Autor Wątek: Pytania do i odpowiedzi KG.  (Przeczytany 73114 razy)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Pytania do i odpowiedzi KG.
« dnia: Marzec 15, 2007, 13:07:18 »
Witam!
W związku z tym, że ponownie robi się niezły "bałagan" z pytaniami i ewnet. odpowiedziami KG proszę zastosować się do wcześniejszych ustaleń Redakcji i pisać nt. w tym wątku.
Cytuj
Temat bije wszelkie rekordy popularności. Jednocześnie obrasta bocznymi dyskusjami.
W związku z z tym, od tej chwili z tematu będą kasowane dyskusje wzajemne forumowiczów. Pozostaną wypowiedzi kierowane jedynie do KG.
Wzajemną Polemikę proszę przenieść do oddzielnych własnych tematów.

Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2007, 14:55:32 »
Ajax mam nadzieję, że będziesz tego pilnował. Dobrze by było aby to były tylko pytania, a nie leczenie własnych frustracji typu Panie Komendancie sprawdź Pan kolegę, a jak go wywalą to Ja będę szefem. Chodzi o to, żeby pytania były merytoryczne (głupio brzmi), a nie idiotyczne, czy obraźliwe.

Czasami masz dobre pomysły a teraz możesz to usunąć.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2007, 20:50:18 »
Kolega szwd77 nieco zawile, ale przedstawił złożoność istniejącego pata. Ponieważ zwrot czasu ponadnormatywnego nie jest świadczeniem płacowym, nie można wypłacić rekompensaty nawet gdyby przełożony bardzo chciał. No chyba, że dostanie wyrok sądowy. Pozostaje zwrócić się o udzielenie urlopu i dochodzić tego prawa przed sądem administracyjnym, ale i tu jest pułapka, bo ustawa i rozporządzenie nie przewidują "przechodzenia" godzin poza okres rozliczeniowy. Jedynym wyjściem z tej sytuacji moim zdaniem oczywiście, jest stworzenie prawnych możliwości wypłacania rekompensat jako świadczenia pozapłacowego. Mając taką możliwość ustawową można będzie wypłacić nawet godziny z 2005. Wprawdzie prawo nie działa wstecz, ale mając możliwość zaksięgowania takiego wydatku (z par. 406) będzie możliwym np. zawarcie ugody pozasądowej w ramach której strażak zrezygnuje z roszczeń w zamian za pewną rekompensatę. Tak czy inaczej bez zmiany ustawy ani rusz. Pozdrawiam W. Skomra

Offline amart

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2007, 20:56:09 »
Panie Komendancie
W zasadzie mam jedno pytanie - czy nowelizacja tak Ustawy o PSP jak i rozporządzenia o czasie służby jest możliwa w tym półroczu aby oczywiście w nowych warunkach funkcjonować w nastepnym okresie rozliczeniowym?
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2007, 21:08:28 wysłana przez amart »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2007, 21:17:13 »
Nie wiem, czy pisząc ostatni post Pan Komendant  znał pismo GIP. W#ydaje mi się, że mija się ono nieco z Pańską wypowiedzią, więc pozwolę je sobie zacytować:

Cytuj
Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy uprzejmie informuje:
   Zasady funkcjonowania zawodowej straży pożarnej reguluje ustawa  z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006r. nr 96 poz.667 ze zm.).  Czas pracy reguluje szczegółowo rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia
29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków państwowej straży pożarnej (Dz. U. z 2005r. nr 266 poz. 2247). Zgodnie z § 10 ust. 2 czas wolny udzielony w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie strażak jest obowiązany wykorzystać w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić. W świetle powyższego za tzw. nadgodziny, strażakowi należy się czas wolny, który musi być udzielony do końca okresu rozliczeniowego (w przypadku strażaków wynosi on 6 miesięcy: od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia). Rozporządzenie z dnia 29 grudnia 2005r. (weszło w życie 1 stycznia 2006r.) poprzedzone było rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lipca 1997 r. w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 1997r. nr 82 poz.530 ze zm.). W świetle § 2 ust. 8 ww. regulacji (obowiązującej do 31 grudnia 2005r.) za służbę pełnioną poza rozkładem, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze. W tym przypadku rozporządzenie nie określa do kiedy ma być udzielony czas wolny w zamian za czas służby przekraczający normę. Należy więc stwierdzić, że nadgodziny powstałe pod rządami starego rozporządzenia powinny być zrekompensowane czasem wolnym pomimo upływu okresu rozliczeniowego.
Biorąc pod uwagę całokształt regulacji dotyczących przedawnienia roszczeń, należy stwierdzić, że okresem przedawnienia roszczenia o udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany ponad obowiązujący pracownika wymiar będzie okres trzyletni. Przy czym należy pamiętać, że w myśl § 5 rozporządzenia z dnia 21 lipca 1997 r. czas wolny w zamian za czas przepracowany ponad obowiązujący wymiar, nie przysługuje strażakowi, który otrzymał dodatek specjalny określony w przepisach o uposażeniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
W tym miejscu należy podkreślić, że żaden ze wzmiankowanych wyżej aktów prawnych nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. O zwrot czasu należy zwrócić się w zależności od miejsca pełnienia służby: w Komendzie Głównej do  Komendanta Głównego; w komendzie wojewódzkiej do komendanta wojewódzkiego; w komendzie powiatowej (miejskiej) do komendanta powiatowego (miejskiego); w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i pozostałych szkołach do komendanta szkoły; w jednostce badawczo-rozwojowej do dyrektora jednostki; w Centralnym Muzeum Pożarnictwa do dyrektora muzeum.

