Autor Wątek: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!  (Przeczytany 20034 razy)

Offline tedi21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« dnia: Lipiec 25, 2007, 19:30:54 »
jestesmy w msk w trakcie wyboru systemu pracy byly dwie opcje 12/24_12/48 lub 24/48 wiec komendant zapytal wszystkie pracujace osoby na msk czyli obsade stałą i bylo 6:3 za systemem 24/48 wiec dla mnie wybor jest prosty: mamy demokratyczny kraj zwyciezyla wiekszosc - prawda?! i wtedy ujawnily sie zwiazki "kochana solidarnosc" wzieła stronę jednego dyzurnego który chciał systemu czterozmianowego i wiecie jaki byl ich argument taki ze w tej trujce znalezli sie sami dyżurni operacyjni a w szóstce za systemem trzyzmianowym bylo dwóch dyzurnych trzech pomocników dyżurnego i jeden kierowca opercyjnego!! i co wy na to sadzicie drodzy koledzy?? wg mnie i zawsze tak uwazalem ze zwiazek powinien bronic praw pracownikow a nie jednego kolesia tym bardziej ze w 6 za sytemem 24/48 byla osoba z zzs ale jej zdania nikt nie wziął pod uwage gdyz zwiazek solidarnosc skupil sie aby dobrze bylo jednemu dyzurnemu >kolesiostwo jest wszędzie< czyli wg zzs mozna podzielic obsade na pierwszej i drugiej kategorii???!!!! prosze wypowiedzcie sie na ten temat bo moze tak jest wszedzie??
pozdrawiam!!!!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2007, 21:31:54 »
zaproponować by komendant obsadził msk związkiem zawodowym, będzie miał jednomyślność.
A poważniej, to powinna się liczyć większość a nie jakość (to znaczy ze ten jeden dyżurny więcej to jakiś super spec i nie może sie podporządkować woli większości)..... pozdr.
ps. pisz jak sprawa się rozstrzygnęła....
EGO = 1 / wiedza

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2007, 23:42:17 »
Witam
Czytając post rozpoczynający dyskusje chciałem zadać autorowi parę pytań a właściwie jedno najwazniejsze:
1. jaki jest powód tego, że  tych trzech dyżurnych operacyjnych za cholerę nie chce powrócić do starego systemu ?
2. Piszesz że :
Cytuj
komendant zapytal wszystkie pracujace osoby na msk czyli obsade stałą i bylo 6:3 za systemem 24/48
czy pełna obsada to 9 osób ? jak to sie dzieli u Ciebie na 4 zmiany ?
2-2-2-3 ?  czy aby pytał wszystkich ?

Kiedy został wprowadzony 4-zmianowy system  służby na SK powołano 4-ego dyzurnego operacyjnego oraz jego zastępce. Dla niektórych był to awans. Teraz wracając na poprzedni system 3 zmianowy ktoś musi stracić tę funkcję i nie zawsze może to byc awans w górę. Z powodu braku wakatów lub równorzędnych stanowisk  może to oznaczać również "zejście w dół".  czy może sie tak zdarzyć ?
Więc może stąd ta niechęć do przejścia na stary system ?
Uważam że najlepszym wyjściem byłoby wprowadzenie systemu 24/72 w SK. Nikt nie straciłby posady i wszyscy byliby zadowoleni i pogodzeni.
U mnie nikt nie pytał co kto chce . Po prostu: strażacy z obsady SK napisali do Komendanta pismo w tej sprawie i złożyli podpisy + podpisy poparcia oficerów pełniących tam służby (normalnie 8-godzinni)

A teraz bezpośrednio do autora:
Cytuj
wiec dla mnie wybor jest prosty: mamy demokratyczny kraj zwyciezyla wiekszosc - prawda?!
Kraj to moze jest demokratyczny ale Straż ? No nie wiem.....
Można by podyskutować, ale nie o to chodzi.
Cytuj
wg mnie i zawsze tak uwazalem ze zwiazek powinien bronic praw pracownikow a nie jednego kolesia
uważam wręcz odwrotnie :)
przede wszystkim powinien bronić swoich członków. Jeżeli uważasz ze wszystkich to również Powszechny Zakład Ubezpieczeń powinien ubezpieczać wszystkich ludzi a nie tylko tych co wykupili polisy a Powszechna Kasa Oszczędnościowa powinna wypłacać pieniadze wszystkim ludziom a nie tylko tym co mają w nim oszczędności.

