Autor Wątek: Uprawnienia Emerytalne Strażaków  (Przeczytany 10079 razy)

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« dnia: Marzec 03, 2004, 18:33:56 »
polecam pismo przewodniczącego ZZS Florian doo miłościwie panującego nam Ministra Hausnera poniżej oceńcie sami. Gdyby któryś z kolegócz Koleżanek miał jakieś informację w temacie to proszę o podzielenie się swoimi uwagami




Em-31/04/02         Warszawa dn. 28 lutego 2004 r.
 
                Pan Jerzy HAUSNER WICEPREMIER
                                                                Minister Gospodarki, Pracy
                                                                 i Polityki Społecznej
 
Szanowny Panie Premierze
 
Odpowiadając na moje pytanie - na posiedzeniu Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w dniu 13 lutego 2004 r. - stwierdził Pan, że nie ma żadnych prac legislacyjnych zmierzających do ograniczenia świadczeń funkcjonariuszom służb mundurowych.
Natomiast na spotkaniu z Sejmową Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych w dniu 18 lutego 2004 r. Wicepremier Józef Oleksy - odpowiadając na pytanie posła Andrzeja Głażewskiego - stwierdził, iż w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są prace nad zmianą systemu emerytalnego służb mundurowych.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Pana Premiera o wskazanie, która z powyższych informacji jest prawdziwa.
W przypadku potwierdzenia informacji przekazanej przez Wicepremiera Józefa Oleksego proszę o przekazanie pełnych informacji na temat zakresu oraz zasadności projektowanych zmian.
Nadmieniam, że w sytuacji niekorzystnych dla funkcjonariuszy zmian - wg naszych informacji - około 30% funkcjonariuszy odejdzie ze służby na zaopatrzenie emerytalne, jeszcze na dotychczasowych warunkach.
Nie muszę Panu Premierowi wskazywać konsekwencji takiego działania, zarówno w sferze bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, jak i finansów.
 
                                                                   Z poważaniem
                                                       asp. sztab. Piotr Kołodziński
 
 
Do wiadomości:
1. Kol. Maciej Manicki - Przewodniczący OPZZ,
2. gen.brygadier Teofil Jankowski - Komendant Główny PSP,
3. Zarządy Terenowe ZZS „Florian”.
 


P.S. do Moderatora - aby nie zaśmiecać forum w przypadku braku zainteresowania dyskusją nad tematem wyciąć i wysłać jako 3 sądę na Marsa

Offline Piotrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2004, 15:26:55 »
Z tego co można się dowiedzieć na stronie sejmu a konkretnie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych to są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o "emeryturach mundurowych" ale dotyczą tylko sposobu waloryzacji tych emerytur poza tym jest to stary projekt z 2001r.
Dla zainteresowanych podaje link http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/projustkom4?OpenAgent&ASW
Tyle faktów, a tak moin zdaniem to nigdy nie wiadomo co im strzeli ciekawego do głowy, mój szef np. dla zabezpieczenia się przed takimi "nowalijkami" ma wypełniony wniosek o przejście w stan spoczynku w swoim biurku  B) , jest to może dobre ale dla kogoś kto ma 30 lat służby.
Pozdrowienia Piotrek.  

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2004, 20:39:27 »
Przedstawiam fragment wypowiedź dotyczący emerytury  ministra SWiA na posiedzeniu komisji sejmowej. Niestety do dyspozycji miałem tylko artykuł i z tego względu nie mogę podać, z jakiej gazety on pochodzi.

