Autor Wątek: Studia podyplomowe  (Przeczytany 34281 razy)

Offline jaza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 18, 2007, 23:03:27 »
Szanowny Kol. hakowy

Tradycyjnie wrzucę swoje 3 gr do Twoich wypowiedzi.

Ad. 1) „Czy studia podyplomowe „DLA STRAŻAKÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O ZAJMOWANIE STANOWISK OFICERSKICH ZWIĄZANYCH Z KIEROWANIEM DZIAŁANIAMI RATOWNICZYMI” są w ogóle studiami dla strażaków zmianowych?” i dalej „Celem studiów jest przygotowanie strażaków PSP do zajmowania stanowisk oficerskich, na których wymagane jest wypełnianie dwóch funkcji. Pierwszą z nich jest organizacja i kierowanie akcjami ratowniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym w ramach struktur Państwowej Straży Pożarnej, w tym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, natomiast drugą - realizowanie zadań administracyjnych jako kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.”

Jak zauważyłeś „Celem studiów jest przygotowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej do zajmowania stanowisk oficerskich, na których wymagane jest wypełnianie dwóch funkcji…”, a więc jeśli ukończysz takie studia podyplomowe, to możesz być w gronie potencjalnych kandydatów do zajmowania stanowisk oficerskich, na których wymagane jest … itd., pod warunkiem, że takie stanowisko oficerskie się zwolni. A takimi stanowiskami na obu poziomach kierowania są: d-ca JRG KP(M) PSP, d-ca JRG szkoły pożarniczej, komendant powiatowy (miejski) PSP, komendant wojewódzki PSP, komendant główny PSP. Będąc absolwentem takich studiów podyplomowych możesz się również spodziewać wysokiego wyróżnienia ze strony komendanta powiatowego (miejskiego) PSP, komendanta wojewódzkiego PSP lub komendanta głównego PSP, że będziesz mógł w zależności od typu kierowania - kierować działaniami ratowniczymi w Ich imieniu.

Ad. 2) „Funkcja druga od razu eliminuje strażaków zmianowych, gdyż jest przywidziana dla kierowników jednostek organizacyjnych PSP (czyli jak rozumie d-ca JRG oraz naczelnicy wydziałów)”

Nie jest prawdą, że „eliminowani są strażacy zmianowi”, bo każdy spełniając kryteria dot. przyjęcia na te studia podyplomowe – może się ubiegać o przyjęcie na nie.

Ad. 3) „Funkcja druga …, gdyż jest przywidziana dla kierowników jednostek organizacyjnych PSP (czyli jak rozumie d-ca JRG oraz naczelnicy wydziałów)”

Kierownikami jednostek organizacyjnych PSP nie są d-cy JRG KP(M) PSP, d-cy JRG szkół pożarniczych czy naczelnicy wydziałów. Oni są kierownikami jednostek organizacyjnych KP(M) PSP, szkół pożarniczych, KW PSP czy KG PSP. Kierownikami jednostek organizacyjnych PSP są m. in.  komendanci powiatowi (miejscy) PSP, komendanci wojewódzcy PSP oraz komendant główny PSP i w tym przypadku o takich kierowników chodzi.

Z wyrazami szacunku, poważaniem i pozdrowieniami
jaza
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2007, 23:23:54 wysłana przez jaza »

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 19, 2007, 13:43:32 »
Ciekawy jestem Waszej opinii na temat takiej podyplomówki na Politechnice Warszawskiej. Czy po jej skończeniu powinienem starać się o stopień oficerski?

Cytuj
Uprzejmie zawiadamiamy, że na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej są prowadzone studia podyplomowe w zakresie specjalności pn. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY.

Celem Studium jest przygotowywanie słuchaczy do twórczej pracy zawodowej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza - zaznajomienie z podstawami i metodami: analizy ryzyka oraz przewidywania i rozpoznawania zagrożeń w środowisku pracy, a także ich eliminowania lub zmniejszania.

