Autor Wątek: spinanie węży ssawnych na zawodach  (Przeczytany 23384 razy)

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
spinanie węży ssawnych na zawodach
« dnia: Czerwiec 10, 2007, 21:41:56 »
witam!
mam takie pytanko przygotowuje do zawodów druzyne seniorow i chcialbym sie rozeznac (jesli oczywiscie nie robicie z tego tajemnicy przed konkurujacymi jednostkami ^_^ )jaką stosujecie technike spinania węzy ssawnych do motopompy?? u nas przez kilka dobrych lat preferowano spinanie na ziemi miedzy kostkami i kosz, i na srodku.....czasy nie rewelacyjne ok 17--19 sekund ale chlopakom tak zawsze sie lepiej spinalo.....tak samo z ulozeniem wezy kolo motopompy...leza z przodu przy starterze...a u was???....jak mozecie podzielcie sie swoimi doswiadczeniami.... z gory dziekuje

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2007, 17:38:32 »
Witam!
Łączenie węży ssawych niejest tajemnicą bo okresla to reglulamin zawodów.http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/zaw.sport.pdf. A techniki łaczenia to jest mojm zdaniem najlepiej w kostkach, poniewż węże są na jednakowej wysokości i niema problemu je złaczyć. Ułożenie sprzętu na podeście jest dowolne i tak jak u ciebie leżą przy motopompie od strony rozrusznika.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2007, 18:51:08 »
Nasz ssawniak wchodzi od wody w 13 - 14 sekundzie. Połańczany między kostkami, smok w powietrzu za 1 razem etc. Nie wiem jak to opisać, to trzeba zobaczyć!
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2007, 20:03:58 »
U nas tak samo jak u porty ale widziałem kiedyś jak byłem na zawodach w Gniewinie że oni łączyli je jakoś UWAGA na barkach potem jakoś pbniżali i nawet szybko im szło

Młodzik

  • Gość
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2007, 15:21:39 »
a ja mam takie pytanko jakie weze preferujecie? te stare "materialowe" czy moze nowe lekkie plastikowe? i drugie pytanko, ile kosztuja nowe weze ssawne? macie moze jakieś informacje na ten temat?

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2007, 15:53:39 »
Witam!
Odpowiadajac na pytanie jakie węże to unas PCV.a ceny zobacz http://www.ppoz.sklep.pl/, http://www.systemplus.sklep.pl/index.php?cPath=74
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2007, 13:17:57 »
Najlepsze weze to szczelne weze!

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 12, 2007, 15:36:21 »
do kolegi Porta, podziwiam osiagany czas... nam udaje sie to miedzy 15- 17 sekund, jednak bardzo chetnie wysluchalbym jeszcze pomyslow na spinanie wezy ssawnych... bo to bardzo wazny element podczas zawodow!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 12, 2007, 15:38:28 »
Nie jestem od budowania ssawny, dlatego nie pomogę ... Tutaj pomaga ostry trening, motywacja i obrana technika przez drugą rotę. Chciałbym pomóc, ale nie mam jak - po prostu chłopaki się przy tym czują jak ryba w wodzie.

Co do ssawny - jest to najważniejsza część bojówki  -_-
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2007, 21:06:10 »
U nas na ćwiczeniach chłopaki robią ok 15 sekund (ja jestem mechanikiem) Na zawodach poszli w niecałe 14 sekund. Wiadomo motywacja adrenalina i tak jak u nas  albo wszystko super albo klapa. Potrzeba dużo szczescia. Prosze filmik http://pl.youtube.com/watch?v=YTwUTy5ohyE

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 20, 2007, 17:09:50 »
Nie wiem jaki macie regulamin czas spox ale podczas laczenia ze soba 2 odcinkow ssawnego trzeba je dokrecic kluczem (albo chociaz zamarkowac ruch) u nas za zawodach byly by juz karniaki za cos takiego  na bank ^_^

pozdro

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 20, 2007, 17:16:37 »
Wczoraj na treningu pobiliśmy swój rekord 14 sekund z pełnym dopbiegirm o godzinie 20 ciemno

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 20, 2007, 18:59:06 »
kolego yaskoow poczytaj regulamin. Nie jest błędem gdy klucze są nałożone na łączniki. U nas na powiatowych nikt nie wiedział o co chodzi jak chłopaki składali ssawne. Naszczęscie sędziowie znali dokładne regulamin i nie było punktów karnych. Dodam ze to jest nasz pomysł z tymi kluczami obrazu chłopaki dopracowali metodę i ssawne można złożyć w około 13 sek. 

