Autor Wątek: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej  (Przeczytany 11385 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
„SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« dnia: Kwiecień 26, 2007, 18:04:56 »
Witam!!!
Temat, który zamieszczam był wprawdzie poruszany na forum, ale na zasadzie: „co by było gdyby było…”. Tym razem sprawa jest poważna i jak najbardziej „rzeczywista”.
Jak wiemy, komputer to już codzienność – przedmiot, który ułatwia życie. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem pewien młody i ambitny informatyk podjął rękawicę i jest w trakcie tworzenia od podstaw kompleksowego programu do „obsługi” straży – oczywiście OSP.
System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej – o roboczej nazwie „SI_OSP” w założeniu ma wychodzić naprzeciw wymaganiom (ogromnym wymaganiom) strażaków.
SI_OSP” działa (część bazowa programu już funkcjonuje) w środowisku Windows 98/xp/VISTA /oraz seria NT nie wymaga posiadania dodatkowych programów do swojego działania.

Założenia są bardzo proste – program ma być łatwy w obsłudze (przyjazny interfejs), ma spełnić wszystkie oczekiwania korzystających z niego osób, program ma mieć możliwość stałej rozbudowy. Generalnie ma ułatwić życie. Tyle, jeśli chodzi o podstawę.

I teraz prośba do Was – zapraszam was do dyskusji, weźcie udział w tworzeniu programu! Pomóżcie tak ułożyć to wszystko, by spełniało to wasze wymagania. Będę wdzięczny  za wszelkie uwagi, które będą dotyczyć systemu, to, co chcieli byście, aby zawierał i jak funkcjonował. Przedstawię poniżej ogólny zarys – plan, a Wy napiszcie, co i jak wyobrażacie sobie, jak powinno to działać i co zawierać, a czego nie.

Temat celowo zamieszczam TU a nie w dziale OSP, ponieważ do dyskusji zapraszam również zawodowców – pracują na różnych programach, czekam na ich spostrzeżenia i sugestie.

Jednocześnie z góry ostrzegam, że wszystkie posty nie na temat kasowane będą automatycznie bez jakiegokolwiek ostrzeżenia!! Nie chcę wprowadzać zamętu w dyskusję – Panowie oczekuję od Was konstruktywnej burzy mózgów!!

Jeśli chodzi o pytania dot. programu – piszcie je tu lub na PW. Mnie traktujcie jako Rzecznika Autora  ^_^ hihi!!

Ok. tyle, jeśli chodzi o wstęp. Teraz opiszę wam moduły programu.

1. System oparty na modułach wymagających logowania.
Czyli użytkownik z odpowiednimi prawami dostaje się do odpowiednich modułów ( np. rejestr strażaków, ewidencja zdarzeń, skarbnik itp.)

2. Moduły systemu:

a. ADMINISTRACJA – tutaj mielibyśmy możliwość skonfigurowania całego systemu (możliwość wczytania przykładowej konfiguracji standardowej) z poziomu ADMNISTRACJI dostęp do wszystkich innych modułów. Zresztą, co tu dużo pisać… Admin może wszystko.

b. REJESTR STRAŻAKÓW – baza danych osobowych zwierająca wszystkich strażaków z podziałem na grupy MDP (chłopcy/dziewczęta) MDPII (ch/dz) Strażaków, Członków wspierających. Automatyczne przenoszenie do odpowiedniej grupy w zależności od wieku i płci. Mielibyśmy tutaj do dyspozycji opcje: Dodawania, Usuwania, Edytowania (Aktualizacji), generowani listy strażaków (możliwość wydruku listy z interesującymi nas informacjami), czyli drukuj-> imię, nazwisko, adres, wiek, wolne pole.
Zawierałyby się tutaj informacje dotyczące daty przyjęcia, daty urodzenia, pełnionej funkcji i wszystkie inne dane osobowe pojawiające się w dokumentacjach OSP.

