Autor Wątek: Pytania do i odpowiedzi KG.  (Przeczytany 53781 razy)

Offline kamo001

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 263
 • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 18, 2007, 21:26:04 »
Panie Komendancie :
Kiedy dostaniemy podwyżki,czy to już jest ustalone ???
Mamy prawie koniec marca .
Pozdrawiam.

Offline balon

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 87
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 18, 2007, 22:06:30 »
Panie Komendancie , ponowie pytanie ; dlaczego zwiekszając stany minimalne zabiera sie prawo do wypoczynku w 40 godzinnym tygodniu pracy , przecierz harmonogram służby musi to gwarantować ,dopiero różne syuacje mogą prowadzić do przedłużenia czasu służby w celu zachowania ciągło.ści, skoro pan wie że nie ma możliwości oddania godzin poza sądem dlaczego świadomie doprowadza się do jeszcze wiekszych zaległości , chyba nie powie pan , że aby wykorzystać urlop musimy pracować wiecej(40-48),bez oddania , zgadzam sie w innych sytuacjach mozna nawet nie oddawać , zresztą już o tym pisałem.Najpierw odpowiednie zapisy prawne a dopiero zwiększanie stanów a nie odwrotnie
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2007, 22:09:07 wysłana przez balon »

Offline tomstrazak

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 288
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 18, 2007, 22:35:07 »

Panie Komendancie zalazłam to na forum policji,czy to będzie dotyczyło także PSP??????????
[/quote]
Dawno nie słyszałem podobnej bzdury. Emeryturę reguluje ustawa emerytalna, a nie poszczególne ustawy pragmatyczne (o policji, o PSP czy o Straży Granicznej). Ponadto obowiązuje zachowanie praw nabytych. Po 15 latach służby już nabyłem praw emerytalnych i nie ma legalnej metody by mi te prawa odebrać. A gdyby ktoś chciał zmienić zasady naliczania emerytur to na drugi dzień nie miałby kto ścigać złodziei i gasić pożarów. Tak więc ewentualne zmiany (o których nawet nie słyszałem) mogłyby dotyczyć funkcjonariuszy wstępujących do służby. Tak jak to miało miejsce od stycznia 1999 kiedy ubruttowiono płace nowo przyjmowanym do służby. Tak więc bez paniki. Pozdrawiam Skomra
[/quote]

BRAWO!!!-Na taką wypowiedz czekałem ja i wielu moich kolegów,może część z nich zrezygnuje z przejścia na emeryturę.

Kiedy taka informacja pojawi się we wszystkich komendach, to naprawdę uspokoiło by sytuację?

Ps.Jak zmieni Pan zdanie w temacie 48 godzin stanę się Pana gorącym wyznawcą, narazie plusik i pozdrowienia. -_- -_- -_-

Offline eddi

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 21
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 18, 2007, 23:01:29 »
Panie Komendancie.
Ponieważ na tym forum ciągle przewija się problem czasu pracy chciałbym trochę zmienić temat. Moje pytanie dotyczy kursów organizowanych w PSP. Chciałbym wiedzieć jakie jest Pana stanowisko w kwestii nagminnego wykorzystywania kursantów jako taniej (czytaj darmowej) siły roboczej przy różnego rodzaju remontach, budowach, odnowieniach itp, itd. Czy właśnie po to komendanci wysyłają tam strażaków. Znam osobiście jednego ze strażaków, który na kursie podoficerskim nie uczestniczył praktycznie w zajęciach szkoleniowych, natomiast stał się niezłym fachowcem od tynków. Może warto w końcu zacząć z tym walczyć.

Offline firefighterlodz

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 9
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 18, 2007, 23:49:03 »
Panie komendancie
Czy pogloski na temat wstrzymania szkol apsiranckich sa prawdziwe??? Nigdzie nikt nie jest w stanie odpowiedziec na pytanie czy sa i na ile. Zalezy mi na uzyskaniu konkretnej i fachowej odpowiedzi na to pytanie.
pozdrawiam

Offline zar

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 55
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 19, 2007, 09:01:19 »
Panie Komendancie jak przy jednoosobowej osadzie na PSK można zapewnić przerwę wynikającą z § 5.rozp. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej :
 § 5.1.  Strażakowi pełniącemu służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby przysługuje przerwa w trakcie wykonywania zadań służbowych w wymiarze 45 minut.
2. Strażakowi pełniącemu służbę w codziennym rozkładzie czasu służby przysługuje przerwa w trakcie wykonywania zadań służbowych w wymiarze 20 minut.
3. Przerwy, o których mowa w ust. 1 i 2, wlicza się do czasu służby. Godziny rozpoczynania przerw ustala przełożony nadzorujący wykonywanie zadań służbowych. Podczas przerwy strażak pozostaje w gotowości do podjęcia działań.

