Autor Wątek: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?  (Przeczytany 58832 razy)

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« dnia: Sierpień 12, 2007, 09:56:16 »
witam mam pytanie czy ma ktoś jakiś przepis odnośnie ilości sygnałów syreny na pożar i ilości sygnałów na zebranie ( u mnie jest 3 razy zebranie ,1 raz pożar) :huh: :huh:


Dop. moderatora: Wydzieliłem kilka postów z wątku nt. dźwięku syreny w formacie pliku muzycznego dotyczących sposobu ogłaszania alarmu syreną OSP. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2007, 08:37:06 wysłana przez Sylwek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: syrena
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2007, 11:13:58 »
orson66 - nie raz to było na Forum omawiane - syrena jest do alarmowania a nie do powiadamiania o zebraniach.


Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: syrena
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2007, 12:53:37 »
witam mam pytanie czy ma ktoś jakiś przepis odnośnie ilości sygnałów syreny na pożar i ilości sygnałów na zebranie ( u mnie jest 3 razy zebranie ,1 raz pożar) :huh: :huh:
Jeśli nawet ustaliliście że macie jakieś tam swoje sygnały to raczej 3 syreny są na pożar, a 1 na zebranie bo przecież selektywne jest tak ustawione i nikt tego nie zmieni.
Co za naród.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: syrena
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2007, 13:41:06 »
miggru selektywne jest tak ustawione bo ktoś go w takiej konfiguracji ustawił. ale również mógł zrobić tak że kiedy PSK załącza selektywne to np. syrena wyje jednostaniej bez przerw. 3 sygnały stosowane są dlatego iż jest tak od wielu już lat i nie warto zmieniać sposobu alarmowania skoro wszyscy wiedzą że to własnie sygnał modulowany jest wezwaniem na akcję, Pozdro.
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: syrena
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2007, 14:11:02 »
wiem o tym że to człowiek ustawia selektywne i że mikroprocesor przyjmie każdy sposób modulacji syreny

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: syrena
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2007, 21:04:06 »
U nas jest selektywne i wyje 1 raz przez3 min. jak jest pożar a 3 jak zebranie i właśnie bym chciał jakoś to udokumentować żeby bylo 3 razy na akcje ale nie bardzo mam przepis .Jestem nowym komendantem gminnym i chciał bym to zmienić .

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: syrena
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 12, 2007, 22:43:55 »
U nas zaś jeszcze kilkanaście lat temu system alarmowania wyglądał następująco:
1 sygnał długi- zbiórka
2 sygnały (krótki i długi) - akcja na terenie własnym
3 sygnały- wyjazd na teren gminy lub poza
4 sygnały (krótkie)- pożar lasu
Aktualnie selektywne jest ustawione również na trzy minuty z tym, że syrena wyje 6 razy po 20 sek. z 10-io sekundowymi przerwami. Jeden sygnał selektywnego,3-minutowy słuzy do alarmowania o innych zagrożeniach (np.alarm powietrzny).
Przepisów w tej materii raczej chyba żadnych nie ma, ale skoro ORSON jesteś Kom. Gm. i chcesz mieć jakiś system alarmowania to skonsultuj się z podległymi jednostkami, wydaj odpowiednie rozporządzenie i po sprawie.
PS. taki temat był już 3 lata temu poruszany http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,805.0.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2007, 10:49:31 wysłana przez fireman91 »

Offline Adriano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2007, 12:15:45 »
Ale jesteście dziwni?? Skąd jesteście ludzie?? czy jak syrena wchodzi na obroty to będę siedział w domu i czekał czy ona będzie "wyć" 3 razy krótko i raz długo czy 1 krótko i 2 razy wcale?? Zawsze jak u mnie syrena zaczyna wyć udaję się w kierunku remizy. Jeśli zaczyna wchodzic na obroty ponownie to także podążam w tym samym kierunku ale 3 razy szybciej bo to jest wezwanie na akcję. Reasumując syrena załączona selektywnie powinna 3 razy podać sygnał. A jeżeli mamy niezapowiedziana zbiórkę to raz włączona jest syrena ręcznie i to powinno wystarczyć.
"Zapytać możesz - wiedzieć nie musisz"

