Autor Wątek: narodziny dziecka  (Przeczytany 18834 razy)

herman

  • Gość
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 23, 2012, 09:46:06 »
koledzy aby dostac urlop okolicznosciowy (urodzenie dziecka, slub, pogrzeb itp) trzeba napisac wniosek lub raport. Przelozony nie jasnowidz, ze wie o twoich zdarzeniach losowych. To samo tyczy sie urlopu tacierzynskiego, wolnego za oddanie krwi-piszesz wczesniej ze w dniu 00.00.2012 oddajesz krew i otrzymasz wolne. Jesli macie watpliwosci zawsze napiszcie raport i czekacie na odpowiedz,ktora powinniscie otrzymac na pismie . Kazdy kowalem swego losu

Offline firek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 23, 2012, 13:03:35 »
A może kolega nie dostał urlopu tacierzyńskiego bo po prostu nie napisał na niego raportu? A komendant zadowolony, bo przecież jak strażak nie zna swoich praw i nie wystąpił z raportem, to co mu będzie pomagał na siłę. 01 jest na prawie i jest kryty. A mówić może co zechce ...  :szalony: :szalony: :szalony:

Córka urodziła mi się 30 stycznia 2010 roku. I z tego co pamiętam, był to chyba pierwszy rok tych urlopów dla tatusiów. Nie tylko  ja w mojej KP nie dostałem takiego urlopu, ale także i mój kolega, któremu w czerwcu 2010 roku urodził się syn. Jak dobrze pamiętam tłumaczono się tym, że służba to nie praca :-\. A jak jest dzisiaj to się niedługo dowiem, bo następny kolega został tatusiem  -_-.

Ale napisałeś raport i odmowę dostałeś czy na "gębę" wszystko było?

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 25, 2012, 17:21:57 »
A może kolega nie dostał urlopu tacierzyńskiego bo po prostu nie napisał na niego raportu? A komendant zadowolony, bo przecież jak strażak nie zna swoich praw i nie wystąpił z raportem, to co mu będzie pomagał na siłę. 01 jest na prawie i jest kryty. A mówić może co zechce ...  :szalony: :szalony: :szalony:

Córka urodziła mi się 30 stycznia 2010 roku. I z tego co pamiętam, był to chyba pierwszy rok tych urlopów dla tatusiów. Nie tylko  ja w mojej KP nie dostałem takiego urlopu, ale także i mój kolega, któremu w czerwcu 2010 roku urodził się syn. Jak dobrze pamiętam tłumaczono się tym, że służba to nie praca :-\. A jak jest dzisiaj to się niedługo dowiem, bo następny kolega został tatusiem  -_-.

Ale napisałeś raport i odmowę dostałeś czy na "gębę" wszystko było?

Trochę się nie zrozumieliśmy. Urlop okolicznościowy za narodziny dziecka dostałem. Natomiast chodziło mi o urlop ojcowski w wymiarze 7 dni. To właśnie tego urlopu nie otrzymałem.
No właśnie, dalej nie rozumiesz... Pisałeś raport o urlop ojcowski?/
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2012, 17:28:40 wysłana przez robn »

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 25, 2012, 21:53:39 »
Racja w 2010 nie należał się tacierzyński taka była interpretacja KG nawet pismo gdzieś widziałem bo byłem w podobnej sytuacjiwięcej pod linkiem poniżej

http://www.eporady24.pl/urlop_ojcowski_dla_strazaka,pytania,2,7,2887.html

Obecnie urlop tacierzyński się należy na zasadach opisanych w kodekdie pracy tj. po krótce na wniosek , złożony minimum 7 dni przed planowanym urlopem, nie póżniej niż do ukończenia 12 m-ca życia dziecka, ważne nie może być udzielony w innym terminie nież tego chcesz czyli to Ty decydujesz kiedy a nie 01 no i najważniejsze  :mellow: 2 tygodznie tj. 14 dni

Zamierzam niebawem z niego skorzystać pozdrawiam!!!

http://biznes.interia.pl/szukaj/news/urlop-ojcowski-wylacznie-dla-pracownika-ojca,1707546

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/525394,policjanci_i_strazacy_tez_skorzystaja_z_urlopu_ojcowskiego.html