A ponieważ w tym wątku muszę zadać pytanie, więc brzmi ono następująco: Czy nadal twierdzi Pan, że nadgodziny z okresu II półrocza 2006r. ( powstałe zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym czasu służby) uległy "przedawnieniu"?

Offline ognio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2007, 21:18:25 »
Panie komendancie proszę się nie zrażąć wszyscy już wiedzą od dawna, że noweliozacja jest możliwa dopiero za rok. natomiast nas interesuje co nas czeka w ty m roku. Może być tak że my Pańscy ratownicy niedoczekamy już tego dlatego ciekawe co ma pan dla nas na dzisiej??????

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2007, 21:19:41 »
Kolego Firek998. Podział między biurowymi, a podziałem jest tak stary jak straż pożarna. Te podziały teraz jeszcze się pogłębiły. Po pierwsze dyspozytorzy mają większe obciążenie psychiczne i o wiele trudniejszy system pełnienia służby. To jeszcze nie tragedia. Wystarczy nieco inaczej zdefiniować stanowiska (z podniesieniem grupy trzeba uważać, żeby przy okazji nie wprowadzić nieosiągalnych wymogów kwalifikacyjnych) i ewentualnie wprowadzić dodatek specjalny. O wiele trudniejsza jest sytuacja strażaków 8-mio godzinnych. Reforma została przeprowadzona w sposób sugerujący, że są dla formacji zbędni. Tutaj nawet podwyżka nie zatrze fatalnego wrażenia. Czy propozycja przesuwania na inne stanowiska może coś zmienić? Raczej nie. Jest zbyt mało pracowników biurowych, by komendant zaryzykował sytuację w której  ktoś bez doświadczenia i dobrej znajomości przepisów poszedł przeprowadzać kontrolę obiektu. Brutalna prawda jest taka, że oficer biurowy lepiej lub gorzej, ale jest w stanie zastąpić oficera "podziałowego", ale odwrotnie się nie da. Brutalne, ale prawdziwe. Pozdrawiam. Skomra

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2007, 21:29:30 »
Panie Komendancie
W zasadzie mam jedno pytanie - czy nowelizacja tak Ustawy o PSP jak i rozporządzenia o czasie służby jest możliwa w tym półroczu aby oczywiście w nowych warunkach funkcjonować w nastepnym okresie rozliczeniowym?
Niestety nie. Najszybszy możliwy termin to koniec roku, tyle że na dzień dzisiejszy formalnie proces legislacyjny nawet nie został rozpoczęty. To jednak nie jest największy problem. W rezerwie budżetowej mamy 864 zł na głowę strażaka do wydania z par.406 (nagrody jednorazowe). O ile zmiana ustawy nie wejdzie w życie i nie ukaże się odpowiednie rozporządzenie, to środki te nie zostaną wykorzystane. Strach myśleć co będzie się działo. W. Skomra

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 15, 2007, 21:36:53 »
Nie wiem, czy pisząc ostatni post Pan Komendant  znał pismo GIP. W#ydaje mi się, że mija się ono nieco z Pańską wypowiedzią, więc pozwolę je sobie zacytować:

A ponieważ w tym wątku muszę zadać pytanie, więc brzmi ono następująco: Czy nadal twierdzi Pan, że nadgodziny z okresu II półrocza 2006r. ( powstałe zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym czasu służby) uległy "przedawnieniu"?
Prawdopodobnie ma Pan na myśli II połowę 2005, a nie 2006. Ale tak czy inaczej żadne "nadgodziny" nie uległy przedawnieniu. Problemem jest ustalenie czym są godziny ponadnormatywne. Natomiast ze względu na skomplikowany stan prawny w 2005 jedynym  wyjściem z sytuacji jest zawarcie ugód pozasądowych. O ile zmieniona ustawa o PSP na to pozwoli. Inaczej będziemy szukać coraz bardziej skomplikowanych ekspertyz i nic z tego nie będzie wychodziło. Ugoda, rekompensata finansowa i zapomnieć o problemie. Im szybciej tym lepiej. Pozdrawiam. Skomra

Offline marus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Alkohol konserwuje wszystko, prócz tajemnic
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2007, 21:37:55 »
Szanowny Panie Komendancie
Z wielu Pańskich wypowiedzi dotyczących Stanowisk Kierowania, wynika – moim zdaniem – Pańska pozytywna ocena tej „podgrupy” zawodowej. Kiedy blisko 22 lata temu moje skromne nogi przekroczyły próg ówczesnej Komendy Rejonowej Straży Pożarnych,
a Komendant powierzył mi stanowisko „punktaka”, byłem przerażony. Ale krótka rozmowa
z szefem tego miejsca całkowicie mnie odmieniła. Mówił, że to „serce straży”, „miejsce wymagające szczególnych predyspozycji”, itp. a cała ta masa kabli, przycisków i światełek nie jest wcale taka straszna. No i od tego czasu, w tym jednym (choć bardzo odmienionym) miejscu spędziłem już tyle wiosen. A były one naprawdę różne.
   Tegoroczna wiosna, szykuje się zupełnie inna. To już nie jakaś kolejna kosmetyczna zmiana, to nawet nie reforma, to po prostu rewolucja. Tyle tylko, że nie wiem czy do końca przez Pana Komendanta zamierzona. Dziś istnieją w PSP dwa systemy służby: codzienny
i zmianowy. Od pierwszego marca powinny trzy. System codzienny, system zmianowy (trzyzmianowy - podział bojowy) i system czterozmianowy (stanowiska kierowania). Jeżeli do tego momentu Pan Komendant się ze mną zgadza, to jest mi bardzo miło. Ale będzie mi jeszcze milej, kiedy będziemy zgadzali się do końca.
   Otóż systemy będą nie trzy a cztery, lub jeszcze więcej. To uzależnione jest od Pańskiej armii. Oczywiście tej wysokiego szczebla. Od ich „spojrzenia” na Państwową Straż Pożarną. W naszej KM Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego będzie pracowało
w systemie losowym. Oczywiście to taka przenośnia, nie będzie losowania przed każdą służbą. Będzie „tylko” raz w miesiącu. Bo harmonogramu służb na dłużej określić się nie da. No chyba że wirtualny. A pracować będziemy wg „jedynie słusznego modelu”; raz z tym, raz z tamtym a innym razem jeszcze z kolejnym. Oczywiście, zachowamy należny czas wolny (24 lub 48) po służbie.
   A teraz konkretne pytania do Pana Komendanta.
1/ Czy to jest system czterozmianowy ?. Gdzie jest zmiana A, B, C lub D ?. Ja uważam że jest to złamanie Pana polecenia zawartego w piśmie nr CKR-I-5554/1-3/07.  A Pan ?