Offline strazak32

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 27
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 19, 2007, 09:28:52 »
Szanowny Panie KG, proszę o ustosunkowanie się do Ustawy o pracownikach urzędów państwowych z dnia 16 września 1982 r. która mówi kogo dotycz i tu cytuję:
Art. 1. 1. Ustawa określa obowiązki i prawa urzędników państwowych oraz innych pracowników zatrudnionych w:
5)   komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży".
 Jeżeli jak rozumie dotyczy również komend straży pożarnej, to co z " Art. 9. Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia nie mogą być zatrudnieni w tym samym urzędzie, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek służbowej podległości." Już nie wspomnę iż takie klany jakie występują w PSP to po prostu nie moralne, bo czyż jest normalne kiedy kuzynowi występuje się o nagrodę lub ją opiniuje? a wiem że występują też takie podległości w stosunku do własnych dzieci? Panie KG proszę oczyścić naszą służbę z takich anomalii. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2007, 09:30:41 wysłana przez strazak32 »

Offline strazak998

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 521
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 19, 2007, 10:07:35 »
Jak Pan sobie wyobraża uzupełnianie sił w druhów z OSP. Są to osoby, któe pracują, mają na utrzymaniu gospodarstwa rolne. Czy będą w stanie poświęcac swoje dotychczasowe obowiązki na rzecz uzupełnienia stanów? Co innego jest wyjechać jak jest się w domu, w gospodarstwie. Dojechać do strażnicy i ruszyć do akcji. Jak będą wynagradzani i z jakich środków? Wizja Pana Pawlaka zaczyna być coraz bardziej widoczna. To on walczył żeby zrównać OSP z PSP. Ale czym innym jest strażak z PSP a czym innym OSP. Brak przeszkolenia, doświadczenia. Miałem okazję współpracować kilkarazy z OSP. Uważam, że jest pomysł poroniony. Ale nie mnie jest decydować.
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2007, 10:10:10 wysłana przez strazak998 »

Offline tuniek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 195
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 19, 2007, 20:31:14 »
Brutalna prawda jest taka, że oficer biurowy lepiej lub gorzej, ale jest w stanie zastąpić oficera "podziałowego", ale odwrotnie się nie da. Brutalne, ale prawdziwe. Pozdrawiam. Skomra
Sz.P KG co Pan powie na sytuacje gdzie przymierzany do st. d-cy zmiany oficer "biurowy" (pewne jest że zostanie , pomijając fakt że na podziale praktyki ma 5 może 7, góra 10 służb) przy wypadku próbuje , chodź mu to nie wychodzi połączyć nożyce z rozpierakiem kolumnowym ^_^. i tu sie rodzi pytanie czy nie warto sie lepiej przyjrzeć tej całej reorganizacji, czy przypadkiem przypadkowi ludzie  nie trafiaja(przypadkowo lub w inny sposób) na odpowiedzialne stanowiska, typu d ca zmiany
Nie wiem czy przypadkowi, na pewno bez doświadczenia. Ale to jeszcze najmniejszy problem. Przy reorganizacjo pozostawiono rezerwę etatową dla pracowników cywilnych, choć ustawa o modernizacji mówi wyraźnie o zatrudnianiu w miejsce funkcjonariuszy. W dodatku w regulaminach organizacyjnych nie ma stanowisk dla etatów które pojawią się w maju. W przyszłym tygodniu rusza zespół, który ma przeanalizować całą tę sytuację i zaproponować jakieś wyjście z sytuacji. W każdym razie zamieszanie jeszcze się nie skończyło. Pozdrawiam W. Skomra
Panie KOMENDANCIE!!!!
Co ma pracownik cywilny do "oficera" bez doświadczenia??!!! Przecież to nie cywil bedzie odpowiadał za błędy niedoświadczonych ludzi( czyt. wsadzonych na stołek po znajomosci).Ja uważam że to jest problem i to bardzo duży.
I tu mam pytanie. Czy ktos kiedyś skończy w straży z prywatą??