Jeśli chodzi o dane – wymagane by było wypełnienie pól:
1. Miejsce na fotografię.
2. Imię i nazwisko.
3. Rodzaj „członkostwa” .
4. Nr legitymacji członkowskiej.
5. Pełniona funkcja w OSP.
6. Imię ojca.
7. Data i miejsce urodzenia.
8. Tel. Kontaktowy.
9. Data wstąpienia do OSP.
10. PESEL.
11. Miejsce zamieszkania.
12. Badania lekarskie – ważność (połączone z innym modułem).
13. Przeszkolenia (połączone z innym modułem).
14. Odznaczenia (połączone z innym modułem).
15. Przebieg „służby” – ilość akcji (połączone z innym modułem – odnośnik do akcji w których strażak brał udział).
16. Składki (połączone z innym modułem).
17. Umundurowanie będące na stanie strażaka (połączone z innym modułem).
18. Informacje o strażaku – na zasadzie notatnika starego Czekisty.

c. EWIDENCJA SZKOLEŃ / BADAŃ – służyłby do ewidencjonowania wyszkolenia strażaków oraz ich badań okresowych system sam by informował, którym strażakom i kiedy kończą się badania lekarskie, którym mija ważność kursu BHP, a których należałoby wysłać na szkolenie np. podstawowe. Dawałby nam możliwość przypisywania konkretnych szkoleń zapisanych w systemie jak i również wprowadzanie nowych szkoleń niewymienionych w systemie do konkretnych strażaków. Możliwość drukowania raportów na temat badań, wyszkolenia osób z danej jednostki.

d. EWIDENCJA ZDARZEŃ – czyli karty wyjazdów do „akcji” wprowadzanie poszczególnych wyjazdów do systemu wraz z listą osób biorących udział w zdarzeniu (wprowadzony z bazy strażaków lub wpisywanie ręcznie) opis zdarzenia, czas, data, miejsce, wybór zagrożenia POŻAR/MZ, użyty sprzęt i tym podobne. Ewidencja zdarzeń dawałaby możliwość drukowania zestawienia dobowego, tygodniowego, miesięcznego, kwartalnego, rocznego, oraz z określonego przedziału czasowego z wyjazdów danej jednostki. Istotną funkcją była by możliwość drukowania kart do wypłaty ekwiwalentów z każdego zdarzenie w danym miesiącu oraz zbiorczego zestawienia oczywiście wszytko według obowiązujących druków oraz wzorów pism. Dodatkową zaletą była by możliwość generowania statystyk pożarowych i MZ z posiadanej bazy zdarzeń.

e. REJSTR ODZNACZONYCH – zawierałby wykaz strażaków, którym zostały nadane odznaczenia zarówno związkowe jak i państwowe. Jak sama nazwa wskazuje prowadzony by był w tym „module” spis osób odznaczonych, z jego poziomu moglibyśmy drukować wnioski o odznaczenie dla konkretnego, konkretnych strażaków (oczywiście formularz wniosku z godny z obowiązującym). System automatycznie informowałby nas o dacie, kiedy dany strażak możne otrzymać kolejne odznaczeni oraz jakie ono będzie.

f. SKARBNIK – tutaj mielibyśmy możliwość prowadzenia całej działalności finansowej straży z podziałem na konto i kasa. Ewidencja składek, przychody rozchody, dotacje celowe inne dotacje, cała „księgowość”.

g. SPRZĘT/WYPOSAŻENIE, – czyli pokrótce mówiąc gospodarka materiałowa. Wyposażenie, sprzęt, jaki dna jednostka posiada w określonej liczebności z podziałem na pod grupy, czyli na przykład samochody inne pojazdy, armatura wodna, sprzęt hydrauliczny, ewidencja umundurowani, ubrań bojowych, innych rzeczy przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu straży. Możliwość przypisywani przedmiotów z określonych podgrup np. konkretny sprzęt hydrauliczny przypisz do konkretnego pojazdu. System przypominałby o kończącym się badaniu technicznym samochodów, ubezpieczeniach. Informowałby o koniecznych przeglądach sprzętu, który tego wymaga. W połączeniu z modułem EWIDENCJA ZDARZEŃ na kartach poszczególnego sprzętu będzie można odczytać przybliżony czas pracy i użycia sprzętu Możliwość wprowadzania aktualizowania, usuwania aktualizacji tworzenie protokołów kasacyjnych, drukowania. W tym module można by było również na bieżąco uzupełniać karty drogowe wraz z gospodarką paliwową.