2/ Tak wiele mówi się o poprawie skuteczności i bezpieczeństwa działań ratowniczo-gaśniczych. Jak to się ma w naszym przypadku ?. Ano tak: na każdej służbie pracuję z inną koleżanką lub innym kolegą (element zgrania, szybkości i trafności podejmowanych decyzji, w sytuacji około 50 interwencji podczas jednej służby dochodzi element ślepego zaufania, ktoś kto tego nie doświadczył na „własnej skórze” nie ma o tym zielonego pojęcia), na każdej służbie mam innego dowódcę zmiany / sekcji / zastępu (argumenty bardzo podobne ale zamysł zmiany systemu służby na PSK został przez Pana Komendanta wkalkulowany w to ryzyko), w przypadku systemu w którym w naszej komendzie mamy za kilka dni pracować, dochodzi jeszcze inna obsada WSKR (kolejne „ułatwienie” pracy, tylko jeden przykład z nieodległej przeszłości – na jednej zmianie pożar sadzy kominowej to dla WSKR pożar a dla innej miejscowe zagrożenie). No więc taki system pełnienia służby poprawi czy pogorszy stan ochrony przeciwpożarowej ?
3/ Pomijając aspekty służbowe, a biorąc pod uwagę te tzw. „czysto ludzkie” to mam kolejne pytanie; system codzienny zna swoją najbliższą przyszłość zawodową, system zmianowy też a my ?. Przykro mi bardzo, ale nie potrafię zaplanować dla swoich dzieci wizyty u np.  dentysty bo mój pracodawca takie komfortu mi nie pozostawia. I nie będę tutaj przytaczał obowiązków pracodawcy, gdyż jestem przekonany, iż Pan Komendant doskonale je zna.
A to już pkt. 3 art.  261 Ustawy o związkach zawodowych, który brzmi:
3. Jeżeli dotychczasowy lub nowy pracodawca zamierza podjąć działania dotyczące warunków zatrudnienia pracowników, jest obowiązany do podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w celu zawarcia porozumienia w tym zakresie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania informacji o tych działaniach.
Na to nasz Pan Komendant – cytat „ to pragnę zauważyć, że jeżeli Komendant Miejski jest pracodawcą, to zatrudnienie osób, których dotyczą zmiany systemu służby polega na stosunku służbowym, a nie stosunku pracy. Przepis nie wymienia tego obowiązku z odniesieniu do funkcjonariuszy". (teraz krótka, szybka riposta - 6. Do praw związkowych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także pracowników Najwyższej Izby Kontroli stosuje się odpowiednio przepisy niniejszej ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z odrębnych ustaw.) "Nie bardzo wiem, czego mogłyby dotyczyć negocjacje i porozumienie. Do tej pory tkwię w przekonaniu, że poleceń służbowych i rozkazów się nie negocjuje, ale może jestem w błędzie" - to dalszy ciąg cytatu.
Oczywiście, takie podejście jest bardzo wygodne. Nasz Komendant wczoraj, niestety tak późno, dowiedział się jak należy pełnić służbę na PSK od 1 marca. Ale nasz Komendant Wojewódzki taką wiedzę posiadł już jesienią ubiegłego roku. I nie tylko on. Wtedy to, dokonał się podział na cztery (normalne, nie losowe) zmiany służbowe. Za aprobatą, a nawet przy udziale samych zainteresowanych. Jak to fajnie mieć takiego przełożonego.  Nasz Komendant Miejski nie raczył z nami nawet na ten temat porozmawiać, No i kolejne, wynikające z tego pytanie; czy niedoinformowanie (czysto hipotetyczne, bo wszak podobno nieznajomość prawa nie chroni od odpowiedzialności) powinno być dla Pana Komendanta Miejskiego usprawiedliwieniem czy „wygodnym alibi” ?.
4/ Praca nad kalendarzykiem czterozmianowym w KG i KW (patrz Komunikat nr 177) poszła na marne. Czas pracownika ewidentnie zmarnowany. Ale to mniejsze zło, większe jest takie, że nasz Kierownik Sekcji Operacyjno-Szkoleniowej będzie musiał o wiele więcej czasu poświęcić na ułożenie harmonogramu służb. A skoro ma go za wiele, to może jeszcze bardziej należy „odchudzić” system codzienny a wzmocnić obsady podziału bojowego. Czy to niej słuszny postulat Panie Komendancie ?.