Przycinają emerytury?
Najbardziej złowieszczo, oczywiście dla zainteresowanych, zabrzmiała odpowiedź wicepremiera na pytanie posła Andrzeja Glażewskiego. Józef Oleksy potwierdził, że w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są prace nad zmianą systemu emerytalnego służb mundurowych Sprowadzają się one do postulatu, aby emerytury te naliczane były tylko od uposażenia zasadniczego, czyli od grupy, z pominięciem dodatków za stopień oraz służbowego lub funkcyjnego. Oznaczałoby to, że uległyby one zmniejszeniu nawet o 1000 zł. Wicepremier nie ukrywał, że gdyby ten pomysł wprowadzić w życie, to z samej Policji nastąpiłoby odejście ze służby, .ucieczka" przed nową regulacją. nawet 20 000 funkcjonariuszy. Nie dla wszystkich wystarczyłoby "pieniędzy na odprawy.
Już następnego dnia po posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i SprawWewnętrznych minister SWIA Józef Oleksy upoważnił komendanta głównego Policji nadiosp. Leszka Szredera i jego zastępcę nadinsp. Zbigniewa ChwaJińskiego do podjęcia na ten temat rozmów z nadzorującym problematykę ubezpieczeń społecznych sekretarzem stanu w Ministerdstwie Gospodarki. Pracy i Polityki Społecznej Krzysztofem  Peterem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2004, 21:10:29 wysłana przez Mark1 »
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

gość

  • Gość
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2004, 23:36:57 »
Rzygać się chce jak się czyta takie rzeczy. A śpiewało się kiedyś: "Przyjdzie kiedyś taka wiosna, że na drzewch zamiast liści będą wisieć komuniści". Niestety nic z tego nie wyszło, bo jedna banda dogadała się z drugą. A teraz robią co chcą. A jakby tego było mało, to jeszcze mówią: pocałujcie nas w dupę.

bartek 6

  • Gość
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2004, 17:58:21 »
przestańcie na tym forum zwłaszcza dotyczy to gościa używać sloganów które mogą wprowadzić pyskówkę na tematy polityczne-trzeba rozmawiać na narzucony temat a nie czy mają rządzic komuniści czy mają wisieć itp. więc ja piszę na temat
otóz podobno mają być zmiany w emeryturach dla nas bo w komendzie woj. już zaczeli chorować także część kom. powiatowych zachorowało-chyba że panujegrypa   :D , czyli najbardziej kompetentne osoby uciekają. z tego co słyszałem podobno mają być naliczenia z całego roku, a nie ostatniego miesiąca.
 

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2004, 19:49:55 »
Z tego, co ja słyszałem oprócz tego co podali koledzy na forum to jeszcze zmniejszenie odprawy z 6 miesięcy do 1 - 3 miesięcy. W każdym razie widać, że próby wprowadzenia zmian do ustawy emerytalnej służb mundurowych są prowadzone. W przypadku wejścia takiej ustawy w życie z straży i inny służb odejdzie spora grupa ludzi.  
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

gość

  • Gość
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2004, 00:27:22 »
Do bartka 6. Nie używam sloganów, bo to nie są slogany tylko prawda. A jeśli chodzi o "narzucony temat", jak się ładnie wyraziłeś, to nie ma o czym dyskutować, co widać po tym co się dzieje na Wiejskiej. Rządząca banda wprowadzi co będzie chciała i nikt im nic nie zrobi, a Ty jeśli nawet komendantem powiatowym nie jesteś (co wynika z Twojej wypowiedzi), to dowiesz się o tych zmianach jak już wejdą w życie, bo wcześniej Ci nikt nie powie. Ani na tym forum, ani na żadnym innym. Życzę owocnych "rozmów". I proponuję w przyszłych wyborach oddać głosy na obecnie rządzących krwiopijców. Słyszałem takie teksty, że oni się już wystarczająco nakradli, więc jak się ich wybierze ponownie, to już nie będą kraść. Zgroza!
Panowie! Trzymajmy się tego, co potrafimy robić najlepiej, czyli gaszenia i ratowania. Jeśli naprawdę zaj....bisty fachowiec odchodzi na emeryturę wcześniej, bo mu rząd obcina odprawę i za 5 lat dostanie mniejszą, to co to jest za strażak? Ja takiemu ręki nie podam. A jeśli odchodzi nierób, który w dodatku nic nie potrafi, to tym lepiej dla jego przełożonych i podwładnych. Takie jest moje zdanie. I myślę, że nie ma nad czym dyskutować. A jeśli ktoś pracuje dla pensji, odprawy, emerytury czy jakichś innych profitów finansowych, a nie z powołania, to szkoda naszej biednej PSP dla takiego typa. Do roboty panowie, a nie do czczych dywagacji!

