Autor Wątek: działania czy czynności?  (Przeczytany 2228 razy)

Offline colo44

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
działania czy czynności?
« dnia: Październik 23, 2007, 23:09:15 »
Witam.Mam małe pytanko dotyczące znaczenia pojęć: działania ratownicze i czynności ratownicze.Jaka jest między nimi zależność?

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: działania czy czynności?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2007, 15:10:05 »
a to nie jest czasem to samo?

wg mnie działania ratownicze to typowe czynności, którą podejmuję się w celu ratowania życia, mienia, środowiska podejmowane przez Jednostki PSP/OSP czy ZSP, a z kolei czynności ratownicze to... no właśnie. chyba, że działania ratownicze są to typowo zadania medyczne (ale wątpie, bo bym podciągnąl to pod pierwsza pomoc przedmedyczną). Jeśli się myle - poprawcie ;-) Pozdro
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: działania czy czynności?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2007, 18:00:19 »
W moim skromnym rozumieniu :

Działania ratownicze do zespół przedsięwzięć , niekoniecznie ratowniczych  ukierunkowanych na likwidacje zagrożenia . W trakcie działań ratowniczych mają miejsce czynności ratownicze .

Pozdrawiam    :mellow:

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: działania czy czynności?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2007, 20:41:14 »
Zgadzam się z przedmówcą. Pojęcie działania ratownicze jest szersze niż czynności ratownicze.
A to mój przykład.
Strażacy prowadzą działania ratownicze na miejscu wypadku drogowego, których celem jest udzielenie pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym w zdarzeniu. Wykonują przy tym szereg czynności ratowniczych: np. wykonanie dostępu do poszkodowanych, diagnozowanie stopnia obrażeń, unieruchamianie odcinka szyjnego kręgosłupa, zabezpieczenie termiczne poszkodowanych, itp., itd. Czynności te wykonują przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu oraz przy zastosowaniu odpowiednich procedur.