Z poważaniem
i wielkim oczekiwaniem na odpowiedź
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II

Offline kivlow

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • ...
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2007, 22:59:28 »
Szanowny Panie Komendancie.

Jest to mój pierwszy post na tym forum. Przez ostatni miesiąc zapoznawałem się z tematyką zawartą tutaj. I nasuwa mi się pytanie do Pana KG. Wszyscy wiemy o co chodzi z Problemami w Straży - są to pieniądze a dokładnie ich brak (zwłaszcza na podziale bojowym).

Zauważyłem jednak pewien niuans. Ukończyłem SAPSP ładnych parę lat do tyłu i dzięki temu mam siatkę kumpli w całej polsce. Dzięki temu mogę się szybko orientować co słychać w całej Polsce na różnych stanowiskach (podział i biuro) w różnych województwach.Z tego co się orientuję dodatek służbowy to 50% podstawy i kasy za stopień. I tu nasuwa się pytanie. Dlaczego średnia tego dadatku na podziale bojowym (do dowódcy zmiany - nie wliczając oczywiście dowódców i zastępców jednostek bo to już biuro) jest w granicach ok 20% (tj 100-500zł max). A za to w komendach rośnie i to wykładniczo aż do maxa 50%. Czy np.:kpt. za biurkiem wykonuje więcej obowiążków niż ma zawarte w swoim zakresie obowiązków niż taki sam kpt. który pracuje np: jako d-ca zmiany ale na podziale bojowym?? Jak to jest, że ten dodatek jest tak zróżnicowany dla buirowych i dla podziału.
Pytanie moje jest zasadne bo po przejściu z podziału (dodatek w granicach 20%) na stanowisko biurowe KM (dodatek 48%) byłem wielce zaskoczony. Jak to jest - człowiek wykonuje to co ma w swoim zakresie obowiązków a nie dostaje tego co powienien.(stan ten potwiedziło kilkunastu moich znajomych w różnych woj.) Wiem, że dodatek jest przyznawany do 50% w/w ale jak to jest, że aby dostać te 50% na podziale to trzeba chyba znać "kaczory" a na stanowisku biurowym to normalność?? Przypominam, że właśnie zostałem biurowym i jestem oburzony tą sytuacją. Przecież tzw. solą poż. jest podział a traktowany jest jak niechciane dziecko!!! (a tak poza konkursem w jakiej wysokości ma Pan i Pana najbliżsi współpracownicy dodatek - ile procent ?? :) ).

p.s.
Miałe okazję być na spotkaniu związkowym KG z związkami (był tylko rzecznik [ale zaznaczam że poprzednika P.KG] chyba w październiku) i usłyszałem tam, że średnia dodatku na podziale sięga 1100zł więc się skromnie pytam na jakim to się z miłą chęcią tam przniosę :>.

Panie Komendancie – w wyniku moich skromnych głębokich przemyśleń mogę zaproponować szybkie i racjonalne rozwiązanie tego problemu. Nie Chciałbym, aby mój post został zbyty kilkoma pustymi frazesami w stylu „poweźmiemy szerokie rozwiązania systemowe, które w następnych latach spowodują wyrównanie tego stanu rzeczy”, proponuje następujące rozwiązanie. Obliczyć średnią krajową procentową dodatku służbowego (proste obliczenie matematyczne :) ) i tak np.: z obliczeń wynika, że średnia to 31% dodatku. Pan Komendant wystosowuje pismo, iż z dniem 01. następnego miesiąca br. w całym kraju ta średnia jest stosowana do obliczenia kwoty wypłacanej strażakowi. I tak st. sek. ratownik na podziale dostanie swoje 31% i zastępca komendanta st. bryg. dostanie swoje 31%. Kwota jest różna, ale procent stały. Nikt nikogo nie posądzi, iż jego dodatek jest zależny do bliskości tzw. „koryta”.

Mam nadzieję, że tym postem nie uraziłem nikogo a kwestia poruszona tutaj pomoże Panu Komendantowi w zmianie tej przerażającej sytuacji.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 16:41:44 wysłana przez kivlow »
Kiedyś będzie lepiej (oby zanim przejdziemy na emeryturę :) )

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2007, 00:14:38 »
Brutalna prawda jest taka, że oficer biurowy lepiej lub gorzej, ale jest w stanie zastąpić oficera "podziałowego", ale odwrotnie się nie da. Brutalne, ale prawdziwe. Pozdrawiam. Skomra
I tu się bardzo Pan KG myli, nie ma ludzi niezastąpionych (działa to w obie strony).

Dop.Moderat.
To kolejny raz... nie pytanie z Twojej strony,lecz polemika. Czyt.

Ps. Polemika rodzi pytania i Pan KG nie potrzebuje zapytań o stopniu trudności z klasy "0".
Jestem głęboko przekonany, że rozumie to zdanie i jak będzie chciał to odpowie czy rzeczywiście nie ma ludzi niezastąpionych ( wiadomo, że od razu Krakowa nie zbudowano i oficer na nowym stanowisku musi przejść okres adaptacji np. prewentysta po szkole musi włożyc dużo pracy, żeby opanować ten dział; oficer z biura po przejściu na pb też musi mieć czas na nabranie  doświadczenia i praktyki.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 11:35:57 wysłana przez cul2 »

Offline stran

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2007, 01:37:10 »
O wiele trudniejsza jest sytuacja strażaków 8-mio godzinnych. Reforma została przeprowadzona w sposób sugerujący, że są dla formacji zbędni. Tutaj nawet podwyżka nie zatrze fatalnego wrażenia. Czy propozycja przesuwania na inne stanowiska może coś zmienić? Raczej nie. Jest zbyt mało pracowników biurowych, by komendant zaryzykował sytuację w której  ktoś bez doświadczenia i dobrej znajomości przepisów poszedł przeprowadzać kontrolę obiektu. Brutalna prawda jest taka, że oficer biurowy lepiej lub gorzej, ale jest w stanie zastąpić oficera "podziałowego", ale odwrotnie się nie da. Brutalne, ale prawdziwe. Pozdrawiam. Skomra