h. WALNE ZEBRANIE- moduł, który generowałby druki niezbędne do walnego zebrania, dane do druku pobierane były by z informacji zawartych w wszystkich modułach systemu, które były gromadzone przez cały rok, brakujące pola użytkownik mógłby uzupełnić ręcznie, lub cały formularz, formularze można by wprowadzać ręcznie w zależności od potrzeb.

i. JOT- jeszcze nie mamy pomysłu, co powinno zawierać.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2007, 20:02:02 »
Należy pogratulować samozaparcia temu informatykowi i trzymać kciuki.
Na gorąco jedna małą uwaga do danych osobowych > w pkt. 5 nie tylko aktualna funkcja, lecz również dotychczasowy przebieg działalności.
Życzę powodzenia.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2007, 20:08:08 »
A co jeszcze może przydać się w danych osobowych?? Tylko żeby nie powstała z tego „szafa Lesiaka”..
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2007, 20:13:40 »
Megaczus

Trudny temat . Nie ukrywam że to mój zawód . 10 lat pisałem systemy bazodanowe . Zaczynałem jeszcze od clippera , a potem Delphi . Napisałem również kilka rzeczy do straży , między innymi jedną z  pierwszych Windows baz substancji niebezpiecznych . Wstyd się przyznać ale już kilka lat nie pracuję w zawodzie , zacząłem programować systemy automatyki przemysłowej .

Ale w temacie :
Osobiście uważam że błędny jest podział menu :
1.   Strażak i do niego wszystkie informacje na zasadzie baz relacyjnych ( kursy , badania , odznaczenia , mundury , wyposażenie ) na zasadzie kolejnej relacji do pod baz ( spis kursów , spis odznaczeń , magazyn wyposażenia )
2.   Majątek – Gospodarz OSP sprzęt i wyposażenie ( z relacją do Strażaków , JOT
3.   Skarbnik OSP ( z relacją do Strażaków może wyposażenia )
4.   MDP – opiekunowie , rada drużyny , sekcje , dziennik (z relacją do Strażaków , wyposażenia )
5.   JOT  - wyposażenie , szkolenia , akcje ( z relacją do Strażaków , wyposażenie )

To tak naprawdę w dużym skrócie na razie .

Sztuką pisania baz danych jest tworzenie relacji . Czyli powtarzalności danych . W praktyce oznacza to że jak raz wprowadzimy jakąś informacje, to automatycznie możemy ją wykorzystywać w całym systemie.
Inaczej wprowadzając Strażaka musimy mieć możliwość, przyznać mu odznaczenie, dopisać informacje o kursie i badaniach, wydać mu sprzęt z magazynu, przydzielić do JOT i zapisać że był on na danej akcji lub ćwiczeniach i jeszcze wiele innych informacji .
Żeby baza nie zdychała i nie trzeba było przepisywać informacji do 100 innych baz trzeba zrobić to na zasadzie relacji pomiędzy tymi bazami .  Czyli na ekranie widzimy teoretycznie jedną bazę, praktycznie jest to kilka baz połączonych . Jest to syzyfowa robota przy pisaniu bo musi wszystko współdziałać , jednak efekt jest nie oceniony . I jak na przykład wasz strażak po roku stwierdzi że jego nazwisko pisze się przez V , a nie F poprawiając w jednym miejscu w całym systemie będziemy mieli poprawne dane . Pozatym tak najłatwiej rozwijać system

Gratuluje pomysłu myślałem kiedyś by coś takiego napisać , jednak ilość zależności i wielkość programu przeraziła mnie . Życzę wytrwałości i w razie potrzeby służę pomocą .