nick

  • Gość
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2004, 09:08:29 »
Cytuj

 Jeśli naprawdę zaj....bisty fachowiec odchodzi na emeryturę wcześniej, bo mu rząd obcina odprawę i za 5 lat dostanie mniejszą, to co to jest za strażak?
Nie tylko odprawe ale i emeryture !!! A jak ci wszystko jedno i pracujesz tylko dla powolania to na emeryturze, tez pewnie z powolaniem, bedziesz wybieral resztki ze smietnika i popijal sniegiem. A dzieciom powiesz ze nie masz dla nich na szkole bo zlom jest tani.
ps. Na razie nie masz sie czym martwic jeszcze nie idziesz na emeryture a i na skupach zlomu hossa .
Pozdrawiam !!!  

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2004, 15:42:09 »

Jeśli naprawdę zaj....bisty fachowiec odchodzi na emeryturę wcześniej, bo mu rząd obcina odprawę i za 5 lat dostanie mniejszą, to co to jest za strażak? Ja takiemu ręki nie podam.

Szanowny Gościu, jeżeli jest Ci obojętne, na jaką emeryturę odejdziesz to już twoja sprawa. Jednak miej szacunek dla swoich starszych kolegów, bez ich doświadczenia długo w straży byś nie popracował żyłbyś na skromnej rencie lub miałbyś piękny pogrzeb

A jeśli ktoś pracuje dla pensji, odprawy, emerytury czy jakichś innych profitów finansowych, a nie z powołania, to szkoda naszej biednej PSP dla takiego typa.

Z samych idei nie da się przeżyć, strażak za swoją pracę powinien mieć godziwą zapłatę i emeryturę.  
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

gość

  • Gość
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2004, 17:07:52 »
Szanowny Marku. Nie jest mi obojętne, na jaką emeryture odejdę i nie jest moim celem okazywanie braku szacunku starszym kolegom. Nie twierdzę również, że strażak za swoją pracę nie powinien otrzymywać godziwego wynagrodzenia. Przeczytaj jeszcze raz uważnie mój poprzedni post. Tam jest napisane, że nie mamy wpływu na to, co zrobią komuchy i żeby to do was, szanownych forumowiczów, dotarło. A jeśli chodzi o moich starszych kolegów od których się tak dużo nauczyłem, to mam tylko na myśli to, że zamiast kombinować, czy odejść na emeryturę już czy za 2 lata, powinni pomyśleć, ile dusz zyska na tym, że odejdą za 2 lata a nie teraz. Nie pracują tylko dla emerytury i odprawy, ale (przede wszystkim!) dla ludzi - zwykłych szaraków na ulicy. Bycie strażakiem to służba. A emerytury im (nam) na pewno nikt nie odbierze, nawet komuchy się nie odważą.

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2004, 19:56:43 »
W dalszym ciągu się nie rozumiemy, jeżeli teraz może odejść na emeryturę po 30 latach i jego średni zarobek wynosi przyjmijmy, że 2000zł, trzynastka, urlop a ma z tego 75% to wychodzi ok 1600zł brutto, po zmianach wychodziłoby 760 zł brutto, to nikt zdrowo myślący nie pozostanie w służbie na dwa lub trzy lata.  Mylisz się człowiek w pewnym okresie pracy myśli czy na emeryturze będzie miał wystarczającą emeryturę, aby godnie odpoczywać i cieszyć się z życia.
Pozdrawiam.
 