Offline żarek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 28, 2013, 21:58:04 »
Zastanawia mnie fakt, czy podczas urlopu macierzyńskiego z którego korzysta moja małżonka mi należą się te dwa tygodnie urlopu ojcowskiego?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 28, 2013, 22:03:07 »
Nic nie przeszkadza ku temu, by małżonka brała urlop macierzyński a Ty ojcowski. Jest w ustawie, należy się, trzeba więc z niego korzystać. Masz czas do 1 roku od urodzenia dziecka...
Pozdr

edit
Dokładnie o tym pisze art 183 Kodeksu Pracy (i dalej)
Nasza ustawa o PSP tylko w par 69 wspomina o urlopie ojcowskim
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 22:25:04 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline żarek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 28, 2013, 22:09:06 »
Dzięki za błyskawiczną odpowiedz. Pzdr

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 29, 2013, 21:37:34 »
Panowie jak już ktoś wcześniej napisał urlop ojcowski wynosi 14 dni i można go brać w tym samym czasie co mama macierzyński. Warunkiem jest raport z min. tygodniowym wyprzedzeniem podparty aktem urodzenia dziecka. Aktualnie sam przebywam na takowym ponieważ urodził mi się syn  ^_^ Pozdrawiam

Offline muu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 12, 2013, 07:29:26 »

Offline timo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 23, 2018, 15:39:56 »
Panowie 2 dni czyli mam rozumieć 2 służby?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 23, 2018, 15:42:52 »
Panowie 2 dni czyli mam rozumieć 2 służby?
Nie. 16 godzin w harmonogramie...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 23, 2018, 15:47:45 »
nie 16 h tylko 2 konkretne wskazane przez upragnionego dni kalendarzowe

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 23, 2018, 15:53:47 »
nie 16 h tylko 2 konkretne wskazane przez upragnionego dni kalendarzowe
Co kraj to obyczaj... U mnie 16h i pamiętam do tej pory jak dyżurni w systemie 12/24/12/48 mieli z tym problem....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 23, 2018, 15:55:26 »
nie ma co kraj to obyczaj ustawa odsyła do kodeksu a kodeks nie odsyła do harmonogramu

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 23, 2018, 16:23:09 »
nie ma co kraj to obyczaj ustawa odsyła do kodeksu a kodeks nie odsyła do harmonogramu
A prawnik na to że kodeks mówi o 8 godzinnym dniu pracy...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 23, 2018, 16:55:03 »
nie ma co kraj to obyczaj ustawa odsyła do kodeksu a kodeks nie odsyła do harmonogramu
A prawnik na to że kodeks mówi o 8 godzinnym dniu pracy...
Wszystkie opracowania (a przynajmniej olbrzymia większość) w tym przypadku mówi, że ten urlop okolicznościowy nie rozlicza się na zasadzie rozliczania urlopów, tylko na zasadzie wolnego dnia od pracy. Czyli z tytułu urodzenia dziecka przysługuje 2 dni kalendarzowe takiego urlopu okolicznościowego. Nie ma obowiązku brać 2 dni jeden po drugim, więc tak naprawdę odbierając 16 godzin (2 x 8) można mieć 2 służby wolne. Generalnie przyjmuje się, że taki urlop należy wykorzystać w związku z zaistniałą sytuacją, czyli w jakimś rozsądnym terminie. Chociaż jeśli wykażesz że jest związek z urodzinami dziecka np. w styczniu, a twoją potrzebą wolnego w grudniu, to pewnie jest to do zrobienia, choć mocno naciągane.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 23, 2018, 17:16:55 »
Sam piszesz mocno naciągane.... Wiec jak to nienaciągane wygląda?
PS. jeśli służba wypada ci 24/25 września jeśli weźmiesz wolne w dniu 24 to o godzinie 0:01 (25) powinieneś stawić się na służbę bo twój urlop obejmuje wg waszej interpretacji 1 dzień... czyli 24 września.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2018, 18:23:18 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 23, 2018, 18:50:14 »
 A ja mam ciężkie pytanie. Moja sytuacja wygląda następująco. Od lutego do lipca bylem na bezrobociu. 1lipiec zacząłem służbę. Dziecko urodziło mi się w czerwcu czyli na bezrobociu. Czy przysługuje mi urlop z tego przypadku ?

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 23, 2018, 19:00:57 »
Sam piszesz mocno naciągane.... Wiec jak to nienaciągane wygląda?
PS. jeśli służba wypada ci 24/25 września jeśli weźmiesz wolne w dniu 24 to o godzinie 0:01 (25) powinieneś stawić się na służbę bo twój urlop obejmuje wg waszej interpretacji 1 dzień... czyli 24 września.
   Gdybyś miał do czynienia ze strażakiem tzw. "problematycznym", robiącym non stop pod górkę swoim kolegom ze zmiany służbowej to polecam rozwiązanie o którym mówisz czyli na godz 24.00 do służby do rana.

