Autor Wątek: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?  (Przeczytany 9986 razy)

Offline --teresa998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Nominał czasu służby w rozliczeniach podanych nam z KG PSP jest niezgodny z Kodeksem Pracy. Art. 130 wyrażnie mówi :
Dział VI
Normy i ogólny wymiar czasu pracy
Art. 130.
§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

więc dlaczego w Maju i w grudniu 2007 roku odjeto tylko po 1 święcie skoro przypadały one  w dni powszednie.
maj - we  wtorek i piątek, a grudzień - wtorek i środa.

Możliwe , że w KG ktoś kto nie zna przepisów sporządził to rozliczenie, a w całym kraju nikt nie odważył się do tej pory zwrócić uwagi, że jest źle. Tak jak to jest w mojej Komendzie. Nie zareagaował ani Szef Kadr , ani Dowódca JRG, ani Komendant. Wszyscy mówią, że jak tak jest - to tak jest. Typowe ubezwłasnowolnienie dla PSP. Każdy się boi.

 w Ustawie z dnia 18 października 2006 roku o zmianie ustawy Kodeks Pracy  Art. 1) mówi "w art 130 paragraf 2 uchyla się zdanie drugie".    (Dz.U.z 2006r. Nr 217 poz 1587)  Właśnie ono mówiło o tym, że jeżeli w tygodniu są 2 święta to i tak wymiar czasu pracy obniża się tylko o 8 godzin. Teraz jest to nieaktualne.

Ustawa weszła w życie z dniem 30 listopada 2006r.
Polecam sprawdzenia na stronie  isip.sejm.gov.pl/

Może ktoś mi udowodni, że nie mam racji, lub poprze, że mam.  A może Związki zajmą się tym tematem?
A może tylko o nieistotnych sprawach ZZ mówią?
Czekam.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2007, 10:47:31 wysłana przez --teresa998 »

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2007, 00:45:35 »
  No i co CHŁOPAKI?Dlaczego taka cisza na temat tego postu ? Dupczą nas na każdym kroku w imię wyższej idei ,ale lepiej podyskutować na temat wyższości jednego ZZ nad drugim.
  A co powiecie na temat dyżurów domowych ? Wg.kodeksu to praca.
Mało tego,czasami nie starcza ludzi na obstawienie wszystkich dni w miesiącu i wtedy trzeba wyznaczać na trzeci dyżur .I co  ?
  Nie jestem związkowcem i wiem,że  mnie nie musicie bronić ale chyba Wasi członkowie tak samo jak reszta są pykani ? Czy może nie?
  A co do tematu. Już  w listopadzie 2006 r. przestał obowiązywać przepis mówiący o tym,że jeżeli wypadają dwa święta w tygodniu w dni powszednie, to od podstawy odlicza sie tylko jedno.A nasi miłościwie nam panujący tego nie zauważyli albo poprostu uznali ,że głupki i tak tego nie zauważą. I CHYBA MIELI RACJĘ  !!!!!!!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2007, 00:58:28 »
Cytuj
Nie jestem związkowcem i wiem,że  mnie nie musicie bronić ale chyba Wasi członkowie tak samo jak reszta są pykani ? Czy może nie?

Świetny sposób posługiwania się członkami ZZ aby załatwić swoja sprawę...?

A dlaczego nie zapytasz o to swojego Komendanta ?

PS> Nie piszę tego złośliwie, ale sam zauważ jak prosto być odwaznym na forum i kierować pytanie do ZZ .... Tylko po co? Czy to ZZ pykają Cię czy przełożeni...
Nie bagatelizuję sprawy tylko formę z jaką sie zwracasz... i do kogo ??? :)
Skoro nie jestes związkowcem to wal z pytaniem do swojego komendanta- proste.....

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2007, 01:05:44 »
  Najgorsze jest to ,że wale z tym pytaniem do swojego KOMENDANTA ,ale on nie jest w stanie mi nic na ten temat powiedzieć.Mało tego twierdzi,że jego kom.tez nic na ten temat nie wie.Cały czas odwołuja się do progromu z KG i wytycznych.Chyba przyjdzie się odwołać do Pana BOGA.
  A swoja droga coś ucichło na temat nadgodzin.Może coś wiesz ?