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline Piotrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2004, 13:35:28 »
No i mamy odpowiedź z MSWiA!!!

        MINISTERSTWO

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

      I ADMINISTRACJI

         SEKRETARZ STANU

      Andrzej BRACHMAŃSKI

 

                                                                          Warszawa, dn. 3 marca 2004 r.

 

                                                                 

 

                                                                Pan

                                                   Piotr KOŁODZIŃSKI

                                                   Przewodniczący

                                                   Zarządu Krajowego Związku Zawodowego

                                                   Strażaków „Florian”

 

Szanowny Panie Przewodniczący

 

W odpowiedzi na Pana pismo dotyczące uzyskania informacji w sprawie prowadzonych prac nad projektem zmian systemu emerytalnego służb mundurowych resortu, informuję, że w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie są prowadzone żadne prace w przedmiotowej sprawie.

Informuję Pana, że resort jest zdecydowanie przeciwny jakimkolwiek zmianom.

Serdecznie zapraszam do lektury wywiadu z Panem Ministrem Krzysztofem Paterem w ostatnim numerze „Gazety Policyjnej”.

Jednocześnie proszę o zdecydowane przeciwdziałanie rozpowszechnianiu plotek, które w przedmiotowej sprawie wywołały zamieszanie.

 

                                                            Z poważaniem

 

                                                        Andrzej Brachmański

 

 

NIE MAJSTRUJEMY PRZY EMERYTURACH

z Krzysztofem Paterem - sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej rozmawia Roman Miśkiewicz (Gazeta Policyjna)

 

Panie Ministrze, czy w resorcie gospodarki trwają prace nad zmianą systemu emerytalnego służb mundurowych?

Chcę wyraźnie stwierdzić, że obecnie w resorcie gospodarki nie są prowadzone żadne prace zmierzające do zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Stanowczo dementuję informację, która pojawiła się w ostatnim wydaniu „Gazety Policyjnej”, że majstrujemy przy emeryturach mundurowych.

Podaliśmy ją w relacji ze spotkania sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych z wicepremierem Józefem Oleksym. Premier Oleksy mówił o tych pracach, odpowiadając na pytanie jednego z posłów, członka sejmowej komisji.

Z tego, co wiem, premier Oleksy, który był po raz pierwszy gościem sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, bardzo starannie przygotowywał się do tego spotkania. Miał przygotowane wiele materiałów, w tym ten jeden, na który powołał się, odpowiadając na pytanie posła Głażewskiego. Żałuję, że nikt wcześniej nie wyjaśnił panu premierowi Oleksemu, że jest to dokument już nieaktualny, pochodzący sprzed ponad roku, kiedy rzeczywiście trwały prace studyjne nad ewentualnymi zmianami w tej ustawie, które zresztą zaowocowały zmianami uchwalonymi w ub. roku.

Jeżeli chodzi o sprawy emerytalne służb mundurowych, to chcę stwierdzić, że resort gospodarki zakończył prace w tym zakresie, przeprowadzając przez parlament ustawę, która przywróciła zaopatrzeniowy charakter emerytur i rent dla wszystkich funkcjonariuszy tych służb, którzy wstąpili do służby po 1999 r.

W ramach tzw. planu Hausnera, czyli racjonalizacji wydatków publicznych, nie prowadzimy obecnie żadnych prac zmianą pragmatyki emerytalnej służb mundurowych.

Nie prowadzi się też prac zmierzających do zmniejszenia wysokości odpraw emerytalnych?

Też słyszałem o takiej plotce, że chce się zmieniać zasady wypłat odpraw emerytalnych. Nic o tym nie wiem. Ja panu powiem tak: my nawet nie mamy takich kompetencji, by o tym decydować. Odprawy są elementem systemu wynagrodzeń. Nie wchodzimy w kompetencje innych resortów właściwych w tych sprawach.

