Autor Wątek: Studia podyplomowe  (Przeczytany 34296 razy)

Offline andrej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Studia podyplomowe
« dnia: Maj 06, 2007, 21:28:18 »
STUDIA PODYPLOMOWE

"DLA STRAŻAKÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O ZAJMOWANIE STANOWISK OFICERSKICH ZWIĄZANYCH Z KIEROWANIEM DZIAŁANIAMI RATOWNICZYMI"


Na stronie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przedstawiono krótki opis studiów:

Kandydaci muszą spełniać następujące wymagania:

1. posiadać mianowanie na stałe,
2. posiadać skierowanie od przełożonego uprawnionego do mianowania,
3. posiadać tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie,
4. posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy inżyniera.

OPŁATY

Zajęcia dydaktyczne są bezpłatne. Słuchacze studiów podyplomowych pokrywają jedynie koszty zakwaterowania i wyżywienia, które wynoszą 152 PLN za jeden zjazd.

/Koszt ten obejmuje trzy noclegi w tym z niedzieli na poniedziałek, trzy śniadania oraz trzy obiady i dwie kolacje/.

Mam pytanie takiej treści, czy funkcjonariusz spełniający wyżej podane 4-kryteria może być skierowany na przeszkolenie. Jaki jest limit i kiedy zaczyna się rekrutacja.
Czy  :huh: Funkcjonariusz powinen posiadać stanowisko oficerskie
Czy :huh: Kierownik jednostki może odmówic funkcjonaruszowi skierowania, który spełnia powyższe kryteria a nie posiada stanowiska oficerskiego.
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2007, 00:41:04 wysłana przez bulon »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: STUDIA PODYPLOMOWE
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2007, 21:44:52 »
Wniosek wg przyjętych kryterów przyjęcia, jeżeli spełnia się kryteria 1-3 można teoretycznie studiować. teoretycznie bo jeszcze pkt 4.
inż. hodowli - może iść na taki kurs
mgr po studiach medycznych - NIE
mgr prawa i administracji - nie

Dlaczego mnie to dziwi bo 2 ostatnie przypadki są przydatnymi w PSP choć nie możemy się doczekać oficjalnej definicji kierunków przydatnych.

Może jestem w błędzie może inż. hodowli jest też przydatny bo przecież trzeba wypasać barany - a ich nie brakuje.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: STUDIA PODYPLOMOWE
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2007, 22:51:01 »
Cytuj
Komunikat 03/04/07 z dnia 25 kwietnia 2007
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Warszawa, dn. 25 kwietnia 2007 roku

Komunikat ze spotkania Pana Pawła Solocha, Podsekretarza Stanu w MSWiA, Szefa Obrony Cywilnej Kraju z przedstawicielami pożarniczych związków zawodowych

W dniu 25 kwietnia 2007 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie, dotyczące zmian legislacyjnych w zakresie funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej oraz istniejących problemów.

W spotkaniu uczestniczyli:
ze strony MSWiA:

Pan Paweł Soloch, Podsekretarz Stanu w MSWiA, Szef Obrony Cywilnej Kraju
Pan Bogusław Cichoń, Dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych MSWiA
Pani Edyta Muszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych MSWiA
Pan Marcin Żukowski, doradca Ministra SWiA
ze strony pożarniczych związków zawodowych:
Pan Krzysztof Hetman, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa,
Pan Andrzej Liwiński, NSZZ Pracowników Pożarnictwa
Pan Zbigniew Rogodziński, NSZZ Pracowników Pożarnictwa
Pan Robert Osmycki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność",
Pan Leszek Błaszczyk, NSZZ „Solidarność"
Pan Marek Ciapka, NSZZ „Solidarność"
Pan Wiesław Puchalski, Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian"
Pan Tomasz Podolski, ZZS „Florian"
Pan Jarosław Nowak, ZZS „Florian"
Obok wcześniej zgłaszanych postulatów:
1. ...
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...
6. ...
7. ....
8.rozpoczęcia prac nad opracowaniem przepisów dot. płac, kwalifikacji, organizacji na rok 2008 przedstawiciele pożarniczych związków zawodowych, obecni na spotkaniu, wnieśli postulaty dotyczące:
- nowelizacji zapisu rozporządzenia Ministra SWiA z dnia 17 listopada 2006 roku w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków PSP
- ...
- ...
W trakcie rozmów ustalono:1. ...
2. ...
3.Minister SWiA zobowiąże Komendanta Głównego PSP do zmodyfikowania rozporządzenia w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków PSP w zakresie dookreślenia zapisów, związanych z konkretnymi kierunkami studiów zgodnie z potrzebami służby oraz do dokonania analizy dotyczącej czasu trwania przeszkolenia w tym zakresie.
4. ...
5. ...
6. ...
7. ...
8. ...
9. ...
10. ...
11. ...
Podsekretarz Stanu
Szef Obrony Cywilnej Kraju
Paweł Soloch

