Autor Wątek: Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki  (Przeczytany 2103 razy)

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki
« dnia: Luty 24, 2004, 23:38:04 »
WITAM.

Panowie mam pytanie jakie ma prawa Zarząd Gminny ZOSP dysponowania pieniedzy z budżetu urzędu gminy przeznaczonych na straże OSP .
Może decydować co jakiej jednostce kupić i co jest nie zbędne ,?
decydować o kolejności zakupów dla poszczególnych osp.?
Może podejmować uchwały co do tych zakupów ? ( komu co?)
Oczywiście wszystko z pieniędzy budżetu urzędu gminy ( o tym mowa)
Na koniec czy ma w ogóle takie prawo dysponowanie tymi pieniędzmi ?
A jakie ma obowiązki Zarząd Gminny OSP ?

pozdrowionka

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2004, 07:14:31 »
hej, u nas jest ten sam problem. na najblizszym zarzadzie gminnym będzie ustalany harmonogram zakupow. moja osp prawdopodobnie nic nie dostanie w tym roku bo w ubiegłym dostalismy samochod.pozdrawiam
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2004, 11:48:08 »
Witam Urban!
Przedstawię sprawę z perspektywy radnego!
Zarząd gminny nie ma prawa rozdysponowywać pieniędzy gminnych!
W urzędzie jest pracownik, który zajmuje się obroną cywilną, strażami, i tym wszystkim, co mu powierzy Wójt. To on przygotowuje projekt budżetu dla straży pożarnych, który przechodzi przez ręce skarbnika, potem do zaopiniowania dla komisji budżetowej, następnie trafia na sesję rady gminy, która to uchwala budżet.
Poprawki do budżetu, a więc również przenoszenie środków pomiędzy "paragrafami" należy do rady i wykonawczo do wójta.
Zarząd gminny może tylko doradzić, jeżeli wniosek zarządu gminnego spotka się z aprobatą rady i wójta to zostanie uwzględniony.
Pozdrawiam!

Hunter. Dowiedz sie dokładnie o co chodzi, bo jest to mało prawdopodobne, zeby teraz dzielić kasę. Budżety w gminach są poustalane, więc nie możliwe jest przenoszenie pieniedzy.Budżet zawiera dokładne informacje, ile i na co jest rzeznaczane. B)

 

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2004, 15:23:04 »
Hm...
U nas jst tak: Rada gminy ustala budżet, po wszelkich "mecyjach" jka to opisał SeniorSiara. Na ochronę ppoż przypada w tymże budżecie jakaś kwota. Nastepnie pracownik gminy od naszych spraw określa, jakie kwoty musimy z tej puli przeznaczyć na tzw. koszty stałe - paliwo, ubezpieczenia, woda pożarowa :-(, opał prąd i inne. Pozostałą kwotę zarząd gminny OSP ma do swojej dyspozycji. I tę właśnie pozostałą kwotę dzieli się na jednostki, w miarę proporcjonalnie choć niekoniecznie - gdyby wszyscy dostali co rok równe kwoty, to żadnej OSP nie starczyłoby na jakikolwiek poważny zakup. Dlatego zarz. gminny decyduje - w zeszłym roku X, w tym Y a za rok ZŹŻ
...
Cytuj
Zarząd gminny nie ma prawa rozdysponowywać pieniędzy gminnych!
Moim zdaniem ma prawo,  ale tylko w ramach środków przeznaczonych na działalność OSP, czyli m.in w sposób jaki opisałem wyżej - .

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2004, 16:49:34 »
Witam !
Chodzi dokladnie o to ze Zarzad Gminny OSP rozwala ( moim zdaniem ) pieniadze  z budzetu gminy przeznaczone na cele och.poz. ( osp ) . Kupuje straszne pierdoly zeby przypodobac sie niektórym osp ( moje zdanie). I chodzi konkretnie czy ma prawo to robic czy nie ? Czy ma prawo dysponowac tymi srodkami czy nie? Z tego co wiem to zarząd gminny  OSP nie ma nawet osobowości prawnej, i ma calkiem inne zadania.

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2004, 18:39:08 »
U mnie jest tak że zarząd gminny, zarówno jak i same jednostki OSP mają tylko prawo doradcze. My w OSP pod koniec roku robimy zapotrzebowanie, które trafia do urzędnika i to on jako przedstawiciel wójta podejmuje decyzje co w tym budżecie uwzględnić z tego co napisaliśmy. Następnie na komisje ......
Moje doświadczenie podpowiada, ze zarząd nie powinien rządzić kasą, ale to tylko przypuszczenia ;)  
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2004, 18:42:24 wysłana przez SeniorSiara »

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Zarzad Gminny Zosp Pr Jego Prawa I Obowiazki
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2004, 10:58:31 »
witam, ja tez pracuje w samorzadzie. wiem, ze jest "po budzecie". chodzi o to, ze np. w paragrafie 4210 czyli zakup przedmiotów nietrwałych mamy kwote 30.000 zł. teraz zarzad miejsko - gminny wystosował do nas czyli do OSP pisemka w których prosi o przygotowanie zapotrzebowania na sprzet. Ma to być podstawa do podziału tych 30.000 na poszczegolne OSP. Moim zdanie to straszna głupota. w mojej gminie jest 10 OSP z czego 3 są w KSRG a przy jednej jednostce działa sekcja płetwonurków. Moim zdaniem powinno sie inwestować w te 4 jednostki gdyż to one załatwiają niemal wszystkie interwencje. Pozostałe wyjezdzaja sporadzycznie. Nie mozna tez całkowicie o nich zapomniec, ale przede wszystkim trzeba inwestować w te, które wykorzystuja zakupiony sprzet. 30 tys. to bardzo mała kwota, niewiele mozna za to kupić dlatego nalezy rozsądnie wydawać pieniadze! pozdrawiam
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..