Offline solosar

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 111
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 20, 2007, 12:26:27 »
Witam
Ostatnimi czasy, doszla do mnie i do moich kolegow wiesc, iz nie mamy nadgodzin, lub zostalo ich bardzo niewiele, nie byloby to nic dziwnego, gdyby nie to, ze kilka dni wczesniej kazdy z nas mial ich sporo.
Po moim pytaniu co sie stalo i skad sie to wzielo, dostalem pod nos pismo BK I 110 22/2 07, w ktorym w jednym z punktow byl zapis, ze strazaka mozna sciagnac do sluzby 8 razy w okresie rozliczeniowym bez potrzeby oddawaniu mu nadgodzin, jesli bedzie to spowodowane zapewnieniem ciaglosci sluzby. Teraz moje pytanie do Pana Komendanta, jak to jest, ze na podstawie tego pisma, wydanego w polowie stycznia rozlicza sie okres poprzedni?

Offline sam998

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 199
 • Płeć: Mężczyzna
 • emeryt
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 20, 2007, 13:42:41 »
Panie Komendancie

Jak pan sie ustosunkuje do projektu zmian w ustawie o PSP zaproponowanych przez Departament Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych, w którym mówi sie już wprost o 48 godzinnym tygodniu pracy (40 godzinny poszedł chyba do lamusa) oraz o zmniejszeniu dodatkowego urlopu wypoczynkowego z 18 do 13 dni.
Wcześniej pana linija obrony na temat wydłużenia do 48 godz.tygodnia pracy oparta była na 18 dniowym dodatkowym urlopie, który i tak nie pokrywał czasu jaki mielibysmy dodatkowo przepracować, to obecnie nie dość, że ten czas pracy staje sie już regułą, to jeszcze obcina sie nam urlop.
Proszę o szczerą pańską opinię na te zmiany.
Historia nie uczy nas właściwie niczego innego poza tym, na czym polega złe rządzenie.
 
autor: Thomas Jefferson

Offline balon

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 87
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 20, 2007, 16:30:59 »
Panie Komendancie
1.dyrektywa UE muwi o odstepstwach w prawie krajowym dotyczących róznych kwestii tylko nie sredniego czasu służby w tygodniu
2.co za mydlenie oczu tymi płatnymi nadgodzinami , czyzby w przypadku przekroczenia przez strażaka 48 godzin za każdym razem będzie wprowadzana podwyzszona gotowość bojowa przecież tylko wtedy można przedłużyć ponad 48 i tylko po 48 są nadgodziny do ewentualnego zapłacenia (niezła ściemka)
3. projekt nowelizacji ustawy zakłada 48 godzin, ale póki co to narazie projękt więc dlaczego podejmowane są decyzje które zmuszają z zalożenia do pracy 48 godzin skoro wiadomo , że nie będzie można tego odzyskać 
to jest jawne łamanie prawa i prawdopodobnie sprawy wylądują w sądzie tylko pytanie dlaczego jawnie do tego doprowadzacie ,czyżbyście byli ponad prawem .?

Offline diavolo

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 17
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 20, 2007, 17:35:05 »
Szanowny Panie Komendancie.
Jest zszokowany po przeczytaniu projektu nowelizacji ustawy o PSP (http://www.skpnszz.org/downloads/2007r/Marzec/zm.ustawy%20o%20PSP%20z%20mswia2.pdf). Mamy pytanie czy Pan Komendant akceptuje to co z nami strazakami robią?:
1. podwyżki nie wypłacane;
2. czas służby został zwiększony do 48h bez niczego;
3. urlop dodatkowy z 18 dni zostaje zmniejszony do 13;
Nie wspomne o innych rzeczach co z nami robią i jak nas traktują - szczególnie po reorganizacjach struktur komend, gdzie dalej cywilni oficerowie zajmują główne stanowiska kierowniczo - operacyjne. Mam do Pana Komendanta jako dawnego aktywnego członka związku zawodowego dwa pytania?
1. Czy aprobuje Pan całą sytuację co w kraju sie dzieje?
2. Czy chciałby Pan Komendant takiego strajku strażaków jakie odbyły sie w krajach zachodnich UE.
Ze strazackim pozdrowieniem.

Offline sam_go

 • KLUBOWICZ
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.032
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 20, 2007, 18:45:24 »
No, chyba czas skończyć z Wersalem.
Szanowny Panie Komendancie, Po przeczytaniu propozycji noweli ustawy o PSP ( czyżby był to nieplanowany przeciek?) przedstawionej przez departament zarządzania......, Krew nagła zalewa. Zadaję pytanie, ponieważ muszę - inaczej post zostanie usunięty.