Warto w tym miejscu wyjaśnić pewne nieporozumienie. Otóż resort gospodarki jest od spraw zabezpieczenia społecznego na starość, a więc od spraw emerytalnych. Wszystko, co się dzieje do momentu przejścia na emeryturę, a więc także kwestia odpraw, nie leży w naszej gestii. W tym obszarze wszystko, co dotyczy żołnierzy, jest sprawą Ministerstwa Obrony, a wszystko, co dotyczy policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, jest sprawą resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Takie plotki, również w odniesieniu do innych obszarów funkcjonowania organów administracji, że chce się zmienić zasady obliczania wysokości odpraw, pojawią się często. Mogę tylko je zdementować. Mamy w rządzie świadomość, że w obecnej trudnej sytuacji budżetu byłoby to posunięcie bardzo ryzykowne, gdyż wywołałoby krótkoterminowo zwiększone wydatki budżetu na odprawy.

Ile jest prawdy w pogłosce, że Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej chce odejść od systemu mnożnikowego kształtowania wynagrodzeń w budżetówce?

Obecnie funkcjonuje międzyresortowy zespół, któremu mam zaszczyt przewodniczyć. Jego podstawowym zadaniem opracowanie sposobu zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach w różnych organach administracji rządowej. Drugim była likwidacja środków specjalnych. W pracach zespołu doszliśmy do wniosku, że nie da się zmniejszyć dysproporcji w wynagrodzeniach w organach administracji rządowej bez zlikwidowania mnożników. Ale pojawiło się pytanie, czy zasadne jest zlikwidowanie mnożników jedynie w odniesieniu do administracji, a pozostawienie ich w innych systemach wynagrodzeń, w sytuacji gdy także w systemach świadczeń społecznych odchodzimy od automatyzmu? Teraz weszliśmy w kolejna fazę prac. Identyfikujemy argumenty, czyli plusy i minusy za pozostawieniem rozwiązań mnożnikowych dla poszczególnych grup zawodowych, w tym także dla Policji. Trwają analizy, co by się stało, gdyby były mnożniki i gdyby ich nie było. Warto tutaj wyjaśnić, że mnożniki są kształtowane w dwóch płaszczyznach - mnożniki grupowe, czyli dla danej formacji jest zapisana z góry formuła kalkulacji środków na wynagrodzenia na kolejny rok budżetowy. I mnożniki indywidualne - które powodują de facto, że jeżeli w ustawie budżetowej zmieni się kwota bazowa, to każdemu pracownikowi przysługuje automatyczny wzrost płacy o odpowiedni wskaźnik, bez względu na to, jakie są efekty jego pracy czy służby. Według mnie jest to system niedobry, mający coś wspólnego z zasadą z minionej epoki - czy się stoi, czy się leży … odpowiedni mnożnik się należy. Jak już wspomniałem, pracujemy nad identyfikacją plusów i minusów tego typu rozwiązań. Jest to zadanie trudne i czasochłonne. Inna jest sytuacja u sędziów, inna u prokuratorów, inna u urzędników czy policjantów. Decyzję ostateczną w tym zakresie będzie podejmować Rada Ministrów. Wszystko, co robi Zespół, ma na celu przygotowanie materiału analitycznego potrzebnego do podjęcia najbardziej racjonalnej decyzji w tym zakresie.

Panie Ministrze, czy Pana zdaniem emerytura mundurowa jest przywilejem w stosunku do innych grup zawodowych, czy też jest sprawiedliwą odpłatą za służbę, często ciężką, trudną, niosącą wiele zagrożeń dla zdrowia i życia policjanta?

