Autor Wątek: Nieprawne Działania Zarządu Gminnego I Komendanta  (Przeczytany 5555 razy)

Fornit

  • Gość
Nieprawne Działania Zarządu Gminnego I Komendanta
« dnia: Maj 28, 2003, 18:07:11 »
Witam wszystkich.

Chialbym sie poradzic w sprawie nieprawnego dzialania Zarządu Gminnego OSP. Sprawa dotyczy członków jakich posiadają w swym składzie, a mianowicie są to delegaci z jednostek OSP które poprostu nie istnieją (nie maja wystarczajacej liczby członków nie przeprowadzaja zadnych zebrań itp.) a delegaci z tych w Zarządzie Gminnym mają prawo głosu przy podejmowaniu wszelkiego rodzaju uchwał. Niestety nie pomaga zgłaszanie tej sprawy do prezesa i innych władz gminnych, gdzie można szukać pomocy w tej sprawie??? Podobna jest sprawa Komendanta, który defrałduje gminne pieniądze przy poparciu tego zarządu, a my jako członkowie straży nie możemy nic uczynic zeby temu zapobiec. Będe wdzieczny za udzielenie wszelkiego typu wskazówek, i wskazanie adresów osób z Zarządu Krajowego OSP które by mogły nam w tej sprawie pomóc.
Nie pozwólcie by ktoś niszczył coś co inni budowali przez tyle lat.  

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Nieprawne Działania Zarządu Gminnego I Komendanta
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2003, 16:48:25 »
:(  :(  :(   Smutne jest to co piszesz...

Ja bym proponował jako pierwszy krok skontaktować się z Komisją Rewizyjną Zarządu Gminnego. Jeśli ta też jest uwikłana w "przekręty", to donieść o sprawie do Zarządu Powiatowego a potem Wojewódzkiego, który też dysponuje Komisją Rewizyjną).

Z inej strony, są jeszcze władze Gminy (Wójt), który też, z racji finansowania działalności OSP, ma coś do powiedzenia.

Witek
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2003, 18:45:52 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Nieprawne Działania Zarządu Gminnego I Komendanta
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2003, 16:02:47 »
Jak najbardziej Witold ma rację, ja też mam ten problem.
Wg mnie najwięcej zależy od wójta lub burmistrza.
Bo na Zarządzie Powiatowym ja np się zawiodłem, oni się specjalnie nie zainteresowali, poparli nas tylko, ale na Walne Zebranie nikt się nie wybrał. Zasadniczą postacią w Zarządzie gminnym jest Komendant Gminny którego Burmistrz może obie zmienić. Taka zmiana bardzo by wam pomogła. :unsure:

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Nieprawne Działania Zarządu Gminnego I Komendanta
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2003, 16:26:14 »
Problem faktycznie nie do pozazdroszczenia. Co więcej wręcz prawie nie do ruszenia, bo jeżeli faktycznie Komisja Rewizyjna ZG uwikłana jest w lewe interesy, można sobie nagwizdać w ucho. Zarząd Powiatowy bowiem nie ma prawa ingerować w autonomiczność Zarządu Gminnego, w tym przypadku pogrozić palcem można jedynie z "dołu", pod warunkiem, że inne jednostki w gminie myślą tak jak Fornit.  Komendanta Gminnego wybiera walne zebranie Zarządu Gminnego i świadomość tego powinna wisieć nad k-dtem jak miecz nad Demoklesem. Na razie proponuję zbieranie kwitów na udokumentowanie niegospodarności i bezprawnych działań  Komendanta a na Zebraniu Sprawozdawczym poprzez swojego przedstawiciela postawić wniosek o nieudzieleniu absolutorium dla Zarządu na następny rok. Nawet jeśli się nie uda, pozostaje ślad w papierach, na które można się będzie powołać gdy sprawa nabierze rumieńców. Przy każdej Komendzie Powiatowej lub Miejskiej PSP powinna działac komórka do spraw współdziałania z OSP i tam należy się w następnej kolejności udać, bo to właśnie ludzie którzy mają poprzez k-dta gminnego kontakt z Wami. Jeśli nie wytłumaczą mu tego , zrobi się ciepło bo należy udać się wtedy do Komendy Wojewódzkiej. Mam nadzieję, że tego ostatniego nie trzeba będzie czynić, bo po co robić sobie tyły w powiatówce? Trzeba się liczyć z tym, że działania takie nie przyniosą Wam popularności, ale przecież nie o popularność tutaj chodzi. Stare przysłowie mówi: "nie rusz gówna to nie śmierdzi" ale trzeba podjąć decyzję czy się usuwa  dany ekstrement i wietrzy mieszkanie, czy nadal patrzymy na niego i udajemy, że go nie ma.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

ognik

  • Gość
Nieprawne Działania Zarządu Gminnego I Komendanta
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2003, 23:20:32 »
Witam serdecznie.
Na ten problem może poradzić ustawa o stowarzyszeniach, która przewiduje możliwości rozwiązania OSP "z urzędu" . Starosta jako organ nadzorujący ma takie prawo.
Jednak jak znam ochotnicze pożarnictwo i administrację samorządową raczej nie słyszałem , aby ktoś w ten sposób załatwił temat.
Najprościejsze rozwiązanie OSP to inicjatywa członków, ale pewnie też niewykonalna.
A może męska strażacka rozmowa coś jeszcze zmieni na lepsze?
Zawsze trzeba pamiętać , że lepiej budować niż niszczyć.
Inny problem to KRS. Jeśli OSP nie jest zarejestrowana w sądzie to też argument.
Rozwiązanie OSP to raczej problem szczebla gminnego i tu należy wypracować decyzje i dyskutować na formu zarządu gminnego , urzędu.

Ze strażackim pozdrowieniem
OGNIK