Pozdrawiam

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2007, 21:57:13 »
Moim zdaniem świetną rzeczą byłaby możliwość pracy zdalnej.
Czyli poprostu w dobie internetu nie musiałbym chodzić do straży żeby uzupełniać czy poprawiać dane, tylko z domu robiłbym to co potrzebuję.
 
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2007, 15:25:41 »
Masz rację MIKO, – ale założenia programu są takie, że dane będą wprowadzane tylko raz. Dostęp do nich będzie z poszczególnych modułów na zasadzie bazy danych.

Pozostaje pytanie, – co powinien zawierać moduł JOT?? Jakie informacje i jakie funkcje??

Moim zdaniem świetną rzeczą byłaby możliwość pracy zdalnej.
Czyli poprostu w dobie internetu nie musiałbym chodzić do straży żeby uzupełniać czy poprawiać dane, tylko z domu robiłbym to co potrzebuję.
 

Na zasadzie CRM?? W pierwszej wersji najprawdopodobniej nie będzie takiej funkcji aczkolwiek… Zobaczymy.
Dzielcie się pomysłami.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline maniek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 30, 2007, 15:48:57 »
witam

W dziale zdarzenia powiekszył bym możliwości o "inne lub zlecone" w dzisiejszych czasach nie tylko jeździmy alarmowo a w późniejszych zestawieniach należało by to ująć do czasu pracy całej OSP jak i poszczególnych strażaków.

Życze wytrwałości
POWODZENIA

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2007, 16:35:01 »
 :mellow: GRATULACJE wspaniały pomysł trudno wnieść coś nowego bo tu opisano już wszystko. Tylko kwestia ceny tego produktu i pytania w ilu OSP są komputery i czy starzy naczelnicy 50 lat w górę sobie z tym poradzą. :huh:

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2007, 19:53:17 »
Określ jeszcze jakie zadania miałby ten program wykonywać. Bo sam rejestr to mi by się niewiele przydał, bo mam porządek w papierach. Ale dobrze by było jakby ten program sam generował legitymacje nadawając im właściwy numer, na walne zebranie i nie tylko sam by policzył , ile zdarzeń w terenie, ile poza, ilu strażaków, ile razy strażak iksiński zgłosił się do strażnicy w czasie alarmu, jakaś mapka obsługiwanego rejonu też by się przydała, dobrze by było również aby program mógł działać online, żeby wysłać meldunek do SK, wysłać SMS do wybranych członków OSP np o zbiórce, żeby wydrukował listę druhów biorących udział w działaniach ratowniczych dla potrzeb gminy w celu wypłacenia ekwiwalentu itd.
Podaj mi jakie owoce ten program ma nam dać.

Oczywiście nie krytykuję, taki program jest potrzebny, bo nawet ułatwi on pracę funkcyjnych OSP. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w pracach.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2007, 22:32:59 »
Małe podsumowanie dotychczasowej dyskusji:

Megaczus
Trudny temat . Nie ukrywam że to mój zawód . 10 lat pisałem systemy bazodanowe . ...
Baza będzie relacyjna i twórca dołoży wszelkich starań, aby powiązania były właściwe. Kolega informatyk bardzo dziękuje za zaoferowanie pomocy – jak stwierdził, jeśli natrafi na jakieś „mury nie do obejścia” to na pewno zwróci się o pomoc.


Moim zdaniem świetną rzeczą byłaby możliwość pracy zdalnej.

Jak już wspominałem…Praca zdalna w pierwszej wersji na pewno nie będzie brana pod uwagę. A w przyszłości, czemu nie! Program ma mieć postać modułową, dającą możliwość stałej rozbudowy – również o możliwość pracy zdalnej.


witam
W dziale zdarzenia powiekszył bym możliwości o "inne lub zlecone"
Oczywiście taka opcja będzie możliwa, gdyż wiadomo, zawsze może przytrafić się coś niesklasyfikowanego. Dlatego pole w stylu „inne” będzie spełniało takowe zadanie.