Może narażę się środowiskom mundurowym, ale myślę, że możliwość przejścia ne emeryturę po 15 latach - oczywiście emeryturę niepełną, w wymiarze 40% - w obecnych realiach mizerii budżetu i znacznej sfery ubóstwa jest jednak pewną formą przywileju. Oczywiście, przy obecnych mechanizmach waloryzacji, przy waloryzacji cenowej, przyszłość takiego emeryta w perspektywie wieloletniej nie będzie wyglądać zbyt różowo. Osobiście za bardziej sprawiedliwy uważam wariant, kiedy byłaby możliwość przechodzenia na emeryturę np. po 20 latach ze wskaźnikiem około 53% podstawy. Sądzę, że dla młodych stażem policjantów, a tym bardziej dla przyszłych kandydatów do służby w Policji, byłoby to rozwiązanie do przyjęcia. Być może kiedyś do takiego wariantu ktoś wróci. Byłoby to na pewno łatwiejsze do przeprowadzenia niż majstrowanie np. przy systemie naliczania emerytur policyjnych czy wojskowych. Choć, jeszcze raz chcę to wyraźnie podkreślić, obecnie żadne prace w tym zakresie nie są prowadzone.

Dziękuję za rozmowę.
 

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2004, 00:27:53 »
Piotrek - to bzdura nie mogę uwierzyć, że minister, SWiA idzie na spotkanie nie przygotowany, uważam iżbym to balon próbny żeby zobaczyć jak zareaguje tzn. mundurówka. Po przeanalizowaniu faktów wnioskodaw3cy rośli do wniosku, że nie stać ich na odprawę tylu tysięcy ludzi z policji, straży pożarnej, boru, straży granicznej. Szybko się wycofali z propozycji.  
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline Piotrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 22, 2004, 10:17:58 »
Szanowny Marku
Może też być tak jak Ty mówisz, ale tego raczej się nigdy nie dowiemy. Moim prywatnym zdaniem to zmiana naszych emerytur jest tylko kwestią czasu. Napewno nie w perspektywie miesięcy, ale nie mam wątpliwości, że ten temat jeszcze wróci. Jest za dużo osób, których serce boli jak widzą 50-cio letniego emeryta strażaka, ponadto spotkałem się też z zarzutami osób tzw. postronnych co do "moralności" maksymalnego podnoszenia uposażenia lub chorowania strażaka przed odejściem na emeryturę.
Pozdrawiam Piotrek.
 

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2004, 13:28:05 »
u mnie uciekają a raczej choruja na potęgę- także to zjawisko wystepuje w policji a oni to napewno mają lepsze wiadomości od nas ale jak chciałem się podpytać kolegów z policji to odpowiadają tylko ogólnikami -ale fakt faktem że z policji w moim miescie ucieka każdy który ma conajmniej 20 lat służby nawet nie chorują grupę maja sobie zrobić póżniej
oby tak nie było jak ze zniesieniem normy zaludnienia dla d-ców zmian - dowiedziałem się o tym z rozporządzenia, które nabierało już mocy prawnej

DAREK

  • Gość
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 15, 2004, 21:27:01 »
Najprawdopodobnie od 01.09.2004. będzie wprowadzona 8-a służba wolna , wynika z tego fakt iż będziemy pracować mniej godzi za te same pieniądze i goście z KG twierdzą że ten prosty zabieg podnosi nasze wynagrodzenia , bo przecież pracujesz mniej a masz te same pieniądze oczywiście zero dodatkowych gości do pracy.
Jeśli chodzi o światczenia emerytalne  :(  pamiętam taki okres w tym pięknym kraju , żę praca w naszej firmie wzbudzała raczej uśmiech , a etatów wolnych było pełno.
Płaca w tamtych latach była śmiechu warta, a teraz gdy te osoby chcą godnie odejść to zaczyna się mieszać przy ust.emerytalnej
Można powiedzieć murzyn zrobił swoje , murzyn może odejść.

