Autor Wątek: Księgowość W Osp  (Przeczytany 10775 razy)

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Księgowość W Osp
« dnia: Styczeń 17, 2004, 19:06:56 »
Witajcie druhowie!! Dzisiaj mieliśmy szkolenie z zakresu księgowości w OSP. Dla mnie to nic nowego poniewaz skończyłem liceum ekonomiczne i od 4 lat pracuje jako ksiegowy. Niestety, nie wszystkie OSp maja takich członków. Czy to nie jest kolejny wymysł aby wprowadzić normy unijne? czy to nie jest okrezna droga do zlikwidowania kolejnych OSP? w unii przeciez nie ma tylu strazy co u nas... jak to wygląda u Was? prowadzicie ksiegowość?
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2004, 19:46:01 »
Witam Hunter!
My w OSP sami ksiegowości nie prowadzimy. Tego typu sprawy prowadzi nam księgowa, której trzeba płacić. Przychodów nie wykazujemy i jak narazie jest ok. Uważam ze OSP powinny być zwolnione z wszelkiego typu podatków i opłat, w końcu to organizacja społeczna.
PS. Jak będe miał jakiś problem z księgowościa to się zgłoszę :P
Pozdrawiam.
 

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2004, 21:41:48 »
serdecznie zapraszam. jezeli tylko bede potrafił pomoc, to napewno pomoge :)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline lusinawb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2004, 11:34:45 »
[_[ Chciałbym sie upewnić co do księgowania faktur otrzymanych za zakup sprzętu pożarniczego z wyszczególnioną na niej dotacją (np. z MSWiA). Faktura wystawiona na kwotę np. 6000,00 zł., 2000,00 dotacja, do zapłaty 4000,00 zł.. Jako jednostka wydatkowaliśmy kwotę 4000,00 zł. i tą kwotę zaksięgowaliśmy na konta 202 i 405, nie księgując w żaden sposób kwoty 2000,00 zł. (kwota dotacji jest regulowana odgórnie).

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2005, 10:35:26 »
Cześć,
mam pytanko - na ostatnim zebraniu wypłynęła u nas kwestia rozliczeń, podatków i ogólnie prowadzenia księgowości. Nasz skarbnik bardzo się tego wystraszył - czy możecie podać jakieś pozycje literatury o księgowości w OSP.
Czy wogóle są jakieś książki na ten temat?
Znacie jakiś program komputerowy, który wspomaga prowadzenie księgowości?
Czy da radę to zrobić samemy czy jedank trzeba to zleciś osobie z kwalifikcjami?
Senior jeszcze pytanie do Ciebie - ile mniej więcej kosztuje usługa księgowej?
Jak to się u Was odbywa?
Jak często ona zbiera te kwitki i się zajmuje "wypełnianiem rubryczek"?
Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2005, 10:37:23 wysłana przez Sylwek »

Offline lusinawb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2005, 12:23:14 »
Podstawową "literaturą" o księgowości w OSP jest "Rachunkowość w Ochotniczej Straży Pożarnej od dnia 1.01.2002 r." wydana przez ZG ZOSP RP, Warszawa 2002 rok, autorstawa Edwarda Karwowskiego. Ostrzegam: książka "mało zjadliwa" dla przeciętnego śmiertelnika.
Do prowadzenia księgowości niezbędna jest księga handlowa zwana "amerykanką". Dostępna w każym sklepie z art. biurowymi.
W zastępstwie może byż program komputerowy np. specjalnie utworzony dla OSP - "OGNIK", obecnie w wersji 5.
Bez przygotowania ekonomiczno-księgowego lub pomocy księgowego, przynajmniej na początku, nie ma mowy o prowadzeniu księgowości.
 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2005, 14:21:13 »
Dzięki za odpowiedź i jednocześnie jeszcze prośba - możesz napisać coś więcej o tym programie, tzn gdzie go można dostać, jakaś strona www. Szukałem w goglarce na rózne sposoby i niestety nic nie znalazłem.
Sylwek

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2005, 17:19:18 »
Mam pytanie dla fachowców od księgowości, co dla OSP oznacza zmiana w ustawie od osób prawnych. Jest tam napisane mniej więcej coś takiego:  w sprawach dotyczących działalności statutowej OSP są zwolnione z podatku, w tym zakresie OSP nie muszą prowadzić dokumentacji wymaganej w ordynacji podatkowej.
Czy nie oznacza to np., że nie trzeba prowadzić księgi podatkowej i CITów.