Nie chce mi się więcej w tym temacie pisac bo uważam że nie warto. Poprostu jakoś nie mam zaufania do ludzi którzy... no właśnie...
Napisałes tylko jeden jedyny post i dla tego jedynego postu wreszcie się zarejestrowałeś ...
Gdzie byłeś kiedy dyskusja na ten temat zaczęła się w zakładce  SK-CPR-CZK ?? Jakoś nie napisałeś nic sensownego.  Czemu nie brałeś udziału w dyskusji ?
Ale żeby się wyżalić i ponapierd...ć to jesteś pierwszy...   
A co związek może zrobić w kwestii zmiany systemu ?? Może opiniować, wystosować pismo?
Dziwi mnie że zatytułowałeś temat "coś o związkach - przeczytaj!!!" a w sumie piszesz tu swoje żale na temat tylko i wyłącznie związków w twojej komendzie....  Tym bardziej dziwne bo 'S" wypowiadała się oficjalnie za przywróceniem 24-godzinnego toku służby w SK  :huh:
Byłbyś dobrym redaktorem Faktu lub Superexpresu.
I co na to Twój demokratyczny Komendant ? Jaka podjął decyzję ?
Mam nadzieje że odpowiesz mi na pytanie zawarte na początku mojego postu.

Offline tedi21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2007, 10:09:16 »
prosze bardzo masz odp na swoje pytania

odp:
1. nie wiem czemu nie chca odpowiada im system pracy po prostu z różnych powodow osobistych
2. obsada to 2 2 2 2 i kierowca oficera operacyjnego
3. od zawsze bylo 5 dyzurnych i 3 zastepcow (troche inaczej to rozwiazano) wiec nikt nic nie zyskuje finansowo ani nie traci
4. obsady nieetatowej (skoczków 8 godz.) nie pytano

 a teraz cos do Ciebie

1. jesli uwazasz ze nie warto pisac to nie pisz nikt Cie o to nie prosi
2. czemu oceniasz ludzi po tym ile razy wchodza na forum - moze nie mialem nic sensownego wczesniej do pisania a moze dopiero piewszy raz jestem na forum a moze k...... nie mam czasu - nie twoj interes
3. na nikogo nie napi.....m bo mnie osobiscie ta sprawa nie dotyczy gdyz nie pracuje na sk nie jestem tez ani nie mam nic do zwiazkow osobiscie - nie pomogli mi ale tez nie zaszkodzili
chcialem poznac wasza opinie na ten temat (zatytuowalem go tak a nie inaczej bo mi sie tak podoba) ale widze po twojej wypowiedzi ze nie warto gdyz "strazak strazakowi wilkiem"
mam nadzieje ze jestes z siebie dumny!!!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2007, 14:24:42 »
"i wtedy ujawnily sie zwiazki "kochana solidarnosc",   ..... zwiazek solidarnosc skupil sie aby dobrze bylo jednemu dyzurnemu >kolesiostwo jest wszędzie<
Cytuj
na nikogo nie napi.....m bo mnie osobiscie ta sprawa nie dotyczy gdyz nie pracuje na sk nie jestem tez ani nie mam nic do zwiazkow osobiscie - nie pomogli mi ale tez nie zaszkodzili
Nie napier...sz wcale tylko sam sobie przeczysz....

Cytuj
czemu oceniasz ludzi po tym ile razy wchodza na forum - moze nie mialem nic sensownego wczesniej do pisania a moze dopiero piewszy raz jestem na forum a moze k...... nie mam czasu - nie twoj interes
Ty nazywasz "kolesiostwem" wstawienie sie za jednym gościem nie znając dokładnie powodów więc jaka to różnica ?
Cytuj
(zatytuowalem go tak a nie inaczej bo mi sie tak podoba)
:D typowe uzasadnienie: Bo Tak !
Cytuj
ale widze po twojej wypowiedzi ze nie warto gdyz "strazak strazakowi wilkiem"
Twoja wypowiedź w zupełności jest pozbawiona jakichkolwiek stwierdzeń skierowanych przeciwko komukolwiek... nieprawdaż ? Zarzuty "kolesiostwa" się nie liczą bo dotyczą związkowców a to już nie strażacy....

Mimo wszystko ciekawy jestem tych "różnych powodów osobistych" i wstawienia się "kochanej solidarności" .  Bo przypadek dość ciekawy tyle ze znamy go tylko z jednej strony....



Offline szwd77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2007, 18:16:24 »
Hmmm.... drogi Gedeonie, a czy mógłbyś mi wytłumaczyć taką kwestię:
W związku z tym, iż pracownicy SK nie posiadają 0,5% do emerytury co związane jest z brakiem wyjeżdżania do akcji komendant zaproponował podniesienie pracownikom SK dodatku służbowego. NSZZ Solidarność jako jedyny istniejący w tej Komendzie nie wyraził zgody na taka formę ponieważ...... bo nie!!!
Chciałbym podkreślić że żaden z pracujących na SK nie należy do tego związku - a więc czy trzeba się do niego zapisać aby mieć podniesiony dodatek służbowy czy związki zawodowe walczą o wszystkich :huh: :huh: :huh:

Pozdrawiam i wszystkim którzy są przed urlopem życzę miłego wypoczynku  :mellow:

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2007, 19:39:53 »
Widzisz to już problem Twojej Komendy i Waszych władz związkowych które wybrali strażacy (należący do związku). Pisałem o tym wiele razy i nie tylko ja ale też inni. Jeśli władze związku nie spełniają oczekiwań załogi trzeba wybrać nowe władze które te oczekiwania będą spełniać.