  To nie jest interpretacja, że 1 dzień a nie godziny. Skoro np. pracujesz u prywaciarza od godz 4.00 do godz 22.00 w danym dniu to z tytułu urodzenia dziecka biorąc 1 dzień "obejmujesz" całość godzin a nie np. 8 czy 12 czy 6. Analogicznie jak byś miał 5,5 godz dzień pracy to nie masz gdzieś w pamięci jeszcze 2,5 godz wolnego do odebrania.
   Paradoksalnie strażak jak się uprze to weźmie taki urlop z tytułu urodzenia dziecka w dni w których nie ma zaznaczonego w harmonogramie półrocznym tzw. 16 lub 8.
pozdrawiam   

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 23, 2018, 19:36:36 »
A ja mam ciężkie pytanie. Moja sytuacja wygląda następująco. Od lutego do lipca bylem na bezrobociu. 1lipiec zacząłem służbę. Dziecko urodziło mi się w czerwcu czyli na bezrobociu. Czy przysługuje mi urlop z tego przypadku ?
Moim zdaniem należy się.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 23, 2018, 19:38:39 »
nie ma co kraj to obyczaj ustawa odsyła do kodeksu a kodeks nie odsyła do harmonogramu
A prawnik na to że kodeks mówi o 8 godzinnym dniu pracy...

Czy ten prawnik rozumie, że nie jest to urlop wypoczynkowy tylko urlop okolicznościowy, ( bo to zasadnicza różnica) i oczywiści przed wydaniem swojej opinii przejrzał orzecznictwo sądów pracy dotykające tej kwestii lub chociaż zadzwonił do PIP? 
 I jeszcze malutka uwaga mam nadzieje, że wiesz, iż opinia prawna jest tylko i wyłącznie subiektywną oceną sytuacji ( takie gadu gadu chyba, że masz opinię biegłego) i  w żaden sposób nie chroni kierownika jednostki organizacyjnej, który to chciałby w ten sposób wybronić się przed niezgodnym z przepisami postepowaniem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2018, 21:46:17 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 23, 2018, 19:42:06 »
Czy ten prawnik rozumie, że nie jest to urlop wypoczynkowy tylko urlop okolicznościowy, ( bo to zasadnicza różnica) i oczywiści przed wydaniem swojej opinii przejrzał orzecznictwo sądów pracy dotykające tej kwestii lub chociaż zadzwonił do PIP? 
 I jeszcze malutka uwaga mam nadzieje, że wiesz, iż opinia prawna jest tylko i wyłącznie subiektywną oceną sytuacji ( takie gadu gadu chyba, że masz opinię biegłego) i nie jest w żaden sposób nie chroni kierownika jednostki organizacyjnej, który to chciałby w ten sposób wybronić się przed niezgodnym z przepisami postepowaniem.
Połączenie opinii prawnej  i kadrowej oraz ZZ skończyło się interpretacją że urlop ten to jedna WS, krew tak samo...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 23, 2018, 22:08:02 »
A ja mam ciężkie pytanie. Moja sytuacja wygląda następująco. Od lutego do lipca bylem na bezrobociu. 1lipiec zacząłem służbę. Dziecko urodziło mi się w czerwcu czyli na bezrobociu. Czy przysługuje mi urlop z tego przypadku ?
Moim zdaniem należy się.

Kurcze tylko czy na pewno sie należy..  nie mam nikogo mądrego by sie spytac a nie chciałbym się w komendzie wygłupić

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 23, 2018, 22:24:13 »
Kurcze tylko czy na pewno sie należy..  nie mam nikogo mądrego by sie spytac a nie chciałbym się w komendzie wygłupić
Na pewno się nie wygłupisz się na 100%... Sami będą mieli ciekawą zagwozdkę jeśli będą ci chcieli odmówić.
PS. pb11 przeczytaj to https://rodzina.gov.pl/urlopy/urlopy-dla-rodzicow
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: narodziny dziecka
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 24, 2018, 00:47:34 »
Wiesz że gdzieś dzwonią ale nie wiesz gdzie,  w tym artykule podając dwa dni 16 h  mowa jest o opiece nad dzieckiem ( to nie jest urlop okolicznościowy inny paragraf) opiekę wybiera się na dni, lub też w formie godzinowej w najmniejszej jednostce 1 h)  to pracownik określa jaką formę wybiera,  tylko jak się zdecyduje na godzinową to musi ją kontynuować jak się uprze to na opiekę ( bo o tym mowa ) może sobie wziąć i 16 razy po 1 h .