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Księgowość W Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2005, 14:30:46 »
Witam.

Powiem szczerze, tego nawet w Urzędach Skarbowych jeszcze nie wiedzą.

Jedna Osoba mówi , że wszystko zostaje po staremu, bo jakąś dokumentację należy prowadzić i nie chodzi tu o Ordynację podatkową , a zastosowanie ma Ustawa o rachunkowosci.
Druga Osoba mówi, że Oni w tej chwili dopiero sie zastanawiają jak do tego podejść, a najlepiej to złożyc do Urzedu Skarbowego pismo o interpretację tego przepisu i wtedy US z mocy prawa bedzie sie musiał wypowiedzieć.

Jedno jest pewne za 2004 rok trzeba się rozliczyć po staremu, czyli CIT-8.

Popytajcie w swoich oddziałach Urzędów Skarbowych, może bedziemy wiedzieli wiecej jak inni interpretują ten przepis.

Informacje te uzyskałem telefonicznie z US  z terenu mojego miejsca zamieszkania.

 

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2006, 15:06:00 »
witam wszystkich,a w szczegolnosci skarbnikow OSP.
jesli ktos nim jest to znaczy ze ma anielska cierpliwosc albo ukonczona szkole ekonomiczna i jest ksiegowym.zadnej z tych cech nie posiadam,ale mimo to od 2 lat jestem skarbnikiem i czasem rece opadaja jaka to sie biurokracja robi w takich organizacjach.ma to jednak swoje plusy.nikt nie wytknie ci ze cos z puli strazy znika w eterze albo ze ktos z tego czerpie korzysci.w mojej jednostce nie dostajemy wyplat za akcje i ktos moglby powiedziec ze jakos inaczej zarabiamy dla siebie.co jest nieprawda.jakies 4 lata temu tak bylo.nie bylo specjalnie kontroli co do kasy.byla to byla,nie to nie.i to chyba nie tylko u nas.i wtedy co niektorzy czerpali z osp korzysci.ale od kiedy nowy zarzad(w wiekszosci skladajacy sie z mlodych ludzi,jak np. ja mam 21 lat) to wzielismy wszystko i przede wszytkim sie w garsc i teraz wszystko prowasdzone jest na biezaco.wszystkie faktury,paragony,dotacje,projekty unijne,wszystko jest w moich rekach.staram sie to robic jak najlepiej pomimo moich niklych umiejetnosci.ale zaangazowaniem nadrabiam.poza tym sa ludzie ktorzy pomagaja.mimo wszystko uwazam ze troche za duzo tego jest.czasami siedzi sie do nocy zeby wszystko dobrze i solidnie wyprowadzic tak jak ma byc.ale kazdy ma obowiazki i jesli chcemy zeby OSP dobrze funkcjonowaly to trzeba wszystko od poczatku do konca robic dobrze.

Pozdrawiam skarbnikow  ^_^
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2006, 16:33:13 »
W mojej jednostce ksiegowoscią zajmuje sie siostra naszego skarbnika, ktora z zawodu jest ksiegową, a w ramach czynu spolecznego, nieodplatnie prowadzi calą ksiegowosc OSP i wydaje mi sie ze robi to dobrze, z tego co wiem to kiedys księgowoscią zajmowal sie byly sekretarz i z tego co slyszalem to namołcił  w papierach i z rezygnowal z pelnienia roli ksiegowego