Wiesław Puchalski   Przewodniczący    ZK ZZS Florian    
Krzysztof Hetman   Przewodniczący    ZG NSZZ PP
Robert Osmycki      Przewodniczący    KSP NSZZ

Tylu ludzi z jednej i z drugiej strony. Postulaty, ustalenia i co i nic. Nikt nie przewidział, że SGSP nie jest podległą KG. Rządzi się swoimi prawami. Nabór już jest, jak coś się zmieni to co. Chyba, że w SGSP już wiedzą jak będzie wyglądało zmodyfikowane rozporządzenie w sprawie przeszkolenia zawodowego i jak pisze Fireman inż. po technologii żywienia zwierząt, będzie miał uprawnienia do kierowania działaniami, a mgr po ratownictwie medycznym nie, podobnie chemik po studiach inż – tak, po mgr. nie, bo uczył się dłużej i jest za mądry. Bo przecież nie można poczekać z rekrutacją do momentu aż KG sprostuje to co ... jego po-poprzednik. To sprawa tak pilna jak żadna inna. Teraz w setkach JRG dowodzą ludzie, bez uprawnień do dowodzenia, to nic, że dowodzili przez 10, 15, 20 lat, teraz być może stali się oficerami i uprawnienia im wygasły tak jak wygasła wiedza i doświadczenie. A tak nie może być. A może jedno z drugim nie ma nic wspólnego. KG będzie modyfikował sobie, a SGSP będzie szkoliło sobie.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: STUDIA PODYPLOMOWE
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2007, 00:03:53 »
chemik po studiach inż – tak, po mgr. nie, bo uczył się dłużej i jest za mądry.

Mógłby stanowić potencjalne zagrożenie dla wykładowcy :)

Offline strażaczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2007, 10:12:20 »
Witam
Mam pytanie ?
A co z Ratownikami Medycznymi po licencjacie bądż mgr. czy oni w straży zupełnie nie są potrzebni :huh:

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 08, 2007, 00:54:31 »
Jak nie są inżynierami (a być nimi nie mogą bo kierunek który skończyli nie jest techniczny) to lipa. Teraz muszą uzupełnić o inż. wkłuwania się lub coś pokrewnego to będą w PSP mieli szansę.

Nie no pewnie że są potrzebni ale z założenia KG nie jako oficerowie.
Jeżeli gdzieś lekarz będzie potrzebny to choćby miał kilka specjalizacji to na oficera w PSP nie ma co liczyć.
Natomiast jakbyśmy rozpatrzyli np. kapelanów?? Wycofuję pytanie rozumie swój błąd wszak to inżynierowie tylko tacy inni od dusz.. a to najważniejsze.

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 08, 2007, 09:17:01 »
I po co było się uczyć !!!!!!!
Skończyłem studium medyczne (ratownik medyczny); później SA PSP i później Akademię Wychowania Fizycznego (niestety po takich studiach mam mgr) - PO CO ?????
Mam stanowisko oficerskie, awans na mł. kpt otrzymałem 3 lata temu i w tym roku mogłem awansować na kpt ale mój wniosek nawet nie próbował "zaglądać" poza drzwi komendy wojewódzkiej.
Jeśli to się nie zmieni pewnie trzeba będzie się zwijać z PSP np. do straży granicznej - dużo większe zarobki na porównywalnych stanowiskach

Offline kamillo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 08, 2007, 11:11:06 »
Tak panowie szkolić sie podwyższać kwalifikacje i nic z tego!! tak było pare lat wcześniej, koledzy mieli ukończyć szkoły średnie, a wtedy dostaniecie awans a co za tym idzie i większą kase! śmiechu warte to wszystko! staramy sie i szkolimy za własną kasę a tu nic! :angry:

Offline strażaczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2007, 11:34:19 »


a PB pokazano gdzie jest jego miejsce likwidując zaoczne SA,
możesz sobie robić szkoły, kursy i szkolenia ( i mówie tu tylko o naprawde przydatnych w PSP) i tak max. st.rat. bo d-ca zastępu dla asp. po dziennych lub dupwłazów ( zawsze lepszy mierny bierny ale wierny)..... :huh:

Offline firemanpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2007, 14:19:15 »
I po co było się uczyć !!!!!!!
Skończyłem studium medyczne (ratownik medyczny); później SA PSP i później Akademię Wychowania Fizycznego (niestety po takich studiach mam mgr) - PO CO ?????
Mam stanowisko oficerskie, awans na mł. kpt otrzymałem 3 lata temu i w tym roku mogłem awansować na kpt ale mój wniosek nawet nie próbował "zaglądać" poza drzwi komendy wojewódzkiej.
Jeśli to się nie zmieni pewnie trzeba będzie się zwijać z PSP np. do straży granicznej - dużo większe zarobki na porównywalnych stanowiskach
Ciesz się że dostałeś awans na mł.kpt. Ja skończyłem SGSP i nie dostałem awansu na ** więc o czym tu mowa. Jesteś oficerem więc nie narzekaj.

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 08, 2007, 14:29:53 »
Witam
mam pytanko jakie kierunki są  przydatne do służby  w psp?
dzięki i pozdro!

Offline kamillo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 09, 2007, 17:07:02 »
Pytanie! czy wie ktoś czy wnioski ** zostały już rozpatrzone przez nowego KG?

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 11, 2007, 22:39:13 »
Witek1 - ustawa mówi w swych zapisach o kierunkach przydatnych, w rozporządzeniu a właściwiej mówiąc w projekcie rozporządzenia kwalifikacyjnego istniała tabela kierunków przydatnych, jednak w ostatecznej wersji rozporządzenia nie ma tej tabeli zatem kierunek przydatny jest nie zdefiniowany lub jak kto woli interpretacja tego terminu jest zależna od potrzeb przełożonych.

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2007, 13:11:36 »
witam.
gdzie mogę znaleść te rozporządzenie odnośnie kierunków przydatnych w psp.
dzięki.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 14, 2007, 13:21:13 »
wersja z dnia 12 lipca 2005 r.
NAZWY KIERUNKÓW STUDIÓW


1.   Administracja
2.   Budownictwo
3.   Chemia
4.   Elektronika i telekomunikacja
5.   Elektrotechnika
6.   Energetyka
7.   Fizyka
8.   Fizyka techniczna
9.   Górnictwo i geologia
10.   Inżynieria chemiczna i procesowa
11.   Inżynieria materiałowa
12.   Inżynieria środowiska
13.   Leśnictwo
14.   Mechanika i budowa maszyn
15.   Ochrona środowiska
16.   Pedagogika
17.   Prawo
18.   Technologia chemiczna
19.   Transport
20.   Zarządzanie i marketing

Nie wiem czy jest to aktualne, ale jedyne jakie znalazłem. Tak na marginesie - w zasobach naszego forum ;) -> http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1490.msg16704#msg16704
pozdrawiam :)

@fireman
Dzięki za sprostowanie.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2007, 13:56:54 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 14, 2007, 13:42:27 »
witam.
gdzie mogę znaleść te rozporządzenie odnośnie kierunków przydatnych w psp.
dzięki.
Witek to co Maldrin znalazł, to miał być załącznik do rozporządzenia, w którym zdefiniowano by kierunki przydatne w PSP, niestety (dla innych hura) załącznik nie znalazł się w rozporządzeniu. czyli dalej masz uznaniowość w jednej komendzie będzie tak, że komendant uzna kierunek za przydatny, a w innej powie, że to nie jest przydatny hehe

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 15, 2007, 17:28:04 »
Tak więc dopuki nie będzie modyfikacji przepisu i jego jednoznacznych zapisów możemy sobie tutaj gawędzic i gawędzic

Offline kamillo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 16, 2007, 12:31:30 »
Mam pytanie czy aby zrobić studia podyplomowe w zakresie oficerskiego przeszkolenia zawodowego należy mieć pozwolenie od komendanta czy też można je zrobić z własnej inicjatywy i za nie samemu zapłacić?