:mellow: GRATULACJE wspaniały pomysł trudno wnieść coś nowego bo tu opisano już wszystko. Tylko kwestia ceny tego produktu i pytania w ilu OSP są komputery i czy starzy naczelnicy 50 lat w górę sobie z tym poradzą. :huh:
Jeśli chodzi o cenę… Najpierw niech powstanie program, niech przejdzie testy. Jeśli zbierze pozytywne opinie będzie można podjąć temat ceny.
Komputery zawędrowały już dawno do straży.
Jeśli chodzi o użytkowników powyżej 50 lat, jeżeli posiadają podstawową wiedzę dot. komputerów myślę, że poradzą sobie spokojnie... Jednym z założeń jest „przyjazne środowisko pracy”. W programie ma być dostępna opcja „przykładowe dane” na zasadzie demo tak, by sprawdzić, co i jak działa.

Określ jeszcze jakie zadania miałby ten program wykonywać. Bo sam rejestr to mi by się niewiele przydał, bo mam porządek w papierach. Ale dobrze by było jakby ten program sam generował legitymacje nadawając im właściwy numer, na walne zebranie i nie tylko sam by policzył , ile zdarzeń w terenie, ile poza,,....
Z legitymacjami to niezły pomysł! Informatyk nie wpadł na ten pomysł. Jak stwierdził – po to zwrócił się do kolegów z forum, by zbierać właśnie takie pomysły. Wyławiać braki i wdrażać pomysły, dopasować się w formę oczekiwań związanych z programem.
Co do walnego zebrania i różnych obliczeń – we wstępie jest o tym mowa (chyba się koledze wkradło jakieś przeoczenie).

h. WALNE ZEBRANIE- moduł, który generowałby druki niezbędne do walnego zebrania, dane do druku pobierane były by z informacji zawartych w wszystkich modułach systemu, które były gromadzone przez cały rok, brakujące pola użytkownik mógłby uzupełnić ręcznie, lub cały formularz, formularze można by wprowadzać ręcznie w zależności od potrzeb.
Być może troszkę błędnie sprecyzowane – chodzi o to, by wszystkie druki generowane były automatycznie. Tak by system sam za nas wypełnił formularze, oczywiście wedle wcześniej wgranego  wzoru. Wchodzi tu w grę możliwość zmiany wzorów, program wówczas sam się dostosuje do „nowego”, zgodnie z zawartymi informacjami w bazie danych, a jeśli takowe nie będą występować lub będą niekompletne program poprosi o zweryfikowanie lub wpisanie ręczne.
Z mapką rejonu jest o tyle trudno, że chyba nikt nie udostępniłby mapy polski za darmo, a przy tym taka mapa musiałby być niesamowicie dokładna, bo każdy wie jak wygląda jego rejon działania, ile kryje uliczek i innych ciekawych miejsc, które nie są na mapach ujęte. Trzeba by też opracować bardzo dobrą siatkę kartograficzną, żeby precyzyjnie określać miejsca, bo jak rozumiem miał by na przykład służyć pokazaniu na mapie gdzie były pożary  i inne akcje, czy może czemuś innemu?
O ekwiwalentach też było wspominane w poście rozpoczynającym wątek:

d. EWIDENCJA ZDARZEŃ – czyli karty wyjazdów do „akcji” wprowadzanie poszczególnych wyjazdów do systemu wraz z listą osób biorących udział w zdarzeniu (wprowadzony z bazy strażaków lub wpisywanie ręcznie) opis zdarzenia, czas, data, miejsce, wybór zagrożenia POŻAR/MZ, użyty sprzęt i tym podobne. Ewidencja zdarzeń dawałaby możliwość drukowania zestawienia dobowego, tygodniowego, miesięcznego, kwartalnego, rocznego, oraz z określonego przedziału czasowego z wyjazdów danej jednostki. Istotną funkcją była by możliwość drukowania kart do wypłaty ekwiwalentów z każdego zdarzenie w danym miesiącu oraz zbiorczego zestawienia oczywiście wszytko według obowiązujących druków oraz wzorów pism. Dodatkową zaletą była by możliwość generowania statystyk pożarowych i MZ z posiadanej bazy zdarzeń.



f. SKARBNIK – tutaj mielibyśmy możliwość prowadzenia całej działalności finansowej straży z podziałem na konto i kasa. Ewidencja składek, przychody rozchody, dotacje celowe inne dotacje, cała „księgowość”.



