Autor Wątek: Składki związkowe.  (Przeczytany 16593 razy)

Offline bojan

  • Straż naprawde trzeba lubić żeby w niej pracować
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Składki związkowe.
« dnia: Sierpień 23, 2007, 10:11:05 »
Pisałem już w innym poscie, że rola zwiazków w tej chwili skupia się wyłacznie na ściąganiu skałdek i klepaniu wszystkiego co władza im podsunie. Pare lat temu kiedy przewodniczacym Floriana był  Pan Kołodziński( bo nie będe ukrywał że należe do tego związku) organizowane były róznego rodzaju spotkania, protesty. U mnie w jednostce był parę razy. Była pomoc w rozwiązywaniu problemów. Może to nie jest wielki problem(ale ogólnokrajowy) że jesteśmy pomijani w podwyższeniu grupy ogólnie, ale wedle innych stanowisk, uwazam to za pogarde wobec dyzurnych mniejszych jednostek. Więc do kogo mamy sie zwracać jak nie do zwiazków, ja z doswiadczenia wiem że związki moga dużo zdziałać, jezeli tylko chcą. A patrząc na poczynania obecnego kierownictwa ZZ na szczeblu krajowym jak i wojewódzkim tych chęci nie widać. Zadnych spotkań, inicjatyw, konsultacji ze strazakami. Ja od 3-4 lat takich  nie pamietam. Więc samo sie nasuwa jak w tytule.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Składki związkowe.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2007, 22:22:04 »
Dwanaście lat na PSK i dziesięć w ZZ niewiem ile by mi musieli podnieść w grupie żeby zwróciły mi się składki.

Człowieku ! Ja jeżdżę samochodem(-ami) 20 lat i chyba musiałbym Maybacha kupić i najlepiej jakby mi go walec przejechał  żeby mi się składki z OC i AC zwróciły.... ^_^
Jeżeli składki na działalność związkową traktujesz jako inwestycje to faktycznie się lepiej wypisz i zainwestuj w jakiś Fundusz lub może coś na Giełdzie Papierów Wartościowych....

A tak poważnie: to składki idą na utrzymanie i prowadzenie organizacji związkowych a co gorzej np. Solidarność musi odprowadzać niezły procent od składek do Zarządu Regionalnego (taka franczyza..;) )
Więc takich argumentów nie używaj....


Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Składki związkowe.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2007, 07:58:22 »
Geddeon - we Florianie w organizacji terenowej nie zostaje nawet złotówka! Wszystko jest przekazywane dla ZW i ZK. Co wg mnie jest totalnym nieporozumieniem bo w nagłych wypadkach (np pogrzeby) sprawia że nie ma nawet kasy na kwiaty.
Chociaż trzeba nadmienić, że  składki Florian ma o połowę mniejsze niż NSZZ Sol - 0,5% (a nie 1%)!

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Składki związkowe.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2007, 08:19:45 »
... we Florianie w organizacji terenowej nie zostaje nawet złotówka ... w nagłych wypadkach (np pogrzeby) sprawia że nie ma nawet kasy na kwiaty.
Jeżeli taki przypadek miał miejsce to była to tylko czyjaś nieudolność, a nie sposób dystrybucji kasy związkowej.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Składki związkowe.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2007, 08:23:39 »
Oj, miał miejsce....
Może to nie jest kwestia nieudolności ale braku dobrej woli ZarzWoj, który może "rzucić" parę groszy ale nie zawsze chce ...