Wykaz wykładanych przedmiotów jest następujący: problematyka bezpieczeństwa, probabilistyka, podstawy analizy niezawodności, niezawodność człowieka, niebezpieczne materiały, biomechanika człowieka, psychologia pracy, socjologia pracy, zagrożenia w środowisku pracy, metody analizy ryzyka zawodowego, zarządzanie bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie, prawo bezpieczeństwa pracy, ergonomiczna ocena stanowiska pracy, ocena zgodności, ochrona przeciwpożarowa i przeciwwybuchowa, zasady i środki ochrony indywidualnej, zasady ratownictwa medycznego, ekonomiczne aspekty bezpieczeństwa pracy, metody szkolenia w zakresie bezpieczeństwa pracy, ocena ryzyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem, zadania służb bhp, metody badania wypadków przy pracy.

pozdrawiam
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 19, 2007, 16:11:10 »
Szanowny kol. jaza,

Cieszę się niezmiernie, że moja wypowiedź po raz kolejny wciągnęła Cię do dyskusji  -_-.

Na wstępie przepraszam za złe określenie kierownika jednostki organizacyjnej PSP. Przyznaje swój brak wiedzy na ten temat oraz brak chęci by sprawdzić to przed napisaniem poprzedniej wypowiedzi. Jednak sprostowanie, jakiego dokonałeś, potwierdza jeszcze bardziej moją tezę.

Czytając jeszcze raz twoją wypowiedź dochodzę do wniosku, że źle mnie zrozumiałeś.
Nie chodziło mi o to, że strażacy zmianowi nie mogą studiować na tych studiach.
Chodziło mi o to, że podoficer czy aspirant zmianowy chcący ciągle pracować na podziale bojowym na dotychczasowym stanowisku kończąc studia wyższe powinien dostać oficera zgodnie z ustawą (bez konieczności studiów podyplomowych). Jednak tak awansowany oficer nie powinien być brany pod uwagę awansu na stanowisko powyżej d-cy zmiany do czasu, aż nie ukończy studiów podyplomowych.

Moja poprzednia wypowiedź miała na celu jedynie podkreślenie, że ustawodawca nie przewiduje konieczności kończenia studiów podyplomowych (przez podoficerów i aspirantów posiadających wykształcenie wyższe) jako warunek mianowania na pierwszy stopień oficerski strażaków pracujących na stanowiskach d-cy zmiany i niższych.


Z wyrazami szacunku hakowy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2007, 11:03:57 wysłana przez hakowy »

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 27, 2007, 23:42:22 »
Koniec wakacji, nowy rok akademicki za pasem i może są jakieś nowe wieści.

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 28, 2007, 19:01:47 »
A jak jest po studiach cywilnych w SGSP np. Inżynieria Bezpieczeństwa Pożarowego....pracuje ktoś po takim cywilnym kierunku w PSP i czy po nim chętniej  wysyłaja na przeszkolenie oficerskie ??  :huh:

Offline marc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 09, 2007, 11:37:16 »
A jak jest po studiach cywilnych w SGSP np. Inżynieria Bezpieczeństwa Pożarowego....pracuje ktoś po takim cywilnym kierunku w PSP i czy po nim chętniej  wysyłaja na przeszkolenie oficerskie ??  :huh:

Ja pracuje już prawie trzy lata. Z mojego rocznika w PSP pracuje ponad połowa wszystkich studiujacych. Co do kursów to w moim przypadku nie pomogły mi ukończone studia. W tej chwili czekam na kurs podoficerski, a znając życie i realia w PSP to pewnie jeszcze sobie długo poczekam. :huh:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2007, 11:40:28 wysłana przez marc »

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 11, 2007, 14:05:17 »



Ad. 1) „Czy studia podyplomowe „DLA STRAŻAKÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O ZAJMOWANIE STANOWISK OFICERSKICH ZWIĄZANYCH Z KIEROWANIEM DZIAŁANIAMI RATOWNICZYMI” są w ogóle studiami dla strażaków zmianowych?”

Otóż są to studia dla wszystkich strażaków. Akurat się tak złożyło, że komendant wysłał mnie na te studia (bez mojej wiedzy :huh:) i jak się okazało wbrew pozorom jest dość duży procent chłopaków z podziału zarówno aspirantów i oficerów na tych studiach. Inna broszka to to iż trzeba mieć tytuł inżyniera. Było dwóch kolegów z tytułem mgr i zostali "usunięci" ze studiów . Jak się okazuje to przynajmniej w moim regionie jest mało strażaków po studiach technicznych (inż.), i za bardzo nie mieli kogo wybrać narzucając te kryteria. Jednak krąży plotka po szkole, że planują następne roczniki i mają znieść obowiązek skończenia studiów technicznych. Zobaczymy jak to będzie.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 14, 2007, 11:05:13 »
Bardzo interesujące wystąpienie ZZ ,,P,, do KG w sprawie :
kursu studiów podyplomowych strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.