Co do sms-ów, należałoby rozważyć taką możliwość bardzo dokładnie, gdyż coraz więcej jednostek zakłada u siebie selektywne wywołanie z powiadamianiem na telefony komórkowe, również z pomocą sms-ów i to w kilku możliwych wersjach sms. Dodatkowe tworzenie modułu powiadamiającego przez sms poniosłoby za sobą koszty - trzeba by płacić za obsługę bramki internetowej sms, gdyż jak na razie to tylko plus gsm oferuje możliwość wysyłania darmowych sms-ów do swoich użytkowników bez konieczności rejestrowania się. Oczywiście, jeśli będzie duże zainteresowanie takim modułem to nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykonać.

Tekst opracowany w oparciu o rozmowę z autorem programu.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 01, 2007, 14:07:31 »
Witam naprawdę bardzo super pomysł z tym programem bo jest ten program wiecie jaki ten o osp ale dostęp do niego maja tylko komendanci gminni a powinien właśnie powstać taki typowy dla OSP.
Pozdrawiam wszystkich

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 07, 2007, 19:13:29 »
W dalszym ciągu brak pomysłu na moduł JOT! Co powinien zawierać i jakie dawać funkcje oraz możliwości?
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2007, 19:57:27 »
Moduł JOT powinien zawierać ewidencję strażaków, mogących brać czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, przeszkolenie, stan badań okresowych, wyjazdy w rozbiciu na rodzaj i kto uczestniczył, czas trwania udziału poszczególnych strażaków w działaniach, odległość w km do zdarzenia, czas użycia sprzętu w działaniach, ilość
zużytej wody i gdzie tankowano samochód. Te i inne informacje musimy przekazywać do UG lub ZOG.
Część tych zagadanień zawarłeś w innych modułach, może je częściowo połączyć.
Możliwość generowania raportów miesięcznych, kwartalnych, rocznych.
To tak na gorąco. Pozdrawiam.
Kwestią jest też wprowadzenie systemu w życie, najlepiej odgórnie (ZG), już częściowo wpisujemy dane przez internet do RAPORTU OSP.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 07, 2007, 20:14:09 »
patrzac ostro do przodu
raporty mogly by byc pisane juz wtrakcie akcji na palmtopie a potem zgrywane na dysk.
raporty udzielonej pomocy medycznej, przypominacz o mijaniu terminu waznosci niektorych elementow wyposazenia
i ogolnie pojeta statytstyka przekazywana do PSP
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2007, 07:20:45 »
Cześć,
jeszcze jedna ważna rzecz - ewidencja kierowców z wydrukiem zaświadczeń kwalifikacyjnych - gotowe do podpisu przez prezesa albo wójta/burmistrza.
Tu wrzuciłem kiedyś dokumenty dotyczące uprawnień do kierowania poj. uprzywilejowanymi - w rozporządzeniu są wzory potrzebnych dokumentów (nie spawdzałem osttnio czy jest to aktualne).
A może jeszcze rozliczenie stanu paliwka - czyli na podstawie przejechanych  km i czasu pracy urządzeń specjalnych oraz normy zużycia zdejmowanie ze stanu a na podstawie zakupu dodawanie. Czasem się to nieźle z czasem rozjeżdża i potem trzeba główkować żeby stan się zgadzał.
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2007, 07:25:50 wysłana przez Sylwek »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 11, 2007, 20:07:53 »
Karty paliwowe dobry pomysł – tak samo jak badania techniczne i ważność ubezpieczenia poszczególnych samochodów.
Niedługo przedstawię wam opis pierwszego szkieletu programu.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline www.ognik.com.pl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
    • SYSTEM KSIĘGOWY "OGNIK"
My możemy pomóc!
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 28, 2007, 15:46:40 »
Chętnie włączymy się do tego projektu.
Nawet więcej: możemy zaproponować działającą "księgowość".