Offline bojan

  • Straż naprawde trzeba lubić żeby w niej pracować
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Składki związkowe.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2007, 09:48:10 »
Ja rozumiem,że składki związkowe to częśc normalna, tylko normalna tylko wtedy gdy te zwiazki działają w imieniu wszystkich członków niezależnie od stanowiska. A w tej sytuacji takie działanie nie majejsca. Więc płacimy składki tyko na cele charytatywne- z tego wynika.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Składki związkowe.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2007, 17:06:12 »
Cytuj
Chociaż trzeba nadmienić, że  składki Florian ma o połowę mniejsze niż NSZZ Sol - 0,5% (a nie 1%)!
Ale w S wysokość składki płaci się od podstawy a czy u Florków jest tak samo czy to jest 0,5 % od całości zarobków ? (pytam bo nie wiem)
Na Regionalne Sekcje Pożarnictwa ze składek idzie parę złotych a na Krajówkę to chyba nie więcej niż 50 groszy :(
Tak że , nie są to kokosy....
Najwięcej zabiera jednak Zarząd Regionu NSZZ "S" w danym mieście wojewódzkim (nie mylić z Regionalną Sekcja Pożarnictwa).
Cytuj
Więc płacimy składki tyko na cele charytatywne- z tego wynika.
Jeśli chodzi o reprezentatywność członków na każdym stanowisku to wyłącznie wina/sprawa danej organizacji na szczeblu lokalnym. No niestety ale trzeba wymuszać(czyt. naciskać, dręczyć,molestować) i rozliczać przewodniczących od samego dołu.
A cele charytatywne.... hmmm...
Ja osobiście jestem przeciwny tym paczkom na Mikołaja na które idzie wiele pieniędzy i jeden ma 5-cioro pociech a drugi jest kawalerem a czasem właśnie za jego składki ten rozwojowy ojciec rodziny dostaje świąteczne słodycze dla .
Ale, niestety taka jest mentalność jeszcze wśród członków ,że gdyby nie te paczki to część by się wypisała, bo jaki w tym miałaby interes ??
Co do pomocy w sytuacjach losowych to jestem ZA !
U mnie wynosi to zawsze ok. 1000 zł i co ciekawe nie tylko gdy jest członkiem.
Przedstawiciel bratniego związku stwierdził kiedyś na spotkaniu z Komendanturą, że KM nie powinien udzielać poszkodowanemu/pokrzywdzonemu przez los żadnych "dofinansowań losowych" ponieważ każdy powinien się ubezpieczyć..... -_-
Nie twierdze, że nie miał racji, ale przecież zanim dostanie to odszkodowanie (nie zawsze równoważące poniesione straty) może coś już zdziałać. A nikt przecież prywatnie nie ponosi strat z tego tytułu (zapomogi) a jesli nawet(zapomogi z ZZ) to nie są to aż tak wielkie koszta i nie zdarzają się co miesiąc....
Niestety są tacy co maja kompleks "psa ogrodnika" - sam nie zje i nikomu nie da.....


Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Składki związkowe.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2007, 17:14:48 »
Cytuj
Ale w S wysokość składki płaci się od podstawy a czy u Florków jest tak samo czy to jest 0,5 % od całości zarobków ? (pytam bo nie wiem)

A to ciekawe - nigdy nie zastanawiałem się nad tą różnicą. We Florku rzeczywiście płaci się od całości. Tym bardziej jest to większa granda że nic nie zostaje w terenie.   Bo wychodzi prawie na to samo - dodatki to prawie drugie tyle co podstawa.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Składki związkowe.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2007, 18:29:47 »
Ja osobiście jestem przeciwny tym paczkom na Mikołaja na które idzie wiele pieniędzy i jeden ma 5-cioro pociech a drugi jest kawalerem a czasem właśnie za jego składki ten rozwojowy ojciec rodziny dostaje świąteczne słodycze dla .
Ale, niestety taka jest mentalność jeszcze wśród członków ,że gdyby nie te paczki to część by się wypisała, bo jaki w tym miałaby interes ???
Masz rację. U nas większość członków S jest w tym związku tylko dla paczek na Mikołaja.
Przynajmniej zwrócą im się całoroczne składki, a niektórzy nawet wyjdą z kasą do przodu.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Składki związkowe.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 25, 2007, 20:35:02 »
... w S wysokość składki płaci się od podstawy a czy u Florków jest tak samo czy to jest 0,5 % od całości zarobków ? ...
Ja osobiście jestem przeciwny tym paczkom na Mikołaja na które idzie wiele pieniędzy i jeden ma 5-cioro pociech a drugi jest kawalerem a czasem właśnie za jego składki ten rozwojowy ojciec rodziny dostaje świąteczne słodycze ...
Co do pomocy w sytuacjach losowych to jestem ZA !
... Przedstawiciel bratniego związku stwierdził kiedyś na spotkaniu z Komendanturą, że KM nie powinien udzielać poszkodowanemu/pokrzywdzonemu przez los żadnych "dofinansowań losowych" ponieważ każdy powinien się ubezpieczyć...
U Florków składka wynosi 0,5% miesięcznego uposażenia brutto, z czego 25% jest odprowadzane do Zarządu Krajowego, a 75% pozostaje na koncie Zarządu Wojewódzkiego na działalność organizacji terenowych i wojewódzkiej. W większości organizacji po rozliczeniu kosztów rocznych są organizowane paczki świąteczne, które otrzymują członkowie związku bez względu na stan rodzinny (liczbę pociech) lub też imprezy dla członków związku w organizacjach terenowych.
Dla pełnej jasności prosiłbym o informację co w "S" należy rozumieć pod pojęciem podstawy - 1% składki jest liczony tylko od grupy i stopnia, czy również od dodatku służbowego jak ma to miejsce we Florku?
Zapomogi losowe wypłacane są przez wszystkie ZW Florka, a z wypowiedzią podobną do zaprezentowanej przez Geddeon-a usłyszałem również od działacza "S"-ki szczebla krajowego - było to jednak jego prywatne zdanie a nie stanowisko związku, podobnie jak i zdanie przedstawiciela "bratniego związku".
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2007, 20:44:26 wysłana przez piotr998 »
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Składki związkowe.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 25, 2007, 20:53:36 »
W większości organizacji po rozliczeniu kosztów rocznych są organizowane paczki świąteczne, które otrzymują członkowie związku bez względu na stan rodzinny (liczbę pociech) lub też imprezy dla członków związku w organizacjach terenowych.