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2007, 01:13:02 »
No widać, że nadgodziny to różnie są odbierane w różnych regionach np. u mnie wybieramy za 2006 rok. Nie ma problemu.... stany obniżone i jedziemy.
Co do tych dyżurów domowych to tez uważam że to jest nie w porządku. Dlaczego masz byc udupiony w domu przy telefonie ??
Cytuj
§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
To jest sprawa do dyskusji ale po poprzednim Komendancie Głównym i jego interpretacjach widac jeszcze nie wszyscy doszli do siebie..... :)


Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2007, 01:29:19 »
   Najgorsze w tym wszystkim jest to ,że nastąpił jakiś dziwny marazm.Ludzie mają dosyć walczenia o swoje (tym bardziej,że nie sa do końca pewni,że to ich )Może właśnie na tym polega mądrość naszych  rządzących?.
  Jestesmy zadowoleni ,bo dostaliśmy te 260 zł.(chleb u mnie - od wczoraj kosztuje 2,20 gr.),a jeszce rok temu wątpiłem w te pieniądze.Ale na dobrą sprawe to są ochłapy - zgodnie z tym co pisali inni w innych postach-moze bardziej dobitnie.W sumie wychodzi na to ,że do nikogo nie można mieć pretensji.TAKIE CZASY !!!!

Offline --teresa998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2007, 23:26:02 »
Gdybym napisała, czy ktoś wie jak inaczej można mówić d..a, to pewnie odzew byłby . A tak Geddeon nawet nie zauważył, że napisałam, że mój Komendant o tym wie. W dodatku twierdzi, że to tylko moja sprawa i chcę ją rękami ZZ załatwić? Najpierw pomyśl a później pisz Geddeonie.

Ale cóż związkowcy, co najgłośniej krzyczeli podostawali stołki, a to Komendanta wojewódzkiego, a to doradcy KG.... i można by tal wyliczać.
Przytoczę maksymę której hołdują;  "służ i przytakuj, a doczekasz się renty, ani razu w dupę nie kopnięty".

Czytając Twoje posty Geddeonie myślę, że jesteś właśnie takim strażakiem. I chyba etatowym czytaczem i odpowiadaczem. Starasz się zawsze opluć wszystko co miałoby istotne znaczenie, a podsycasz to co nieistotne dla naszj branży.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2007, 07:29:04 wysłana przez --teresa998 »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 15, 2007, 10:56:10 »
Już kiedyś gdzieś pisałem o przyczynie takiego stanu rzeczy, mianowicie wynika to z niedostosowaniem przepisu "strażackiego" który nas obowiązuje do zmian w KP. Tak więc dopuki nie zmieni się rozporządzenie tak będzie i nie ma w tym winy osoby sporządzającej harmonogram.
A wracając do przedmówczyni: To nie związki wydają rozporządzenia - co najwyżej mogą je opiniować. Skoro nie należysz do ZZ automatycznie Twoim reprezentantem staje się Twój Komendant i porada Geddeona, abyś zwróciła się do komendanta z opisanym problemem jest jak najbardziej słuszna. Poza tym skąd pewność, że ZZ nie zajmują się tematem? Bo ja jako związkowiec takiej pewności nie mam.

I jeszcze:
Cytuj
Przytoczę maksymę której hołdują;  "służ i przytakuj, a doczekasz się renty, ani razu w dupę nie kopnięty".
Zajmij się działalnością związkową i szybko zmienisz zdanie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2007, 11:02:00 wysłana przez sam_go »