Offline TomekP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
    • http://
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 16, 2004, 08:39:27 »
Czytałem wypowiedź naszego nowego Ministra i jestem przerażony.
Zacząłem służbę w wieku 21 lat zasuwam znosząc fanaberie różnych ludzi nie tylko w straży (niestety) naoglądałem sie tyle ludzkiego nieszczęścia, że niejeden żołnierz zawodowy tyle nie widział. A jakiś ... Mój Szef mówi, że niemoralne jest przechodzenie na 40% emeryturę po 15 latach służby? No szlag mnie trafi. Choć politycznie poprawny cwaniaku na służbę. Pooglądaj trochę ofiar wypadków i pożarów. Popatrz na spalone dzieci i dorosłych. Powąchaj atmosferą wypadku z ofiarami śmiertelnymi. Jak już zaczniesz żygać wrażeniami, to wtedy powtórzymy pytanie o przejście na wsześniejszą emeryturę i moralny tego aspekt.
Co do systemu, to nic nowego nie powiem. W mojej jednostce coraz głośniej mówi się o 12 godzinnym systemie pracy (tzw. kolejarski - nie wiem dlaczego akuraty kolejarski ale tak się mówi). Odprawy są właściwie systematycznie zmniejszane.
A jeszcze jedno. Jak Pan minister chce, abyśmy pracowali do 65 roku życia to proszę bardzo. Jego to nic nie kosztuje a dla nas i tak nie ma za taki staż godziwych jubileuszówek. :angry: Będziemy wtedy przestrzegali warunków BHP i poruszali się wolnym krokiem po terenie akcji. Ludzie same zyski. Zmniejszy się wypadkowość, zużycie odzieży ochronnej, a i wypłaty emerytur będą mniejsze, bo ile jeszcze pociągnie, po przejsciu na emeryturę strażak z blisko pół wiecznym stażem służby? Szkoda gadać. Nara
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2004, 08:43:55 wysłana przez TomekP »

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 16, 2004, 09:55:00 »
gdzie ją czytałeś?

Ponczek

  • Gość
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 16, 2004, 12:41:21 »
Do TomekP.
Myślę,że należą Ci się słowa mojego poparcia w poruszanych przez Ciebie kwestiach:OSP i emerytur w PSP.Swój "wielki" wkład mieli już poprzednicy obecnego MSWiA(ten który dowodził spraw związanych z "Olinem" a teraz o nim cicho sza,ten który obiecywał zrównanie naszych wskaźników z Policyjnymi a teraz odchodzi w niesławie Premiera,ten który będąc następcą po obecnym Premierze nie dotrzymał obietnic wcześniej wymienionego poprzednika,ten który też żadnych obietnic nie dotrzymał a nakłamał o tym,że tzw."mundurówka"  zwiększy się w tym roku,a M.Finansów mówi:"figa nie mam pieniędzy, nie dam" no i miał współpracownika co ma zarzuty kryminalne w Starachowicach a był odpowiedzialny za PSP).Chyba koniec tego krótkiego rysu historycznego.
Wniosek: nasi bezpośredni przełożeni są "cicho sza" bo tak bezpiecznie dla nich a to przekłada się wyżej i wyżej,aż na sam czubek.Mam wrażenie,że ten "czubek" nas strażaków próbuje przerabiać na "czubków" a ja czuję się zdrowy na ciele i umyśle i nie godzę się na takie praktyki decydentów.
 Jeszcze raz popieram i pozdrawiam. :P  :D  

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Uprawnienia Emerytalne Strażaków
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 16, 2004, 19:00:10 »
Nasi ministrowie traktują to stanowisko jako "szczebel w drodze do dalszej kariery". Nie ma to nic wspólnego z "poczuciem misji". Dlatego nie liczyłbym na spełnianie przez nich obietnic. Łatwo jest obiecywać wiedząc, że za chwilę mnie nie będzie na stanowisku a następca powie, że to nie on obiecywał. Mamy przykad p. Janika a teraz też p. Oleksego. MSWiA to dobra trampolina. Dla nas chyba nigdy nie nastaną rządy fachowców. A podobno strażacy mają największe lobby w sejmie.