Powaliłeś mnie tym twierdzeniem na kolana. Przez długi okres mojego członkostwa w ZZF (z roczną przerwą)  nigdy członkowie organizacji terenowej nie dostali  żadnej paczki. Raz zdarzyło się dofinansowanie wycieczki dla dzieci do ZOO (w śmiesznej kwocie).  W tym roku nie mogliśmy się doprosić o 200 zł dofinansowania do imprezy na Dzień Dziecka.

Zaznaczam, że jestem przeciwnikiem paczek!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2007, 20:56:47 wysłana przez mario68 »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Składki związkowe.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 25, 2007, 21:57:27 »
Proszę tutaj pisać uwagi i opinie dotyczące składek związkowych.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 25, 2007, 23:02:43 »
Cytuj
a z wypowiedzią podobną do zaprezentowanej przez Geddeon-a usłyszałem również od działacza "S"-ki szczebla krajowego - było to jednak jego prywatne zdanie a nie stanowisko związku, podobnie jak i zdanie przedstawiciela "bratniego związku".
Może nie potrzebnie użyłem zwrotu:"bratniego związku" nie miałem zamiaru wprowadzać jakichkolwiek poróżnień między związkami tylko przedstawić pogląd niektórych związkowców (nie ważne jakiej przynależności) i w tym "moim" przypadku było to niestety wypowiedziane jako stanowisko :( podczas dyskusji z KM.....
A różne zadziwiające przypadki wypowiedzi działaczy ZZ (wszystkich opcji) możnaby mnożyć...
Cytuj
Dla pełnej jasności prosiłbym o informację co w "S" należy rozumieć pod pojęciem podstawy - 1% składki jest liczony tylko od grupy i stopnia, czy również od dodatku służbowego jak ma to miejsce we Florku?

No teraz to już głowy nie daje.... :D
Sprawdzę to jeszcze ale jest to na 90 procent  1% od grupy zaszeregowania.   

« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2007, 23:06:13 wysłana przez Geddeon »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 26, 2007, 14:37:00 »
Oj, szkoda Twojej głowy przyjacielu. W naszej komisji członkowie płacą składki w wysokości 0,8% od wypłaty brutto. Połowę zabiera zarząd regionu, część odsyłamy do Wawki, a reszta idzie na zasiłki losowe, działalność bieżącą, a na koniec roku czyścimy konto kupując te "znienawidzone" przez niektórych paczki.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2007, 18:24:34 »
Z zapisów dokumentów wewnątrzorganizacyjnych wynika, iż w poszczególnych związkach zawodowych członkowie związku opłacają miesięczną składkę członkowska w wysokości:
NSZZ Solidarność - 0,82% miesięcznych przychodów, osiąganych u pracodawcy z tytułu
zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z uwzględnieniem dodatków płacowych (uposażenia brutto) z możliwością zwiększenie składki o 100%, z czego 60% pozostaje w dyspozycji podstawowej jednostki organizacyjnej (uchwała KZD NSZZ „S”).
ZZS Florian - 0,5 % uposażenia brutto, z czego 75% pozostaje w dyspozycji organizacji wojewódzkiej i terenowej (uchwała ZK ZZS „F”).
NSZZPP - różnie stosownie do uchwały danej organizacji, z czego 2,- zł przekazywane jest na rzecz Zarządu Głównego (uchwała finansowa KZD).
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 13, 2007, 22:16:53 »
ZZS Florian - 0,5 % uposażenia brutto, z czego 75% pozostaje w dyspozycji organizacji wojewódzkiej i terenowej (uchwała ZK ZZS „F”).
... oczy przecieram ze swojej niewiedzy. Dobrze na pewno napisałeś nie stawiam tego w wątpliwość ale pierwszy raz słyszę o pozostawieniu środków w dyspozycji oranizacji terenowej.
Bliżej można coś o tej uchwale ZK??

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 13, 2007, 22:28:56 »
Cytuj
... oczy przecieram ze swojej niewiedzy. Dobrze na pewno napisałeś nie stawiam tego w wątpliwość ale pierwszy raz słyszę o pozostawieniu środków w dyspozycji oranizacji terenowej.