 Rozumiem ze nie było to opiniowanie tylko związki zagroziły czymś (strajkiem?) jeśli Komendant da wyższy dodatek pracującym na SK. Każde opiniowanie polega na uzasadnieniu stanowiska. Naprawdę w uzasadnieniu pisało "Bo Nie" ?? Nie sądzę... Zawsze trzeba jakoś uzasadnić. Ja jeszcze nie spotkałem się z czymś takim żeby nie było uzasadnienia.

Cytuj
Chciałbym podkreślić że żaden z pracujących na SK nie należy do tego związku - a więc czy trzeba się do niego zapisać aby mieć podniesiony dodatek służbowy czy związki zawodowe walczą o wszystkich

Pierwsza część pytania : nie trzeba.
Druga część ta podkreślona (zaznaczam że jest to tylko moje zdanie): ZZ nie powinny walczyć o wszystkich. W sporach zbiorowych jednak wg.zapisu reprezentują całą załogę ale w sprawach indywidualnych reprezentują tylko swoich członków. Nie zrzeszonych mogą, ale nie muszą...
  Naprawdę dziwię się Twojemu pytaniu czy zz walczą o wszystkich.
Muszę zacytować sam siebie dla przykładu:
Cytuj
Jeżeli uważasz ze wszystkich to również Powszechny Zakład Ubezpieczeń powinien ubezpieczać wszystkich ludzi a nie tylko tych co wykupili polisy a Powszechna Kasa Oszczędnościowa powinna wypłacać pieniadze wszystkim ludziom a nie tylko tym co mają w nim oszczędności.
czyż nie tak ?
Tylko dlaczego jedni mają płacić składki narażać się przełożonym a ewentualną pomoc związku ma uzyskać ktoś kto nie należy, nie płaci składek i śmieje się w twarz twierdząc: "Walczcie, walczcie ..jak coś wywalczycie to ja też skorzystam....."
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2007, 20:00:59 wysłana przez Geddeon »

Offline szwd77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2007, 21:07:04 »
Analizując Gedeonie Twoją odpowiedź w takim przypadku skoro związki zawodowe nie walczą o wszystkich (tylko głównie o swoich członków - i tu bym się nie dziwił), nie powinni mieć władzy aby regulować dodatki służbowe osobom nie należącym do związku, ponieważ osoby takie nie chcą być reprezentowane przez związki a poddają się całkowicie władzy swojego przełożonego - tym bardziej, że podwyższenie dodatków nie naruszało w żaden sposób dóbr finansowych innych osób, a podwyżka w w/w przypadku była w wysokości ok.40zł.......

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2007, 00:28:45 »
Tak. Tylko nie mogę uwierzyć że nie było uzasadnienia tej opinii.
I jeszcze raz powtórzę:
Jeśli władze związku nie spełniają oczekiwań załogi trzeba wybrać nowe władze które te oczekiwania będą spełniać.
i po sprawie....
No chyba mi nie powiesz że takie były oczekiwania załogi ?.....
Pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2007, 10:06:36 »
... skoro związki zawodowe nie walczą o wszystkich (tylko głównie o swoich członków - i tu bym się nie dziwił), nie powinni mieć władzy aby regulować dodatki służbowe osobom nie należącym do związku, ponieważ osoby takie nie chcą być reprezentowane przez związki a poddają się całkowicie władzy swojego przełożonego ...
A gdzie jest napisane, że związki mają taka władzę - wysokość dodatku służbowego indywidualnego strażaka jest suwerenną decyzja przełożonego uprawnionego do mianowania (powołania) czyli komendanta. Czy chce ją konsultować/uzgadniać np. ze związkami zawodowymi lub kółkiem różańcowym to już wyłącznie jego sprawa.  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 29, 2007, 13:22:00 »
Hmmm.... drogi Gedeonie, a czy mógłbyś mi wytłumaczyć taką kwestię:
W związku z tym, iż pracownicy SK nie posiadają 0,5% do emerytury co związane jest z brakiem wyjeżdżania do akcji komendant zaproponował podniesienie pracownikom SK dodatku służbowego. NSZZ Solidarność jako jedyny istniejący w tej Komendzie nie wyraził zgody na taka formę ponieważ...... bo nie!!!
Chciałbym podkreślić że żaden z pracujących na SK nie należy do tego związku - a więc czy trzeba się do niego zapisać aby mieć podniesiony dodatek służbowy czy związki zawodowe walczą o wszystkich :huh: :huh: :huh:

Pozdrawiam i wszystkim którzy są przed urlopem życzę miłego wypoczynku  :mellow:

A ja po urlopie powiem Ci tylko: głupoty waszmość piszesz, ZZ mają g...no do gadania na temat dodatków. Komendant robi was w bambuko i zwala na ZZ.