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 16, 2007, 16:19:53 »
Wydaje mi się, że na każde szkolenia, kursy wewnątrz resortowe wymagane jest skierowanie od przełożonego uprawnionego do mianowania

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 16, 2007, 16:26:55 »
dane ze strony:
http://www.sgsp.edu.pl/studia/kursy_podyplomowe/oficerskie/oficerskie_info.php

WARUNKI PRZYJĘCIA NA STUDIA

Kandydaci muszą spełniać następujące wymagania:
posiadać mianowanie na stałe,
posiadać skierowanie od przełożonego uprawnionego do mianowania,
posiadać tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie,
posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy inżyniera.
EGO = 1 / wiedza

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 16, 2007, 16:54:46 »
a co z tymi co maja tylko mgr ???????
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 16, 2007, 17:30:18 »
@wojtekstr - no nie przewidziano ścieżki dla takich przypadków nad czym ubolewam. Pisaliśmy o tym już wiele razyy i w PSP większe uprawnienia ma mgr inż. na kierunku hodowla drobiu, niż mgr chemii. No ale cóż przepis kwalifikacyjny tak często się zmienia...
A może komisję śledczą powołać w celu ustalenia kto przemycił do rozporządzenia zapis
"...i inżyniera..."

Offline jozef998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 16, 2007, 22:24:37 »
ale się gadka rozwineła mgr , moja uwaga mgr w psp na najbliższe lata mamy do hu.a za dużo każdy chce stopień ,stanowisko i h.j wje co jeszcze /potrzeba reformy żeby podoficer bez mgr nie raz  lepszy od nie jednego mgr był uznawany i nie wypychany w tył; hierarhi;PSP

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 16, 2007, 23:29:56 »
Szanowni koledzy,

śledząc ten wątek oraz przeglądając stronę SGSP rzuca mi się w oczy pewna sprawa, a mianowicie:

Czy studia podyplomowe „DLA STRAŻAKÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O ZAJMOWANIE STANOWISK OFICERSKICH ZWIĄZANYCH Z KIEROWANIEM DZIAŁANIAMI RATOWNICZYMI” są w ogóle studiami dla strażaków zmianowych?

A mianowicie w OPIS STUDIÓW na stronie SGSP czytamy:
„Celem studiów jest przygotowanie strażaków PSP do zajmowania stanowisk oficerskich, na których wymagane jest wypełnianie dwóch funkcji. Pierwszą z nich jest organizacja i kierowanie akcjami ratowniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym w ramach struktur Państwowej Straży Pożarnej, w tym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, natomiast drugą - realizowanie zadań administracyjnych jako kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.”

Funkcja druga od razu eliminuje strażaków zmianowych, gdyż jest przywidziana dla kierowników jednostek organizacyjnych PSP (czyli jak rozumie d-ca JRG oraz naczelnicy wydziałów)

Funkcja pierwsza przewiduje d-ców na poziomie strategicznym i taktycznym.

Zaglądając do
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

wnioskuje, że dowodzenie na poziomie:
interwencyjnym – d-ca zastępu, d-ca sekcji, d-ca zmiany, strażak wyznaczony przez KP
taktycznym – d-ca JRG, oficer wyznaczony przez KP(M), KP(M)
strategicznym – oficer wyznaczony przez KW, KW, oficer wyznaczony przez KG, KG.

Moim skromnym zdaniem z góry ustawodawca założył, iż podoficer jak i aspirant ze studiami wyższymi zajmujący lub ubiegający się o stanowisko dowódcze w systemie zmianowym (d-ca zast., d-ca sekcji, d-ca zmiany), a więc dowódca na szczeblu interwencyjnym, posiada odpowiednie wykształcenie ogólne jak i pożarnicze by uzyskać stopień oficerski (czyli 680-780 zł co miesiąc, a nie podoficer 430-510 zł, aspirant 565-625 zł).

PS. Panowie przestańmy patrzeć na nadanie stopnia oficerskiego jakby on należał się tylko osobie o „nadprzyrodzonych” zdolnościach. Jest to tylko podwyższenie comiesięcznej pensji za wykonywanie i tak tej samej roboty. Zgadzam się z faktem, by móc zajmować stanowiska tj. d-ca JRG, naczelnik wydz., KP(M), KW, KG należy posiadać wyższe wykształcenie niż technik pożarnictwa czy ukończony kurs podoficerski, ale to powinny regulować inne przepisy.

Offline głos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Studia podyplomowe
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 18, 2007, 15:14:58 »
w sumie to prawda  ^_^