Chciałbym potwierdzić spostrzeżenia Pana Komendanta. W mojej komendzie jak dwóch prewentystów jednocześnie dopadła grypa i byli na zwolnieniu to jeden w domu robił pilne sprawozdania do KW a do drugiego wożono jakieś dokumenty z bhp do szpitala z pytaniem co z tym zrobić. Inne sprawy, mniej pilne czekały na nich i nikt ich nie zastąpił. A jak ktoś zachoruje na stanowisku kierowania czy na PB to spokojnie się leczy. Ponadto nie muszą nosić do domu papierów, bo teraz po reorganizacji, a dosłownie po redukcji etatów biurowych, nie można się wyrobić w czasie, sprawozdań przybyło, a szczególnie tych związanych z czasem pracy i nadgodzinami systemu zmianowego.

W związku z tym mam pytanie czy są jakieś plany zmniejszenia "biurokracji" w naszej służbie, bo przy reorganizacji najwidoczniej o tym wcale nie pomyślano?

Pozdrawiam


 
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 01:45:50 wysłana przez stran »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 16, 2007, 06:57:09 »
 Witam Pana  Komendanta.

Panie Komendancie proszę przybliżyć nam jak daleko posunęły sie prace w sprawie projektu rozporządzenia płacowego i na jakim jest etapie , określić termin finalizacji ? Czy ten dzień  ,,Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,, już się zbliża ?

Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline ffredd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2007, 12:20:18 »
Keram 998
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.


PANIE KOMENDANCIE !
Pozdrawiam Pana i proszę o głębsze poznanie problemu wyliczania urlopu.
Urlop o którym pisze poprzednik został naliczony zgodnie z BROSZURĄ wydaną przez KG PSP BIURO KADR "Ewidencja czasu służby strażaka" w dniu 8 maja 2006 wg. rozdzielnika itd.
Jest tam przedstawione wyliczenie urlopu dla systemu zmianowego i codziennego oraz zwolnienia lekarskie, kursy...
Po głębszej analizie wszystko sie zgadza z powyższym porównaniem, co ciekawsze strażak z systemu zmianowego przebywając na urlopie 26-cio dniowym wypracowuje ok. 56 nadgodzin!!!, które mogą być wliczone do ciągłości służby.
Proszę o głębsze przeanalizowanie wytycznych Biura Kadr KG PSP z dnia 8 maja 2006.
Czekam na odpowiedź.
Z poważaniem STRAŻAK Z PODZIAŁU

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 16, 2007, 16:07:09 »
Panie Komendancie
Czytając najnowszy projekt zmian rozporządzenia w sprawie uposażenia strażaków PSP nasuwają się dwa pytania:
1. Obowiązujący dodatek służbowy wypełnia funkcję dodatku motywacyjnego i propozycja zapisu § 6a jest tylko próbą zwiększenie max. wysokości tego dodatku z 50% do 80% - czy koniecznym jest to zwiększenie dla wybrańców, czy też planowanymi środkami finansowymi należy zwiększyć ogółowi strażaków dodatek w dotychczasowej wysokości do 50% ?
2. W uzasadnieniu rozporządzenia jest zapis „Wprowadzenie możliwości okresowego podwyższania przyznanego dodatku służbowego w określonej kwotowo wysokości ma na celu zmotywowanie strażaków do realizacji dodatkowych zadań nie wynikających z zakresu czynności.” Jak to się ma do zapisu art. 97 ustawy o PSP i czy nie jest to niezgodna z prawem próba wypełnienia delegacji art. 97. 1a ?
„Art. 97.1. Strażakowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zadań zleconych, wykraczających poza obowiązki służbowe.    
1a. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz warunki otrzymywania wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.”