اكد البروفسور يانوش دانتسكي رئيس قسم الدراسات العربية والاسلامية فى

Offline ballack-fajerman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
  • KOOOOOKS
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2007, 16:16:33 »
Panowie według mnie syrena służy do jednego... DO ALARMOWANIA!!!u nas selektywne ustawione jest na sygnał ciągły przez 3 minuty i to oznacza wyjazd.Kompletnie nie rozumiem takiego czegoś jak syrena może wyć dwa razy i jakiś sygnał długi i krótki i to oznacza akcję na terenie własnym,albo trzy sygnały i to jest wyjazd na teren gminy lub poza,dla mnie to jest poprostu śmieszne :mellow: ^_^
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2007, 16:48:12 »
Witam wszystkich forumowiczów !!!
Jestem też przeciwny temu syrena powinna być TYLKO do ALARMOWANIA!!!!! nie rozumiem innej opcji wiem ze jest tak iż jak się ma powiadomienie na komórki to idzie ustawić druga opcję że jak jest zebranie to dostaję się sms o treści zebranie i syrena wcale nie musi wyć to jest wszystko do zrobienia tylko trzeba się dobrze dogadać z tym co to zakłada jak jest selektyw to można wszystko nawet alarm w remizie jak macie podłączyć pod selektyw i też jak ktoś się włamie to wybrane osoby dostają powiadomienie.
Pozdro!!!

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 13, 2007, 17:30:35 »
Witam!
U nas również jest selektywne i jak montował nam pan to pytał jak ustawić ją. W tych jednostkach co montował to były różne opcje czasowe i różne sposoby alarmowania. Ustawioną mamy na alarm 3 sygnały po 30 sekund i 10 sekundowe przerwy. Jeżeli jest potrzeba zrobienia zbiórki na szybko  to mamy ustalony sygnał 1 długi ok.1 minuty. 
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline ballack-fajerman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
  • KOOOOOKS
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 13, 2007, 18:18:35 »
OSP MILICZ dokładnie w dzisiajszym świecie telefonów komórkowych i innych bajerów nie potrzeba włączać syreny,a tymbardziej jeśli strażacy powiadamiani są o alarmie przez sms-y,można ustawić także opcję o powiadamianiu na zbiórki czy zebrania -_-
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

strażak79

  • Gość
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 13, 2007, 20:55:14 »
włączanie syreny aby ogłosić zbiórkę jest to wywoływanie alarmu fałszywego.
Jeśli ktoś zgłosi że używacie syreny w celu do tego nie przeznaczonym dobrze jeśli skończy się na Kodeksie Wykroczeń bo w Kodeksie Karnym jest na to wiele paragrafów ale tam kary są już dużo poważniejsze.
To co 15 lat temu nikomu nie przeszkadzało dziś może przerodzić się w poważny problem.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 13, 2007, 23:31:04 »
włączanie syreny aby ogłosić zbiórkę jest to wywoływanie alarmu fałszywego.
Owszem, jeśli zrobi to osoba postronna, ale z reguły nadzwyczajne zbiórki ogłasza naczelnik lub prezes i jeśli jest to sposób zwyczajowo przyjęty to chyba żaden problem. W końcu raczej w środku nocy tej syreny nie włącza.
Panowie według mnie syrena służy do jednego... DO ALARMOWANIA!!!u nas selektywne ustawione jest na sygnał ciągły przez 3 minuty i to oznacza wyjazd.
Tu  również zgoda z tym że są różne rodzaje zagrożeń , o których selektywne alarmowanie wykonywane jest np. z poziomu województwa, syrenami na remizach.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2007, 23:32:53 wysłana przez fireman91 »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 13, 2007, 23:34:38 »
Jeśli ktoś zgłosi że używacie syreny w celu do tego nie przeznaczonym dobrze jeśli skończy się na Kodeksie Wykroczeń bo w Kodeksie Karnym jest na to wiele paragrafów ale tam kary są już dużo poważniejsze.
To co 15 lat temu nikomu nie przeszkadzało dziś może przerodzić się w poważny problem.

a kto takie cos moze zglosic ? i gdzie on o tym moze doniesc ? na policje ? i na jakiej podstawie prawnej ten ktos moze sadzic ze uzywamy syreny w celu do tego nie przeznaczonym ?

pozdr

Offline fokusmok998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 14, 2007, 08:25:18 »
W mojej jedsnostce nie ma że 1 to zbiorka... a 4 to pożar lasu. Syrena wyje 3 razy po 50 sek. i przerwy miedzy sygnałami to 5 sekund. A na zebranie umawiamy sie telefonicznie, a przewazne na ostatim zebraniu jest wszystko ustalone, wiec bez sensu jest zalaczanie syreny na zebranie, a moze chcecie zrobić przykros kolegom z innej jednostki ze niby macie wyjazd <lol2>

a Jak jest u was?/;]

Dop. moderatora: Na górze wiadomości po prawej masz taki magiczny napis Modyfikuj - jeśli w przyszłości zechcesz coś dodać lub zmienić w swoim poście to użyj go zamiast pisać nowy post./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2007, 10:10:27 wysłana przez Sylwek »
Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w akcji.