Offline Marco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2007, 22:13:07 »
Geddeon, nie rozumiem na jakiej podstawie wybieracie nadgodziny za 2006 rok? Przecież okres rozliczeniowy został zakończony z dniem 31 grudnia 2006 roku. Więc na jakiej podstawie teraz wybieracie te nadgodziny? A może nie jestem zaznajomiony z przepisami lub tak bardzo się mylę, bo w mojej Komendzie zostały pozabierane ludziom nadgodziny, które wypracowali w zeszłym roku, a niektórzy mieli ich około 300. Dziwnie po wygranej przez kolegę sprawy w sądzie dostał On wypłacone pieniądze za nadgodziny. Jednak w większości (około 85%) Komend milczy się na ten temat. Skoro "ktoś " wprowadził ten system rozliczeń, to dlaczego nie pomyślał jak oddać ludziom to co wypracowali "na górkę"? Wszyscy obecnie, włącznie ze ZZ milczą na temat rozwiązania problemu oddania  strażakom nadgodzin i wprowadzenia jednolitego i zrozumiałego dla wszystkich systemu ich rozliczeń i jednoznacznej interpretacji tych przepisów. a nie na zasadzie "każdy sobie....skrobie".
Mam jeszcze jedno pytanie. Na stanowisko kierowania przychodzą na zastępstwo tzw. etatowi zmiennicy z PB. Jak to ma się do systemu pracy? my na SK pracujemy na 12x24x48 a oni na 24x48? czy jest to normalne, że jedna osoba pracuje w dwóch systemach?
Rozumiem oczywiście kolegów z Biura. Nie chcą nas zastępować z jednej tylko przyczyny. Kiedy pracowaliśmy w jednolitym systemie z PB, to za zastępstwo na SK mieli Oni 2 dni wolnego, teraz niestety mieli by jedynie pół dnia ( nie czepiam się ich, zawsze potrafiłem szanować pracę kolegów z Biura i PB), a w dodatku twierdzą, że musieliby jeszcze w tym czasie wykonywać swoje normalne obowiązki związane ze swoim wydziałem.
Najdziwniejsze jest dla mnie tylko to ( zresztą czy dzisiaj jeszcze można się czemukolwiek dziwić), że jedna PSP w całym kraju, a w Województwach różne systemy pracy. Więc po co było mieszanie? Tylko po to, żeby jedni czy drudzy błysnęli swoimi pomysłami?
Dziwne jest Twoje podejście - "jeśli nie należysz do związków, to wal prosto do Komendanta". A czy wszyscy strażacy wiedza zawsze o tym co planują ZZ? Jakie chcą wprowadzać zmiany w ustawach lub zapisach, i jaki wpływ na wszystko mają pozostałe osoby niepytane o zdanie - prosty przykład Stanowiska Kierowania - pozostawione w "walce" samym sobie, bo ZZ wypięły na nie pośladki. Do tego dochodzi w pewnym sensie dyskryminowanie SK zaszeregowanych do kategorii IV i V  jesli chodzi o grupy zaszeregowania w nowym projekcie - czy to też są Ci GORSI DYŻURNI? Chyba tak., więc proponuję, żeby ZZ załatwiły im pracę jako telefonistom w TP.SA - bo według nich tylko do tego się nadają.
Pozdrawiam - i na pewno nie miałem zamiaru ta wypowiedzią kogokolwiek oczernić, stwierdzam tylko fakty z jakimi się spotykamy na co dzień.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2007, 22:21:36 wysłana przez Marco »

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2007, 13:26:54 »
Cytuj
Geddeon, nie rozumiem na jakiej podstawie wybieracie nadgodziny za 2006 rok? Przecież okres rozliczeniowy został zakończony z dniem 31 grudnia 2006 roku. Więc na jakiej podstawie teraz wybieracie te nadgodziny?
Nie jest to podstawa prawna ale zawsze coś, podejrzewam że na podstawie tego pisma KP umożliwia oddanie godzin z poprzednich okresów rozliczeniowych.

,,Wychodząc jednakże naprzeciw potrzebom PSP oraz samym strażakom, a także mając na uwadze cel, dla którego ustawodawca stworzył kilka wyjątków od reguły w postaci 40h tygodniowego czasu służby, pragnę zaprezentować pogląd, że należy umożliwić strażakom wykorzystanie czasu wolnego od służby w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie także w następnych okresach rozliczeniowych, tj. z korzyścią dla strażaka Państwowej Straży Pożarnej.,,

 z poważaniem

Komendant Główny PSP
z up.
mł. bryg. mgr inż. Józef Szrama
Z-ca Komendanta Głównego PSP
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2007, 22:49:40 »
Cytuj
Geddeon, nie rozumiem na jakiej podstawie wybieracie nadgodziny za 2006 rok? Przecież okres rozliczeniowy został zakończony z dniem 31 grudnia 2006 roku. Więc na jakiej podstawie teraz wybieracie te nadgodziny?
Nie jest to podstawa prawna ale zawsze coś, podejrzewam że na podstawie tego pisma KP umożliwia oddanie godzin z poprzednich okresów rozliczeniowych.