I do autora tematu:
Cytuj
jestesmy w msk w trakcie wyboru systemu pracy byly dwie opcje 12/24_12/48 lub 24/48 wiec komendant zapytal wszystkie pracujace osoby na msk czyli obsade stałą i bylo 6:3 za systemem 24/48 wiec dla mnie wybor jest prosty: mamy demokratyczny kraj zwyciezyla wiekszosc - prawda?
i dalej:
Cytuj
na nikogo nie napi.....m bo mnie osobiscie ta sprawa nie dotyczy gdyz nie pracuje na sk nie jestem tez ani nie mam nic do zwiazkow osobiscie - nie pomogli mi ale tez nie zaszkodzili

Rozdwojenie jaźni?, czy tylko ukrywana sympatia do ZZ?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2007, 13:28:55 wysłana przez sam_go »

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 29, 2007, 16:23:59 »
panowie wieszacie psy na zz., ale mam takie pytanie czy pracowaliście kiedyś
w komendzie gdzie nie było zz. i jak wam się pracowało? ja pracowałem w takiej jednosce i powiem wam teraz jest o niebo lepiej. liczą się znami i nie ma już większych niedomówień. to tyle.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 29, 2007, 17:16:04 »
ja też jestem w jednostce gdzie zwiazków nie ma a komendant jest panem i władcą...  :wacko:

Offline tedi21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 29, 2007, 22:59:54 »
jestesmy - jako komenda

logiczne prawda?!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 30, 2007, 01:22:00 »
nie do końca........... "jesteśmy w msk" - tak napisałeś ... :P 
:D 
(wiem czepiam się.... )

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 02, 2007, 21:29:20 »
Powiem tak!
Fakt, faktem, że obecnie Nam panujący JP "prosił" niedawno grzecznie /pismo i może, coś tam jeszcze?/ swoich poddanych o zwiększenie dodatków sł. dyżurnym SK, ale niestety obecnie każdy K-dt to niemal  Pan na włościach i u mnie również tego nie uczynił  :angry: W postulatach moich ZZ nt. zmian systemu służby i innych, również nie znalazło się nawet słowo o SK, choć 4/6 należy! Hm.... Widać tak dobrze?
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2007, 21:33:44 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 02, 2007, 23:06:18 »
To tych 4/6 słabo naciska na przewodniczącego.....  może faktycznie TAK dobrze ?  :huh:

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 03, 2007, 13:51:52 »
Małe pytanko do Dyżurnych M/P SK
w mojej komendzie też było pytanie wracamy na 24 czy zostajemy przy 12?
na 5 dyż 3 było za 24, 2 zaś za 12
jakież było moje zdziwienie kiedy komendant zaproponował tym 3 którzy chcieli wrócić na 24, że przeniesie ich na PB, a w zamian przyjdą na SK inni którzy chcą 12-tek.

i tu najciekawsze WSZYCY odmówili... :wacko:
więc zapytałem ich dlaczego?
odp. cyt." a co ty muślisz że ja będe po nocy z wężami latał?"

pozdrawiam WSZYSTKICH dyżurnych
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline --teresa998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 09, 2007, 15:18:40 »
A dlaczego nikt nie weźmie pod uwagę służb 24/72 przy dotychczasowej obsadzie 5 osób.  Nominał zachowany, wszyscy wypoczęci.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 11, 2007, 08:01:20 »
od 1 lipca wróciliśmy na 24 i właśnie na system 24/72 przy pięciu dyżurnych. Na razie z uwagi na okres urlopowy nie można żadnego z dyżurnych przyporządkować do roli "skoczka" ale po urlopach się wyklaruje. System 24/72 jest najbardziej optymalnym systemem pracy dla zachowania normatywu czasu pracy!.
W tej chwili czekamy na zgodę wojewódzkiego na wprowadzenie 24/72 na podziale.

Offline Marco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 17, 2007, 21:55:28 »
Tak jak zawsze to bywa ze związkami, masz rację. W wiekszosci komend sa to karirowicze, którzy chcą własne interesy pozałatwiać kosztem pozostałych kolegów z PB czy M(P)SK. Wiele postulatów, czy wnioskow czasami nie "widzimy na oczy", dowiadujemy sie o nich dopiero na stronach związkowych juz po zaopiniowaniu i rozpatrzeniu. Na wniesienie uwag nie ma wówczas już czasu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2007, 21:59:52 wysłana przez Marco »

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 17, 2007, 22:47:13 »
Tak jak zawsze to bywa ze związkami, masz rację. W wiekszosci komend sa to karirowicze, którzy chcą własne interesy pozałatwiać kosztem pozostałych kolegów z PB czy M(P)SK. Wiele postulatów, czy wnioskow czasami nie "widzimy na oczy", dowiadujemy sie o nich dopiero na stronach związkowych juz po zaopiniowaniu i rozpatrzeniu. Na wniesienie uwag nie ma wówczas już czasu.