Offline www.ognik.com.pl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
    • SYSTEM KSIĘGOWY "OGNIK"
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2007, 15:49:38 »
Dzięki za odpowiedź i jednocześnie jeszcze prośba - możesz napisać coś więcej o tym programie, tzn gdzie go można dostać, jakaś strona www. Szukałem w goglarce na rózne sposoby i niestety nic nie znalazłem.
Sylwek

Zapraszam na http://www.ognik.com.pl
Pozdrawiam
Jacek Iwaniec
SI PLUS

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2007, 22:33:33 »
Używacie może innych programów do prowadzenia księgowości jeśli tak to jakich?
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 11, 2019, 17:37:21 »
Witam
Chce rozliczyć dotacje i na odwrocie faktury ma być taka standardowa reguła : sprawdzono pod względem merytorycznym i druga sprawdzono pod względem formalno-rachunkowym. Kto to ma podpisać? Z statutu u nas wynika że wszystkie dokumenty podpisuje prezes (nawet dokumenty finansowe) ale na logikę powinien to podpisać skarbnik. Jak to ma być?

Offline #Blade#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 11, 2019, 18:32:02 »
W teorii wystarczy prezes, w praktyce różnie to bywa. Jeśli nie jesteś pewien, jak interpretuje to instytucja w której będziesz się rozliczał, dla świętego spokoju oraz oszczędności czasu i nerwów niech podpisze prezes i skarbnik.

Offline straz22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
  • I ósmego Dnia Bóg stworzył strażaka
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2020, 12:35:30 »
Kolega wyżej wspominał że jego jednostka korzysta z usług biura rachunkowego, a że wątek ma już kilka ładnych lat, chciałbym się zapytać czy mamy tutaj jeszcze jakieś OSP które "oddały" finanse w ręce biur rachunkowych, jak to wygląda od strony praktycznej? I ile mniej więcej wychodzi korzystanie z takich usług?
straz22

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 26, 2020, 10:35:04 »
Witam
Chce rozliczyć dotacje i na odwrocie faktury ma być taka standardowa reguła : sprawdzono pod względem merytorycznym i druga sprawdzono pod względem formalno-rachunkowym. Kto to ma podpisać? Z statutu u nas wynika że wszystkie dokumenty podpisuje prezes (nawet dokumenty finansowe) ale na logikę powinien to podpisać skarbnik. Jak to ma być?

W takich sytuacjach podpisuje się dokumenty zgodnie z KRS, nie mogą to być osoby dowolne, nie ma tu wątpliwości. Nie stosuje się też zasady teoria czy praktyka - ktoś może to sprawdzić i odrzucić a wtedy jak kłopoty i dodatkowe formalności.

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 28, 2020, 17:08:21 »
u nas w osp składamy oświadczenie  do US że wracamy do uproszczonej księgowości i będziemy mieli łatwiej.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 28, 2020, 21:51:16 »
u nas w osp składamy oświadczenie  do US że wracamy do uproszczonej księgowości i będziemy mieli łatwiej.
A prowadziiliście działalność ? bo u nas zarząd gminny twierdzi że składanie tego oświadczenia dotyczy tylko OSP które rezygnują z działalności gospodarczej .

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 29, 2020, 14:37:48 »
Nie była prowadzona działalność. Jej nie prowadzenie jest warunkiem możliwości złożenia wniosku o powrót do księgi przychodów i rozchodów.
tu masz podstawę prawną: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002050

wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.
A i żeby w roku 2020 obowiązywała uproszczona księgowość pismo musi dotrzeć do 30 stycznia

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Księgowość W Osp
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 29, 2020, 23:01:35 »
Prowadzenie księgowości nie tyczy się tylko prowadzenia działalności gospodarczej. Często w umowach o dofinansowanie pojawia się zapis o tym, iż trzeba operacje związane z dofinansowaniem prowadzić na odrębnych kontach. Wtedy bez pełnej księgowości nie rozliczysz dotacji, a jeśli to w czasie kontroli wyjdzie coś nie przyjemnego. Taka sytuacja miała miejsce w naszym przypadku.