"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 16, 2007, 16:44:06 »
Panie Komendancie
wspomniał pan , że trudno jest określić co to są godziny ponad normatywne, myślę , że jest to wmiarę proste; jeżeli harmonogram służby zakłada wyjściowo 40 godzin średnio tygodniowo i umożliwia to także wykożystanie urlopów w 40-sto godzinnym tygodniu pracy to godzinami ponadnormatywnymi będą godziny ponad 48 godzin(jestem zwiazkowcem ale to jest służba i w wyjatkowych sytuacjach trzeba przedłużyć czas służby w celu zapewnienia ciągłości nawet bez oddania ale  tylko wówczas gdy jest spełniony powyższy warunek),jeżeli natomiast strażak nie może wykożystać urlopu w 40 godzinach i to jest zakładane z góry to jest to jawne łamanie prawa , próbuje się wykożystac urlopy strażaków w przedziale 40-48 bez rekompensaty tłumacząc się koniecznością zapewnienia ciągłości służby a obecne zwiększenie minimalnych stanów nie załada wykożystania urlopu w 40 - stu godzinach i to w olbrzymim stopniu . Chyba coś tu nie gra?!Pewnie narażę się na krytyczne opinie związkowców ( a może nie ) ale czasem można iść na kompromisy.
Stosowanie się do takich zasad z obu stron ma też inne kożyści ;mając zagwarantowany taki harmonogram zapewniający czterdzieści godzin wraz z urlopami (zgodnie z prawem) sami będziemy się tego pilnować zmniejszając liczbę zwolnień lekarskich do tylko faktychnie niezbednych,
Nie rozumiem dlaczego KW łamią prawo zwiększając stany minimalne nie gwarantując tym samym prawa do wypoczynku w 40 godzinach???!!!

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 16, 2007, 21:27:04 »
Tak czy inaczej bez zmiany ustawy ani rusz. Pozdrawiam W. Skomra

O ile zmieniona ustawa o PSP na to pozwoli. Inaczej będziemy szukać coraz bardziej skomplikowanych ekspertyz i nic z tego nie będzie wychodziło.

O ile zmiana ustawy nie wejdzie w życie i nie ukaże się odpowiednie rozporządzenie, to środki te nie zostaną wykorzystane. Strach myśleć co będzie się działo. W. Skomra

Cytuj
KOMUNIKAT nr 7 /2006
Przewodniczącego Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”
Komendant Główny PSP st.bryg.dr Witold Skomra, poinformował także, że nie znalazł akceptacji do projektowanej zmiany ustawy o PSP, dlatego prace nad nią, zostają wstrzymane.

Panie Komendancie jak się mają Pana wcześniejsze wypowiedzi o nowelizacji ustawy o PSP do Komunikatu Przewodniczącego KSP?
Czyżby chodziło o inną nowelizację?


 

 

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 16, 2007, 21:56:36 »
Ukończyłem SGSP dzinnie inż. i zaocznie mgr stopień mł. kpt. 3 rok w słuzbie w maju powinienem awansować ale, pracuję na stanowisku aspiranckim od poczatku podjęcie służby bo nie było dla mnie etatu oficerskiego. Natomiast gdy był to nie miałem na niego stażu. Po dwóch latach na dowódcy zastępu PB pracuję jako starszy specjalista ds. kwatermistrzowskich robię robotę za dwóch po reorganizacji. Na oficerskie stanowisko mogę liczyć za jakieś 7 lat .
Pytanie do KG: Po co w takim razie są studia mundurowe w SGSP skoro i tak nie mam możliwości awansu i zajmuję się bądź co bądź sprawami kwatermistrzowskimi i technicznymi na co moje wykształcenie średnio się przydaje??
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2007, 22:24:12 wysłana przez ttomipsp »

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 16, 2007, 22:02:29 »
Brutalna prawda jest taka, że oficer biurowy lepiej lub gorzej, ale jest w stanie zastąpić oficera "podziałowego", ale odwrotnie się nie da. Brutalne, ale prawdziwe. Pozdrawiam. Skomra
Sz.P KG co Pan powie na sytuacje gdzie przymierzany do st. d-cy zmiany oficer "biurowy" (pewne jest że zostanie , pomijając fakt że na podziale praktyki ma 5 może 7, góra 10 służb) przy wypadku próbuje , chodź mu to nie wychodzi połączyć nożyce z rozpierakiem kolumnowym ^_^. i tu sie rodzi pytanie czy nie warto sie lepiej przyjrzeć tej całej reorganizacji, czy przypadkiem przypadkowi ludzie  nie trafiaja(przypadkowo lub w inny sposób) na odpowiedzialne stanowiska, typu d ca zmiany
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 22:04:50 wysłana przez tuniek »

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 17, 2007, 01:02:08 »
Panie Komendancie.

Czy może Pan określić KIEDY dodatki na PB zaczną zblizac się do poziomu 50%?