Zacytuję tu zdanie napisane już gdzieś na forum i najbardziej pasujące do tego co napisałeś:

Cytuj
Albo się identyfikuję z ZZ, i przyjmuję wolę większości - związkowej większości, albo neguję wszystko, co związkowe i wysuwam żądania - bo mi się należy i bo mi się wydaje, że ZZ mają obowiązek.
Do rozwagi.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2007, 07:48:54 wysłana przez BOTmod »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 23, 2007, 11:34:59 »
Tak jak zawsze to bywa ze związkami, masz rację. W wiekszosci komend sa to karirowicze, którzy chcą własne interesy pozałatwiać kosztem pozostałych kolegów z PB czy M(P)SK. Wiele postulatów, czy wnioskow czasami nie "widzimy na oczy", dowiadujemy sie o nich dopiero na stronach związkowych juz po zaopiniowaniu i rozpatrzeniu. Na wniesienie uwag nie ma wówczas już czasu.

ale za przeproszeniem czyja jest to wina? wasza że wybraliście taką , a taką osobę więc może miejcie pretensje do siebie a nie do tego ludka. można go odwołać z funkcji przewodniczacego. więc nie biadolcie tylko wywalić ludka na zbity pysk. u nas w jednosce jest gostek który nie jest
karierowiczem i jest dobry w tym co robi i angażuje się w sprawy związkowe i problemy ludzi i nikt nie biadoli na niego. pewnie oprócz ^_^
komendanta. hihi

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: cos o zwiazkach - przeczytaj!!!
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 05, 2007, 23:41:57 »
Witam!

Tak... nieco - ku pewnej rozwadze! :huh:  Kilku Koleg.  /z tego ZZ/ na tym <Forum> i nie tylko >>> !!!  :angry:

Cytuj
00-914 Warszawa ul.Podchorążych 38 tel./fax +48 22 523 31 02; +48 22 523 39 96

Przewodniczący Sekcji Krajowej Pożarnictwa NSZZ"Solidarnosć"
                                                                             