To program, który niektóre straże już wykorzystują: OGNIK
Więcej o nim na naszej stronie www.ognik.com.pl
Dostosowanie go do uproszczeń jakie obowiązują większość jednostek OSP nie będzie dla nas problemem. Jedynym jak do tej pory jest brak komentarzy i opinii dotychczasowych użytkowników.
Mam nadzieją, że dzięki naszej obecności na forum strażak.pl to się zmieni.
Co Wy na to?

z poważaniem
Jacek Iwaniec
SI PLUS

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 29, 2007, 13:37:03 »
MGNACZUS jak idzie pisanie ????

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 29, 2007, 20:17:38 »
Prace trwają. Temat rzeka. Problemów masa.
Postaram się zamieścić niebawem jakieś szczegóły.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 01, 2007, 10:17:59 »

d. EWIDENCJA ZDARZEŃ – czyli karty wyjazdów do „akcji” wprowadzanie poszczególnych wyjazdów do systemu wraz z listą osób biorących udział w zdarzeniu (wprowadzony z bazy strażaków lub wpisywanie ręcznie) opis zdarzenia, czas, data, miejsce, wybór zagrożenia POŻAR/MZ, użyty sprzęt i tym podobne. Ewidencja zdarzeń dawałaby możliwość drukowania zestawienia dobowego, tygodniowego, miesięcznego, kwartalnego, rocznego, oraz z określonego przedziału czasowego z wyjazdów danej jednostki. Istotną funkcją była by możliwość drukowania kart do wypłaty ekwiwalentów z każdego zdarzenie w danym miesiącu oraz zbiorczego zestawienia oczywiście wszytko według obowiązujących druków oraz wzorów pism. Dodatkową zaletą była by możliwość generowania statystyk pożarowych i MZ z posiadanej bazy zdarzeń.

w mojej jednostce odnotowujemy nie tylko informację kto brał udział w akcji ale również kto zareagował na alarm, przybył do remizy ale nie wyjechał np. z tego powodu że był już 7 - często się zdarza że jest nas więcej osób niż może wyjechać - wg. mnie warto wiedzieć kto jest w gotowości bojowej :)


Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline strazakRob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 01, 2007, 13:46:02 »
Pomysł bardzo ciekawy, wiadomo można go rozbudowywać ale myślę że przydał by się taki programik główny dla Komendanta Gminnego jako Administratora i programiki dla poszczególnych jednostek OSP. Tylko dlatego żeby Komendant mógł w każdej chwili sporządzić statystykę na Sesję Gminy. Tutaj aż prosi się aby program uwzględniał  min. mienie własne OSP jak i mienie gminne ( z uwagi na zakupy i lepszą inwentaryzację ). Napewno dużyo łatwiej by się pracowało Komisji Rewizyjnej. Życzę sukcesów w tworzeniu programiku.
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline kris998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 04, 2008, 08:15:40 »
witam
czy projekt ten nadal się rozwija?

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 09, 2008, 19:15:33 »
Program napisany. Teraz trwa faza testów i uzupełniania.
Zmieniła się nieco koncepcja i rozwiązania.
Może uda się przedstawić wersję demo.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline raf(firemans team kz II)

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Siła drzemie w dżemie
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 16, 2008, 21:06:57 »
siemanko-kupa lat!bomba pomysł z tym programem..rewelacja.nie lada wyczyn bedzie uruchomic cos takiego,ale trzymam mocno kciuki...
..Czytałem będąc młodym chłopakiem, jak Wojtek został Strażakiem...

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: „SI_OSP” System Informatyczny Ochotniczej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 15, 2008, 13:34:55 »
Ten system kiedy będzie dostępny???