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 14, 2007, 09:49:22 »
W mojej jednostce syrena włącza się tylko do akcji.Natomiast na zbiórki umawiamy się wcześniej i nie ma potrzeby niepotrzebnie włączac syrene.Co do ilosci sygnałów to wyglada to następująco:
3 długie sygnały po 50 sekund z przerwami 3sekundy .Tak wyje do każdej akcji i nikt się nie zastanawia co się dzieje tylko spieszy do remizy.Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 14, 2007, 10:13:35 »
włączanie syreny aby ogłosić zbiórkę jest to wywoływanie alarmu fałszywego.
Jeśli ktoś zgłosi że używacie syreny w celu do tego nie przeznaczonym dobrze jeśli skończy się na Kodeksie Wykroczeń bo w Kodeksie Karnym jest na to wiele paragrafów ale tam kary są już dużo poważniejsze.
To co 15 lat temu nikomu nie przeszkadzało dziś może przerodzić się w poważny problem.

Mam prośbę - skoro znasz te przepisy to je tu nam zacytuj i będzie sprawa jasna.

strażak79

  • Gość
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 14, 2007, 11:22:54 »
OK to najłagodniejsze o co można w takim przypadku oskarrzyć
Kodeks Wykroczeń
Rozdział VIII
Art. 51. § 1. (56) Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 14, 2007, 11:52:50 »
Ale nam się burza zrobiła wokół sposobów alarmowania.
Moim zdaniem jednostki nie posiadające selektywnego niech sobie stosują sprawdzone zapewne od lat systemy alarmowania a te które posiadają DSP i tak nie mają wpływu na zaprogramowany rodzaj modulacji (okazuje się, że są one różne). Odnośnie zdania niektórych kolegów, że np.
syrena służy do jednego... DO ALARMOWANIA!!!u nas selektywne ustawione jest na sygnał ciągły przez 3 minuty i to oznacza wyjazd.
to co zrobić z tym: http://www.zegocina.pl/aktual/2002_10/sygnalyalarmowe.htm
a okresowe kontrole sprawności syren, a ostatnie pożegnanie strażaka?

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 14, 2007, 12:13:48 »
OK to najłagodniejsze o co można w takim przypadku oskarrzyć
Kodeks Wykroczeń
Rozdział VIII
Art. 51. § 1. (56) Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


czyli ja to tak rozumiem, ze w ogole uzywanie syreny (nawet do alarmowania o akcji i innych zagrozeniach) podlega  karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. bo jak by nie patrzec jest to zakłócanie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, a w cytowanym art nie ma wymienionych wyjątków takich wlasnie jak akcja rat-gas lub inne zagrozenia

strażak79

  • Gość
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 14, 2007, 15:06:08 »
Widzę że nie rozumiesz.
Wyobraź sobie sytuację gdy jesteś szefem ochrony w banku.
Chcesz ochronę wezwać na naradę i w tym celu włączasz alarm w całym banku
Jak długo będziesz tam pracował i jak szybko trafisz za kraty za spowodowanie fałszywego alarmu.

Chodzi tutaj o nadużywanie syreny alarmowej a nie ostrzeganie o rzeczywistym niebezpieczeństwie.




Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 14, 2007, 17:26:04 »
Podejrzewam, że ten, hmmm, nieco śmieszny temat, zrodził się w momencie próby usprawiedliwienia nadużywania syreny alarmowej przez nadgorliwych strażaków, co niewątpliwie nastąpiło w momencie pytań kierowanych do władz gminnych przez nieco wkurzonych mieszkańców.
Wiadomo wszakże do czego służy syrena - wzywa strażaków na zbiórkę. Przeważnie kończy się ona alarmowym wyjazdem do akcji i z tym najczęściej potoczny obserwator kojarzy sobie ten niezbyt przyjemny dźwięk. Są też ludzie o  wrażliwej naturze, którzy w momencie usłyszenia syreny wołającej na ratunek nie potrafią już na niczym innym się skupić, jak tylko na myśli o ludzkiej tragedii. Dlatego też nie mogą pojąć, czemu wyje syrena, a nikt nie wyjeżdża z pomocą. Są też tacy, u których taka syrena powoduje nieprzewidziane emocje
(dla przypomnienia)
Cytuj
Gazeta Olsztyńska nr 210     9 września 2005