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 20, 2007, 19:15:52 »
kolego yaskoow poczytaj regulamin. Nie jest błędem gdy klucze są nałożone na łączniki. U nas na powiatowych nikt nie wiedział o co chodzi jak chłopaki składali ssawne. Naszczęscie sędziowie znali dokładne regulamin i nie było punktów karnych. Dodam ze to jest nasz pomysł z tymi kluczami obrazu chłopaki dopracowali metodę i ssawne można złożyć w około 13 sek. 
Kolego Kielonsky: nie można łączyć węży ssawnych przy pomocy kluczy nakładając tylko klucze na łączniki! Klucze nie mają cudownych właściwości żeby bez przekręcania same łączyły węże. Prawidłowo połączony wąż z wężem jest wtedy, gdy zostaną dokręcone kluczami (choćby jednym ruchem) łączniki. Wyraźnie "mówi" o tym regulamin: "...Przodownik z pomocnikiem łączą smok ssawny z pierwszym odcinkiem węża ssawnego kluczami otrzymanymi od mechanika. Łączenie linii ssawnej oceniane jest jako błędne, gdy zawodnicy łączą bez kluczy...".
A tak przy okazji" obecne regulaminy zarówno dla seniorów (i seniorek) jak i dla MDP mają nadal tyle niejasności, że szkoda gadać.
Wydawać by się mogło, że im więcej szczegółów regulaminowych, tym bardziej zaciemniony obraz przebiegu konkurencji. Ja tymczasem twierdzę zupełnie co innego. Im dokładniej opisane byłyby poszczególne etapy konkurencji, tym mniej byłoby niejasności i powodów do własnej interpretacji zapisów regulaminu.
Wiem co mówię (piszę :rolleyes:) ponieważ od 16 lat jeżdżę na zawody PSP i OSP jako sędzia (coraz częściej jako główny).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2007, 21:34:14 wysłana przez jasiuf »

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 20, 2007, 19:50:28 »
w regulaminie pisze ze "... nalozenie kluczy na laczniki przed laczeniem wezy ssawnych nie jest bledem..." a wiec na filmie ta metoda jest prawidlowa... jedyne do czego bym sie przyczepil to to ze regulamin mowi aby polozyc weze ssawne na ziemi i wtedy pomocnik zabiera z ziemi waz i wtedy lacza go ze smokiem "...i ukladaja je na ziemi jeden za drugim w kierunku stanowiska wodnego..." a dalej pisze : "...pomocnik oracza pierwwszy odcinek weza ssawnego i stojac w kierunku stanowiska wodnego unosi go na taka odleglosc aby mogli go swobodnie laczyc..." 

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 20, 2007, 20:46:51 »
matthus widze ze wiesz o co chodzi. co do kładzenia to na odprawie mielismy ustalone ze upuszczenie bedzie liczone jak połozenie. Nasz sedzie główny w tym roku spisał sie na 5 i nie było zadnych niejasnosci ani protestów. Kwestia przedstawienia regulaminu na odprawie przed zawodami.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 21, 2007, 19:46:16 »
Jasiuf - ruszyłeś temat regulaminu - jest to największa bolączka sportu pożarniczego (mam nadzieję że tylko w Polsce).
Szlak mnie trafia każdorazowo na odprawie gdy zaczynam zadawać zestaw szczegółowych pytań do sędziego gł. a z sali (od emerytów) słyszę komentaże o co tobie wogule chodzi ? jest dobrze siadaj!  :angry:
Jasuf  żałuje  że nie jesteśmy w tym samym powiecie  :angry: :angry: :angry:
Może coś byśmy wspólnie obalili. ^_^
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 22, 2007, 12:33:20 »
regulamin mimo kilku poprawek w ostatnim dalej pozostawia "furtkę" do róźnych interpretacji...
i w niektórych rejonach sędziowie to wykorzystują... na koszt jednostek faworyzowanych...
mam nadzieję, że przy kolejnych poprawkach zostanie to jeszcze bardziej dokładnie opisane... choć znając ludzi zawsze komuś coś nie będzie pasowało :-)