Podsyłam błyskawicznie rumianek, ponoć pomaga  ^_^ na oczy.
Oczywiście że środki te zostają w organizacji Terenowej do statutowego wykorzystania,
 ale uwaga na koncie zarządu wojewódzkiego, pisać wniosek o dofinansowanie na ,,coś tam,, a dostaniecie.  ^_^ ^_^
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 13, 2007, 22:34:45 »
No jakoś nie pamiętam, takiego wylania informacji ze strony Zarządów Wojewódzkich ... Skorzystam z propozycji i wystąpimy z wnioskiem o dofinansowanie sprzętu do ZT niezbędnego do funkcjonowania.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 06, 2007, 14:11:44 »
czyli to wygląda miej więcej tak 1% od pensji - 20 % do związku 80% zostaje w kasie na różne wydatki , czy coś pomyliłem..

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 06, 2007, 14:16:26 »
czyli to wygląda miej więcej tak 1% od pensji - 20 % do związku 80% zostaje w kasie na różne wydatki , czy coś pomyliłem..

Ogn.Fox to zależy jaki związek.
Np: ZZS Florian - 0,5 % uposażenia brutto, z czego 20% Zarząd Krajowy a 80% pozostaje w dyspozycji organizacji wojewódzkiej i terenowej.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 07, 2007, 15:13:38 »
czyli to wygląda miej więcej tak 1% od pensji - 20 % do związku 80% zostaje w kasie na różne wydatki , czy coś pomyliłem..

Ogn.Fox to zależy jaki związek.
Np: ZZS Florian - 0,5 % uposażenia brutto, z czego 20% Zarząd Krajowy a 80% pozostaje w dyspozycji organizacji wojewódzkiej i terenowej.


chodzi mi o solidarność

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline slawgot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Składki związkowe.
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 07, 2007, 22:35:49 »
"Solidarność" :
 Miesięczna składka członkowska wynosi:
1/ dla osób będących w stosunku pracy – 0,82%:
a/ miesięcznych przychodów, osiąganych u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z uwzględnieniem dodatków płacowych, z wyjątkiem: przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz różnego rodzaju deputatów, rekompensat, ekwiwalentów, odszkodowań, odpraw, nagród – w tym jubileuszowych – oraz świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub świadczeń urlopowych wypłacanych w zamian tych świadczeń,
b/ pobieranych zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych),
2/ dla osó b uzyskujących dochody z innego tytułu niż stosunek pracy:
- przy miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 1000 zł - 8 zł;
- przy miesięcznym dochodzie przekraczającym 1000 zł - 8 zł plus 1 zł za każde 100 zł dochodu powyżej 1000 zł,
3/ dla emerytów, rencistów oraz osó b przebywających na zasiłkach i świadczeniach przedemerytalnych:
- przy miesięcznych świadczeniach nie przekraczających 500 zł - 2 zł;
- przy świadczeniach powyżej 500 zł – 2 zł plus 0,50 zł za każde 100 zł powyżej 500 zł,
4/ dla bezrobotnych i osób przebywających na urlopach bezpłatnych – w tym wychowawczych – wysokość składki członkowskiej uchwala władza stanowiąca podstawowej jednostki organizacyjnej Związku.

Ustala się nastę pujący podział środków uzyskanych z miesięcznej składki członkowskiej, pobieranej zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 1 i 2:
1/ 60% środków pozostaje do dyspozycji podstawowej jednostki organizacyjnej,
2/ 40% środków - przekazywane jest zarządowi regionu, z czego do dyspozycji zarządu regionu pozostaje 25%, natomiast zarząd regionu przekazuje:
a) 10% Komisji Krajowej, z czego 2% przeznaczane jest na działalność krajowych sekretariatów branżowych i Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, a 8 % pozostaje do dyspozycji Komisji
Krajowej; na zasadach określonych w umowie zawartej przez Komisję Krajową z radą właściwego sekretariatu. Komisja Krajowa przekazuje dodatkowo sekretariatom branżowym i Krajowemu Sekretariatowi Emerytów i Rencistów środki przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem przewodniczącego rady tego sekretariatu przez ten sekretariat, uwzględniając maksymalne kwoty wynagrodzeń określone w § 7 ust. 1 niniejszej uchwały,
b) 2,5% na rzecz regionalnego funduszu strajkowego,
c) 2,5% na rzecz Krajowego Funduszu Strajkowego.

Ot i wszystko.
Dane pochodzą z UCHWAŁY NR 5 ws. działalności finansowej Związku NSZZ "Solidarność"
"Nie bójcie się przyjaciół. Przyjaciele mogą was tylko zdradzić. Nie bójcie się wrogów. Wrogowie mogą was tylko zabić. Bójcie się ludzi obojętnych. Oni nie zdradzają ani nie zabijają, ale to za ich milczącą zgodą dzieje się zdrada i zabijanie."