Autor Wątek: CIT-8  (Przeczytany 5839 razy)

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
CIT-8
« dnia: Marzec 16, 2007, 09:00:05 »
Witam.
Czy ktoś wie jak prawidłowo wypełnić CIT-8? Dodam, że moja OSP posiada własne konto, na które wędrują pieniądze od sponsorów, z KSRG i inne dotacje. Nigdy tego nie robiłem więc jeśli wie z czym to się je proszę o pomoc.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2007, 17:15:48 »
Bez księgowej nie da rady chyba, że masz tęgą głowę.
Ja to robię od 7 lat, zawsze pomaga mi kompetentna osoba.
Do tego dochodzą aktywa, pasywa, rachunek wyników itp.

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2007, 21:41:07 »
Zapomniałem dodać, że my nie prowadzimy działalności gospodarczej.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2007, 10:58:20 »
Jeżeli nie prowadzisz dzaiałalności gospodarzcej to nie musisz rozliczać się w US.
Ale wszystkie dochody idą na cele statutowe.
Na wszelki wypadek zapytaj się w swoim UG.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2007, 15:47:14 »
Rozliczać z Urzędem Skarbowym mają obowiązek wszystkie OSP posiadające osobowość prawną. Te nie prowadzące działalności gospodarczej robią to w uproszczony sposób. Dwa lata temu jeden z posłów chciał uszczęśliwić strażaków i doprowadził do zmian w ustawie zwalniając jednostki OSP z prowadzenia dokumentacji księgowej zgodnie z rozporządzeniem, jednak rozliczenie trzeba robić. Bez prowadzenia tej dokumentacji nie można zrobić bilansu i rachunku wyników. To była taka niedźwiedzia przysługa. Część jednostek z naszego powiatu nie prowadziła tej dokumentacji ale jak trzeba było rozliczyć rok to musieli wszystko uzupełniać. Ja rozliczam jednostkę od 10 lat . Nie jest to trudne ale muszą być papiery na bieżąco prowadzone.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2007, 18:36:06 »
U nas w gminie rozliczają się tylko jednostki, które prowadzą działalność gospodarczą. Pozostałych US się nie czepia - jak na razie.
Nie wiem od czego to zależy choć przepisy są jednoznaczne jak napisał
prezesbogdan.

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2007, 18:53:59 »
moja jednostka nie ma żadnych dochodów ale musielismy sie rozliczyc tak nam powiedzieli w skarbówce. lepiej sie rozliczyc i miec czyste papiery. pozdrawiam
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2007, 15:47:16 »
Nie ma takich jednostek, które nie maja dochodów bo członkowie płacą składki a one są dochodem. Obowiązek rozliczenia wynika z ustawy -podatek dochodowy od osób prawnych . Jeśli jednostka posiada nr NIP to musi się rozliczać a jeśli nie ma to radzę szybko zgłosić o nadanie. Na naszym terenie urząd skarbowy wzywał wszystkie stowarzyszenia do rejestracji na podstawie uzyskanych informacji z KRS .

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2007, 23:09:27 »
Ponawiam moje pytanie: Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

Offline mircze

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2007, 22:28:15 »
W ubiegłym roku wystarczyło złożyć takie oświadczenie i nie zachodziła konieczność składania CIT 8
Oświadczenie
      Zgodnie z art.25 ust.5 pkt. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /z późn. zmianami/ oświadczam, że Ochotnicza Straż Pożarna w ...................................... jest podatnikiem o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4d i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt. 1 oraz nie dokonuje wydatków na inne cele niż określone w art. 17 ust. 1b.
Ochotnicza Straż Pożarna w .......................................... jest zwolniona od obowiązków wynikających z art. 25 ust. 1 cytowanej ustawy.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2007, 12:35:01 »
mircze
W przepisach podatkowych nic nie jest napisane odnośnie oświadczeń. Jest tylko mowa o zwolnieniu z miesięcznych  deklaracji CIT 2. Jest to tylko urzędnicza interpretacja przepisów za którą urzędnik nie odpowiada. W roku 1999 i 2000 składałem rozliczenie jednostki i było wszystko ok. W międzyczasie pani która się tym zajmował w U.S. i sprawdzała poszła na emeryturę i nowa pani stwierdziła ,że tamte rozliczenia były prowadzone źle i nakazała robić to w trochę inny sposób.  Nie wiem kto miał rację ale z urzędnikiem nie ma dyskutować. W waszym przypadku może być podobnie za dwa lata okaże się ,że nie składaliście deklaracji i U.S. nałoży na was karę. Na wszelkie zwolnienia lub zmiany w sposobie rozliczenia musi być decyzja administracyjna naczelnika U.S.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2007, 17:00:50 »
Do mircze
Oswiadczenie, o którym mówisz dotyczyło CIT 2 rozliczenie miesięczne, gdzie można
było uzyskać zgodę od US o nie składaniu miesięcznych rozliczeń.

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 26, 2007, 21:27:00 »
Przepraszam Drodzy Koledzy, że jako jedyna kobieta spróbuję zadać pytanie czemu w Strażaku Mazowieckim z 2005 roku jest napisane, że OSP nie muszą składać CIT8 a jednak z tego co mi jest wiadomo jest on wymagany w US. Przecież jak dobrze się można wczytać w ustawę jednostki OSP nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej, a jak wiemy jest to potrzebne do wypełnienia takiej deklaracji.
Dlaczego nie można w ustawie całkowicie zwolnić straże z składania CIT8??
karola998

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: CIT-8
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 27, 2007, 02:58:02 »
witaj jedyna kobieto! cit -8 musisz składać jeżeli wydajesz  środki na cele poza statutowe, to taka dyscyplinka. poza tym jak handlujesz alkoholem albo elektronika i kilkoma innymi dobrami to też musisz składac cit 8 i jeszcze cit 2 co miesiąc od dnia sprzedazy do końca roku. w ten sposób ustawodawca chciał zamknąc furtkę dla różnych kombinatorów którzy mogliby wykorzystać OSP do własnych ciemnych biznesów. Jak nie kombinujecie to w styczniu podanie o zwolnienie ze składania deklaracji i masz problem z głowy.  masz tutaj zebrane cytaty z ustawu podatkowej dla osób prawnych :"

4d) dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej - w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,

1a. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:
1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego,
1a) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,
2) dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.
1b. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.


no to chyba sie wyjaśniło, ale nawiasem mówiąc co to ma do prezesa OSP?
jak chcesz coś takiego pisac to w innym temacie , robocop był tylko w filmie, prezes to normalny człowiek, a jako prezes ma za zadanie reprezentować OSP na zewnątrz i koordynować prace zarządu. Od takich spraw to jest sekretarz a nie prezes. Pozdrawiam.

PS. Do szanownego Moderatora ! Proszę mój post i poprzedniczki umieścić w bardziej stosownym temacie. Prezes ma ważniejsze sprawy na głowie.

Dop. moderatora: Zobione./ Sylwek
dziękuję. dyziaczek2000.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2007, 10:26:40 wysłana przez dyziaczek2000 »