
A po dostawie sprawdźcie daty…
Kiedyś sprzedawałem gumy.  Za bezcen kupowałem z hurtowni najczęściej poza granicami kraju nowe „przeleżane” opony!
Zwracajcie na to uwagę czy przypadkiem nowa kupiona guma nie ma powyżej 5 lat…

Sporo poradników dot. wyboru opon można odnaleźć w necie. Nie będę się rozpisywał czy ma to być kierunkowa czy inna. Każda jest dobra pod warunkiem, że nowa i nie Barum – najwięcej miałem reklamacji….
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline ryssioo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2007, 19:37:33 »
A po dostawie sprawdźcie daty…
Kiedyś sprzedawałem gumy.  Za bezcen kupowałem z hurtowni najczęściej poza granicami kraju nowe „przeleżane” opony!
Zwracajcie na to uwagę czy przypadkiem nowa kupiona guma nie ma powyżej 5 lat…
swiete slowa!!! tez akurat zajmuje sie przy okazji branza ogumienia. generalnie nie polecam zakupow opon przez internet. koledzy polecieli na super oferty cenowe ale za mniejsze pieniadze dostali towar gorszej jakosci. opony byly albo wylezane i krzywe albo po prostu stare. w zakladach wulkanizacyjnych natomiast opona jest troszke drozsza ale z reguly nie placimy za jej montaz i w sprawach reklamacji reprezentuje nas zaklad gdzie kupowalismy opony. w przypadku zakupow przez internet musimy radzic sobie sami. podam przyklad: kolega ze zmiany zamowil goodyear ug7 w pewnym znanym sklepie internetowym z oponami. okazalo sie ze jedna z opon jest po prostu krzywa. zareklamowal i po 3 tygodniach odeslali mu ta sama opone twierdzac ze byla sprawdzana przez firme goodyear. zdenerowowal sie delikatnie mowiac i spowrotem kurier zabral opone do sprzedawcy. po kolejnych 3 tygodniach przyslali mu juz proste kolo ale za to starsze niz poprzenie 3. wnioski wyciagcie sami

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2007, 08:35:17 »
lato bridgestone turanza 195/50/15 zima michelin alpin 185/65/14
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2007, 08:42:18 »
Ogólnie mówiąc te gumowe kółka są trochę drogie ... :P ale cóż czego się nie robi dla bezpieczeństwa !

Offline ryssioo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2007, 12:35:44 »
a ja mam na lato continental premium contact 205/55R16, a na zime fulga kristall gravito 195/65R15

Mariusz_43

  • Gość
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2007, 16:08:19 »
Zimą na zimowych a latem na letnich  ^_^  ^_^  ^_^  :wacko: Wam też tak radzę!!!!         

                                                                                                                    Pozdrawiam

A ja w lecie i w ziemie jeżdżę na letnich i nikt mnie nie przekona do opon zimowych  -_- Pozdrawiam.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2007, 16:11:05 »
Jeśli chodzi o zimówki to całkiem nieźle sie sprawują Dębica Frigo 2 195/65/15, w tym roku takie kupiłem i jak na razie nie narzekam a jeśli chodzi o letnie to niezłe sa Daytony. Oczywiście są to opony za rozsądna cenę bo wiadomo że można polecić najdroższe ale takie chyba nie wielu kupuje no chyba że przy nowych autach dodają w komplecie:)

Też znam takich co cały sezon na zimówkach jeżdżą, jeden jeździ dalej drugi po pierwszy zimowym wypadku jest pierwszym który zmienia opony:)
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2007, 16:13:17 wysłana przez emer »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2007, 16:27:37 »
A po dostawie sprawdźcie daty…
Kiedyś sprzedawałem gumy.  Za bezcen kupowałem z hurtowni najczęściej poza granicami kraju nowe „przeleżane” opony!
Zwracajcie na to uwagę czy przypadkiem nowa kupiona guma nie ma powyżej 5 lat…

Sporo poradników dot. wyboru opon można odnaleźć w necie. Nie będę się rozpisywał czy ma to być kierunkowa czy inna. Każda jest dobra pod warunkiem, że nowa i nie Barum – najwięcej miałem reklamacji….


Ładnie to tak oszukiwać ludzi?   ^_^

A ja w lecie i w ziemie jeżdżę na letnich i nikt mnie nie przekona do opon zimowych  -_- Pozdrawiam.

No u Was we Wrocławiu śniegu nie ma więc zimówki są zbyteczne  :wub:
Minęły już czasy, kiedy opony zimowe były jakimś luksusem i kosztowały dwa razy tyle co letnie. A jako strażak tym bardziej powinieneś wiedzieć, że bezpieczeństwo przede wszystkim.  :wacko:

Letnie bridgestone, a zimowe micheline.

Mariusz_43

  • Gość
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 26, 2007, 16:51:48 »
Cytuj
No u Was we Wrocławiu śniegu nie ma więc zimówki są zbyteczne  kiss
Minęły już czasy, kiedy opony zimowe były jakimś luksusem i kosztowały dwa razy tyle co letnie. A jako strażak tym bardziej powinieneś wiedzieć, że bezpieczeństwo przede wszystkim.  evil

Ale mi wcale nie chodzi o cenę opon... ba! nawet trzymam takie w garażu. Właśnie, o to chodzi, we Wrocławiu nie ma śniegu, a na trasy w zimę zazwyczaj nie jeżdżę. Jeżeli już spadnie śnieg, to nie ważne czy w mieście czy na trasie, jadę po prostu 10 - 20 km/h wolniej  -_- Zimówki to nie wszystko - umiejętności kierowcy też są ważne.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2007, 16:54:49 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2007, 18:53:48 »
A ja ostatnio używam uniwersalnych (Pirelli-Scorpio) i  słyszałem że w USA, w Nowym Yorku, gdzie klimat jest podoby do naszego - latem ciepło, zimą zimno  ^_^ wszystcy używają uniwersalnych.
Ciekawe co na to producenci i "zmieniacze" opon... pewnie by zbankrutowali.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OPONY, opony, opony.... na jakich jeżdzicie : zimą i latem?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 26, 2007, 19:20:49 »
Opony wielosezonowe są do niczego – tak generalnie i ogólnie. Ani na lato ani na zimę.
Bo ani tu ani tu nie będą na 100%.

Nie mogę się zgodzić z Mariuszem, że mimo braku śniegu nie ma konieczności używania opon zimowych. Generalnie chodzi o skład mieszanki. Skład wszystkich mieszanek opon letnich generalnie jest tak „ułożony”, że opona swoje właściwości zachowuje mniej więcej do +7 stopni. Poniżej tej temperatury właściwości opony zmieniają się dramatycznie. Opona twardnieje, zmniejsza się jej przyczepność nawet na suchej nawierzchni. Znacznie wydłuża się droga hamowania.
Podobnie dzieje się z oponą zimową w lecie. Tyle tylko, że zimówka staje się zbyt miękka.

Na poparcie tych informacji mam gdzieś w kompie test przeprowadzony przez ADAC w Niemczech. Poddali próbie zimowej kilka rodzajów opon zimowych, letnich i wielo sezonowych.
Tak, więc PANOWIE! Opona zimowa na zimę!
Z dostępnych na rynku :
Goodyear Ultra Grip 7
Pirelli Winter 210 Sottozero
DUNLOP SP Winter Sport 3D 91 H

A zresztą zobaczcie sobie tabelkę. Dobór opon do warunków, w jakich macie się poruszać.

Test opon zimowych w rozmiarze 205/55 R 16 H
 
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”