                                                                                                                     Warszawa, dnia 29 października 2007r.
BKSP- 01/25/07


Sz. Pan
 Donald Tusk
 Przewodniczący
Platformy Obywatelskiej

Szanowny Panie Przewodniczący
Przez ostatnie lata Państwowa Straż Pożarna była targana wieloma zmianami personalnymi, co skutkowało tym, że w ciągu ostatnich trzech lat rządziło tą formacją pięciu (!) Komendantów Głównych PSP.
Znaczna większość strażaków Państwowej Straży Pożarnej ma już dość ciągłych roszad „na górze" a oczekuje spokoju w służbie, jednoznacznego, jednolitego długookreswego planu rozwoju Państwowej Straży Pożarnej, normalizacji zasad współdziałania z ochotniczymi jednostkami ratowniczymi (w tym OSP) oraz władzami lokalnymi. Takie standardy normalizacji zaczął wprowadzać ostatni Komendant Główny PSP - bryg. Marek Kubiak.
Dlatego Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ"Solidarność" zwraca się do Pana Przewodniczącego jako kandydata na Prezesa Rady Ministrów RP, jak również do całego kierownictwa Platformy Obywatelskiej, by pozwoliło dalej działać obecnemu kierownictwu Państwowej Straży Pożarnej pod kierownictwem bryg. Marka Kubiaka, uzasadniając swój Apel w następujący sposób.
Zespół bryg. Marka Kubiaka - Komendanta Głównego PSP:
•   Skutecznie kontroluje transparentne i rzetelne wykorzystanie pieniądza publicznego posiadanego w ramach ustawy modernizacyjnej oraz budżetu własnego PSP, dzięki czemu na samym początku pełnienia funkcji Komendanta Głównego PSP nie dopuścił do sytuacji, z których mogłyby wyniknąć wielomilionowe straty w wyniku wadliwie przygotowanych przetargów lub projektów umów ostatecznych;
•   Wprowadził rzeczywisty nadzór oraz harmonogram realizacji ustawy modernizacyjnej,  w której  środki do wykorzystania do końca 2009r.  są porównywalne z dziesięcioletnim okresem funkcjonowania ustaw o Inwestycjach Centralnych i Inwestycjach Wieloletnich;
•   Poprzez faktyczne wprowadzenie zasad kompetencji, rzetelności, transparentności i uczciwości w działaniu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej dokonano znaczącego przełomu w funkcjonowaniu formacji a w szczególności w funkcjonowaniu jej organów centralnych, czyli Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz komend wojewódzkich PSP ;
•   Wprowadza zasady jak najwyższej jakości zarządzania formacją, samemu uzyskując w ostatnich dniach najwyższą ocenę niezależnych auditorów za wdrożenie systemu zarządzania jakością ISO: 9001:2001;
•   Wprowadził zasady rachunku ekonomicznego do jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, poprzez cykliczne szkolenia w zakresie finansów publicznych i ustawy o zamówieniach publicznych oraz poprzez cykliczne (co dwa, trzy tygodnie) odprawy kierowników służb odpowiedzialnych za realizację ustawy modernizacyjnej, jak również stały monitoring ogłaszanych przetargów;
•   Wprowadził i wdrożył zasadę rozliczania naruszania prawa (tak służbowego jak też obowiązującego w Polsce), w wyniku czego już w czerwcu br. trafiły pierwsze sprawy do prokuratury warszawskiej, a następne sprawy czekają na zapoznanie się z nimi i ustosunkowanie zgodnie z procedurami osób objętych kontrolą;
•   W ciągu sześciu miesięcy doprowadził do poprawy prawa obejmującego funkcjonowanie Państwowej  Straży Pożarnej realizując nowelizację ustawy
o Państwowej Straży Pożarnej oraz nowelizując rozporządzenia, które powinny być wydane w 2005r.(!). Łącznie, w ciągu sześciu miesięcy funkcjonowania, przygotowano do zmiany lub zmieniono 10 z pośród 70 rozporządzeń obejmujących działanie PSP;
•   Doprowadził do uspokojenia sytuacji w zakresie współpracy z polskimi producentami lub sprzedawcami sprzętu pożarniczego, organizując spotkanie, na którym omówiono najtrudniejsze sprawy, informując, że obecne władze PSP kierują się zasadami równoprawności wszystkich producentów i sprzedawców a przetargi mają mieć charakter pełnej przejrzystości, rzetelności i uczciwości;
•   Po raz pierwszy od października 2002r., doprowadził do najdłuższego okresu spokoju społecznego w formacji. W tym zakresie Komendant Główny PSP wraz ze swoim zespołem przygotował wariantowe rozwiązania problemu normatywu czasu służby. Projekty te czekają na proces legislacyjny;
•   Zakończył I etap reorganizacji struktur komend powiatowych i wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, dzięki której ponad 1.000 etatów funkcjonariuszy trafiło  z  biur  do  służby  liniowej  w jednostkach  ratowniczo-gaśniczych i stanowiskach kierowania;
•   Przygotował i wdraża absorpcję 600 etatów cywilnych w latach 2007-2009 do służby;
•   Przygotował projekt modernizacji szkolnictwa zawodowego, mając na celu zwiększenie wydajności a znacznego obniżenia kosztów kształcenia tak kandydatów na strażaków jak również doskonalenia funkcjonariuszy;
•   Ustalono i wdrożono transparentne, równe dla wszystkich warunki naboru do szkół pożarniczych na kierunkach zaocznych, co do kwietnia 2007r., było domenom uznaniowości kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej;
•   Po raz pierwszy od 1995r. opracowano ścieżkę awansu pionowego dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej;

Szanowny Panie Przewodniczący.

Obecne kierownictwo Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, to ludzie posiadający dwudziestoletnie doświadczenie pożarnicze, ale także posiadający dodatkową wiedzę w zakresie menadżeringu, zarządzania i finansów publicznych. Jest to zespół młodego pokolenia, które w swoim życiu kieruje się zasadami rzetelności, uczciwości, transparentności w działaniu oraz kompetentności.
Zanim trafili do Komendy Głównej PSP, przeszli przez różne szczeble pożarnicze: strażaka, dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej, komendanta powiatowego, zastępcy lub komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Posiadają wiedzę praktyczną w zakresie systemu ratowniczo-gaśniczego. Jednocześnie rozwijali i poszerzali swoją wiedzę w zakresie zarządzania organizacją, finansów publicznych poprzez dodatkowe studia lub kursy doskonalące.
Obecny Komendant Główny PSP oraz jego zespół, powołany został przez Ministra Janusza Kaczmarka w wyniku protestu a nawet buntu strażackiego przeciwko upolitycznianiu służby.

Szanowny Panie Przewodniczący.