,,Wychodząc jednakże naprzeciw potrzebom PSP oraz samym strażakom, a także mając na uwadze cel, dla którego ustawodawca stworzył kilka wyjątków od reguły w postaci 40h tygodniowego czasu służby, pragnę zaprezentować pogląd, że należy umożliwić strażakom wykorzystanie czasu wolnego od służby w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie także w następnych okresach rozliczeniowych, tj. z korzyścią dla strażaka Państwowej Straży Pożarnej.,,

 z poważaniem

Komendant Główny PSP
z up.
mł. bryg. mgr inż. Józef Szrama
Z-ca Komendanta Głównego PSP
[/size]

Pismo, wytyczne, instrukcje nawet jakby je wydał i KG - to nie jest podstawa prawna do wydawania godzin, inną sprawą jest to, że KM/KP wydają lub starają się wydać zaległe godziny.
Receptę na "chorobę" nadgodzin każdy zna albo:
1. zapłacić za te nadgodziny godne pieniądze należne i obliczone zgodnie z obowiązującym w tym kraju przepisów dotyczacych nadgodzin,
2. przyjąć więcej ludzi do struktur PSP aby każdy pracował normatyw.

Offline historyk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2007, 14:06:57 »
Ponieważ pracodawca nie wywiązał się z obowiązku sprawa powinna wylądować w sądzie.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 16, 2007, 23:24:58 »
Dawno tu nie byłem, ale sam_go

Cytuj
Już kiedyś gdzieś pisałem o przyczynie takiego stanu rzeczy, mianowicie wynika to z niedostosowaniem przepisu "strażackiego" który nas obowiązuje do zmian w KP. Tak więc dopuki nie zmieni się rozporządzenie tak będzie i nie ma w tym winy osoby sporządzającej harmonogram.

masz rację, że prawo to prawo, ale Kodeks Pracy się zmienił, a jest aktem wyższego rzędy niż Rozporządzenie. Czyli gdy by Komenda Główna postępowała zgodnie z prawem to by zmierzała do zmiany przepisu.

butel pisze
Cytuj
,,Wychodząc jednakże naprzeciw potrzebom PSP oraz samym strażakom, a także mając na uwadze cel, dla którego ustawodawca stworzył kilka wyjątków od reguły w postaci 40h tygodniowego czasu służby, pragnę zaprezentować pogląd, że należy umożliwić strażakom wykorzystanie czasu wolnego od służby w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie także w następnych okresach rozliczeniowych, tj. z korzyścią dla strażaka Państwowej Straży Pożarnej.,,

 z poważaniem

Komendant Główny PSP
z up.
mł. bryg. mgr inż. Józef Szrama
Z-ca Komendanta Głównego PSP


Kto upoważnił tego Pana do takiej interpretacji, zajmowane stanowisko czy ZZ.
Nie będę cię odsyłał do rozporządzenia w sprawie nadgodzin bo pewnie je znasz. Chcę ci tylko uświadomić, że stosujesz inny standard niż sam_go, dla ciebie prawo już nie jest tak do końca prawem. Ale zawsze punkt widzenia jest zależny od miejsca siedzenia.

Pozdrawiam

ps. musiałem poprawić
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2007, 23:37:57 wysłana przez nowy »
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Dlaczego nominał czasu słuzby strażaka jest niezgodny z Kodeksem Pracy?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 23, 2007, 13:00:21 »
No widać, że nadgodziny to różnie są odbierane w różnych regionach np. u mnie wybieramy za 2006 rok. Nie ma problemu.... stany obniżone i jedziemy.
Co do tych dyżurów domowych to tez uważam że to jest nie w porządku. Dlaczego masz byc udupiony w domu przy telefonie ??
Cytuj
§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
To jest sprawa do dyskusji ale po poprzednim Komendancie Głównym i jego interpretacjach widac jeszcze nie wszyscy doszli do siebie..... :)



Geddeon nie wiem czy czytałeś mój pogląd na temat wybierania nadgodzin za poprzednie okresy rozliczeniowe? Jeżeli uważasz, że odbieranie tych nadgodzin w bieżącym okresie bez obniżenia ilości tygodniowego czasu służby jest Ok to się mylisz.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3564.msg67123.html#msg67123