http://www.zgnszzpp.republika.pl/aktualnosci/komunikaty/2007rok/kg-kurs-kwlif-12-09-07.htm
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline kamillo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 14, 2007, 11:29:02 »
Tak ciekawe wystąpienie związków! Mam cichą nadzieję, że bedzie otwarta ''furtka" dla osób mających licencjat którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 14, 2007, 11:54:32 »
Cytuj
Tak ciekawe wystąpienie związków! Mam cichą nadzieję, że bedzie otwarta ''furtka" dla osób mających licencjat którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje!
Niestety nie zgadzam sie z Tobą, poprzeczka powinna być utrzymana na poziomie inż. albo mgr dla kierunków gdzie nie ma pośredniego tytułu. Wiem jak łatwo jest skończyć licencjat, więc w takiej formie to nie powinno przejść. Kwalifikacje można podnieść poprzez studia podyplomowe, uzupełniające i inne. Koniec z tym, konkurencja teraz jest duża na "rynku strażackim", więc jak chcesz być docenionym to to pokaż, lub się wykaż a nie by dano Ci złote góry za same chęci. Pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline kamillo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 14, 2007, 12:15:31 »
Po części zgadzam się z Tobą Robert, ale jest jedno ale, killka lat temu osoby z licencjatem otrzymały stopień, w tym samym czasie zmienił się komendant i następni nie dostali, a do szkół poszli za swoje pieniądze oraz z myślą, że zostaną potraktowani tak samo jak koledzy wcześniej!

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 14, 2007, 12:23:44 »
Oczywiście bardzo ciekawe wystąpienie pod warunkiem, że w swoim podtekście opowiada się za "uszczegółowieniem" rozporządzenia w zakresie przedstawienia kierunków RZECZYWIŚCIE przydatnych w służbie a nie maksymalnego rozciągnięcia listy ukończonych kierunków na ogrodnictwo i politologię.

Odnosząc się natomiast do stwierdzenia o "strażakach, którym na podstawie prowadzonej polityki kadrowej  komendanci zezwalali na podejmowanie studiów na kierunkach przez nich akceptowanych" to uważam, że taki strażak powinien mieć teraz pretensje do komendanta skoro ten zezwolił mu na studiowanie na politologii (kierunek PRZYDATNY w służbie  - każda komenda powinna mieć swojego politologa!) a taki komendant z kolei powinien być ukarany służbowo.

Czyli "TAK" za uzdrowieniem zasad a "NIE" za pójściem "na rączkę" przypadkowym licencjatom!

Nie dajmy się panowie zwariować!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 14, 2007, 12:36:23 »
Podsumowując to zgadzam się z mario.
Najlepiej to ujął - że skoro komendant wyraził zgodę to powinien być konsekwentny - nawet jego następca - bo przecież przejmuje nie tylko stołek ale i zobowiązania. Zgodził się na studia (tym bardziej że człowiek sam je sobie finansował przez co podnosił kwalifikacje i nie obciążał tym kasy komendy) to powinien dać stopień. Pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 14, 2007, 12:54:19 »
Robert - akurat w tym się nie zgadzamy!
Jestem zdecydowanie przeciwny  dawaniu stopnia nawet jeżeli była jakakolwiek umowa pomiędzy komendantem a zainteresowanym. Nie miałem okazji podpisywać takiej umowy ale wydaje mi się, że nie jest w niej napisane, że delikwent po skończeniu studiów dostanie 1-szy stopień oficerski! W umowie komendant gwarantuje najprawdopodobniej tylko urlop szkoleniowy na czas sesji egzaminacyjnej. A reszta to już sprawa "studenta".
I mówienie teraz o skrzywdzeniu tych ludzi to hipokryzja.
Bo teraz doskonale widać po co studiowali. Nie po to aby  się doskonalić i dokształcać ale po to żeby się wreszcie dorwać do pagonów z dwiema gwiazdkami.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 14, 2007, 13:15:27 »
Cytuj
Bo teraz doskonale widać po co studiowali. Nie po to aby  się doskonalić i dokształcać ale po to żeby się wreszcie dorwać do pagonów z dwiema gwiazdkami.
Jakby to nie nazwać to jest to motywacja
Masz rację w tym że w takiej umowie nie ma czegoś takiego że po skończeniu studiów dostanie się stopień (pamiętam z autopsji), jest tylko urlop szkoleniowy (albo i nie). Także przypominam że należałoby ciągle podnosić swoje kwalifikacje poprzez dodatkowe szkolenia, kursy, studia. Tak jak mówiłem, konkurencja jest duża. Trzeba się wykazać. Pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 14, 2007, 13:23:03 »
Trzeba się wykazać ale w granicach rozsądku i przyzwoitości. Przecież nie zrobię sobie kursu bukieciarstwa i nie będę oczekiwał od komendanta że będzie bił brawo dlatego że się doskonalę.
Zresztą teraz za doskonalenie się będziemy brać dodatek motywacyjny....