              Od roku 2001, do maja 2007r. w tak istotnej dla bezpieczeństwa państwa formacji jak Państwowa Straż Pożarna, nie robiono nic w kierunki jej zmodernizowania, unowocześnienia, poprawienia działania formacji i szkolenia. Najważniejszymi sprawami, były sprawy kadrowe, które przysłaniały najistotniejsze zadania Państwowej Straży Pożarnej. Stale trwały „przepychanki" i walki o wpływy - w tym także polityczne. W 2005r. na chwilę przed wyborami, SLD odwołało nadbryg.T.Jankowskiego, powołując nadbryg. Piotra Buka. W listopadzie 2005r. Wicepremier Ludwik Dorn powołał nadrbryg.Kaziemierza Krzowskiego na stanowisko Komendanta Głównego PSP, którego z sobie tylko znanych powodów odwołał nagle w styczniu 2007r. i powołał na jego miejsce st.bryg.W.Skomrę. Z każdą zmianą kierownictwa, zmieniała się polityka kadrowa, organizacyjna i finansowa. Wszystkie te zmiany doprowadziły do rozchwiania struktury organizacyjnej, braku kompetencji, oraz braku współdziałania jednostek organizacyjnych PSP. W kwietniu 2007r. w wyniku dyletanctwa i szalonych pomysłów st.bryg. W.Skomry, doszło do jawnego buntu strażaków (praktycznie znacznej większości — nawet nie zrzeszonych w związkach zawodowych). Wobec powyższego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Janusz Kaczmarek, po zapoznaniu się z argumentami potwierdzającymi zastrzeżenia wobec st.bryg.W.Skomry powołał na stanowisko Komendanta Głównego PSP, bryg. Marka Kubiaka oraz nowych zastępców. Powołując ten zespół ludzki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postawił przed nim szereg zadań - włącznie z koniecznością wprowadzenia rozporządzeń, które powinny
funkcjonować od lipca 2005r.(!) t.j. od momentu znowelizowania ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
Zespół Komendanta Głównego PSP - bryg. Marka Kubiaka od 27 kwietnia br. (t.j. od powołania) do dnia dzisiejszego wykonał następujące zadania i działania:
 W zakresie finansów PSP:
1.   Wprowadzono rygorystyczną kontrolę wydatkowania środków finansowych tak wynikających z ustawy modernizacji służb mundurowych w latach 2007-2008 oraz ze środków budżetu Państwowej Straży Pożarnej w roku 2007;
2.   Podejmuje się decyzje o unieważnieniu przetargów, które budzą najmniejsze wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia lub transparentności na którym kol wiek szczeblu postępowania przetargowego;
3.   Wprowadzono zasadę imiennej odpowiedzialności za realizację zadań finansowych;
4.   Rozlicza się osoby odpowiedzialne tak w Komendzie Głównej PSP, jak też w innych jednostkach organizacyjnych PSP za prawidłowe i zgodne z harmonogramem prowadzenie procesów przetargowych;
5.   Prowadzi się stały monitoring realizacji ustawy budżetowej polegaj ący na cyklicznych odprawach (co dwa trzy tygodnie) oraz na cyklicznych sprawozdaniach komendantów wojewódzkich;
6.   Wprowadzono szkolenia (pierwsze zorganizowane w sposób profesjonalny co najmniej od 2001 r.) w zakresie realizacji finansów publicznych oraz realizowania ustawy o zamówieniach publicznych oraz wdrażaniu całej procedury przetargowej.
W zakresie legislacyjnym:
7.   Przygotował i przeprowadził nowelizację ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w zakresie zapisów antykorupcyjnych oraz umożliwiających uruchomienie środków finansowych na nagrody dla strażaków w kwocie 26,5 min - zawartych w ustawie budżetowej na rok 2007;
8.   Po raz pierwszy co najmniej od dziesięciu lat przygotowano i przekazano do opiniowania projekt rozporządzenia o uposażeniach strażaków na trzy miesiące przed początkiem roku w którym ma obowiązywać tj. w terminie takim, który pozwoli uruchomić podwyżki na początku roku 2008.( W roku 2007 podwyżki wypłacono w maju i czerwcu a w roku 2006, rozporządzenie płacowe ukazało się w październiku);
9.   Przygotował i wprowadził na ścieżkę legislacyjną nowelizację rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (oczekiwało nowelizacji od maja 2005r.) oraz zakończył proces przygotowawczy i wprowadził na ścieżkę legislacyjną rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP (oczekuje na nowelizację od 2005r.);
10.Ponadto przygotowano, przeprowadzono a w niektórych przypadkach nawet  wprowadzono w życie rozporządzenia w tym:
-   w sprawie kwalifikacji strażaków PSP na zajmowanych stanowiskach;
-   w sprawie organizacji komend wojewódzkich i powiatowych PSP;
-   w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków PSP;
-   w sprawie warunków przyznawania nagród i zapomóg strażakom PSP;
-   w sprawie przyznawania wyróżnień strażakom PSP;
-   w sprawie trybu postępowania w sprawach oświadczeń majątkowych strażaków PSP (oczekiwało na nowelizację od 2005r.);
11. Przygotowano również projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw    dopuszczenia sprzętu pożarniczego do użytku w jednostkach organizacyjnych PSP.