Strażak ochotnik pobity podczas wyjazdu do akcji gaśniczej
Syrena włączyła agresję

To miała być rutynowa akcja strażaków ochotników z Lubomina koło Ornety. Skończyło się na wyzwiskach, utrudnianiu wyjazdu z remizy, wreszcie rękoczynach. Tak na dźwięk syreny alarmowej zareagował wczoraj Andrzej K. z Lubomina, którego strażacy oskarżyli o pobicie.
Kilka minut po godz. 13 OSP w Lubominie dostała wiadomość o pożarze w pobliskim Gronowie. Pierwsza jednostka wyjechała już po kilku minutach od zgłoszenia. Okazało się, że potrzebne są posiłki. Syrenę włączono ponownie. Ochotnicy czekali jeszcze na Krzysztofa Dunio, drugiego kierowcę. Gdy ten się pojawił, do remizy wbiegł rozjuszony Andrzej K., lokator sąsiedniego budynku.
- Zaczął krzyczeć i wyzywać strażaków. Rzucał się do nich z rękoma – opowiada Dorota Szczecha, świadek zdarzenia – Wydzierał się, że przez włączanie syreny stresują mu dzieci. Uniemożliwiał wyjazd. W końcu podbiegł do kierowcy, uderzył go w tył głowy i zaczął szarpać.
- Próbowaliśmy tłumaczyć mu, że pali się się Dom w Gronowie – opowiada Zofia Czuk, która również widziała całe zajście. – Nic do niego nie docierało. Dalej szalał po remizie i ustawiał chłopaków. Mówił, że już jeden samochód pojechał i nie ma sensu wysyłać drugiego.
Na szczęście kierowcy udało się wyjechać. Był w szoku. Narzekał na bóle głowy
- Na początku nie docierało do mnie, co się stało – mówi Krzysztof Dunio – Myślałem tylko o tym, jak dojechać na pomoc kolegom. Nie czułem się najlepiej. Jechałem ostrożnie, żeby nie spowodować wypadku.
Po powrocie do jednostki strażacy powiadomili policję. Gdy opowiadali nam o całym zajściu, ponownie zawyła syrena. Ochotnicy wyjechali do kolejnego zdarzenia. Tym razem Andrzej K. już się nie pojawił.
- Przesłuchaliśmy świadków i strażaka, który został uderzony – informuje Jolanta Wójcik, rzecznik lidzbarskiej policji – Dalsze czynności w tej sprawie będą prowadzili policjanci z Ornety.

Radosław Bielecki
Nie chcę tu nikogo usprawiedliwiać, bo nie przyjmuję do wiadomości takich sytuacji, gdy strażacy syreną zwołują się na kawę, pogaduchy, czy też zebranie sprawozdawcze, a niektóre posty ubawiły mnie do łez.
Temat poruszany już na tym forum a jak widać wątpliwości nadal są tak, jak jest też na „wycie” rozporządzenie. Nie przytoczę, bo nie pamiętam ale wnikliwym proponuję się udać do łącznościowca – on powinien posiadać na ten temat rozpiskę. Widziałem ją kiedyś, gdy rozbudowując DSP serwisant na nowo wklepywał ustawienia.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 14, 2007, 21:34:03 »
Dzieki kledzy za obfite wytłumaczenie . Osobiście jestem tego samego zdania co wielu z was że syrena służy do alarmowania i każdy strażak powinien na jej dzwięk szybko udać się do remizy nie ważne czy to pożar domu czy lasu w gminie .Często bywa że gdy syrena wyje nadsłuchują czy (u nas np) : 1 raz na pożar  czy ,3 razy na zebranie na które nie trzeba iść .Myślałem że jest to uregulowane jakimś przepisek ale skoro nie jest to powinno chociaż być ujednolicone w powiecie a nie że w każdej remizie inaczej wyje syrena  :rolleyes:musze to poruszyć tą sprawe na Zarządzie

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Przepis na temat sposobu ogłaszania alarmu syreną?
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 15, 2007, 12:05:07 »
A niech donoszą na policję i potem jeszcze niech mi udowodnią że alarm był nie potrzebny!!! My mamy DSP, ale ręcznie też da sie włączyć. My włączmy syrenę ręcznie lub prosimy dyspozytora z MSK aby ją włączył wtedy gdy tylko jest taka potrzeba np. pogrzeb strażaka, jakaś zbiórka lub ćwiczenia, jednak bez potrzeby się jej nie włącza.