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 22, 2007, 20:28:36 »
Regulaminem znowelizowany został po 2 latach i nadal ma niedomówienia. Więc czego sie jeszcze można spodziewać ? Poprzednia nowelizacja - ta z '04 r.  była po jeszcze dłuższych "obradach".
A czytałeś międzynarodowy regulamin CTIF-u też ma dziury. Choć łudzę się że jest to wina tłumaczenia na polski.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 25, 2008, 20:11:07 »
w przyszłym tygodniu mamy u nas zawody gminne i mam takie pytanie: czy wedle nowego regulaminu z 11 kwietnia 2006 można łączyć węże ssawne na ziemi (całkowicie położone, nie w kostkach)? Bo nigdzie nie ma takiego zapisu? Jak to jest u was z tą interpretacją? Czy omawiacie tę sprawę na odprawie z sędziami, żeby nie było żadnych niejasności?

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 28, 2008, 18:26:00 »
Lachu ale pomyśl  logicznie - domyślam się że trenujesz na betonie stąd to pytanie.
Z tego co wiem to zawody zawsze są na trawie więc jak będziesz łączyć na ziemi (czytaj na trawie) to przytniesz trawę między uszczelkami co spowoduje utratę szczelności.  Czyli chyba lepiej łączyć na kostkach wtedy jesteś nad trawą.
Pozdawiam
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Mały_Kazio

  • Gość
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 28, 2008, 18:53:11 »
Cytuj
4.1.4.1. Budowa linii ssawnej.
[...]
Następnie  przodownik  roty  ustawia  się  za  pierwszym
odcinkiem  węża  ssawnego  i  przejmuje  od  mechanika  smok  ssawny  Pomocnik  okracza
pierwszy  odcinek węża  i  stojąc  twarzą w  kierunku  stanowiska wodnego  unosi  go  na  taką
wysokość,  aby  obaj  z  przodownikiem  mogli  go  swobodnie  łączyć.  Przodownik
z pomocnikiem  łączą  smok  ssawny  z  pierwszym  odcinkiem  węża  ssawnego  kluczami
otrzymanymi  od  mechanika. [...]
Przodownik  roty w  dowolny  sposób  przechodzi  do przodu,  stając w  rozkroku nad wężem
połączonym  ze  smokiem  ssawnym  naprzeciw  pomocnika. Pomocnik  dowolnie  przechodzi
do miejsca następnego  łączenia, stając w  rozkroku nad drugim odcinkiem węża ssawnego.
Przodownik z pomocnikiem łączą węże ssawne z wykorzystaniem kluczy w sposób opisany
wcześniej.

[...]
Wydaje mi się, że należy unieść węże.

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 13, 2014, 23:25:29 »
Mam takie krótkie pytanie. Czy ssawne na zawody mogą mieć łączniki na sztywno? Czyli obraca się cały wąż a nie tylko kołnierz łącznika.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 14, 2014, 07:37:05 »
Mam takie krótkie pytanie. Czy ssawne na zawody mogą mieć łączniki na sztywno? Czyli obraca się cały wąż a nie tylko kołnierz łącznika.

Nie jest zabronione  więc  - ew komisja na zawodach może coś sapnąć .

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: spinanie węży ssawnych na zawodach
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 19, 2014, 22:13:31 »
U nas wpada 12-13 sekund. Spinane na ziemi w kostkach ;)
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"