W zakresie organizacyjnym;
        12.Po raz pierwszy od wielu lat, podjęty został dialog z przedstawicielami producentów sprzętu pożarniczego. Komendant Główny PSP zorganizował specjalne spotkanie z prezesami firm polskich w celu ustalenia zasad usuwania przeszkód utrudniających dostęp do rynku pożarniczego, przyjmując jednocześnie zasadę równości podmiotów, rzetelności i transparentności procedur a także postępowań przetargowych;
13.Po raz pierwszy od 2001r. przywrócono w Komendzie Głównej PSP zasady działania transparentnego, rzetelnego, kompetentnego i uczciwego. Osoby, które nie potrafią znaleźć się wt nowych wymaganiach, nie potrafią sprawować swoich funkcji w sposób kompetentny i rzetelny odchodzą bez względu na posiadane znajomości czy też dotychczasowe koneksje;
14.Wprowadzono stały monitoring nad wszystkimi przetargami prowadzonymi w Państwowej Straży Pożarnej na szczeblu centralnym i wojewódzkim, dzięki czemu eliminuje się większość nieprawidłowości, a także ostrzega przed błędami w innych ośrodkach;
15.Dokończono reorganizację komend powiatowych i wojewódzkich rozpoczętą w czerwcu 2006r. a wstrzymaną przez st.bryg.W.Skomrę w okresie styczeń-kwiecień 2007r. W wyniku tej reorganizacji, do jednostek ratowniczo-gaśniczych i do stanowisk kierowania (t.j. do służby liniowej) trafiło ponad 1.000 etatów funkcjonariuszy, które do tej pory funkcjonowały jako etaty biurowe. W zamian wprowadzono 150 etatów cywilnych i przygotowano jednostki do absorpcji kolejnych 200 etatów cywilnych w roku 2008 oraz 250 etatów w roku 2009;
16.Prowadzi prace nad nowelizacją całego systemu szkolenia w Państwowej Straży Pożarnej. Zasadą przyświecającą nowelizacji jest prowadzenie szkolenia w sektorach które tego najbardziej potrzebują przydatnego służbie, przygotowujące do nowych wyzwań cywilizacyjnych, udrażniającego ścieżkę awansu pionowego, która na dzień dzisiejszy została zachwiana, a ponadto tańszego od obecnie funkcjonującego;
17.Rozpoczęto dialog społeczny ze wszystkimi związkami zawodowymi, co wydatnie przyczyniło się do uspokojenia sytuacji pośród załóg. Należy przy tym zauważyć, że okres od maja do października br., jest pierwszym tak długim okresem spokoju w formacji od października 2002r.(!). Do maja br. Związki zawodowe były w stałym (permanentnym) konflikcie z kierownictwami PSP. Zespół bryg. Marka Kubiaka obecnego Komendanta Głównego PSP, pomimo bardzo trudnych spraw (chociażby normatyw czasu służby strażaków), dzięki woli rozmowy i poszukiwania sposobów rozwiązań problemów oraz szansy na wprowadzenie normalnych i lepszych warunków pełnienia służby - otrzymał bardzo duży kredyt zaufania społecznego (nie tylko od związków zawodowych);

Szanowny Pannie Przewodniczący
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ"Solidarność", po raz pierwszy od 1993r. może stwierdzić, że obecne kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej z szefem w osobie bryg. Marka Kubiaka posiada pełne poparcie Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ"Solidarność" ale również strażaków nie zrzeszonych, jako te, które podjęło się bardzo trudnego zadania powstrzymania rozpadu moralnego formacji, wyrugowania nepotyzmu i kumoterstwa, wprowadzenia bardzo wysokich standardów moralnych i zawodowych w wypełnianiu obowiązków, modernizacji skostniałych struktur Komendy Głównej PSP, wdrażaniu nowatorskiego funkcjonowania jednostek organizacyjnych PSP w oparciu o nowoczesne metody zarządzania i rachunku ekonomicznego, wprowadzenia transparentności, przejrzystości działań, rzetelności urzędniczej, kompetencji i uczciwości.
Pomimo tak trudnych działań, obecne kierownictwo cieszy się dużą popularnością oraz zaufaniem, wśród braci strażackiej, co wyraża się faktem spokoju społecznego pośród strażaków oraz znacząco małą liczbą skarg (w liczbach rzeczywistych oraz w porównaniu do poprzednich kierownictw) na działanie obecnego kierownictwa.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że strażacy zmęczeni są ciągłymi „wojnami na górze", które stale przekładały się na zmiany kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej.

Dlatego, w imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ"Solidarność" zwracam się do Pana Przewodniczącego oraz do całego kierownictwa Platformy Obywatelskiej z apelem by pozwoliło dalej działać obecnemu kierownictwu Państwowej Straży Pożarnej pod kierownictwem bryg. Marka Kubiaka, jako te, które działa dla dobra formacji posiadając poparcie dołów strażackich.


/-/ Robert Osmyki

Do wiadomości:
l/  Pan Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego
     NSZZ „Solidarność",
2/ Posłowie Platformy Obywatelskiej woj. pomorskiego
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2007, 23:47:06 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.