Czy wiedział Pan o tej nowelce? Czy to miało być wspomniane kiedyś przez Pana rozwiązanie sprawy za nas, bez nas? Czy zrobił Pan jakiekolwiek ruchy aby ten legislacyjny potworek znalazł się tam, gdzie powinien (....)? Czy nadal będzie Pan na tym forum mydlił nam oczy o swych działaniach i niemocy?
Pański poprzednik, jaki był, taki był, jednak pewne rzeczy dla formacji załatwił. Pan jak narazie tylko przedłużył czas służby i oczekiwania na podwyżki (nawet o zaliczkach nie słychać).Czyżby wszyscy sprzysięgli się przeciwko Panu? Od stażysty do ministra SWiA?

Przepraszam, ale ton mojej wypowiedzi odzwierciedla moje odczucia po lekturze projektu. Mam nadzieję że podziała na Pana mobilizująco. Tak jak na wstępie: czas skończyć z Wersalem i skopać kilka drzwi. Jak nie da Pan rady chętnie pomożemy.
Pozdarawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 19:09:09 wysłana przez sam_go »

Offline tuniek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 195
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 20, 2007, 21:01:14 »
STRAJK!!!
Dość traktowania nas jak nierobów, nieudaczników , analfabetów itp.,itd..Bo moim zdaniem tak nas Pan traktuje. A ponieważ , jak wspomniał wyżej sam_go musze w wątku zadać pytanie....tak więc...

Panie Komendancie , czy jest pan z nami, czy przeciw nam????

Offline strazak32

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 27
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 20, 2007, 21:07:55 »
NIE Kolgo Sam_go Pan KG nie ma zamiaru kopać drzwi, ale my strażacy z PB mamy dość i będziemy wymuszać na władzach związkowych takich akcji jak w Belgi czy w Anglii. Wyjdźmy w końcu na ulice, zostawmy telefony, wyjdźmy z remiz ciekawe czy KG będzie nadal tak spokojny. Panie KG MY zwykli strażacy nie Ci z za biurek tylko Ci co jeżdżą do akcji MAMY tego  dość! Czy ma Pan zamiar coś zrobić aby nas nie tylko obywatele szanowali ale też władza? Jak na razie wygląda że Pan ma daleko gdzieś strażaków.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2007, 07:39:56 wysłana przez strazak32 »

Offline tuniek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 195
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 20, 2007, 21:20:18 »
Panowie Przewodniczący ZZ. Wszystkich. 1.2.3.
Czyli:
1. Spotkać się jak najszybciej.
2. Ustalić jak najszybciej date
3.Ogłosić AKCJĘ PROTESTACYJNĄ!!!
Aha sorki, trzeba pytać żeby nie usunęli.
Panie KG , czy Pan się zgadza??
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 21:22:10 wysłana przez tuniek »

Offline strazakRob

 • KLUBOWICZ
 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 92
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 20, 2007, 22:43:52 »
Czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć gdzie lub w którym miejscu w PSP obowiązuje Kodeks Pracy ? Bo kiedyś mi tłumaczono że wjeżdżając na teren PSP Kodeks Pracy zostawał za bramą, a teraz gdzie jest ta brama i gdzie Kodeks Pracy, gdyż cały czas się o nim mówi i nic więcej. Odsyłają nas do Sądów Pracy w sprawie finansów albo do Sądów Administracyjnych w sprawie decyzji personalnych.
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.
Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk
Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.
Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać.
A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline stępień

 • KLUBOWICZ
 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 398
 • Płeć: Mężczyzna
 • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 21, 2007, 08:21:07 »
Panie Komendancie Główny pytanko - czy obowiązuje nas Kodeks Pracy a jeśli tak to w jakim zakresie !!
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline balon

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 87
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 21, 2007, 17:33:37 »
Jeszcze raz ponawiam pytanie , może Pan Komendant zauważy , lub nie bedzie miał możliwości nie zauważenia;
-na jakiej podstawie wprowadza sie 48 godzinny tydzień pracy jeszcze przed uchwaleniem nowelizacji ustawy,nadmieniam ,że jest to efekt wprowadzenia wyższych stanów minimalnych na zmianach przy których charmonogram służby nie jest możliwy do stworzenia na 40 godzin( tak narazie mówi ustawa) i nie umożliwia prawa do wypoczynku(urlopy) w normatywie 40 godzin zgodnie z obowiązującym prawem???????
urlopy możemy wykożystac dopiero w przedziale 40-48, i to nie całość


A może chodzi o to , że wprowadzi się troche zamieszania zamieszania , zaczym sie zorientujemy to minie troche czasu , troszke popracujemy wiecej , lekko wybrniecie z problemu nadgodzin ,bo przeciez obowiązujace przepisy i tak nie pozwalaja na rekompensate poza okresem rozliczeniowym-sprytnie
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2007, 17:38:50 wysłana przez balon »