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 14, 2007, 13:32:00 »
Cytuj
Zresztą teraz za doskonalenie się będziemy brać dodatek motywacyjny....
Niech najpierw w KG dopracują rozporządzenie, które szkoły,kursy itp, są przydatne w służbie a później można rozmawiać o dodatku motywacyjnym, za co i ile.
Na dzień dzisiejszy to tylko suche fakty w sprawie dodatk.mot. mrzonki  i niedomówienia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2007, 13:34:44 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 14, 2007, 13:39:24 »
I tu butel masz rację - od tego należałoby zacząć...

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 17, 2008, 07:12:53 »
Wracając do wątku "STUDIA PODYPLOMOWE". Zamierzam podjąć studia podyplomowe tylko zastanawiam sie jaki kierunek wybrać. Jestem  obecnie mgr inż. pożarnictwa. Udać się do SGSP na zarządzanie w stanach zagrożeń czy co innego nie bardzo mi się chce dojeżdżać no i obrzydła mi ta szkoła przez tyle lat uczęszczania do niej. No i najlepiej aby zjazdy były w sobote i niedziele bo mój KP napewno nie wyrazi zgody na studiowanie i udzielanie mi urlopu szkoleniowego, już raz próbowałem i nici!Podpowiedzcie gdzie studiować gdzie wy uczęszczacie albo co skończyliście. Pozdrawiam!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 17, 2008, 09:09:00 »
Jeśli myślisz o ciekawej, dobrze płatnej i niezbyt męczącej pracy na emeryturze to zrób coś w rodzaju "Prawo i Procedury Gospodarcze Unii Europejskiej", "Zamówienia Publiczne", "Bezpieczeństwo i Higiena Pracy" lub coś związanego z logistyką.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 17, 2008, 12:47:20 »
BHP jest teraz bardzo oblegane i ciężko o rynek bynajmniej u mnie. Może i dobrze myślisz z UE, a co powiecie na te  może jakaś posadka w UG lub starostwie na starość:)"Zarządzanie w administracji i samorządzie terytorialnym", "Przygotowywanie projektów i zarządzanie funduszami UE", "Zarządzanie zasobami ludzkimi"

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 17, 2008, 14:15:41 »
Hm...
Może coś z tematu OC w UM/G - "folksturm" wciąż ma się dobrze i nie zanosi się na szybkie zmiany  :rofl:. Bynajmniej u mnie.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:07:17 »
Ja osobiście obstawiał bym BHP. W połączeniu z twoim wykształceniem (mgr inż. poż.) na stare lata masz robotę jak w banku. Prawie każda firma która poszukuje BHP-wca chce żeby miał też doświadczenia w ppoż. A poza tym teraz też spokojnie mógłbyś znaleźć coś na 1/2 czy 3/4 etatu jako BHP-wiec i ppoż. w jednym. A zgodnie z Kodeksem pracy pracodawcy muszą zatrudniać BHP-wców jeśli zatrudniają powyżej iluś tam pracowników. Więc w/g mnie to jest najlepsze wyjście.

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 18, 2008, 11:42:30 »
Kolego w Białostockiej PB rozpoczynają się studia podyplomowe o tematyce zarządzanie BHP więc to jest niezły kierunek. (Sam się wybieram)

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 18, 2008, 19:30:50 »
Dzięki za podpowiedź chyba jednak wybiorę to zarządzanie BHP tylko na WSPA w Lublinie termin składania podań do 30 września.