Czy wie Pan DLACZEGO w obecnej chwili na terenie CAŁEGO kraju dodatki na PB są na niskim poziomie?

Czy będzie Pan robił coś w tym kierunku aby zacząć ten stan zmieniać?

Pozdrawiam

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 17, 2007, 05:55:24 »
Panie Komendancie kolejna nurtująca nas sprawa opisywana w innych wątkach tego foru.
 Przewidywany zapis w rozporzączeniu BHPoswkim o pełynch  obasadach na wozach I rzutu wyjazdu.
I tu  pytanie !
 
 Czy zdaje  Pan sobie sprawę, iż taki zapis w przepisie spowoduje ,że  w jednostkach o stanie 33 osoby / 11 na zmianie/, pozostanie w miejscu /JRG nawet przy stanie 62 %/, po wyjeździe takiego zastępu tylko dyspozytor PA lub dyżurny PSK i kierowca na pozostałe pojazdy JRG.Panie Komendancie  to chyba jakaś niedorzeczność lub nieznajomość realii służby przez tworzących nasze  prawo, którzy chyba mieli  tylko styczność z dużymi jednostkami /pow.42etatów w szkołach PSP jak mis sie zdaje to chyba większość JRG w Polsce są to małe JRG/ 33 etaty lub niewiele więcej/. Co Pan na to? Jakie jest Pana zdanie lub ewentualne koncepcje rozwiązania takich sytuacji ? / Nadmieniam ,iż stan minimalny w takiej JRG jest 7 osób na zmianie/62%/od dnia 01.03 br., a do niedawna 6 soób /50%/ - jakby Pan komendant nie był zorientowany/.
 Pozdrawiam starym strażackim hasłem i czekam na wyjaśnienie.
                   Czuwaj!
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline arters

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 17, 2007, 11:07:48 »
Nowa Ustawa o Policji ma wejść 24 lipca 2008 roku
najwarzeniejsze kwestie
-emerytura od 20 lat służby 50% + za każdy rok 3 %,pełna i maksymalna em. 80 %
-emerytura liczona od podstawy bez wysługi,bez dodatku służbowego bez dodatku za stopień,bez kontrolerskiego ,stołecznego i innych.Goła podstawa.
-24.07.2008 ma nie być już policjantów
Od stycznia 2009 roku pensje policjantów mogą wzrosnąć nawet 1000 złotych.
Nikt tak jak teraz nie będzie się spieszył na emke po 20 latach.Bo pracując będzie przyzwoicie zarabiał a na emeryturze będzie klepał totalną biedę.Tak jest w Czechach i Nowa Ustawa jest wzorowana na CZESKIEJ.
Źrodło mój 01 po spotkaniu w Warszawce.

sorry od 24.07.2008 roku ma nie być milicjantów





Panie Komendancie zalazłam to na forum policji,czy to będzie dotyczyło także PSP??????????

Offline diavolo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 17, 2007, 12:35:51 »
Szanowny panie Komendancie.
Ja mam tylko jedno pytanie odnośnie awansów na wyższe stopnie służbowe, ponieważ wyszło wiele pism które róznie interpretują procedury nadawania stopni. Jestem oficerem po SGSP posiadam tytuł mgr inż. pożarnictwa. Przed reorganizacją byłem na stanowisku oficerskim - dowódca sekcji, teraz jestem dalej dowódca sekcji tylko że ten etat jest etatem aspiranckim. Slyszalem ze wnioski awanswowe poszły podobnie z jakaś adnotacją, tylko nikt i nic nie chce powiedziec. Wiec moje pytanie brzmi czy otrzymam awans na wyższy stopień służbowy, oczywiści według ustawy o PSP czasokres w stopniu obecnym pozwala na nadanie mi wyższego stopnia.
Z powazaniem i strazackim pozdrowieniem.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 17, 2007, 22:44:13 »
  Może Pan Komendant   zechce zająć stanowisko???? 


Szanowni koledzy , skoro zbliża się nasze święto , proponuje przyjrzeć się bliżej  metodom
„wyróżniania strażaków z podziału „ oraz „ podludzi ”z PSK
 U mnie na przykład odznaczenia resortowe czy Państwowe przysługują tylko Panom z biura , nie zdarzyło się jeszcze by strażak z podziału czy tez z PSK otrzymał odznaczenie inne niż związku OSP. Nie twierdze że powinno być nadawane obligatoryjnie  ale czasem sami odznaczani wstydzą się że to akurat oni dostali, a należałoby się komuś innemu.
Zapraszam do dyskusji